Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 4

nastere februarie

259 raspunsuri la acest subiect

#251
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 19:25

eu l-am comandat de aici http://www.toysrus.c...ductId=22852716

, dar te sfatuiesc sa cauti un site din europa. e destul de complicat cu vama  sa-l comanzi din afara UE. Asta e site-ul official pt Europa: http://ergobaby.eu/, dar poti incerca sa vezi daca e redus pe alte site-uri europene.

 

MaryM85 ma bucur ca tensiunea e ok. O alta varianta la care ma gandesc acum e sinuzita. daca continui sa te simti rau ar fi bine sa mergi sa vezi un medic.



#252
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 19:33

Crisicar, nu stiu daca ai vazut/cautat, dar si la noi se gasesc carriere ergonomice ok: Boba, Manduca... Pentru primele luni insa eu recomand wrap-ul elastic, chiar daca si Boba si Manduca sustin ca si nou-nascutul poate fi purtat in ele, avand niste inserturi speciale. Pentru dupa primele 6 luni este si un produs 100% romanesc, de la Poarta-ma!, SSC-ul Luna. Eu una o sa-mi iau un wrap elastic si un SSC de la Boba (4G).



#253
LiaCamelia

LiaCamelia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 19:41

Va multumesc mult pentru urari, ma bucur alaturi de voi de acesta perioada minunata ! Despre durerile de cap Ie-am avut si eu si doctorita mi-a spus ca apar cand am tensiunea mica si chiar pot sa beau o cafea dimineata. M-am amuzat cand am citit de cat alcool ati baut [alcool]  cu ocazia sarbatorilor si ma gandeam ca in curand vine revelionul si chiar I-am spus sotului ca anul asta sa lasam sampania pentru un pahar de vin bun ! Nu cred ca dauneaza sarcinii. @ Crisicar si eu m-am saturat de sarmale, friptura si alte mancaruri grele,dovada ca ieri am facut o ciorba de salata ! Am luat luat doar 9 kg in greutate ( cu Alexandra luasem 16kg) si cu toate astea bebelina avea 1980 grame acum o saptamana cand am fost la control; insa de acum am citit ca vom creste aproximativ cu 200 grame/saptamana. Va doresc un inceput de saptamana cat mai frumos ! 



#254
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 19:48

Crisicar, nu stiu daca ai vazut/cautat, dar si la noi se gasesc carriere ergonomice ok: Boba, Manduca... Pentru primele luni insa eu recomand wrap-ul elastic, chiar daca si Boba si Manduca sustin ca si nou-nascutul poate fi purtat in ele, avand niste inserturi speciale. Pentru dupa primele 6 luni este si un produs 100% romanesc, de la Poarta-ma!, SSC-ul Luna. Eu una o sa-mi iau un wrap elastic si un SSC de la Boba (4G).

de acord cu folosirea celui elastic. pt primele luni eu l-am luat pe asta http://www.toysrus.c...oto-top-of-page

 ergobaby e pt mai tarziu, dar sincer e la reducere foarte rar, asa ca am profitat si l-am luat de acum. si ergobaby are insert pt nounascut dar nu m-a convins sa iau. mi se pare mai ok sa-l folosesti pt copilasi mai maricei, care isi sustin capul singuri. 



#255
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 22:08

Fain Moby Wrap-ul, zmotocel!

 

La fulguletii de ianuarie a inceput deja activitatea nasterilor, ati vazut?

 

Eu am luat pana acum cam 9 kg in plus si incep sa realizez cat de putin timp a mai ramas pana la intalnirea cu Horia...



#256
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 22:15

La multi ani Lia si felicitari pt vestile bune.

Mary si eu zic ca e o raceala, incearca o ifuzie cu sare mare si ceai de musetel, la mine a avut efect.

Nici eu nu m-am putut abtine de la bunatatile de sarbatori, si ca niciodata am o pofta nebuna de slanina cu ceapa iar sotul meu ma opreste din mancat de fiecare data zicand ca ii este frica sa nu imi fie rau. Spe sa nu am probleme, dar nu ma pot abtine. Inainte nu mancam asa. Pana in prezent am in plus 14 kg, respir greu, nu mai pot sta pe scaun pt ca ma dor fesele, prefer sa stau in picioare, iar noaptea am carcei si abia ma intorc de pe o parte pe cealalta bineinteles pt ca amortesc. Noroc ca eu nu am arsuri si pser pana la final nici sa nu am.

Voi patiti asa ceva? Este normal?



#257
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 22:27

Onitzi, ar putea sa te ajute o minge din aceea mare de fitness - se gaseste la decathlon, intersport dar si in hipermarket-uri la raioanele de sport. Sa o folosesti zilnic, in loc de scaun, o sa vezi ca e foarte confortabila, si te va ajuta si in travaliu, daca iti propui sa nasti natural si sa stai mai mult acasa. Daca iti iei, sa ai grija sa fie pe dimensiunea ta, adica cu cat mai inalta esti, cu atat mai mare sa fie, in dreptul genunchiului tau sa se formeze un unghi drept intre oasele picioarelor atunci cand stai pe ea (sa nu fii nici prea sus nici prea "pe vine" adica).

 

Si eu am avut parte de cativa carcei, acum mai putin, nu-mi explic de ce... Insa simt nevoia sa ma intorc destul de des de pe o parte pe alta pt ca incep sa ma doara oasele bazinului pe partea pe care stau... asta e... probleme inerente pe ultima suta de metri...



#258
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 30 decembrie 2013 - 15:27

Buna fete! La multi ani Lia! [:X] Eu zic ca nu am exagerat cu papica in perioada asta. Am papat sarmale si toate produsele traditionale, dar si prajituri. Pana acum am luat 13 kg, poate un pic peste. Ghinionul meu, cum spunea mami, ca s-a nimerit sa fiu gravida in perioada sarbatorilor [:D]. Citeam ca ati avut arsuri si eu ma bucuram tare ca nu am..ei bine, m-au lovit si pe mine zilele trecute, mai ales dupa cozonac sau salata de beouf, apoi m-au lasat. Crampe am in fiecare noapte, cu tot magne-b6-le vietii  [batcap] Si dorm cand pe-o parte, cand pe alta, inca pot sta si dormi pe spate. Ieri mi-au aparut oficial primele vergeturi  [fri] una mare sub buric si una mai micuta fix deasupra buricului, asta fiindca nu m-am dat cu ulei in fiecare zi si acum suport consecintele. In continuare am zile cand sunt foarte energica si zile cand zac si cam atat. Acum mi-am tot gasit de lucru cu sarbatorile, am ajutat-o pe mami cu pregatirile. Si in privinta asta am cam aceeasi stare: zile cand abia ma misc si zile ca ieri cand am facut doua prajituri, aperitive si cate si mai cate in cateva ore. Azi a avut tata o masa la munca si a fost necesar sa ne pregatim un pic  [:)] 

 

Sambata seara am iesit cu ai mei la restaurant si am dansat o sarba, un pic pe "Gasca mea" si un pic de meniaito. Doar "un pic" fiindca tata si cu mama m-au supravegheat de zor, iar mama imi zicea intr-una "mai incet mama, mai incet" :)) Am renuntat la sarba de dragul ei si pentru a nu-i creste tensiunea, iar la meniaito, dupa vreo doua runde ametisem :)) Bine ca n-a fost sot cu mine, mama a fost mic copil comparativ cu el :))

 

Am reusit sa ajung si pe la biserica, m-am spovedit si impartasit si mi-a citit niste rugaciuni de sanatate si binecuvantare parintele. Este un lucru la care tineam foarte mult si cred ca ne vor face mult bine si mie si lui bebe.

 

Mai avem de luat patutul si salteluta, in rest suntem ok. Trece repede timpul si maine facem 33 de saptamani...nu mai e mult si gata  [:-)))] 

 

Pupici tuturor! [:X]



#259
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 30 decembrie 2013 - 18:49

Buna!

Fetelor sunt bine, foarte bine as spune, azi nu am avut arsuri si nici dureri de cap, mi-a revenit pofta de mancare si e super!

Am fost la medicul de fam ca mi-am scos prenatalul si l-am intrebat de durerea de cap, a spus ca de la tensiune, la mine cam fluctueaza ba e mica ba revine la normal.

Zmotocel am luat si in considerate sinuzita dar nu este, mai am doua saptamani pana la intalnirea cu cu ginecoloaga, of imi pare asa de mult!

Apropo mi-a spus sa fac si analiza la secretie, voi ati facut-o?



#260
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 30 decembrie 2013 - 20:03

Va astept la capitol nou cu maaaaari surprizeeee!!!

 

MaryM85, da, eu am facut-o, e pt streptococ-ul B. M-am bucurat sa aflu azi ca n-am nici un crocobaur!





Etichetat si cu nastere februarie

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -