Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

Mamici de Februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 3

nastere februarie mamici de februarie discutii despre sarcina

250 raspunsuri la acest subiect

#21
Florentina_C

Florentina_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.051 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 15:57

Eu am avut arsuri acum cateva saptamani, m-au tiut cam o saptamana, apoi mi-au trecut. Mi-au revenit la un moment dat, dar pentru o perioada scurta de timp. Ce m-a amuzat este ca ele au debutat exact atunci cand se spune ca incepe sa creasca parul copilului, coincidenta cu vorba batraneasca  [batcap] 

 

Eu nu am avut curaj sa iau nimic initial, apoi mi-a dat o colega carbune medicinal fiindca nu e decat carbune si nu are ce face rau. Apoi am inrtebat-o si pe dr. de familie si mi-a zis ca pot lua si dicarbocalm sau rennie, evident fara a abuza de ele. Crisicar, cel mai bine este sa intrebi medicul si vezi ce iti recomanda tie.

 

Florentina, am citit ca astfel de arsuri pot aparea seara din cauza pozitiei pe care o ai in pat, mai ales daca stai pe spate fiindca burtica apasa pe stomac. De asta ele vor fi un leit-motiv in ultimele luni de sarcina, indiferent de pozitie uterul si bebe vor apasa pe stomac.

 Asta e si problema mea! Sunt in saptamana 24 abia si indiferent daca ma mut pe stanga, pe dreapta sau chiar si pe spate...tot nu trec. Lui bebe cred ca ii place sa dorm in fund  [:)] ...cum ma ridic cum se mai amelioreaza si arsurile. Asta e , induram! Doar nu mai e asa mult pana la final...acum vine Februarie. Sanatosi sa fim! Va pup!  [flo2] 



#22
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 15:59

 Asta e si problema mea! Sunt in saptamana 24 abia si indiferent daca ma mut pe stanga, pe dreapta sau chiar si pe spate...tot nu trec. Lui bebe cred ca ii place sa dorm in fund  [:)] ...cum ma ridic cum se mai amelioreaza si arsurile. Asta e , induram! Doar nu mai e asa mult pana la final...acum vine Februarie. Sanatosi sa fim! Va pup!  [flo2] 

Nu stiu daca e normal sa ai asa probleme de pe acum. Cred ca ar fi bine sa ii semnalezi medicului de familie problema si sa vezi daca nu este si altceva. Sanatate multa!  [flo2] 



#23
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 16:31

Mai, fetelor, mie imi este pofta tare-tare de somon afumat [batcap] Oare avem voie sa mancam chestii care sunt doar afumate?



#24
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 16:31

Buna burtici! Bine ai revenit Carla! Ce faci,cum esti? Ce o sa ai,fetita, baietel?Te asteptam la taclale! Ma bucur ca ai revenit! [flo2]

Fetelor,am vazut-o azi pe fetita mea la ecografie,ce frumoasaaaaaa eeeeee,Am vazut-o 4D ,ce buzite carnoase are si nasuc pufos,d-abia astept sa o musc de manutele alea grase care le tinea numai la gurita..E totul bine,fetita a crescut,are 928 de grame si cca.32 de centrimetri..Eu am mai luat 3-4 kg si luna asta,adica la 26 de sapt si 5 zile am luat vreo 13 kg [:)] Si la mai mare [batcap]

Am facut si testul de glucoza... [alcool] ce bun era sucul ala yammy [:)] Aflu data viitoare ce si cum...In rest toate bune...pupici [flo2]


Editat de Claudia0702, 07 noiembrie 2013 - 16:47 .


#25
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 16:36

Mai, fetelor, mie imi este pofta tare-tare de somon afumat [batcap] Oare avem voie sa mancam chestii care sunt doar afumate?

Eu citisem pe net ca avem voie,n-am mancat somon dar am mancat sunca afumata,am gustat asa...uite un articol despre somon

Nu trebuie sa consumati somon afumat in timpul sarcinii Sus

Fals. Somonul este unul dintre cele mai bune alimente pentru femeile gravide, deoarece contin acizi grasi Omega 3, iar studiile arata ca acizii grasi ofera o varietate de beneficii pentru fravide si fetusi. Somonul este un peste de apa duce, astfel incat probabilitatea sa contina mercur este scazuta. Indicat ar fi sa preparati somonul proaspat la cuptor sau prin fierbere.



#26
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 16:43

A-ha, deci afumat nu e ok. Mai bine preparat la foc  [bla]  Offf, dar eu vreau afumat :(



#27
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 16:54



A-ha, deci afumat nu e ok. Mai bine preparat la foc  [bla]  Offf, dar eu vreau afumat :(

E ok  afumat Cris. Asa scrie in articol. [:)] ..(Nu trebuie sa consumati somon afumat in timpul sarcinii.Fals....) Eu cred ca este ok ba chiar mi-ai facut pofta [batcap] 


Editat de Claudia0702, 07 noiembrie 2013 - 17:09 .


#28
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 17:11

Am citit partea cu "fals" dar mai jos scrie ca este indicat sa fie preparat. Deci se cam bate cap in cap...sa zic asa...In fine, cateva feliute n-o fi foc [:-)))]



#29
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 17:24

Si mie mi-a zis doctora ca daca gustam putin si nu exagerem nu are ce sa se intample [:)]



#30
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 18:20

N-am mancat somon afumat, dar am mancat macrou afumat. Si as manca si somon afumat daca mi s-ar face pofta.

 

Legat de arsuri, si mie mi s-a intamplat intr-o noapte, acum cateva saptamani. Eu am primit in dar o perna de gravide si unul dintre capete l-am pus peste perna de somn, astfel incat stau cu corpul usor ridicat noaptea. E tare bine, o iau cu totul in brate si soldurile se simt si ele bine...

 

Azi am fost la consultul cu moasa :) L-am ascultat pe bebe, fluxurile placentare, mi-a verificat tensiunea, m-a palpat, si dupa toate aparentele bebe s-a orientat deja cum trebuie :) Am inceput sa discutam cate un pic din planul de nastere... Momentul se apropie, ce sa mai.... [:)] Am un baietas foarte vioi in burta, tot timpul se frichineste, si isi face simtita prezenta [:)]





Etichetat si cu nastere februarie, mamici de februarie, discutii despre sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -