Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

Mamici de Februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 3

nastere februarie mamici de februarie discutii despre sarcina

250 raspunsuri la acest subiect

#11
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 11:43



Neata! Cafeluta e pregatita, cine doreste?

Am vazut filmultetul despre alaptare. Foarte interesant. Sper ca de data asta sa am mai mult succes la alaptat! La prima sarcina am alaptat pana la 4 luni, dar incepusem cu completarea de lapte praf de la 2 luni.

 

Eu cred ca totul sta in mintea noastra, sau cel putin o mare parte din ceea ce se intampla pe parcursul sarcinii, nasterii si alaptarii. Cred ca daca plec setata de la inceput pe ideea ca pot face asta si voi avea reusita, lucrurile vor merge mai bine decat daca imi fac o mie de idei sau ma las influentata de tot felul de pareri ale oamenilor "binevoitori" din jurul meu. 

 

Cel putin, asa am decis eu: vom ajunge bine si sanatosi la termen, voi naste natural si fara probleme, iar bebe va face o echipa cu mine pentru asta, si voi alapta fara probleme pana dupa 1 an pe bebe, iar organismul meu nu ma va trada in acest sens. Cu alte cuvinte, in umorul mai putin stilat al americanilor "I ca do this s*it!"  [soricel] 

Asa ca, draga mea Anca, you cand do it! Crede in tine, crede ca organismul tau te va ajuta sa alaptezi cat mai mult timp si ca nu exista vreun impediment pentru asta  [flo2] 

 

Fetelor,voi cum stati la capitolul,cafea? Desi doctora mi-a zis ca sunt permise 2 cescute slabe de cafea,eu beau una slaba cu mult lapte si de fiecare data ma simt vinovata si imi fac ganduri aiurea.. .

 

Parerea mea "proprie si personala" despre consumul de cafea este in continuarea ideilor cu lista de alimente interzise...este tot acolo, exact langa alcool.  [batcap] Din momentul in care am decis ca vrem sa facem un copil, eu nu am mai pus gura pe alcool sau cafea..asa, de princip. Poate ca lucrurile s-au mai schimbat si e voie sa bei o cafea slaba si stiu fete care au nascut bine mersi copii sanatosi si au baut cafea, dar eu nu vreau si pace. A fost greu la inceput, vreo doua saptamani nu eram treaza bine, dar organismul nostru se obisnuieste si rezista cu brio. El este conceput, din faza de design  [soricel] , sa aibe suficienta energie pentru intreaga zi si fara cafea sau alti stimulenti.

 

Reveind la tine Clau, daca tu simti ca ceva nu ar fi bine, mai bine renunta, chiar daca stii ca ai voie. Procesele astea de constiinta nu ajuta pe nimeni. Ori bei si te bucuri linistita de cafeluta ta, ori renunti si basta! Cel mai important este ca tu sa fi linistita psihic  [flo2] 



#12
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 12:11

Eu nu beau deloc cafea. Nu am baut nici inainte de sarcina. Mai beau cappuccino din cand in cand. In schimb, daca as putea, as bea in fiecare zi cola/pepsi RECE [batcap]  



#13
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 12:43

Nici eu nu beau cafea de obicei, dar stiu ca nu e contraindicata in sarcina, exact asa cum a spus si medicul tau, Claudia. Important e sa nu faci excese. Sunt persoane care fara cafea de 3-4 chiar mai multe ori pe zi "nu pot" sa functioneze si pace. In sarcina probabil ca vor constata ca pot :)

 

Eu in loc de cafea prefer ceaiul negru, ca stimulent, dar in sarcina nu am mai simtit nevoia sa ma "stimulez" deloc :)) Mi-am aranjat astfel treburile incat sa dorm cand simt nevoia si sa respect cerintele organismului.... dar sunt sigura ca nu toata lumea isi permite asta...

 

Referitor la reusita... in alaptare, nastere... sunt de parere ca intr-adevar mind-setting-ul este esential in treaba asta. Problema este ca aceste procese, in ziua de azi, nu depind numai de tine (din pacate). In sensul ca, la fiecare pas, esti inconjurat de oameni (asistente, moase, doctori, medici neonatologi, medici de familie, pediatri, rude, prieteni) care te pot incuraja sau descuraja in ceea ce-ti propui, in functie de subiectivismul propriu...

 

Daca oamenii din jur pe care ii investesti cu o oarecare autoritate si cu mai multa intelepciune, iti spun de ex: "copilul e prea mare pentru bazinul tau, hai sa programam mai bine o cezariana" - poti incepe sa te indoiesti de capacitatea corpului tau de a reactiona "normal" in travaliu, chiar daca pana acum nu te-ai gandit ca poate aparea o astfel de "problema". Sau daca medicul neonatolog iti spune in prima zi dupa nastere "nu ai lapte, nu vezi ca nu ai?" probabilitatea ca tu sa uiti in acele momente ca laptele, colostrul se formeaza in sani de la 18 saptamani de sarcina si ca in primele 48 de ore nu e menit sa curga valuri valuri pentru ca nu are nici consistenta nici cantitatea laptelui matur, creste... tentatia de a da un biberon cu lapte praf creste si ea... probabilitatea ca laptele matur sa "vina" apoi scade... si tot asa...

 

Astea sunt exemple concrete, pe care eu le-am intalnit de-a lungul timpului de nenumarate ori si care au avut un final pozitiv, in primul rand datorita mind-setting-ului initial, dar in al doilea rand, si la fel de important, datorita informatiilor pe care le-au avut persoanele respective si care le-au facut sa se indoiasca de acele vorbe, sa ceara o a doua opinie, sa ceara sprijinul potrivit si sa se refocuseze pe mind-setting-ul pozitiv :)

 

Ce vreau sa spun este ca eu consider ca motivul pentru care avem o rata a alaptarii exclusive pana la 6 luni de 12,6% (in Romania) si numarul de cezariene din Bucuresti e undeva pe la 60% nu cred ca tine doar de mind-setting-ul mamicilor, desi si acesta este un factor foarte important...



#14
STMaria

STMaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 18:42

Azi noapte am suferit si eu pt prima data de arsuri la stomac...vai nu am dormit aproape de loc toata noaptea [vampirel]

Eu cafea beau doar la zi de sarbatoare pt ca imi consuma calciu am avut cateva caderi de calciu si nu a fost prea interesant asa ca nu mai beau cafea nu mai mananc ciocolata nici cacao (de cat in prajiturile de casa :d ) aseara am facut o prajitura ,,Congoleza" care are sos de cacao si unt cred ca de la ea mi-a fost rau.



#15
Carla0731

Carla0731

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 22:23

Fetele am si eu o intrebare. Daca DPN e 2 Feb. 2014, oare e ok sa intru in prenatal cu data de 25 Nov.? Sau e prea devreme?

Si inca ceva. In prima saptamana de prenatal e ok daca trec pe la birou sa rezolv niste chestii rapid? Stiu ca in mod normal in concediu medical n-ai voie sa treci pe la servici, ca poti fi verificata ca esti acasa in medical.

Multumesc anticipat pt raspunsuri:)



#16
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 09:19



Fetele am si eu o intrebare. Daca DPN e 2 Feb. 2014, oare e ok sa intru in prenatal cu data de 25 Nov.? Sau e prea devreme?

Si inca ceva. In prima saptamana de prenatal e ok daca trec pe la birou sa rezolv niste chestii rapid? Stiu ca in mod normal in concediu medical n-ai voie sa treci pe la servici, ca poti fi verificata ca esti acasa in medical.

Multumesc anticipat pt raspunsuri:)

 

Buna Carla. Conform legii concediul de maternitate (prenatal + concediu de lauzie) are un numar de 126 de zile, din care minimum 42 de zile trebuie luate in concediu de lauzie (dupa ce se naste bebe). Majoritatea doctorilor de familie impart concediul in jumatate: 63 de zile inainte de a se naste bebe si 63 de zile dupa, dar nu este obligatoriu (in lege nu exista o astfel de obligativitate). Daca nasti natural, exista "riscul" ca bebe sa vina mai tarziu si atunci minimul de 42 de zile sa nu fie respectat, de aici multi doctori impart concediul asa. Nu cred ca este nicio problema daca tragi o fuga la serviciu, fiindca tu nu iti iei concediu de maternitate in gluma, chiar daca este un tip de concediu medical. Cred ca pentru acesta nu te verifica nimeni. Mai multe informatii gasesti pe urmatorul site http://www.drepturil...-de-maternitate

 

Sper ca iti sunt de folos aceste informatii. [:)] Pe site-ul drepturile-gravidelor.ro gasiti mai multe informatii privind drepturile noastre, cat si legate de indemnizatia de maternitate sau de crestere a copilului. Tot acolo puteti adresa intrebari si cineva specializat va va raspunde.  [flo2] 


Editat de rommyna, 07 noiembrie 2013 - 09:20 .


#17
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 09:21

Si ca sa ne amuzam un pic de dimineata, dar si pentru a ne creste increderea in noi, in ciuda kilogramelor acumulate  [flo2] 

 

1381953_654439224589411_432911122_n.jpg



#18
Florentina_C

Florentina_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.051 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 14:02

Azi noapte am suferit si eu pt prima data de arsuri la stomac...vai nu am dormit aproape de loc toata noaptea [vampirel]

Eu cafea beau doar la zi de sarbatoare pt ca imi consuma calciu am avut cateva caderi de calciu si nu a fost prea interesant asa ca nu mai beau cafea nu mai mananc ciocolata nici cacao (de cat in prajiturile de casa :d ) aseara am facut o prajitura ,,Congoleza" care are sos de cacao si unt cred ca de la ea mi-a fost rau.

 Si eu am avut intr-o seara arsuri mari dar nu le simteam in stomac , ci in gat,  cam ciudat. Si aseara mi s-a intamplat dar cu o intensitate mai mica. Idee e ca le simt doar seara cand ma pun in pat sa dorm. Voua la fel vi se intampla??  [flo2] 



#19
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 14:19

O, da, arsurile...aceasta "minunata" inventie... [soricel]  Mie imi mai trece cu guma de mestecat. Sau, cateodata,cu un pahar rece de cola. Dar doar atunci cand nu sunt f puternice. Saptamana viitoare merg la dr si intreb daca pot lua Rennie.



#20
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 15:41

Eu am avut arsuri acum cateva saptamani, m-au tiut cam o saptamana, apoi mi-au trecut. Mi-au revenit la un moment dat, dar pentru o perioada scurta de timp. Ce m-a amuzat este ca ele au debutat exact atunci cand se spune ca incepe sa creasca parul copilului, coincidenta cu vorba batraneasca  [batcap] 

 

Eu nu am avut curaj sa iau nimic initial, apoi mi-a dat o colega carbune medicinal fiindca nu e decat carbune si nu are ce face rau. Apoi am inrtebat-o si pe dr. de familie si mi-a zis ca pot lua si dicarbocalm sau rennie, evident fara a abuza de ele. Crisicar, cel mai bine este sa intrebi medicul si vezi ce iti recomanda tie.

 

Florentina, am citit ca astfel de arsuri pot aparea seara din cauza pozitiei pe care o ai in pat, mai ales daca stai pe spate fiindca burtica apasa pe stomac. De asta ele vor fi un leit-motiv in ultimele luni de sarcina, indiferent de pozitie uterul si bebe vor apasa pe stomac.





Etichetat si cu nastere februarie, mamici de februarie, discutii despre sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -