Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Mamici de Februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 4

nastere februarie

259 raspunsuri la acest subiect

MaryM85

MaryM85

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 01 decembrie 2013 - 20:48

Multumesc Aurora!

La semnatura mergi sus la profil apesi pe sageata de langa nume si apare jos in dreapta semnatura forum, intri si scrii sau adaugi emoticonuri exact ca aici!

• 0

MaryM85

MaryM85

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 01 decembrie 2013 - 20:49

Multumesc Florentina, sa dea DD sa fie bine si sa primesti vesti bune!

• 1

Geluk

Geluk

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 13:06

Buna dragutelor!

Am venit de la control. M-au bagat in ceata. Nu au putut sa si dea seama daca bb este micuta sau mare, in ce pozitie era..... Ca ar fii cam micuta si bine ar fii ca in loc de eco de 36 sapt sa facem la 30 sapt. Apoi ca nu e nevoie pt ca pe 9 merg la spital si o sa fac acolo. aaaahhhhh. Inimioara bate bine, tensiunea ok. Sa urmaresc si daca cumva nu o mai simt miscand ca de obicei sa merg peste ele.

Vad ca voi sunteti nerabdatoare sa se intoarca bebe. Cam devreme zic eu. la prima sarcina fata mea s-a tot intors pe toate partile pana la 38 de saptamani. Abia atunci a aramas cu capul in jos. Mi se pare cam devreme sa fie acum cu capul in jos si sa si ramana asa. Sunt inca mici si loc este destul sa se tot invarta.Am si intrebat azi si au zis ca pana la 36 38 sapt se poate intoarce pe toate partile . Vreti picioare la coaste? [:-)))]

Una peste alta am rezolvat cadourile de mos. Sotului o carte, fetei un joc interactiv , o carte, si trei papusele mici la care le poate schimba hainele si parul. [pk]  Eu pt mine nimic. Poate de la sot.

[flo2] , o saptamana usoara

Editat de Geluk, 02 decembrie 2013 - 13:08 .

• 2

ancasilv

ancasilv

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 262 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 13:31

Vad ca toate ati fost la eco...hmmm....eu nu am mai fost de la cea de 20 sapt...dr meu nu face si eco. L-am intrebat daca e nevoie sa mai fac si mi-a zis ca nu, daca nu e nici o problema, de ce sa ma duc mereu??? O fac pe aia de 32sapt si gata...cam putin, parca...la baiat am facut aproape lunar (ca asa am vrut eu).

In alta ordine de idei...tot caut sa imi cumpar niste colanti grosi. Voi aveti? Eu gasesc doar magazine online si nu stiu daca imi vin, la burta e complicat...Am tot urmarit la h&m niste ciorapi grosi toata vara si acum nu mai au, doar unii cu gaurele...Deci, voi de unde v-ati luat colanti? si ciorapi?

• 0

Florentina_C

Florentina_C

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.051 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 14:20

Ziua buna! Venim si noi cu vesti de la eco. La 27 saptamani si 6 zile, dupa ultima menstruatie, avem 1100 g ( dupa ecograf parem mai mari de 28 saptamani si 3 zile.) Suntem bine, dpn este acum 24 Februarie, col este inchis de 38 mm, lichid avem in cantitate normala. Noi revenim la control intre 8-10 ianuarie la 33 de saptamani. Ne-a dat sa facem analiza anticorpilor pt ca eu si sotul avem grupe de sange diferite si trebuie sa repetam urocultura care sper ca in sfarsit o sa iasa bine. E 100% baiat pt ca i-am vazut toate cele si eu foarte bine. Medicul a spus ca e dotat bebe mic, pt ca se vedea extrem de bine. Bebe nu s-a intors inca, dar medicul mi-a zis ca are timp sa se intoarca de 100 de ori pana la nastere, asa ca sunt linistita.

Sunt foarte fericita astazi ca mi-am vazut puiul. Va pup!

• 2

rommyna

rommyna

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 14:34

Vad ca toate ati fost la eco...hmmm....eu nu am mai fost de la cea de 20 sapt...dr meu nu face si eco. L-am intrebat daca e nevoie sa mai fac si mi-a zis ca nu, daca nu e nici o problema, de ce sa ma duc mereu??? O fac pe aia de 32sapt si gata...cam putin, parca...la baiat am facut aproape lunar (ca asa am vrut eu).

In alta ordine de idei...tot caut sa imi cumpar niste colanti grosi. Voi aveti? Eu gasesc doar magazine online si nu stiu daca imi vin, la burta e complicat...Am tot urmarit la h&m niste ciorapi grosi toata vara si acum nu mai au, doar unii cu gaurele...Deci, voi de unde v-ati luat colanti? si ciorapi?

Anca, nu stiu cum e cu eco, pe mine m-a pus dr. mereu la eco cand am mers la vizita medicala (o data pe luna), nici nu imi face altceva [:D] Asa vede ca bebe este in parametrii, vede pozitia lui, placenta si lungimea colului. Nici nu stiu in ce ar putea consta consultul altfel. 

La h&m vazusem si eu ciorapi cu burta, dar nu am mai mers demult. Nu stiu daca gasesti la c&a. Eu am furat unii de la mama, ea e mai plinuta si vin numai bine. Deci o idee ar fi sa cumperi ceva "normal", dar marimi mai mari decat porti tu de fapt. Eu nu ma mai stresez atat de haine fiindca mai vin pana vineri la munca si gata :))

MaryM, sa-ti traiasca bebe si sa fie sanatos!

Florentina ma bucur mult pentru asa vesti minunate! Sarcina usoara in continuare!  [flo2] 

Nici eu nu cred ca e graba cu intorsul bebelui. Dr. mi-a spus ca ar trebui ca pana in 34 de saptamani sa se intoarca, teoretic. Si mama mi-a zis ca nu-i bine sa se intoarca prea repede, nu doar din cauza inghiontirilor. Am citit ca pana la 32 de saptamani bebei au loc suficient in burtica, dupa este mai delicat, ca ei tot cresc si spatiul este din ce in ce mai stramt. De aici si durerile mai puternice [:)]

Fetelor m-ati amuzat teribil cu oglinzile voastre  [soricel] Eu ma descurc foarte bine "pe pipaite", asta cat timp mai ajung :))

Peste week-end am fost la ai mei, am taiat porcul, a fost fain, o masa mare in familie. Eu am fost scutita de munca, mai mult am dormit, pe seara am prajiturit [:)]. Ieri dimineata si aseara mi-a curs un pic de sange pe nas, dupa ce mi l-am suflat (dar nu puternic).  Stiti care ar putea fi cauza?

Va pup si va doresc o zi frumoasa! [:X]

Editat de rommyna, 02 decembrie 2013 - 14:38 .

• 1

crisicar

crisicar

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 15:05

Buna, fetelor!

Geluk, eu zic sa nu iti faci griji in privinta greutatii lui bebe. Fiecare se dezvolta in ritmul lui. Se pare ca bebelusa mea e mai mare cu aprox 300 g. Pe de alta parte nici eu si nici sotul meu nu am fost niciodata genul schilozi [batcap]  M-a pus dr sa fac testul de glicemie (sa vada daca nu cumva fac diabet) dar a iesit ok. Zicea ca daca nu ar fi iesit bine m-ar fi trecut pe regim.

Citeam ce a scris Florentina si se pare ca bebelusii nostri sunt aprox in aceiasi parametri. Mica mea are astazi 1250 g (la 27 sapt si 4 zile) si se pare ca, conform masuratorilor capului suntem la 29 sapt iar conform masuratorilor burticii ei suntem la 27 sapt...

In ceea ce priveste pozitia, bebelina mea a fost de la inceput pozitionata jos si deci si capul este jos. Nu si-a modificat pozitia :D

Si eu am facut echo lunar. Ba chiar si mai des pt ca daca ma duc la dr de familie sa imi iau reteta o mai pun si pe ea sa imi faca echo [:-)))]  [:-)))]

Aveti grija de voi si de burtici [flo2]

• 1

crisicar

crisicar

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 15:09

A, am uitat sa iti spun, Romina, ca sangerarile nazale sunt normale in sarcina pt ca hormonii specifici sarcinii provoaca o expansiune a vaselor de sange subtiri din nas. De asemenea, daca ai tensiunea arteriala ceva mai crescuta si asta contribuie la ruperea vaselor respective si deci la sangerari.

PS:  ai mancat sorici? :) Te intreb pt ca eu am cam evitat sa mananc chestii crude (gen ou in maioneza) dar tare as manca sorici cand oi avea [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

• 1

Aurora14

Aurora14

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 15:11

Buna buna tuturor. Multumesc Mary si Florentina pentru ajutor, mi-am prins un pic urechile dar pana la urma am reusit.

Felicitari Geluk, Florentina, Crisicar pentru vestile bune. Doamne ajuta sa primim doar vesti bune de la toate in fiecare luna sau la fiecare control. 

O zi frumoasa tuturor incontinuare!!!! [flo2]

• 2

rommyna

rommyna

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 15:37

A, am uitat sa iti spun, Romina, ca sangerarile nazale sunt normale in sarcina pt ca hormonii specifici sarcinii provoaca o expansiune a vaselor de sange subtiri din nas. De asemenea, daca ai tensiunea arteriala ceva mai crescuta si asta contribuie la ruperea vaselor respective si deci la sangerari.

PS:  ai mancat sorici? :) Te intreb pt ca eu am cam evitat sa mananc chestii crude (gen ou in maioneza) dar tare as manca sorici cand oi avea [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Crisi, am mancat sorici, rusinea mea..dar nu era "crud", ca doar l-au parlit si aburit bine inainte [:D] [:D] [:D] Si mi s-a intamplat sa mananc si icre si maioneza, desi acum cateva luni ma laudam sus si tare ca eu nu pap nimic de pe lista alimentelor interzise.

L.E. Imi cer scuze ca am pomenit aici de sorici, nu am vrut sa va fac pofta vreuneia dintre voi [:D]

Da, si eu citisem ca e normal, dar nu mi s-a intamplat pana acum. Probabil ca a crescut sensibilitatea acum, plus cresterea volumului de sange. Ieri dimineata am vrut sa-mi iau tensiunea, dar nu am gasit tensiometrul alor mei. Eu nu am probleme cu tensiunea, in general si nici nu simteam asa o agitatie sau ceva de acest fel. Sper sa nu se repete povestea. Oricum saptamana viitoare merg la dr de familie si vedem cum mai stau cu tensiunea si restul.

Editat de rommyna, 02 decembrie 2013 - 15:39 .

• 0

Etichetat si cu nastere februarie

Panic Questions

• GreÈ™eli de sex a bebeluÈ™ului

Deeadeea222
    - Ieri, 21:26

• Geanta bebeluÈ™ului

Ranya21
    - Ieri, 16:53

• Vaccinul

iurii
    - Ieri, 07:45

• Nastere cezariana

Tina01091995
    - mai 23 2022 10:13

• Copil

Darius Gabriel
    - mai 22 2022 16:31

Groups

• Mamici de Ianuarie 2023 (Fulguleti de 2023)

Anda08
    - apr 27 2022 11:35

• Mamici de Decembrie 2022 (Minuni de Decembrie)

Anda08
    - mar 29 2022 09:10

• Mamici de Noiembrie 2022 (Brumarei de 2022)

Anda08
    - feb 08 2022 09:11

• Mamici de Octombrie 2022 (Bobocei de 2022)

Anda08
    - feb 03 2022 14:39

• Mamici însărcinate

mocanulaviniageorgiana2@gmail.com
    - ian 11 2022 22:41

Last Blogs

• Gender reveal party

Beatrix29
    - Astăzi, 15:00

• Ultimele zile

Annydarry
    - Astăzi, 13:38

• Nume Bebe

CosminaMG
    - Astăzi, 12:19

• Se zice că mamica presimte când este însărcinată, ei bine, cam asa stau lucrurile È™i în cazul meu

Mada2022
    - Astăzi, 09:09

• Săptămâna 32

Uly123
    - Astăzi, 08:40

Recipes

• Pancakes cu cereale Cheerios Ovaz

GratielaPopa
    - iun 11 2020 22:19

• briose cu fructe de padure si Nestlé Cheerios

GINA-MONICA
    - iun 03 2020 08:33