Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


481 raspunsuri la acest subiect

#41
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 06:38

Xio, nu foloseste nimanui sa compari programa scolara SUA-RO.

 

In SUA ca si in Romania exista o programa scolara unitara.

In timp ce in Romania invatamantul este exclusiv de stat iar profesorii sunt platiti de la buget, in SUA baza se pune pe scolile particulare.

Si aici se schimba total aspectul.

In scolile particulare se respecta programa aceea unitara, care ofera baza dar in plus se invata o gramada de alte lucruri, intr-un sistem total diferit de memorare, intelegere si practica  la diferenta de ani lumina (in sus) fata de romania.

 

in timp ce in Romania alergam dupa o scoala buna, care ofera aceleasi informatii, uniformizand, diferind putin stilul de predare (dar nu si ce se preda) in SUA parintii ai caror copii vor performanta alerga dupa scolile particulare unde programa e complet diferita.



#42
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 06:38

Hai nu te mai da atat cu fundul de pamant, ca tot aia e :))))))))))

Nu am fost deloc agresiva, am intrebat ceva. Dupa cum ai vazut ai fost singura care a inceput sa isi fluture cuvintele agitata si atacata.

 

 

 

P.S: tu chiar nu remarci cum fac misto, nu? :))))) e bun si asa.

 

Lasand remarcile tale puerile la o parte, eu sunt genul de persoana care nu injura si nu vorbeste urat, asa ca sincer latri la copacul gresit. Si da, te-am facut pe tine caine si pe mine copac (anticipez ca asta e urmatoarea tema de discutie din partea ta).

Eu sunt mandra ca am invatat in Romania, la scolile la care am fost, sunt mandra ca am avut profesorii pe care i-am avut, oameni de nota 10 (marea majoritate). Nu stiu ce frustrari ai acumulat tu, sincer nici macar nu ma intereseaza. De-aia nu inteleg de ce tot insisti cu Romania si sistemul.



#43
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 06:41

Raporteaza-ma, Miriama, desi nu te-am facut isterica, am spus ca mi-a placut mini  isteria ta. Daca mai continui putin te pot insa eticheta ca si isterica si atunci ai un motiv sa ma raportezi. :)))))  dar va trebui sa scriii ceva mai mult si mai agitat. Am incredere in tine! :)))))



#44
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 06:48

Moderatori, vi se pare doar plastica si funny atitudinea lui XIO?



#45
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 09:33

Marius, esti prea categoric.

Eu sunt familiarizata cu programele scolare din Ro si Canada, din domeniul meu: fizica (Ro), respectiv stiinte (Ca). Sunt diferente de concepere a programelor, da, dar nu diferente majore intre nivelul cunostintelor cerute.

Fiecare stat are propriul sistem de invatamant, de acord. Dar e absurd sa i se ceara unui elev care a studiat in strainatate sa sustina teze la lb. si literatura romana pentru toti anii de studiu!!! Este suficienta o testare la limba romana, ca asta e important, sa cunoasca limba tarii in care studiaza, sa comunice. Si eventual o testare la matematica.

Nu te pot contrazice pentru ca nu cunsoc programele. In fapt nu are foarte mare relevanta pentru ca se discuta in principiu.  Asa cum spuneam fiecare stat isi are politica proprie de a recunoaste si/sau echivala studiile celor care sosesc in statul respectiv la toate nivelurile si cu particularitatile de rigoare.

Ca nu-mi convine mie Gica P. cerintele statului X nu are relevanta. Daca eu Gica P. vreau sa mi se echiveleze studiile in statul X va trebui sa fac exact dar exact ceea ce statul X imi solicita. Orice alt comnentariu ramane exact "fix pix" cum se zice. Statul X este Romania Germania USA Canada Australia .... samd.



#46
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 09:36

Marius , sigur doar un parinte ce cunoaste doar invatamantul romanesc poate inca gandi asa.

 

Nope - tocmai aici este problema ca este sustinuta de parinti care cunosc diferite sisteme de invatamant au aceasta experienta si si-au declarat nemultumirea cu privire la nivelul cunostintelor solicitate si transmise de la si catre copilul lor. Desigur eu nu pot decat sa spun ceea ce au exprimat ei.



#47
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 09:47

 

Cel mai interesant mi se pare ca se echivaleaza 100% matematica si fizica facuta in USA cu cea de aici. Din cate stiu, in USA sunt departe de a invata toti logaritmii si itnegralele asa cum mananca aici pe paine elevii de a 11a sau a 12a...

 

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Tot elevul roman face integrale si derivate chiar daca 90% nu pricep nimic si nici nu o sa lucreze intr-un domeniu care le folosesc.

 

Tot ala 90%  care studiaza faimoasele integrale nu stiu sa socoteasca TVA sau procente .....trist , dar ne batem cu pumnul in piept ce avansat e invatamintul romanesc.

 

Aici si vorbesc de UK - in anul 12 (virsta e  16 -17 ani ) si anul 13 studiaza se toate alea si poate chiar mai mult (de exemplu ei fac si decision maths).

Ceilalti la virsta asta nu mai pierd timpul cu astea - se duc si invata o meserie sau studiaza subiecte legate de ce vor urma mai departe.

Asta cu mama ce scoala facem noi in Romania si in alte tari e de nimic e tare, mai ales de la personae care nu au intrat in contact cu alte sisteme de invatamint.



#48
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 10:22

Eu totusi nu inteleg ce este asa de anormal in faptul ca i s-a cerut acelui copil sa dea teste la limba si literatura romana (materii pe care, cel mai probabil, nu le-a studiat on scoala din America). Pana la urma nu i s-a refuzat dreptul de a fi inscris intr-un liceu din Romania si nici nu i s-a impus inscrierea intr-o clasa mai mica decat in situatia in care nu promova testele respective. De asemenea i s-a comunicat ca trebuia sa dea cate o teza pentru fiecare an. Si copii din Romania dau teste si teze, de rezultatele obtinute depinzand promovarea in clasa urmatoare, intrarea la liceu, etc. De ce ar fi trebuit sa fie altfel pentru acest copil? Doar pentru ca vine din America?

Inteleg din ce s-a discutat pana acum ca si in alte state, daca un copil strain are probleme cu limba sttului respectiv esteinscris intr-un an mai mic pentru a recupera cunostintele necesare de limba respectiva. Deci cu ce difera situatia?

Este adevarat ca in Romania nu exista acele clase speciale despre care s-a vorbit, dar totusi sa nu pierdem din vedere faptul ca Romania nu este o tara in care sa se imigreze masiv, astfel incat infiintarea unor astfel de clase sa se impuna ca o necesitate.



#49
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 10:25

Marius,  crede-ma, e banc.

 

Exista o anumita categorie de parinti din Romania complet nemultumiti in genere de tara in care s-au mutat ce in primii doi ani aproximativ de scoala pe alte pamanturi  a pruncilor lor o tin cu "aici e mult mai usor decat in Romania ..."   "copilul meu e cel mai bun"   etc  apoi incep cu "este nedreptatit..."  si altele dupa care in 3-4 ani cam tac pentru ca din nefericire mediile nu prea mai trec de 17  datorita golurilor dobandite in anii in care "aici era mult mai usor" :)

Deci, nu te lua dupa aceasta categorie daca vrei sa vezi adevarul ci ia-te dupa cei ce au copii afara ce au scolarizat cel putin 4-5 ani si au medii 19-20 sau chiar au terminat un liceu bun asa cum era mai sus o mamica , nu mai stiu acum nickul este pe alta pagina .

realitatea este ca integralele si altele despre care tot romanul sustine diferite :) se studiaza peste tot cam la aceeasi varsta dar  afara exista diferente clare intre  intensitatea cu care se intra intr-un subiect in functie de profilul clasei. Adica, daca iei mult discutatele integrale si vezi studiul lor la profil filologic atunci este nivelul general (dar atentie -asta este obligatoriu si il vor stii toti ce trec clasa chiar si acolo) daca insa vezi studiul de la clasele de mate s-ar putea sa ai surprize mari. Eu in cinsi ani de politehnica deci multa matematica am atins razant nivelul ala de liceu.

La fel se intampla cu subiectele de limba sau de limbi straine sau de limbi clasice la clasele ce au filologie fata de clasele de mate.

Diferenta sta in primul rand in faptul ca ceea ce este general este obligatoriu altfel nu termini liceul (merge omul si invata o meserie si asta e bine) si in faptul ca este o cu totul alta conceptie a elevului asupra scopului pentru care invatam(chiar si integrale:)

 

A Iulia nu compara facultatea cu examenele pe care era oblicat copilul din SUA sa le dea. Vorbim aici de invatamantul obligatoriu asigurat de catre stat (pana in clasa a zecea in Ro)



#50
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 10:25

Nope - tocmai aici este problema ca este sustinuta de parinti care cunosc diferite sisteme de invatamant au aceasta experienta si si-au declarat nemultumirea cu privire la nivelul cunostintelor solicitate si transmise de la si catre copilul lor. Desigur eu nu pot decat sa spun ceea ce au exprimat ei.

 

Eu zic sa nu mai crezi tot ce zice lumea [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] si mai ales sa o iei si ca "litera de lege" si sa transmiti mai departe ca un adevar absolut.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -