Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


481 raspunsuri la acest subiect

#21
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 17:02

Alyx, nu este "normal sa fie examinat " la limba romana chiar daca este limba in care se desfasoara invatamantul. Nici nu are legatura cu testarea din a opta sau de la bac sau alte testari romanesti.Testarea presupun ca este si la matematica de exemplu.

Nici nu le poti cere parintilor sa se inytereseze cu doi ani inainte doar pentru ca asa merge treaba in Romania , se intarzie cu lunile pana se hotaraste ceva clar.

Exista cazuri in lumea asta in care datorita serviciului parintilor schimbarile de domiciliu ce implica schimbarea tarii se fac si in cateva saptamani. Fiecare tara este obligata sa asigure copiilor loc in invatamantul de stat daca parintii isi declara domiciliul acolo fara testari inainte. Eu cunosc familii ce se muta datorita serviciului tatalui cam o data la trei ani, cum ar fi ca in fiecare tara in care ajung copiii sa dea testari la limba tarii si la istoria ei fiind continuu trasi in jos ca ani scolari datorita pierderii evidente a testelor? Este efectiv absurd. Vine in Romania, dintr-a noua il baga intr-a saptea [batcap] merge apoi in Bulgaria astia dintr-a opta sa zicem cat era in Romania la momentul ala il pun intr-a sasea a lor pentru ca  nu trece testele la bulgara, etc.Tocmai pentru a se evita aceste absurditati in tarile cu invatamant aliniat la anumite norme nu se procedeaza asa ci se ajuta copilul in plus pe perioada necesara. Este bineinteles o cheltuiala in plus pentru stat insa de aici se vede gradul de cotare a invatamantului unei tari si nu de la testarile ei interne.



#22
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 17:05

Missdarcey asta am si spus daca vrea intr-a sasea in loc de a patra poate merge si da, i se pot cere diferente ,dar nu il pot baga intr-a doua pentru ca nu stie engleza.(unele tari  cer diferente pentru a fi inscris mai sus ,pentru a sari clase deci , sora mea de ex. s-a mutat cu copiii din Europa in Asia si a avut de ales intre a merge la clasa corespunzatoare sau la un grad in sus dar cu diferente -ce nu implicau insa noua limba )

Am vrut sa spun ca examenele daca se dau, in nici un caz nu se dau pentru a trage copilul inapoi cu doua clase .

 

Rare sunt tarile in care copiii incep inca clasa intai ca in Romania la 7-8 ani si de aceea apar discrepantele astea intre varsta si clasa insa in tarile normale se incearca de obicei o rezolvare in folosul copilului si nu in "frecusul" nervilor lui. Cam asta este diferenta.

Am spus asta pentru ca exista  persoane  ce considera normala atitudinea ministerului desi o Europa intreaga sustine asta o atitudine depasita.

Pe mine intr-un timp ma ingrijora ideea asta: daca ne intoarcem vreodata in Romania (intre timp s-a exclus posibilitatea) cum se reintegreaza in scoala fara sa ii traga inapoi? si de aceea si m-am interesat .

PS:  asta cu "ce invatamant slab au...(oriunde  in afara Romaniei) " e leit-motiv deja  la cei ce lupta sa se descurce in invatamantul romanesc oricum.


Editat de mamica11, 22 octombrie 2013 - 17:21 .


#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 17:31

Alyx, nu este "normal sa fie examinat " la limba romana chiar daca este limba in care se desfasoara invatamantul. Nici nu are legatura cu testarea din a opta sau de la bac sau alte testari romanesti.Testarea presupun ca este si la matematica de exemplu.

Nici nu le poti cere parintilor sa se inytereseze cu doi ani inainte doar pentru ca asa merge treaba in Romania , se intarzie cu lunile pana se hotaraste ceva clar.

Exista cazuri in lumea asta in care datorita serviciului parintilor schimbarile de domiciliu ce implica schimbarea tarii se fac si in cateva saptamani. Fiecare tara este obligata sa asigure copiilor loc in invatamantul de stat daca parintii isi declara domiciliul acolo fara testari inainte. Eu cunosc familii ce se muta datorita serviciului tatalui cam o data la trei ani, cum ar fi ca in fiecare tara in care ajung copiii sa dea testari la limba tarii si la istoria ei fiind continuu trasi in jos ca ani scolari datorita pierderii evidente a testelor? Este efectiv absurd. Vine in Romania, dintr-a noua il baga intr-a saptea [batcap] merge apoi in Bulgaria astia dintr-a opta sa zicem cat era in Romania la momentul ala il pun intr-a sasea a lor pentru ca  nu trece testele la bulgara, etc.Tocmai pentru a se evita aceste absurditati in tarile cu invatamant aliniat la anumite norme nu se procedeaza asa ci se ajuta copilul in plus pe perioada necesara. Este bineinteles o cheltuiala in plus pentru stat insa de aici se vede gradul de cotare a invatamantului unei tari si nu de la testarile ei interne.

Cred ca generalizezi mult opinia personala.

 

Fiecare stat in parte isi are propria politica in ceea ce priveste invatamantul din toate punctele de vedere. 

In Romania nivelul cerintelor in invatamant sunt mult mai mari pentru un anumit palier de varsta fata de alte state. Este o realitate certa faptul ca un copil de 15 ani de exemplu care provine din USA sau Anglia sau Canada (sunt doar exemple) are de recuperat foarte mult pentru a atinge nivelul minim necesar al cunostintelor necesare in Romania. Si in Romania (dar si in Rusia de exemplu sau in Polonia)  cerintele in invatamant sunt foarte mari fata de alte state din lume.



#24
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 17:44

Alyx, era o simpla referire la o situatie particualara si nu la una generala.

 

Oricine ar trebui sa stie sa vb corect gramatical si sa inteleaga sensul cuvintelor.

Noi azi cand vorbim nu ne gandim daca folosim perfect compus sau imperfect, o facem pur si simplu. Si cand sccriem  nu ne gandim la despartirea frazei in propozitii si nici la subordonate.



#25
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 17:46

Cred ca generalizezi mult opinia personala.

 

Fiecare stat in parte isi are propria politica in ceea ce priveste invatamantul din toate punctele de vedere. 

In Romania nivelul cerintelor in invatamant sunt mult mai mari pentru un anumit palier de varsta fata de alte state. Este o realitate certa faptul ca un copil de 15 ani de exemplu care provine din USA sau Anglia sau Canada (sunt doar exemple) are de recuperat foarte mult pentru a atinge nivelul minim necesar al cunostintelor necesare in Romania. Si in Romania (dar si in Rusia de exemplu sau in Polonia)  cerintele in invatamant sunt foarte mari fata de alte state din lume.

 

 

Nu are de recuperat, in sensul de a fi in urma. Are de invatat materii diferite, care nu se invate peste ocean. E o diferenta de nuanta



#26
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 18:00

Nu are de recuperat, in sensul de a fi in urma. Are de invatat materii diferite, care nu se invate peste ocean. E o diferenta de nuanta

Nope - are de recuperat efectiv, Urmareste programele scolare concret sunt diferente majore.



#27
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 18:24

Nu zic nu, sunt diferente, ce vreau sa subliniez e ca " recupera" are conotatie negativa si ca invatamantul nu e mai bun neaparat in ro, ci doar diferit.

 

schimbi un pic optica si terminologia si poate nu mai ajung niste profesori autosuficienti sa umileasca un copil la tabla cu fraze de genul.... Sa vedem ce stiu amercicanii. Sau englezii. Sau ce-o fi



#28
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 18:39

Ce mi-e mie clar de aici, ca lectie invatata pentru mine ca parinte, e ca voi face si pe draq in 14 nu doar in 4 ca sa nu ma intorc in tara cat cupilu e scolar.

Daca as putea pleca si mai departe decat sunt deja ... ar fi chiar mai bine uneori.



#29
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 18:54

ce mi se pare absurd e faptul ca unui copil venit din alta tara in romania i se cere sa treaca peste tot felul de examene, sa stie toata istoria romaniei de la daci, toate cartile biblotecii...pe cand elevii romani trecuti prin invatamant romanesc habar nu au sa scrie.

 

eleva de care va povesteam, stia romaneste ca facuse in romania pana in clasa a 8-a si in america a muncit din greu sa faca 3 ani de liceu si sa obtina rezultate f. bune...si cu toate astea inapoi in romania  sa nu-i fie recunoascut efortul si sa o puna sa repete 1 an...desigur ca nu a fost sf. lumii, dar de ce?de ce aceasta aberatie?


Editat de michelle-usa, 22 octombrie 2013 - 18:59 .


#30
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 18:59

iar cei care spun...de ce nu ne interesam inainte de a face mutarea ce ne asteapta, sa dam telefoane, trimitem scrisori...eheee...habar nu aveti cate nopti nu am dormit sa stam pe telefon cu cei din Romania...si sa ne inchida telefonul in nas...ori cu o voce acra sa ne spuna "veniti aici si va interesati".

pai pot eu sa-mi iau bilet din america, sa taversez oceanul...pt orice intrebare care o am?

 

plang si pietrele daca povestesc iar prin cate am trecut cu repatrierile mele in romania...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -