Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mama


56 raspunsuri la acest subiect

#1
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 13:17

Banuiesc ca stiti cu totii cum e cu conflictul dintre generatii, doar ca aici e vorba de mult mai mult.

Am mai mentionat si in alte postari de ale mele faptul ca evit cat pot sa o las pe Sandra cu maica-mea, acum vreau sa dezvolt putin subiectul fiindca o prietena de a mea zice ca io' sunt paranoica.

Cum as putea sa o descriu pe maicamea pe scurt ? O femeie plina de conceptii vechi care nu accepta contraziceri crescuta la tara la lumina lumanarii si nevoita sa se descurce singura de la 16 ani fiindca bunica-mea era preocupata mai mult de binele barbatului ei decat a fiicei ei, fiindca mama nici in ziua de azi nu isi cunoaste tata natural, stie ca e bucurestean si nu mai stie daca traieste sau nu. Dar asta e o alta poveste. Pana aici o inteleg pe maica-mea probabil ca asta e tragedia vietii ei.

Dar cum am mai spus evit sa o las pe fiicamea cu ea...de ce? Ei bine mama nu stie sa ierte si chiar de fata cu mine ia spus odata Sandrei ca ,,NANA nu te iubeste de aia nu te suna,, Nana fiind soramea mai mare care e bine mersii pe picioarele ei incercand sa isi faca un viitor dar maicamea fiind ranchiunoasa nu ii convine fiindca ar vrea sa fie aici acasa sa o vada chinuindu-se intr-o fabrica 12 ore pentru niste bani de nimic.

Iar nu o inteleg, cand imi reproseaza ca eu nu ma ocup de fetita ( asta se intampla atunci cand imi permit sa ies la o plimbare un suc sau cafea) ceea ce se intampla foarte rar si doar atunci cand e fata la gradinita, si si atunci in maxim 2 ore sunt acasa.

Sau cand nu ii dau bani...atunci alte reprosuri alta distractie...in plus mereu se plange ca e obosita desii de cand e acasa cateva luni bune nu prea a facut mare lucru in afara de un pic de curatenie ( ce e mai greu fac eu de ex spalatul hainelor fiindca nu am masina) si de facut mancare sau aprins focul. In rest sta cu orele la PC sau TV asta cand nu e taicameu acasa.

Un alt episod urat a fost cand ia scris sora-mii pe fb ca ,,ai interzis sa vii acasa,, Fara sa foloseasca semnul intrebarii fiindca soramea in ziua aia ajunsese in sighet si inca nu trecuse pe la noi, iar maicamea a crezut ca matusamea ii interzice soramii sa nu vina acasa. Nefolosind semn de punctuatie soramea a inteles ca nu are ce cauta aici, si a iesit un circ si un scandal in toata regula.

Nu mai spun ca mai mereu o cearta pe fiicamea cam din orice fleac in loc sa vorbeasca mai calm cu ea desii i-am zis de mii de ori sa fie mai calma cu copila. F iindca de multe ori vine fiicamea la mine si imi spune ca ,,momo e suparata pe mine si ma certat si eu sunt trista,, si sta fiicamea asa bosumflata cu orele.

Sincer nu mai stiu cum sa procedez cu mama, macar cu Sandra sa se comporte mai normal daca cu noi nu reuseste..

#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 13:50

oboseala, starile de nervozitate, morocaneala pot fi si rezultatul unor probleme de sanatate, gen tiroida, dezechilibru hormonal, depresie sau mai stiu eu ce. cum sta mama ta cu sanatatea ? cand si-a facut ultima data analize si investigatii medicale ?

in plus, mama ta apartine unei anumite generatii, are conceptiile si prejudecatile specifice acelor vremuri.

in plus, pe tine probabil te pedepseste, intentionat sau nu, din cauza faptului ca are impresia ca ti-ai ratat viata, ca nu ai ajuns asa cum si-a dorit.

si, pentru ca sora ta nu e la indemana, s-o "atace" si pe ea zilnic, tatal tau e la serviciu si el, isi revarsa nemultumirile si frustrarile asupra ta si fetitei tale.

stiu ca o duci greu financiar, insa cea mai buna solutie pentru tine si sandra ar fi sa locuiti separat de parintii tai. o camera intr-un apartament, o garsoniera modesta si tot ati fi mai fericite si mai linistite decat sunteti acum, tu si fetita.

de schimbat nu prea ai cum s-o mai schimbi pe mama ta. si cu timpul, cred, situatia se va inrautati. tatal tau de partea cui este ? ce parere are el, in general, despre toata situatia ? el nu te poate ajuta, s-o mai tempereze pe mama ta ?

daca ai timp, cauta subiectul in care mikkky povesteste despre mama ei, situatia e foarte asemanatoare, desi imprejurarile sunt total diferite.



#3
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 14:05

 Din cate descopar printre randuri voi locuiti impreuna. Foarte important ar fi sa va separati, sa nu depindeti una de alta. Va vizitati cat simtiti nevoi - cand nu- inchdeti usa si va vedeti de ale voastre. Imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu o vei schimba. Pe masura ce va inainta in varsta va fi si mai tipicara, va avea impresia ca detine adevarul absolut, va va critica...Pentru ca stai cu ea asculti placa asta clipa de clipa. Incearca o separare.



#4
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 14:09

Asta ar fi cel mai bun sfat, separarea de parinti, clar mama nu se va schimba, conceptiile ei de viata sunt adanc inradacinate... Greu dpdv financiar, insa sa plece in alta parte deocamdata. [:(]. Adica mai intai de toate tb gasit un loc de munca....



#5
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 14:09

oboseala, starile de nervozitate, morocaneala pot fi si rezultatul unor probleme de sanatate, gen tiroida, dezechilibru hormonal, depresie sau mai stiu eu ce. cum sta mama ta cu sanatatea ? cand si-a facut ultima data analize si investigatii medicale ?
in plus, mama ta apartine unei anumite generatii, are conceptiile si prejudecatile specifice acelor vremuri.
in plus, pe tine probabil te pedepseste, intentionat sau nu, din cauza faptului ca are impresia ca ti-ai ratat viata, ca nu ai ajuns asa cum si-a dorit.
si, pentru ca sora ta nu e la indemana, s-o "atace" si pe ea zilnic, tatal tau e la serviciu si el, isi revarsa nemultumirile si frustrarile asupra ta si fetitei tale.
stiu ca o duci greu financiar, insa cea mai buna solutie pentru tine si sandra ar fi sa locuiti separat de parintii tai. o camera intr-un apartament, o garsoniera modesta si tot ati fi mai fericite si mai linistite decat sunteti acum, tu si fetita.
de schimbat nu prea ai cum s-o mai schimbi pe mama ta. si cu timpul, cred, situatia se va inrautati. tatal tau de partea cui este ? ce parere are el, in general, despre toata situatia ? el nu te poate ajuta, s-o mai tempereze pe mama ta ?
daca ai timp, cauta subiectul in care mikkky povesteste despre mama ei, situatia e foarte asemanatoare, desi imprejurarile sunt total diferite.


Da am de gand sa ma mut de indata ce o sa am un serviciu stabil fiindca am noroc ca aici camerele mopbilate sunt destul de ieftine dar,,,maui repede de un an doi no sa reusesc sa ma mut. Iar pe mama nu prea am cum sa o schimb. A suferit o operatie la gat anul trecut in italia avea un cheag de sange care era cat pe ce sa urce la creier, si inainte de operatie era tot asa..dar parca acum e mai rau.
Tata stie situatia si zice sa nu o iau in seama ca sa nu fie mai mare scandal..dar deja sincer imi toaca nervii efectiv cateodata imi vine sa ii dau cu ceva in cap. De obicei ne certam si ies pe usa si nu mai vin repede, ca sa ii dau timp sa se calmeze..dar dupa aia nici macar nu incearca sa se justifice sau sa isi ceara scuze considera ca ea are dreptate si ca eu nu.

Si sora-mii mereu ii gaseste ceva de reprosat asta cand o suna soramea, de aia nici nu o mai suna. Fratemeu e mai mult plecat la munca asa ca lui nu ii spune nimic.

#6
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 14:12

Pe mine cel mai tare ma roade cand spune ca nu am grija de copil..ca doar asta fac, cred ca in opinia EI ASTA ar trebui sa fac 24/24 fara sa ies nicaieri si fara sa fac nimic altceva.

#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 14:18

De aia nu e bine sa se locuiasca impreuna. Solutia este sa te muti, alta nu exista. Daca momentan nu iti permiti, trebuie sa rabzi si sa inghiti, ca pe mama nu o sa o schimbi.



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 14:50

blue, n-ai putea gasi, sa zicem, o casa de vacanta de care sa ai grija in lipsa proprietarilor, sa locuiesti acolo cu fetita, intr-o camaruta ? nu stiu cum stau lucrurile la voi in zona, daca exista macar o astfel de posibilitate.



#9
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 14:51

Din cate stiu eu fata te este la gradinita. Este la program normal sau prelungit?

Te intreb pentru ca, dupa parerea ar trebui sa limitezi cumva accesul fetitei la mama ta.

Tocmai pentru ca nu va puteti muta prea curand, cred ca ar tb ca fata dupa gradi sa stea cat mai putin cu ea ca sa nu mai aibe ce sa-ti reproseze tie. Bineinteles ca daca fetita va vrea la bunica ei, las-o dar spune-i ca nu poate sa stea mult (30  min)ca bunica e obosita (vezi tu ce gasesti). Poate asa vei mai detensiona putin lucrurile. Bafta!



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 15:06

scrisesem un mesaj, dar mi-a picat netul

blue, te-ai interesat daca poti primi un ajutor de la primarie ? esti mama singura, nu ai job, e posibil sa te incadrezi pentru acordarea unui ajutor social sau cum s-o numi. poate stie cineva mai bine despre ce este vorba, in ce conditii se acorda, samd.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -