Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce ii face pe copii sa devina mai inteligenti?

copil inteligenta

37 raspunsuri la acest subiect

#11
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 23 iunie 2018 - 15:17

In Marea Britanie este in desfasurare cel mai mare studiu din istorie. A inceput imediat dupa al 2-lea razboi mondial si se intinde pe cateva generatii. Are ca scop evidentierea factorilor care duc la succesul in viata al copiilor.

Pana in prezent s-a demonstrat ca succesul este direct proportional cu mediul in care se naste copilul  (saracia sau prosperitatea familiei) si modul in care ii este stimultata curiozitatea inca de la o varsta frageda.

 

Tot in top se mai regaseste obiceiul parintilor de a citi povestea de seara copiilor si respectarea unui orar sanatos de somn.  [:)]

 

Imi pare rau ca nu gasesc sa pun acum link. eu am urmarit un interviu cu una dintre coordonatoarele acestui studiu.


Editat de mianda, 23 iunie 2018 - 16:53 .


#12
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 23 iunie 2018 - 16:10

Cu cit parintele se ocupa mai mult, cu cit șansele copilului la succes sint mai mari.



#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 iunie 2018 - 18:51

Cred că afecțiunea, iubirea și mediul securizant sunt obligatorii pentru fericire și succes.

 



#14
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 iunie 2018 - 18:56

Interesant studiul de care povestești!



#15
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 23 iunie 2018 - 20:19

https://www.ted.com/...ipt?language=ro

Asta e doamna de care va vorbeam, insa nu gasesc interviul cu ea. Aici e o prezentare pe scurt a ceea ce va spuneam. 

Mai caut si revin.



#16
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 iunie 2018 - 21:38

Da, mi se pare foarte corect ce spune :) până la urmă asta e universal valabil, orice ființă umană, de orice vârstă, funcționează mai bine când are parte de atentie și dragoste.



#17
ap19

ap19
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 20 septembrie 2019 - 12:17

Dezvoltarea psihologică a copilului începe la o vârstă foarte fragedă, astfel încât este necesar să fii atent la ceea ce sunt expuși. Persoanele bune înconjurătoare, oamenii buni, prietenii, sunt un mijloc sau altul care afectează dezvoltarea copilului. Atunci când se joacă cu astfel de jucării și jocuri care necesită capacitatea lor de a gândi, atunci atunci când încep să pună întrebări și să rezolve diferite probleme cu care se confruntă.



#18
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 15:34

Cred ca e o intrebare pusa incorect. Inteligenta ori o ai ori nu o ai, mai inteligent nu prea poti deveni ci doar sa iti maresti baza de informatii detinute. 

 

Pentru copiii sunt foarte interesante muzeele de stiinta aplicata si in general experimentele. Insa fiecare copil are alte interese. Pentru imbogatirea propriilor cunostinte acumulate trebuie gasite exact zonele de interes ale copiilor.

 

Inca o data, nu cred ca ii putem face copii mai inteligenti.. acestia ori sunt ori nu sunt.

 

 

cristina

perfect de acord cu tine!  in primul rand geniu nu devii,  te nasti iar inteligenta este de fapt capacitatea de a copia si memora . asa cum unii sunt buni la ceva , altii sunt buni la altceva deci ce inseamna sa fii inteligent?  as putea chiar spune ca multe genii s-au nascut si au fost inghesuite in aceeasi cutie cu majoritatea  pentru ca parintii nu au stiut ca a fi diferit nu e o rusine.  exemplu este chiar einstein. 

 

eu nu cred ca inteligenta trebuie urmarita  ci  insuflarea unei stari de echilibru, de incredere , de siguranta, de convingerea ca esti iubit neconditionat, pentru ca iubirea nu pune conditii , ea exista sau nu.   



#19
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 15:47

Dezvoltarea psihologică a copilului începe la o vârstă foarte fragedă, astfel încât este necesar să fii atent la ceea ce sunt expuși. Persoanele bune înconjurătoare, oamenii buni, prietenii, sunt un mijloc sau altul care afectează dezvoltarea copilului. Atunci când se joacă cu astfel de jucării și jocuri care necesită capacitatea lor de a gândi, atunci atunci când încep să pună întrebări și să rezolve diferite probleme cu care se confruntă.

as putea spune ca dezvoltarea psihologica a copilului incepe chiar dinainte de a se naste.  incepe de la facere  ca sa zic asa iar perioada in care se formeaza  ca trup  este cea mai importanta si nu consta doar  in sa te alimentezi sanatos ci sa si gandesti sanatos, cu alte cuvinte sa fii fericit,   pe langa celelalte lucruri pe care le-ai expus si tu. 


Editat de a_alinta, 22 octombrie 2019 - 16:30 .


#20
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 22 octombrie 2019 - 17:34

eu imi doresc ca ai mei copii sa fie intelepti, nu inteligenti,  si din cate am observat eu in jur toti ne nastem intelepti si ajungem ori inteligenti ori idioti.  

 

nu e usor pentru ca suntem alterati din momentul cand venim in lume cu fel si fel de convingeri care tin de parinti , de  familie, vecini, profesori ,  societatea in care te nasti. regula de baza e comparatia care ucide orice  si judecatile venite din trecutul in care traieste majoritatea.   

 

eu nu scriu articole dar consider ca nu poti face un copil inteligent dar il poti aprecia in ceea ce face pentru ca el nu a venit sa iti implineasca lipsurile ,   asa se dezvolta cu adevarat  un om realizat din toate punctele.  cand il lasi sa isi descopre locul lui in lume.





Etichetat si cu copil, inteligenta

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -