Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


481 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 06:25

Si inca ceva!

 

Eu am auzit(am auzit,ca mie nu mi s-a intimplat)ca multzi copii plecatzi in Italia de exemplu din scoala romaneasca,au sarit 1 sau 2 clase...asa ca nu mi se pare deloc ciudat ca un copil venit dintr-o scoala straina,sa trebuiasca sa meraga inapoi o clasa...tzinind cont de programa avansata (aiurea dupa parerea mea)si aglomerata a scolii romanesti.

 

Dana



#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 06:54

Eu am citi articolul  cap-coada.

 

Acel baiat a fost pus sa invete toata materia, claselor V-vIII, de limba romana inclusiv sa sustina tezele.

 

Acu eu cred ca putea sa faca performanta in Romania si fara sa stie de conditional-optativ sau fara sa-l citeasca pe Caragiale si Slavici.



#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 07:19

Clar ca se putea integra,face fatza fara probleme...insa am observat ca legile romanesti sunt intotdeauna mi cu motz!

 

Dana



#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 07:57

Mai avem drum de parcurs. Dramatic!



#15
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 10:13

Eu nu inteleg de ce au ales sa fie totul anonim.

In locul lor as fi scris cu amanunte..la ce liceu a mers, ce profesori l-au scos la tabla in prima saptamana, ce angajat de la minister le-a spus ca o sa vada...si ce angajat le-a spus ca trebuie sa dea examele in 60 de zile. Pe toti i-as fi mentionat, cu nume si prenume..poate a doua oara se gandeau un pic inainte sa-si arate meschinaria ...mai ales profesorii de la liceul respectiv.



#16
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 11:27

Dramatic, insa extrem de adevarat!

 

Am fost la un pas de a trece prin acelasi lucru, Am sunat la CNRED si o voce foarte mieroasa mi-a zis ca se echivaleaza studiile, nu-i nici o problema. Sa aducem noi toate foile matricole din toti anii si se echivaleaza... Abia apoi am avut inspiratia de a suna si la inspectoratul judetean sa cer detalii si am aflat de toata aceasta bataie de joc.... Si am schimbat macazul...

 

Din pacate, Romania e la ani lumina in urma... Cum sa pui pe cineva sa invete istoria unei tari din 9 ani de studiu in 2 luni?! Chiar si daca ar fi citit literatura romana tot n-ar fi fost capabil sa fie supus la teste si teze!

 

Si, XIO, pentru stiinta ta, in alte tari se da test de limba si la matematica apoi copilul este inscris in functie de acestea dar mai ales de varsta. Si daca se constata ca la un subiect este in urma apoi este trimis la o clasa in urma doar la acel subiect. Si se lucreaza cu el intensiv pana ajunge la nivel. La altele poate fi trimis inainte. dar in nici un caz nu umileste cineva copilul. Rusine!



#17
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 11:31

dar care sunt procedurile pt un elev roman care se duce sa studieze in alta tara? nu trebuie sa dea si el examene pt a vedea in ce clasa va fi inregistrat?

.

NU, nu trebuie  in invatamantul obligatoriu al unei tari.

Adica, daca un elev strain vine din Romania, Albania, Bulgaria si este inscris in invatamantul obligatoriu in Spania, Grecia, italia, etc el va fi automat inscris la nivelul de studiu la care a ajuns in Romania Adica, clasa a doua in Ro merge la clasa a doua in italia, clasa a cincea la clasa a cincea etc indiferent de varsta copilului care de obicei in tarile foste comuniste este peste varsta celorlalti copii din tarile in care invatamantul obligatoriu incepe la 5-6 ani. deci, un copil ce are 10 ani in ro si este in clasa a patra si in Anglia va putea fi inscris  intr-a patra dar nu intr-a sasea automat doar pentru ca exista copii de 10 ani acolo ce merg a sasea.Daca vrea intr-a sasea dar in Romania a facut doar patru clase atunci  da,  i se poate cere examen pentru diferenta.

In cazuri particulare cerute de tutore la fel se poate si in urma clasei respective deci se poate  inscrie copilul cu o clasa sau chiar doua in urma daca familia i considera asa. Altfel nu cu forta doar pentru ca nu stie limba.

In cazul in care copilul nu vorbeste deloc limba noii tari sau se considera de catre invatatoare/profesori ca nu se descurca destul de bine cu limba la nivelul  cerut atunci diriginta/invatatoarea impreuna cu directiunea intocmeste niste hartii specifice si cere "ora separata" in timpul orelor de limba pentru acel copil (de obicei sunt mai multi in aceeasi scoala , la noi de exemplu in fiecare an vad ca au cam 4-5 copii in scoala ) adica doar in timpul orelor de limba el schimba clasa si profesorul fata de ceilalti.

Daca insa cazul este si mai grav si in general daca sunt asociate si alte probleme de neintegrare ce trebuie depasite atunci se cere profesor insotitor ce sta pe tot parcursul orelor (sau doar la anumite ore) in clasa langa copilul respectiv si il ajuta sa-si indeplineasca atributiile, ii explica ceea ce el nu intelege, etc.

 

In nici un caz nu este pus un copil ce nu a studiat niciodata o limba sa dea examen la ea doar pentru ca parintii au hotarat sa locuiasca in acea tara. Este dreptul copilului a merge la scoala si datoria statului a gasi metode de integrare eficiente.


Editat de mamica11, 22 octombrie 2013 - 17:04 .


#18
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 16:35

Mda,sunt de acord ca sistemul de invatamant romanesc actual e cam de .... toata jena si nu asigura ceea ce ar trebui sa asigure.

 

Dar din punctul meu de vedere si parintii din articol trebuiau sa fie un pic mai diligenti si sa se intereseze de tot ce trebuie cu mai mult timp inainte de a face un pas asa important. Adica in loc sa incerce nu stiu cat timp sa sune la niste numere de telefon puteau sa trimita o scrisoare/cerere la minister pentru a afla conditiile care trebuie indeplinite (ma refer la cererea pe care sustin ca au trimis-o in august, in conditiile in care anul scolar incepe in septembrie).

Eu cred ca nu faci un pas atat de important care implica si viitorul copilului bazandu-te doar pe ce ti-a spus nu stiu cine la telefon. Ma gandesc ca asa cum au aflat in octombrie ca fiul lor trebuia sa dea niste examene, puteau afla si in martie si in felul asta aveau timp sa decida daca poate copilul sa invete si sa sustina examenele respective, daca se merita facut pasul, etc. Mi se pare o decizie mult prea importanta pentru a fi luata fara sa ai absolut toate informatiile.

Din articol eu am vazut ca i s-a comunicat ca baiatul trebuie sa dea si sa promoveze examene de diferenta la limba romana si la istoria de clasa a VIII a, nu la toate obiectele care se studiaza in scoala in Romania.Nu am inteles ratiunea examenului la istorie, dar in ceea ce priveste limba romana mi se pare totusi normal sa fie examinat, avand in vedere ca este totusi limba in care se desfasoara invatamantul si inca este proba obligatorie atat la testarea de la sfarsitul clasei a VIII a cat si la bacalaureat.

Eu as reprosa celor de la minister faptul ca au raspuns tarziu cererii formulata de parintele in cauza, dar sincer, nu vad prin ce au fost umiliti.



#19
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 16:47

Eu am citi articolul  cap-coada.

 

Acel baiat a fost pus sa invete toata materia, claselor V-vIII, de limba romana inclusiv sa sustina tezele.

 

Acu eu cred ca putea sa faca performanta in Romania si fara sa stie de conditional-optativ sau fara sa-l citeasca pe Caragiale si Slavici.

 

Probabil o sa-mi iau pietre pentru mesajul asta si mi le asum, dar mi se pare trist sa bagatelizam pana intr-atat limba romana (mai exact cunoasterea ei). Mergand pe acest rationament putem afirma ca orice alt elev (nu doar cel in cauza) poate foarte bine sa faca performanta in Romania si fara sa vorbeasca corect limba romana, astfel ca se poate propune ca limba romana sa devina un obiect optional in scoala.



#20
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 17:01

mamica11, nu este adevarat ce spui , te contrazic.  In Anglia copiii sunt inscrisi la scoala in functie de varsta .  Incep scoala cei care au implinit 4 ani pana la sfarsitul lunii august a anului scolar respectiv , primul an este Receptia apoi urmeaza celelalte.  Un copil de 10 ani nu va putea fi in clasa a3 a,respectiv year3, pentru ca acolo sunt cei de varsta7-8 ani.Deci el va fi inscris la clasa a 5a. De aici discrepanta inte clase atunci cand copiii sunt mutati dintr-o tara in alta. In unele tari  scoala se incepe foarte devreme iar daca se stramuta in Romania fireste se va spune ;" Ce invatamant slab au in Anglia , a fost acolo in clasa a 6 a si aici l-a dat intr-a 4a!!!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -