Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


481 raspunsuri la acest subiect

#31
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 19:13

Nope - are de recuperat efectiv, Urmareste programele scolare concret sunt diferente majore.

Marius, esti prea categoric.

Eu sunt familiarizata cu programele scolare din Ro si Canada, din domeniul meu: fizica (Ro), respectiv stiinte (Ca). Sunt diferente de concepere a programelor, da, dar nu diferente majore intre nivelul cunostintelor cerute.

Fiecare stat are propriul sistem de invatamant, de acord. Dar e absurd sa i se ceara unui elev care a studiat in strainatate sa sustina teze la lb. si literatura romana pentru toti anii de studiu!!! Este suficienta o testare la limba romana, ca asta e important, sa cunoasca limba tarii in care studiaza, sa comunice. Si eventual o testare la matematica.

 

In Quebec exista sistemul de "accueil" (primire), elevii veniti din alte parti sunt testati la franceza si mate, cei care nu cunosc suficient limba petrec un an in clasa de "accueil" cu alti elevi in aceeasi situatie, de varsta lor, studiind doar franceza si matematica (plus ore de ed. fizica etc). Fiind o imigratie masiva aici, nu imi imaginez acelasi sistem in Ro, dar se pot face adaptari de bun simt astfel incat elevii "straini" sa fie ajutati, nu trimisi cu clase in urma.

 

In fine, tipic romaneasca toata treaba cu informatiile la telefon. Eu ma chinui de luni de zile sa prind pe cineva de la customer service de la o banca romaneasca sa cer emiterea unui nou card...suna continuu ocupat... scuze de off topic dar asa ca sa nu-si inchipuie cineva ca numai Min. Educatiei are probleme cu liniile telefonice.


Editat de Fleurdelise, 23 octombrie 2013 - 01:36 .


#32
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 20:34

Miriama, nu trebuie sa sari de fund in sus :)))

 

 

Fleur, exact, o testare la modul general e destula, e absurd sa dea teze din toti anii.



#33
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 21:43

Este o realitate certa faptul ca un copil de 15 ani de exemplu care provine din USA sau Anglia sau Canada (sunt doar exemple) are de recuperat foarte mult pentru a atinge nivelul minim necesar al cunostintelor necesare in Romania. Si in Romania (dar si in Rusia de exemplu sau in Polonia)  cerintele in invatamant sunt foarte mari fata de alte state din lume.

 

Marius , sigur doar un parinte ce cunoaste doar invatamantul romanesc poate inca gandi asa. A sustine ca un copil ce a invatat pana in clasa a saptea de ex. in America are "de recuperat pana a atinge nivelul minim necesar al cunostintelor necesare in Romania" este in mod sigur hilar datorita unei logici elementare, anume Finalitatea invatamantului romanesc in comparatie cu cel American este aproape nula . Una dintre dovezi este aici:  http://www.shanghair...m/ARWU2012.html. Mai sunt si altele ce nu au legatura cu statistica neaparat ci cu aplicabilitatea si cu finalitatea celor invatate.

Deci, logica ar spune asa: daca Romania are invamantul primar si mediu la un nivel "minim" mult peste nivelul celui din America nu  poate da invatamant superior la un nivel mult inferior . Si totusi...

 

Si de aceea cei din minister ar trebui sa fie foarte multumiti daca ar avea mai multe familii de romani doritoare sa -si riste pielea intorcandu-se cu copii de scoala pentru ca acesti copii educati intr-un alt sistem poate dau o sansa de schimbare si sistemului romanesc ce scoate pe banda studenti din ce in ce mai slab pregatiti. Dar nu, mai bine ii trimit inapoi. De ce sa vrea ei sa schimbe ceva?



#34
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 00:52

La facultate e exact acelasi sistem, daca vrei sa te muti la o alta facultate: trebuie sa dai examen la toate materiile la care nu ai sustinut un examen. Mie imi pare logic.

 

In cazul din subiect, nu stiu cat de complicat e sa sustii examene de echivalare pt clasa a 2a, a3a, a4a...si intr-adevar mi se pare necesar ca ai pana la urma parcursa si partea de gramatica.

 

Ca te inscrie cu un an un urma nu stiu ce e asa un capat de tara. Pana la urma chiar poate fi de folos, nu e asa simplu sa te incadrezi intr-un alt sistem de invatamant.

 

Cel mai interesant mi se pare ca se echivaleaza 100% matematica si fizica facuta in USA cu cea de aici. Din cate stiu, in USA sunt departe de a invata toti logaritmii si itnegralele asa cum mananca aici pe paine elevii de a 11a sau a 12a...

 

In fine, daca tot si-au luat catrafusele si au plecat...sper sa le fie mai bine dincolo. E clar ca aici trebuie sa ai nervi ca sa mai intelegi una-alta, e foarte departe Romania de USA in ceea ce priveste atitudinea oamenilor fata de alti oameni.



#35
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 01:31

 

Ca te inscrie cu un an un urma nu stiu ce e asa un capat de tara. Pana la urma chiar poate fi de folos, nu e asa simplu sa te incadrezi intr-un alt sistem de invatamant.

 

 

 

Acum sincer, daca l-ar fi inscris cu un an in urma cum l-ar fi ajutat asta pe baiat sa acumuleze cunostintele la care aveau pretentia cei de la minister, adica practic toti anii precedenti?  Praf in ochi.  Stim cu totii ca un cadou American ar fi rezolvat problema un-doi.  De aceea inteleg de ce la telefon i-au spus "vino ca te rezolvam noi".  Normal ca omul odata ajuns cu greu se da intors, si plateste ce i se cere cand e strans cu usa. Eu admir determinarea lor.  Ce ma mira pe mine este faptul ca au vrut sa mai dea copilul la scoala romaneasca.  Putea sa termine frumos pe cea Americana on-line, ca diploma de liceu american cred ca este recunoscuta fara probleme.  



#36
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 01:51

Cred ca generalizezi mult opinia personala.

 

Fiecare stat in parte isi are propria politica in ceea ce priveste invatamantul din toate punctele de vedere. 

In Romania nivelul cerintelor in invatamant sunt mult mai mari pentru un anumit palier de varsta fata de alte state. Este o realitate certa faptul ca un copil de 15 ani de exemplu care provine din USA sau Anglia sau Canada (sunt doar exemple) are de recuperat foarte mult pentru a atinge nivelul minim necesar al cunostintelor necesare in Romania. Si in Romania (dar si in Rusia de exemplu sau in Polonia)  cerintele in invatamant sunt foarte mari fata de alte state din lume.

 

 

Mituri. Am vrut sa spun M-I-T-U-R-I! Si eu am crezut la fel in primii ani de scoala ai copilului meu mare aici, in US. Dar cind am ajuns sa inteleg din interior sistemul de invatamint... ei bine, aici chiar invata copiii la scoala, si chiar lucruri aplicabile in viata, nu doar teorii moarte demult. Nu ma refer la cei care au unele greutati de invatare si carora li se da ajutor extra, chiar in clasa de educatie generala daca nu este ceva prea grav, sau in alte clase separate, dar in aceleasi scoli ca toti ceilalti copii. Nu ma refer nici la cei din scoli urbane din zone cu criminalitate mare, deci participare a parintilor zero la viata scolara a copiilor. Ma refer la scoli absolut normale, cu copii la fel de normali. Se invata aici, diferit de Ro, dar se invata pe bune. De licee nici nu mai vorbesc, la fel ma refer la licee normale, bune, nu la cele din zone defavorizate din anumite puncte de vedere.

 

Nu mai vorbiti de mincatul pe piine al logaritmilor si integralelor in liceu in Ro. E chiar de ris, zau asa! Pe piinea cui? Am vazut ce rezultate mincate pe piine au avut la bac in Ro ani la rind, in afara anilor cind s-a copiat la greu. 

 

Si intr-adevar, care e finalitatea invatamintului in Ro si care e in alte tari dezvoltate? Mda, deci cum ziceam, invatamintul romanesc este... mitologic.



#37
estela

estela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 02:42

Mituri. Am vrut sa spun M-I-T-U-R-I! Si eu am crezut la fel in primii ani de scoala ai copilului meu mare aici, in US. Dar cind am ajuns sa inteleg din interior sistemul de invatamint... ei bine, aici chiar invata copiii la scoala, si chiar lucruri aplicabile in viata, nu doar teorii moarte demult. Nu ma refer la cei care au unele greutati de invatare si carora li se da ajutor extra, chiar in clasa de educatie generala daca nu este ceva prea grav, sau in alte clase separate, dar in aceleasi scoli ca toti ceilalti copii. Nu ma refer nici la cei din scoli urbane din zone cu criminalitate mare, deci participare a parintilor zero la viata scolara a copiilor. Ma refer la scoli absolut normale, cu copii la fel de normali. Se invata aici, diferit de Ro, dar se invata pe bune. De licee nici nu mai vorbesc, la fel ma refer la licee normale, bune, nu la cele din zone defavorizate din anumite puncte de vedere.

 

Nu mai vorbiti de mincatul pe piine al logaritmilor si integralelor in liceu in Ro. E chiar de ris, zau asa! Pe piinea cui? Am vazut ce rezultate mincate pe piine au avut la bac in Ro ani la rind, in afara anilor cind s-a copiat la greu. 

 

Si intr-adevar, care e finalitatea invatamintului in Ro si care e in alte tari dezvoltate? Mda, deci cum ziceam, invatamintul romanesc este... mitologic.

Ai dreptate Siminaf ,M-I-T-U-R-I !

Copilul meu a terminat liceu de matematica ,Stuyvesant (NYC) si " manca pe paine " matematica/fizica/chimie  de 2-3 ori mai mult decat in RO .

 

http://en.wikipedia....ant_High_School



#38
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 06:00

Miriama, nu trebuie sa sari de fund in sus :)))

 

 

 

ce expresie elevata! [vom]  Vii din invatamantul romanesc, nu-i asa?



#39
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 06:15

ce expresie elevata! [vom]  Vii din invatamantul romanesc, nu-i asa?

 

Dap. Dar ce legatura are sula cu prefectura? :;))))))))))

Eu ma refeream mai plastic la agresivitatea ta gratuita dintr-un mesaj adresat mie...bine, m-a facut sa zambesc mini isteria, dar totusi.

Nu stiu unde ai invatat tu, dar eu ma bucur ca am facut-o in Romania. Si seful meu la fel.

 

Cred ca cel mai bine ar fi sa comparati programa scoalar din SUA cu cea din Ro, ca discutiile astea au mai fost cam de 100 de ori, fara sa se ajuga la un compromis comun.



#40
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 06:26

Dap. Dar ce legatura are sula cu prefectura? :;))))))))))

Eu ma refeream mai plastic la agresivitatea ta gratuita dintr-un mesaj adresat mie...bine, m-a facut sa zambesc mini isteria, dar totusi.

Nu stiu unde ai invatat tu, dar eu ma bucur ca am facut-o in Romania. Si seful meu la fel.

 

Cred ca cel mai bine ar fi sa comparati programa scoalar din SUA cu cea din Ro, ca discutiile astea au mai fost cam de 100 de ori, fara sa se ajuga la un compromis comun.

 

 

alta expresie de toata jena, invatata desigur in acelasi invatamant romanesc de tine care ai citit toata literatura impusa de sistem. Elegant, n-am ce zice!

 

Iar agresiva cred ca ai fost tu, cu primul tau post la subiectul acesta, in care doar starnesti polemici cu solutiile tale in contradictoriu date in deplina necunostinta de cauza.

 

Despre isterie... te raportez.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -