Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mama


56 raspunsuri la acest subiect

#41
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 08:16

Eu am spus de relocare, si in continuare cred ca poate fi o solutie, dar e .evoie de un anume gen de persoana care sa o puna si in practica, ori blue nu pare.
Adica asta e solutia pentru cineva care vrea sa ia viata in piept. In cazul ei, mama nu o ajuta cu fata si nici nu se inteleg. Daca vrea liniste si sa isi creasca copilul cum crede ea ca e bine trebuie sa se desprinda de parinti, sa isi ia un job si sa se mute undeva cu chirie. Iar daca decide sa faca pasul asta, il poate face la fel de bine si in alt oras, ca nu o tine nimic legata de sighet. Si nu in bucuresti sau mai stiu eu ce alt oras la sute de km dinstanta. Ci tot prin zona. Si evident, sa isi gaseasca intai job si apoi sa plece.
Dar ca sa faca asta e nevoie sa iasa din zona de confort, momentan asa nesuferita cum e mama ei, ii ofera un acoperis deasupra capului, mancare, daca chiar e o urgenta are cu cine lasa fata, etc. Acceptarea situatiei actuale, beneficiile pe care le are locuind acolo vin la pachet cu nervi si frustrari. Are de ales, tace si rabda sau zice stop si o ia de la zero, oriunde altundeva.
Insa blue nu e pregatita sa faca pasul asta. Sorry daca sunt mai dura, dar se plange de programul la fabrica, ca nu are cine sa o ajute cu fata. Matematic vorbind: stau acasa si ma ocup de copil - venit=zero lei. Merg la fabrica de la 6 dimineata, castig minumul pe economie si dau 100 lei unei vecine sa imi duca fata dimineata la gradinita. Venit = minimul pe economie - 100 lei! Unde iesi in castig?!
E doar chestie de alegeri in viata. Si se pare ca blue deja a ales, asa ca va trebui sa se resemneze si sa accepte.

#42
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 08:23

Personal sunt convins ca mama ta ar duce si ar aduce copilul la si de la gradinita daca tu ai fi la serviciu. Atata timp cat ca si mama va permite (ceea ce mi se pare firesc) sa locuiti la ea in casa, atata timp cat va intretine cu mancare, va plateste intretinerea, curentul, apa, gazele singura, mi se pare complet derizorie ideea ca nu va duce si nu va scoate copilul de la gradinita pentru a-ti permite tie sa lucrezi. Sincer eu nici nu as admite fata de mine si fata de copilul meu si atentie fata de mama mea sa nu fac tot ce pot ca sa ne fie mai bine tuturor si aceasta ar presupune clar sa merg la serviciu. Nu te supara pe mine insa daca spui ca poti sa lucrezi ca exista loc de munca si singurul impediment ar fi ca mama ta nu o duce si nu o scoate de la gradinita tu fiind la serviciu cred mai degraba ca nu vrei sa muncesti cu adevarat. Asta e.



#43
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 08:32

Programul meu incepe la 6.50. In fiecare dimineata. In fabrica asta lucreaza aproape 600 femei din care cel putin 1/2 au copii la scoala/gradinita.

Daca gradinita este de stat anunti ca mergi cu fata mai devreme si va fi disponibila o femeie/infirmiera care sa o primeasca in gradinita. In fiecare dimineata vad mame cu copii in brate, somnorosi sau nu, si ii duc la gradi daca nu au alta alternativa. Asa cum nu ai nici tu.

Du-te si angajeaza-te la munca, ptr ca in cativa ani nu te va mai primi nimeni, ptr ca nu mai prezinti incredere. Stiu cum se fac angajarile, si se discuta mult de seriozitatea persoanei resp mai ales cand e vorba de muncitorii din sectie.



#44
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 08:54

Si la noi la gradinita (unde duc baiatul) este o astfel de ingrijitoare pt copiii care sunt adusi mai de dimineata. Unii mai devreme chiar de 7. Desi programul gradinitei este de la 8. Si sunt copii care sunt lasati chiar si pana la 6. desi ei spun ca pe la 4 sa venim sa-i luam. 

Pt toata lumea e greu in ziua de azi...si cred ca va fi si mai greu. 

Poate ca mama ta nu vrea sa ia fata de la gradinita. Nici a mea nu ar vrea  [:)]  dar Slava Domnului nu e cazul! Dar ai putea sa o momesti cu ceva... hai sa discutam, tu ei fata eu platesc intretinerea luna viitoare etc. 

Daca tot nu vrea poate gasesti pe cineva care sta aproape de voi si isi duce copilul la gradi... ai putea sa o rogi sa o duca si pe fata ta. Sau o vecina mai batrana pt un banut in plus nu cred ca te-ar refuza. 

E adevarat ca asta poate in mintea ta e o mica umilinta... incerc sa ma pun in locul tau si nu e usor deloc, dar ce mai conteaza o umilinta... e vb de viata ta. 

Daca tu nu dai din coate nimeni nu o sa o faca in locul tau!

Timpul trece si nu in favoarea ta.... ridica-te, scutura-te si ia o de la capat. Toti am facuto la un moment dat! [flo2]



#45
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 12:48

Si eu zic ca in fabrica, daca ai avea posibilitatea sa te angajezi, ar fi cel mai ok, ai carte de munca, un salariu stabil, macar o vreme (adica in sensul ca daca se fac angajari, fabrica nu e pe butuci, si deci o vreme de acum in acolo nu ar trebui sa fie probleme). Ar fi pacat sa renunti doar pt ca nu gasesti pe nimeni sa-ti duca copilul dimineata [:(] E totusi o sansa, pacat sa o ratezi. Zici ca oamenii te cunosc, te-ar angaja.... pai daca e asa, profita! E mare lucru sa ai o recomandare in ziua de azi. Daca esti om serios, chiar si mai tarziu, oamenii te pot recomanda ici-colo. Dar important e sa incepi de undeva.

Contrect: La cat ar incepe programul in fabrica? La cat se termina? Si la cat poti lasa fata la gradi cel mai de dimineata?

Trebuie sa existe o solutie



#46
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 12:57

Personal sunt convins ca mama ta ar duce si ar aduce copilul la si de la gradinita daca tu ai fi la serviciu. Atata timp cat ca si mama va permite (ceea ce mi se pare firesc) sa locuiti la ea in casa, atata timp cat va intretine cu mancare, va plateste intretinerea, curentul, apa, gazele singura, mi se pare complet derizorie ideea ca nu va duce si nu va scoate copilul de la gradinita pentru a-ti permite tie sa lucrezi. Sincer eu nici nu as admite fata de mine si fata de copilul meu si atentie fata de mama mea sa nu fac tot ce pot ca sa ne fie mai bine tuturor si aceasta ar presupune clar sa merg la serviciu. Nu te supara pe mine insa daca spui ca poti sa lucrezi ca exista loc de munca si singurul impediment ar fi ca mama ta nu o duce si nu o scoate de la gradinita tu fiind la serviciu cred mai degraba ca nu vrei sa muncesti cu adevarat. Asta e.

De acord 100% cu fiecare cuvintzel! [:)]

 

Dana



#47
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 14:14

Si eu zic ca in fabrica, daca ai avea posibilitatea sa te angajezi, ar fi cel mai ok, ai carte de munca, un salariu stabil, macar o vreme (adica in sensul ca daca se fac angajari, fabrica nu e pe butuci, si deci o vreme de acum in acolo nu ar trebui sa fie probleme). Ar fi pacat sa renunti doar pt ca nu gasesti pe nimeni sa-ti duca copilul dimineata [:(] E totusi o sansa, pacat sa o ratezi. Zici ca oamenii te cunosc, te-ar angaja.... pai daca e asa, profita! E mare lucru sa ai o recomandare in ziua de azi. Daca esti om serios, chiar si mai tarziu, oamenii te pot recomanda ici-colo. Dar important e sa incepi de undeva.

Contrect: La cat ar incepe programul in fabrica? La cat se termina? Si la cat poti lasa fata la gradi cel mai de dimineata?

Trebuie sa existe o solutie

 

 

Am MAI spus asta programul la fabrica e la 7 si la 7 fara 10 eu trebuie sa fiu inauntru, la gradinita am intrebat si mai repede de  ora 7 fix nu pot sa o duc fiindca nu e nimeni la ora aia care sa stea  cu copiii. Programul la fabrica se termina la 3 si 10 deci de scos fata pot sa o scot.



#48
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 14:18

Vezi ce mamica ai in zona ta sa o poti preda pe Sandra diminetile. Nu cred ca nu gasesti pe cineva disponibil printre parintii celorlalti copii.

 

Si oricum trebuie sa vorbesti cu ai tai, pt cazul cand Sandra va fi racita.

 

Trebuie sa rezolvi problemele astea ce tin de logistica foarte rapid si sa te angajezi.


Editat de szivarvany, 21 octombrie 2013 - 14:19 .


#49
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 14:54

Sincer varianta cu relocarea si traiul independent , cu chirie, din salariul de muncitor in fabrica mi se pare o utopie...Nu poti trai singur, cu un copil, stand cu chirie, nici din 3000 lei/luna...Dar varianta cu angajarea si castigarea unei oarecare independente financiare mi se pare cea mai potrivita pentru moemnt.



#50
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 14:56

Blue, in locul mamei tale nici eu nu as vrea sa-ti iau copila de la grdinitza cind spui ca vrei sa iesi la o cafea sau un suc. Pur si simplu, din moment ce afisezi dorinte de libertate, astea trebuie complet asumate.

 

Ai mai scris ca stai cu amindoi parintii si un frate. Chiar daca incepi devreme la uzina, din toata casa, tot se gaseste cineva sa-ti duca fetita.

Ai o imagine deformata si "mai de sus" despre muncitul serios : scrii ca e "pe nimic", dar cred ca totusi din banii astia poti sa pui un pic deoparte si sa ai de hainute pentru fetita; din salariul cit este ai sa ai o asigurare de sanatate si tu si copila ta. Mai scrii ca cica ar fi 12 ore pe zi apoi ne explici ca 7 dimineata e "foarte devreme".  Asta ma face sa cam sar de pe scaun, insa fiecare stie cit poate face si cit poate duce.

Mai gindeste-te ce vrei sa la tine, caci nu ai sa poti trai multa vreme din mila si intelegerea celorlalti.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -