Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

Mamici de Februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 3

nastere februarie mamici de februarie discutii despre sarcina

250 raspunsuri la acest subiect

#231
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 27 noiembrie 2013 - 19:27

Carla poti sa ei oscciloo, nazomer pt nas(e apa de mare), homeogene pt dureri de gat si in caz de tuse sirop stodal. Astea toate sunt homeopate sunt recomandate in sarcina. in rest ceai de lamaie fiarta cu miere. Si sanatate multa!



#232
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 27 noiembrie 2013 - 19:39

CARLA saltea eu am din aia cu straturi de cocos cu burete, are doua parti una mai tare si una mai moale.

ROMMYNA felicitari pt grasunel oau ce cresc, sunt curioasa si al meu cat are.

FLORENTINA sani mei au puseu de crestere [:-)))]  de cateva zile ma dor putin si sunt cam tari si umflati, ai mei au inceput productia de colostru.


Editat de MaryM85, 27 noiembrie 2013 - 19:42 .


#233
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 27 noiembrie 2013 - 19:55

Bine, bine, dar cu arsurile de stomac ce faceti? Pe mine m-au trezit din somn azi noapte si nu m-au lasat pana dimineata, si acum vad ca au luat-o de la capat, si mor de somn, si nu cred ca o sa ma lase sa ma odihnesc daca o tin tot asa. [fri]

 

Auzisem ceva despre bautul laptelui, mai stiti si alte tricks&tips?



#234
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 27 noiembrie 2013 - 20:12

Si eu am din ce in ce mai multe probleme cu arsurile. Cateodata nu imi trec cu absolut nimic. Dar cand mai imi trec am obs ca trec cu guma de mestecat. Mai folosesc si rennie (recomandat de medic). La mine nu a functionat cu lapte...



#235
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 27 noiembrie 2013 - 20:31

Aricioaica remediu pt arsurle de  granule de polen, trec arsurile imediat, asta daca nu esti alergica.



#236
Carla0731

Carla0731

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 27 noiembrie 2013 - 20:32

Multumesc mult de raspunsuri fetele. A venit acasa si jumatatea cu lamaile de rigoare si mi-am facut suc de lamaie cu miere, cam atat am prin case deocamdata.

Arsuri am si eu, sunt normale in sarcina, dar din fericire la mine trec cu cateva guri de lapte, care baza fiind neutralizeaza acidul acela, acum depinde si cat de grav e la fiecare.

 

Crisicar: salteaua nu e numai cocos, nu cred ca exista doar din cocos.Asa zice in descriere:"Salteaua este compusa  din mai multe straturi, tip sandwish, avand pe o parte un strat de fibra de cocos, si o parte alcatuita din seminte de hrisca. Mijlocul este format dintr-un strat de burete, care are proprietati antialergice, ce confera fermitate saltelei.

".

Cam toate astea zide" din cocos" sunt tip sandwish, cu mijloc din burete, spuma sau altceva, mie toata lumea genul asta de saltea mi-a recomandat asa ca fiind la primul copil, ascult de altii mai experimentati.

 

Azi am constatat ca mi-au aparut hemoroizi:(((((((((. Medicul meu care a si medicul unei prietne i-a spus ca e ok sa foloseasca Proctolog. Voi v-ati confruntat cu aceasta problema? Daca da, cat timp ati folosit Proctolog( sau ceva similar)? Pe prospect zice ca trebuie folosit un timp scurt, dar acum asta inseamna pt fiecare altceva.

 

Dincolo de astea, mi-au venit toate comenzile pt bb, si sunt tare incantata:) Mai ceva decat cand fac shopping pt mine! (n-am crezut sa ajung sa zic asta:P).



#237
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 27 noiembrie 2013 - 22:32

Super pont Mary! Multumesc! Sunt mare amatoare de polen curd, dar in ultimele luni nu prea am mai luat... L-am cam uitat in congelator. De maine, reiau cu responsabilitate! :)



#238
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 10:28

Buna burticute! Ce faceti,cum va mai simtit? Ma bucur ca toata lumea este ok [:)]

Geluk,ce frumos...Romania si mie mi-e  de o vacanta acolo,dar la anu acum.Drum bun la intoarcere! [:)]

Florentina ,fii optimista ca o sa scapi tu si de asta,multa sanatate in continuare! [:)]

Bun veni Iulia! felicitari pt bebeii sanatosi! Gemeni,ce frumossss...Si tata socru meu e din doi gemeni si credeam noi si toata familia ca o sa avem si noi doi puiuti gemeni,dar n-a fost sa fie [bib]

Onitzi,imi pare rau ca inca iei medicamente ,dar asa este cel mai bine,iti doresc multa sanatate [:)]

Felititari Rommy pt cele 28 de saptamanele si pt bebe sanatos! mai e putin si ne vom tine puiutii in brate...yuppii [flo2]

Felicitari Aurora pt dolofanel! Ce-mi plac mie dolofaneii [bib]  si fetita mea este o pufoasa si o dolofanica....Multa sanatate in continuare! [flo2]

Carla,pt raceala,ceai de lamaie fiarta sau oscillococcinum cel mai bun.Insanatosire grabnica!

Noi suntem bine,am mai crescut vedem miscarile din burtica cu ochiul liber si eu si taticul,ne jucam si noaptea si ziua,suntem active.In rest am,dureri de spate si de talpite cand stau prea mult in picioare,insomnii  si greata cateodata in timpul noptii,Si sanii mei sunt moi cateodata dar consider ca totul este normal,sper,pentru ca si eu imi doresc sa pot alapta ...

Astept cu nerabdare saptamana viitoare cand  voi merge la doctor impreuna cu taticul sa vedem fetita,cata emotie...De fapt unele dintre noi vom merge saptamana viitoare,la ecografii d-abia astept numai vesti bune [flo2]  pupicei


Editat de Claudia0702, 28 noiembrie 2013 - 10:31 .


#239
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 10:41

La capitolul cumparaturi,am mai luat un costumas mai gros de scos din spital ,marimea 56 care este bun si la o luna la prima vizita cu medicul,mai am de luat o caciulita mai groasa si cosmonautul,bine ca mai am si sac imblanit primit de la cumnata mea pe care ma gandeam sa-l atasez pe scoica. E prea mult pana la masina si pe urma pana in casa? Ma gandesc ca e ger atunci [:)]  Maine vom merge sa ne uitam de mobila desi cred ca tot de pe net am sa comand ca am vz ceva frumos [flo2]  pupicei si o zi frumoasa [flo2]

IMG_1361.JPG


Editat de Claudia0702, 28 noiembrie 2013 - 10:43 .


#240
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 12:35

Buna dragutelor! Vad ca avem discutii serioase aici [:)] Noi suntem bine, miscam de zor, o tinem pe mami atenta la noi si o bucuram.

 

Eu nu m-am gandit pana acum la saltea atat de mult. Trebuie sa vad exact daca o primesc sau o cumparam. Din ce m-am documentat eu, destul de putin ce-i drept [:D], trebuie sa fie o salteluta ferma si anti-alergenica. In multe locuri am vazut recomandarea de saltea tip sandwich, asa cum spuneati voi in straturi si cocos

 

In ceea ce priveste sanii, eu nu am constatat nicio schimbare dpdv al fermitatii, mi se par la fel de moi/tari ca inainte. Dar voi fi mai atenta sa vad daca exista vreo schimbare. Oricum eu nu am avut sani fermi/tari vreodata, asa ca asteptarile mele nu sunt distruse  [soricel] Ceea ce vad este ca ei tot cresc, fie si mai putin si ma gandesc ca dupa ce vom naste si vom alapta vor deveni cu adevarat uriasi  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] 

 

Carla, ma bucur mult ca ai intrat in prenatal, si eu voi intra peste vreo doua saptamani, cand facem 30 de saptamani. Am decis sa nu stau pana la 32 de saptamani la munca, asta ar insemna sa vin pana in Ajunul Craciunului si nu cred ca-i o idee prea buna. La fel ca si tine, vreau sa ma bucur de un pic de timp pentru mine, sa dorm, sa pregatesc totul cum trebuie si sa ma bucur de timpul petrecut cu mister, atat cat mai avem timp doar pentru noi :)

 

Ari pentru arsuri eu am luat carbune medicial, iar dr de familie mi-a zis ca pot lua rennie sau dicarbocalm. Daca se poate rezolva prin remedii naturiste, este si mai bine [;)]

 

Clau, numai lucruri frumoase ne arati! Si eu vreau sa-i iau un combinezon lui bebe, dar nu am gasit nimic care sa-mi placa. Nu as vrea sa fie numai pentru prima luna, sa fie potrivit 0-3 luni, pana se mai incalzeste afara, ca sa ne plimbe mami fara grija  [il] Nu este graba pentru ele. As vrea ca pana la Craciun sa vad ce am, ce primesc, etc si sa fac o lista cu ce mi-ar mai trebui pentru puiul cel mic.


Editat de rommyna, 28 noiembrie 2013 - 12:37 .




Etichetat si cu nastere februarie, mamici de februarie, discutii despre sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -