Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

Mamici de Februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 3

nastere februarie mamici de februarie discutii despre sarcina

250 raspunsuri la acest subiect

#241
Aurora14

Aurora14

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 12:38

Buna fetelor. Florentina sper sa se fi rezolat problema cu infectia urinara. Carla odihna multa si ceiut sa te faci bine repede. Aricioaica si Crisicar pentru arsuri e bun rennie , e permis in sarcina. Sper sa fiti toate ok cat mai curand. Claudia multumesc de urari pentru dolofanel, multa sanatate si numai bine si voua.

 

Cat despre noi am aflat astazi rezultatele analizelor amanuntite. Am o inflamatie a glandei troide( se pare ca o mostenesc de la mama). Am inceput tratament cu L-THYROXINE Christiaens de 50, si Utrogestant pentru mentinerea sarcinii, pentru evitarea oricaror evenimente neprevazute. Regim alimentar, fara sare absolut deloc, si fara prajeli.

Mentionez ca sunt intr-o situatie un tare incurcata, pentru ca nu suntem in tara , sunt in Belgia, am descoperit sarcina aici si tati care lucreaza aici a vrut sa fie cat mai mult alaturi de noi in perioada asta si asa am monitorizat sarcina pana acum aici, dar pe 20 vrem sa plecam acasa, sa nasc in Romania. 1  la mana eu nu am acte si costurile nasterii si a spitalizarii, ne-ar depasi cu mult financiar. 2 la mana nu vorbesc si nu inteleg foarte bine limba, adik nu cred ca m-as descurca . 3 la mana acasa va avea cine sa ma ajute cat de cat , avand in vedere ca sunt la prima sarcina. 

Pe 19 avem din nou intalnire cu nenea doctoru care s-a suparat pe noi ca plecam acasa si nu ramanem sa nastem cu el. 

Sa speram ca le vom scoate pe toate la capat. Pana atunci multi pupici pentru pici, si putere, rabdare si sanatate la mamici. O zi frumoasa tuturor.


Editat de Aurora14, 28 noiembrie 2013 - 15:23 .


#242
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 13:08

Buna fetelor. Florentina sper sa se fi rezolat problema cu infectia urinara. Carla odihna multa si ceiut sa te faci bine repede. Aricioaica si Crisicar pentru arsuri e bun rennie , e permis in sarcina. Sper sa fiti toate ok cat mai curand. Claudia multumesc de urari pentru dolofanel, multa sanatate si numai bine si voua.

 

Cat despre noi am aflat astazi rezultatele analizelor amanuntite. Am o inflamatie a glandei troide( se pare ca o mostenesc de la mama). Am inceput tratament cu L-THYROXINE Christiaens de 50, si Utrogestant pentru mentinerea sarcinii, pentru evitarea oricaror evenimente neprevazute. Regim alimentar, fara sare absolut deloc, si fara prajeli.

Mentionez ca sunt intr-o situatie un tare incurcata, pentru ca nu suntem in tara , sunt in Belgia, am descoperit sarcina aici si tati care lucreaza aici a vrut sa fie cat mai mult alaturi de noi in perioada asta si asa am monitorizat sarcina pana acum aici, dar pe 20 vrem sa plecam acasa, sa nasc in Romania. 1  la mana eu nu am acte si costurile nasterii si a spitalizarii, ne-ar depasi cu mult financiar. 2 la mana nu vorbesc si nu inteleg foarte bine limba, adik nu cred ca m-as descurca . 3 la mana acasa va avea cine sa ma ajute cat de cat , avand in vedere ca sunt la prima sarcina. 

Pe 19 avem din nou intalnire cu nenea doctoru care s-a suparat pe noi ca plecam acasa si nu ramanem sa nastem cu el. 

Sa speram ca le vom scoate pe toate la capat. Pana atunci multi pupici pentru pici, si putere, rabdare si sanatate la mamici.C O zi frumoasa tuturor.

 

_Imi pare rau Aurora ca trebuie sa iei in continuare medicamente dar gandeste-te ca asa e cel mai bine pt tine si pt doloflei si ca totul o sa fie bine pana la termen...gandeste pozitiv ca te va ajuta! Multa sanatate in continuare,sa ne auzim de bine! multi pupicei [flo2] 


Editat de Claudia0702, 28 noiembrie 2013 - 13:09 .


#243
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 14:21

Buna, fetelor!

Eu incep sa ma simt asa :))

Miniaturi atasate

  • 1441338_10151996667461827_334883420_n.jpg

Editat de crisicar, 28 noiembrie 2013 - 14:22 .


#244
Florentina_C

Florentina_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.051 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 14:25

Aurora, imi pare rau ca trebuie sa iei medicamente si pt situatia putin incurcata. Si sotul  meu este in Belgia....si eu mi-as fii dorit sa fiu cu el, dar nu se poate. Il asteptam insa cu nerabdare de Craciun. Gandeste-te ca ai langa tine pe viitorul tatic si asta conteaza mult. Si apoi acasa te asteapta familia. Eu sunt sigura ca o sa fie bine pana la final. Bafta si optimism! 



#245
Aurora14

Aurora14

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 14:35

Merci Claudia pentru incurajari. Multumesc si tie Florentina. Da asa este am avut mare noroc ca a fost langa noi in perioada asta. Sa vedem cum ne vom adapta dupa sarbatori cand el se va intoarce aici, si din cate se prevad lucrurile de acum nu va fi cu noi cand va veni bebelin pe lume, dar trebuie sa le luam pe toate ca atare. Pupici dulci de la noi !!!



#246
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 14:58

Aurora, asa cum ti-am scris si in jurnal, pastreaza-ti optimismul si increderea in viitor si in organismul tau. Cu un tratament adecvat, totul se va rezolva. In sarcina apar tot felul de dereglari, ele pot fi valabile doar in sarcina, dupa nastere sa fi bine si sanatoasa. Oricum ar fi, pastreaza-ti un tonus bun si ganduri bune pentru bebe. Conteaza foarte mult ce stari ii transmiti lui, deci fara plansete si ganduri rele.

 

Situatia cu nasterea si restul este intr-adevar complicata, puneti lucrurile pro si contra si decideti ce este mai bine pentru bebelul vostru. Pe de alta parte, desi presupune un efort financiar si sunteti doar voi doi, daca ai naste in Belgia, copilul tau ar avea cetatenie si ar avea parte de toate beneficiile si drepturile unui cetatean belgian. Intotdeauna lucrurile trebuie puse in balanta si doar voi doi puteti decide ce este mai bine pentru viitorul vostru si al lui bebe. [:)] 


Editat de rommyna, 28 noiembrie 2013 - 14:58 .


#247
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 15:02

Buna, fetelor!

Eu incep sa ma simt asa :))

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))] M-am amuzat destul de tare la vederea imaginii. Ieri ma credeam voinica tare, ca am mers 15 minute pe jos si apoi am stat pe canapea toata ziua. Am zis, ei ash, n-o sa-mi fie greu sa mai vin la munca cateva saptamani, poate mai merg doua saptamani, nu doar una.  [alcool] M-am imbatat cu apa rece..a venit ziua de azi, cu greu m-am trezit, acum deja ma doare capul si dorm pe mine. Iar statul pe scaun nu ma ajuta deloc [:D]. Nu mai vorbesc de faptul ca de dimineata am stat vreo 5 minute la intrare incercand sa-mi pun sosete si sa trag un fermoar la ghete  [batcap]  [batcap]  [batcap] Dar, din gura sunt voinica nevoie mare 



#248
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 15:14

Pfaaa, si eu fac pe viteaza cateodata. Azi aveam in program sa fac curat in debara dar ma cam doare burta si am renuntat.

Romina, eu zic sa dormim incaltate [batcap]  [soricel]



#249
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 15:14

Fetelor, avem capitol nou!

 

Si eu empatizez cu imaginea. Nu-i problema cu pusul sosetelor in picioare dar mersul...in general... uf! Simt ca mi s-au atrofiat muschii picioarelor... Nu pot sa-mi imaginez ca in mai faceam semimaratonul [:-)))]

 

Pentru cele care mai aveti treaba pe la birou si nu ati intrat in concediu inca, puteti sa folositi o minge din aceea mare de fitness in locul scaunului de la birou, e mult mai confortabila si sanatoasa in perioada asta. Nu va sfiiti, am auzit multe persoane care s-au dus cu mingea la birou si au supravietuit mai usor celor 8 ore. Unde mai pui ca o sa va fie de folos in travaliu, pana plecati de acasa :)

 

Eu vreau sa va mai dau un feedback petru subiectul cu arsurile, la sfatul lui MaryM am luat polen si a functionat foarte bine! Am avut o noapte linistita in care am dormit bustean, desi de cu seara ma incercau din nou arsurile... O lingurita de polen crud si am rezolvat problema!

 

Aurora, e bine ca ai depistat problema la timp (cu tiroida), vei urma tratament si nu ai de ce sa te mai ingrijorezi. Si eu m-am pricopsit cu hipotiroidism de sarcina, iau euthyrox de 50 mg si dupa sarcina sansele sunt destul de bune sa scap de el. Dar asta e, nu-i bai!

 

Tot inainte! :)



#250
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 15:16

Si eu la fel,d-abia ma mai pot incalta nu mai zic de epilat ce ma chinui,dar asta e...Daca eram in tara ma epilam la salon dar aici nu te apropii ce scump e,gen 60 euro un epilat inghinal [batcap]





Etichetat si cu nastere februarie, mamici de februarie, discutii despre sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -