Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 4

nastere februarie

259 raspunsuri la acest subiect

#241
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 11:49

Buna!

Fetelor voi ati avut dureri de cap acum in trimestrul 3? Eu de ieri dim ma doare capul teribil, nu pot sa ma aplec ca e mai rau, acum am stranutat si am avut impresia ca mi se desface capul in doua [soc] .



#242
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 14:18

Buna burtici! [flo2]

Mary,mai am si eu cateodata dureri usoare de cap nu asa de rau,asa am avut la inceputul sarcinii, inainte de sarcina aveam cateodata migrene dureri mari de cap,insotite de varsaturi ,cand aveam migrena ,nu mancam toata ziua ,stateam numai in pat,nu vroiam sa vad lumina puternica si tot asa ,am avut pana la 3 luni jumate de sarcina si vad ca de atunci mi-au trecut,sper [:)]

Fetelor,si eu imi luasem bustiere pt alaptat ,dar mi-a spus moasa ca sutienele de alaptat sustin mai bine sanul cand o sa fie mai greoi cu lapte [:)]  Asa ca i-am cerut cumnatei mele sutienele de alaptat [:)]

In rest suntem bine,ne ocupam cu pregatirile pt anu nou , cu bebe am cam terminat ,mai am de luat cosmetice si sa spal hainutele si mai am de pregatit geanta pt spital plus curatenie  generala [flo2]



#243
LiaCamelia

LiaCamelia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 14:27

Buna fetelor,

azi am numai vesti bune; poate si pentru ca azi e ziua mea de nastere.

De azi de dimineata vorbesc mult la telefon;  am primit un buchet frumos de flori si ciocolata de la sotul meu (tocmai venise dupa tura de noapte) si era suparat pentru cadou care din cauza curierului o sa-l primesc abia maine - surpriza !

 Cadoul cel mai frumos l-am primit ieri, rezultatele de la Bioclinica in care am aflat ca am avut varicela in copilarie deci am imunitate si pot sa stau in preajma Alexandrei. A fost stresant sa astept acest rezultat. Alexandra saracuta e toata numai pete peste tot insa cele vechi incep sa dispara. Cu siguranta acest Craciun nu o sa-l uitam , prea usor !

Va doresc o duminica placuta !  



#244
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 15:49

Buna fetelor,

azi am numai vesti bune; poate si pentru ca azi e ziua mea de nastere.

De azi de dimineata vorbesc mult la telefon;  am primit un buchet frumos de flori si ciocolata de la sotul meu (tocmai venise dupa tura de noapte) si era suparat pentru cadou care din cauza curierului o sa-l primesc abia maine - surpriza !

 Cadoul cel mai frumos l-am primit ieri, rezultatele de la Bioclinica in care am aflat ca am avut varicela in copilarie deci am imunitate si pot sa stau in preajma Alexandrei. A fost stresant sa astept acest rezultat. Alexandra saracuta e toata numai pete peste tot insa cele vechi incep sa dispara. Cu siguranta acest Craciun nu o sa-l uitam , prea usor !

Va doresc o duminica placuta !  

La multi ani Lia! Felicitari pt vestile bune,asa si trebuie sa fie si insanatosire grabnica Alexandrei ! [flo2]  pupicei



#245
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 15:55

La multi ani, Lia! Sa fii sanatoasa si sa ai parte de multe realizari si impliniri!

 

Eu stiam ca daca mamica gravida face varicela nu este mare lucru pt bebe, chiar se naste si el cu imunitate. Rubeola este periculoasa, dar mai ales in primul trimestru de sarcina...



#246
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 16:38

La multi ani LiaCamelia!!

 

MaryM85 - cum te mai simti? Durerea de cap e destul de comuna in timpul sarcinii, dar in trimestru 3 ar trebui verificat sa nu fie un semn de preeclampsie. Ar fi bine sa-ti verifici tensiunea si urina pt proteine, pt a fi sigura. 

 

Aricioaica - varicela in trimestrul 3 nu da malformatii, dar poate declansa nastere prematura si poate da probleme respiratorii grave la nou-nascut si chiar un tip de meningita. Dar daca mama are imunitate nu e problema.

 

 

Noi suntem bine, dam din picioruse. Inca e in pozitie transversa si foarte sus, dar mai e timp destul sa se intoarca. Din pacate pe mine ma supara in continuare mainile, am degetele amortite mai mereu, iar noaptea uneori devine chiar dureros.  

 

Am cam terminat cumparaturile pt bebe. Acum cu reducerile de sarbatori am mai comandat cateva hainute si un baby carrier (ergobaby).  Asteptam cu nerabdare marea intalnire, dar nu prea curand ca tati e inca plecat si mai are cateva saptamani pana vine. 



#247
LiaCamelia

LiaCamelia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 17:04

Va multumesc pentru urari , sa ne ajute D-zeu sa avem nasteri usoare si fara probleme  si sa ne bucuram de bebelusi !

Asa e cum spune @zmotocel, varicela in sarcina e periculoasa ! Am fost avertizata de dr. ginecolog ca din varicela pot face un tip de pneumonie care poate deterimina o oxigenare insuficienta fatului si chiar nastere prematura . Suficient ca sa nu mai dorm cateva nopti pana am primit rezultatul analizelor care au confirmat ca am anticorpi antivaricela. 

@zmotocel,mie pentru amorteala membrelor mi s-a dat magneB6, zicea doctorita ca e o lipsa de magneziu, dar probabil ca ai analizele de trimestrul3 ce sa confirme carentele; mie mi-au iesit lipsa de fier si magneziu deci o usoara anemie ce am inteles ca in trimestrul 3 nu e chiar o surpriza. Au grija bebici sa ne consume resursele, noi sa avem suficiente ! 



#248
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 17:21

Si eu iau fier de  vreo 2 saptamani [:)]

Fetelor voi cum  va  descurcati cu atatea bunatati de sarbatori ca eu nu mai  stiu ce sa mai zic,sarmalute,cozonac,salata de boeuf,sorici,covrigi....am gustat si o gurita de tuicuta  fiarta si ma simt vinovata si acum..am vreo 20,5 kg in plus,voi? [batcap]



#249
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 18:43

LIA la multi ani! fericire si implinire alaturi de cei dragi! [flo2] [flo2] [flo2]

Ma bucur pt tine ca nu o sa faci varicela! [pk]

Zmotocel stiu am toate simtomele de preclamsie inafara de tensiune, toata ziua stau calare pe tensiometrul azi am avut 110\67 doar pulsul era 110 cam mare. Preclamsia stiu  ca e la tensiune  mai mare de 160.Doamne fereste sa nu fie asta, acum sunt mai bine ma doare doar daca tusesc sau stranut.

Claudia eu doar am gustat zilele astea nu am mancat mult din cauza arsurilor, m-am cantarit vineri si am +9 kg la fel ca inainte de sarbatori, eu vad ca a mai cresut burta dar nu se vede la kg. [:p]



#250
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 18:52

Lia, lamulti ani fericiti! Felicitari pt rezultatele analizelor! Sanatate Alexandrei! [flo2]

 

Claudia, nu cred ca e o problema ca ai baut o gura de tuica. Mai bine asa decat sa poftesti [:-)))]  [:-)))] Si eu am mancat niste bomboane cu lichior [alcool] Si eu m-am plictisit de atatea sarmale si carnati. Ieri sm mancat o salata mare din tot felul de frunze si mozzarela.

 

Zmotocel, imi poti da si mie link-ul de unde ai comandat carrier-ul? Eu mai am destul de multe de cumparat pt ca deo luna de zile stau mai mult in pat . M-am plictisit teribil.

Astazi bebelusa mea a miscat foarte putin, nu stiu ce-i cu ea. Noroc ca maine am programare la dr sa vad ce si cum. Trebuie sa stam cuminti inca aproape 2 luni si pe urma sa te tii program incarcat [fri]


Editat de crisicar, 29 decembrie 2013 - 18:54 .




Etichetat si cu nastere februarie

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -