Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce ii face pe copii sa devina mai inteligenti?

copil inteligenta

37 raspunsuri la acest subiect

#21
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 17:42

Si eu cred ca si FLeur  - e de datoria parintor sa ii ajutam sa isi puna sinapsele in miscare si conexiune. 

Nu e OK sa credem ca natura si genele sunt de vina.

Am vazut cazuri cu copiii gemeni identici - care au crescut in medii diferite - unul intr-un orfelinat iar altul - adoptat - intr-o familie care i-a oferit dragoste. 
 

Unul era dependent de droguri, trist, deprimat, far job - celalalt cercetator de renume - o persoana fericita si implinita.

dragostea primita dupa nastere a facut diferenta dintre sinapsele gemenilor.  



#22
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 18:02

cred ca intentionat ai dat exempul acestor gemeni.  unul fara job si altul cercetator , o persoana fericita si implinita.  

 

poti fi fericit si implinit fara a fi neaparat cercetatator, cum ar fi ca toti sa fim cercetatori?! 

 

impingerea astea pentru a fi ceva in societate mi se pare chiar mai tragic decat o boala. toti avem un rost si un loc.   

 

de fapt ne nastem fericiti numai ca uitam in drumul nostru de a-i implini pe altii. 



#23
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 20:50

cred ca intentionat ai dat exempul acestor gemeni. unul fara job si altul cercetator , o persoana fericita si implinita. poti fi fericit si implinit fara a fi neaparat cercetatator, cum ar fi ca toti sa fim cercetatori?! impingerea astea pentru a fi ceva in societate mi se pare chiar mai tragic decat o boala. toti avem un rost si un loc. de fapt ne nastem fericiti numai ca uitam in drumul nostru de a-i implini pe altii.

 

Unde si cum ai ajuns la concluzia ca ne nastem fericiti? Nici vorba. Fericirea depinde strict de dragostea primita si de nivelul de dezvoltare castigat/invatat.

Un copil nascut si abandonat nu e fericit la un an, la doi... adica in mica copilarie mult preaslavita in citate si alte ineptii.... copilul depinde aproape total de un adult care sa il ingrijeasca, si de lumea din jur ca sa il invete. Altfel ramane la nivelul de fericire al lupilor.

Copiii "lupi" descoperiti in salbaticie care au supravietuit fizic nu s-au adaptat niciodata lumii, mancatului cu furculita sau vorbitului , au ramas la un stadiu de semisalbaticie. 

Viata in natura, in jungla sa zicem e o mare fericire?



#24
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 20:52

Un astfel de copil intelept, dupa cum spui, nu ar trebui sa aiba nevoie de nimic, doar e intelept... nici nu ar face greseli, doar e intelept, ar intelege lumea din jur fara sa fie nevoie de povestea de seara. 

Ce e intelept in a tipa cand alt copil ii ia jucaria, sau si mai si, ce e intelept in a dori jucaria altuia?



#25
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 octombrie 2019 - 00:50

Un astfel de copil intelept, dupa cum spui, nu ar trebui sa aiba nevoie de nimic, doar e intelept... nici nu ar face greseli, doar e intelept, ar intelege lumea din jur fara sa fie nevoie de povestea de seara. 

Ce e intelept in a tipa cand alt copil ii ia jucaria, sau si mai si, ce e intelept in a dori jucaria altuia?

pai asa se nasc copiii. fericiti. ce se inatmpla dupa aia depinde doar parintii care l-au adus pe lume.


Editat de a_alinta, 23 octombrie 2019 - 00:54 .


#26
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 octombrie 2019 - 00:59

Unde si cum ai ajuns la concluzia ca ne nastem fericiti? Nici vorba. Fericirea depinde strict de dragostea primita si de nivelul de dezvoltare castigat/invatat.

Un copil nascut si abandonat nu e fericit la un an, la doi... adica in mica copilarie mult preaslavita in citate si alte ineptii.... copilul depinde aproape total de un adult care sa il ingrijeasca, si de lumea din jur ca sa il invete. Altfel ramane la nivelul de fericire al lupilor.

Copiii "lupi" descoperiti in salbaticie care au supravietuit fizic nu s-au adaptat niciodata lumii, mancatului cu furculita sau vorbitului , au ramas la un stadiu de semisalbaticie. 

Viata in natura, in jungla sa zicem e o mare fericire?

eu vorbeam de viata in societate si tu mi-ai expus viata in salbaticie. ce legatura are una cu alta?



#27
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 octombrie 2019 - 09:18

Era o intrebare . Arica ne nastem fericiti si am putea pastra fericirea daca nu am intra in contact cu oameni care sa ne-o strice? In salbaticie de ex?



#28
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 octombrie 2019 - 15:35

Era o intrebare . Arica ne nastem fericiti si am putea pastra fericirea daca nu am intra in contact cu oameni care sa ne-o strice? In salbaticie de ex?

daca parintii nostri ar sti sa nu urmeze indoctrinarile  pe care le-au invatat si ei la randul lor si tot asa.   . asta nu inseamna salbaticie ci intelepciunea de a intelege ce aduce un copil in lume.   dar cand te crezi deja prea destept nu mai poti sa vezi realitatea.   majoritatea dintre noi traiesc inca in  trecut , a trai in prezent inseamna a te trezi .

in slabaticie nu exista cuvinte, acolo traiesti doar dupa ce transmiti, pentru ca orice gand emite vibratii, orice sentiment emite vibratii , pentru ca inima transmite vibratii.   creierul are doar sinapse.



#29
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 octombrie 2019 - 18:39

Nu stiu, nu prea inteleg la ce te referi, o sa ma gandesc.



#30
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 28 octombrie 2019 - 23:55

Nu stiu, nu prea inteleg la ce te referi, o sa ma gandesc.

 

e pe alta frecventa, extrasenzoriale, energii, alea-alea.

 

e bine ca raspunde in 2019 unor mesaje din 2018. :)


Editat de Pepco, 28 octombrie 2019 - 23:58 .




Etichetat si cu copil, inteligenta

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -