Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mama


56 raspunsuri la acest subiect

#51
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 15:41

Am MAI spus asta programul la fabrica e la 7 si la 7 fara 10 eu trebuie sa fiu inauntru, la gradinita am intrebat si mai repede de  ora 7 fix nu pot sa o duc fiindca nu e nimeni la ora aia care sa stea  cu copiii. Programul la fabrica se termina la 3 si 10 deci de scos fata pot sa o scot.

poti sa gasesti si solutie la dus fata la gradi, doar sa vrei.....insa tu ti-ai "stampilat" si incerci sa ne "stampilezi" si noua ca nu poti si nici nu mai cauti variante...e o vb inteleapta si foarte adevarata...nu exista nu pot, exista nu vreau. 

Oricat iti iubesti copilul, sa stii ca doar dragostea nu tine de foame, de frig, de boala....copilul tau creste, nevoile cresc....asa vrei s-o cresti? doar din mila altora? 



#52
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 16:03

Perfect de acord, Mik.

 

Blue, indiferent cat de mic e salariul in fabrica, e mai mult decat nimic si ai si tu un ban al tau cu care sa iti intreti copilul, sa nu mai stai cu mana intinsa la cei din jurul tau. Mergand la servici, indiferent cat de prost platit este, ai si o alta stima fata de tine insati. Este un pas inainte, un punct de plecare.

Daca cei de la fabrica te angajeaza, eu zic sa nu mai stai pe ganduri. Solutii cu copilul vei gasi.

Si da, si eu sunt de parere ca daca te duci la munca cei din casa te vor ajuta cumva cu dus copilul la gradi sau, asa cum ti s-a sugerat, te vei cupla cu alta mamica duce ea copiii si ii iei tu sau platesti ceva la o vecina... solutii sunt, numai sa vrei. Sau sa nu ai incotro.

 

Sa fiu sincera, mie nu mi-ar pica bine sa intretin pe cineva si cineva acela sa mai aiba pretentia sa se duca sa se si relaxeze la o cafea cu prietenii timp in care eu sa ii vad de copil. Altfel ar sta treaba daca acel cineva ar munci si ar avea nevoie de o relaxare, m-as oferi benevol sa ajut... e chestie de nuanta...

 

Tu o blamezi mult pe mama ta, dar nu vezi niste lucruri: ca stai in casa ei, ca te intretine in continuare si pe tine si pe copilul tau, asa cum este ea. Nu realizezi ce ar insemna sa nu ai un acoperis deasupra capului si o farfurie de mancare pe masa. Este cumplit si singur sa fii, dar cu un copil.

 

Deci apreciaza ce e de apreciat si straduieste-te mai mult sa ai un servici, sa ai o sursa de venit, mai ales ca ai un copil.



#53
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 17:32

Sincer varianta cu relocarea si traiul independent , cu chirie, din salariul de muncitor in fabrica mi se pare o utopie...Nu poti trai singur, cu un copil, stand cu chirie, nici din 3000 lei/luna...Dar varianta cu angajarea si castigarea unei oarecare independente financiare mi se pare cea mai potrivita pentru moemnt.


Blue are 2 variante acum:
- ramane cu parintii, isi cauta job si spera ca atitudinea mamei se va schimba daca o vede asumandu-si responsabilitatea intretinerii, nu doar a cresterii unui copil (ceea ce pare foarte plauzibil)
- pleaca de la parinti si isi ia viata in maini. Ea inca nu e pregatita sa faca pasul asta, dar daca ar fi, chiar nu inteleg de ce ar trebui sa plece undeva la 2 blocuri distanta. Mama momentan nu o sustine (nici nu o pot condamna), asa ca ce ar avea de pierdut? Nu spun ca asta e solutia, relocarea, spun doar ca pentru un job bun, merita sa o ia in calcul, asta daca ar opta vreodata pentru independenta.

Si te contrazic, cu 3000 lei te descurci ff bine, mama singura cu un copil. Financiar vorbind. De fapt in provincie, in orasele mici gasesti chirie cu 2-300 lei/luna, asa ca si la jumatate sa ai venitul tot e ok.

Dar parerea mea e ca in situatia ei cel mai bine e sa isi ia un job, sa isi termine scoala, sa incerce sa puna niste bani de-o parte acum cat inca o ajuta parintii si abia peste 2-3 ani sa se gandeasca daca a sosit sau nu momentul pentru o viata pe cont propriu.

#54
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 17:37

Dar parerea mea e ca in situatia ei cel mai bine e sa isi ia un job, sa isi termine scoala, sa incerce sa puna niste bani de-o parte acum cat inca o ajuta parintii si abia peste 2-3 ani sa se gandeasca daca a sosit sau nu momentul pentru o viata pe cont propriu.

Si eu sustzin varianta asta si la fel ca si "antevorbitorii"ei cred ca atitudinea mamei se va schimba ,cind blue va face ceva concret pentru ea si fetitza!

 

Dana



#55
OrianaAlina

OrianaAlina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 02:04

Blue_starr, titlul acestui topic si descrierea facuta de tine ma fac pe mine sa cred ca, macar in teorie, tu ti-ai dori sa imbunatatesti comunicarea cu mama ta. Acest lucru insa nu va asigura ca tu vei iesi invingatoare din orice confruntare de acum inainte (din simplul motiv ca nu poti avea intotdeauna dreptate) sau ca mama ta se va schimba peste noapte (pentru ca oamenii la varsta dumneai au de obicei o personalitate si opinii foarte bine definite). Vei reusi insa sa o intelegi mai bine, sa te enervezi mai putin la afirmatiile si actiunile ei si sa lucrezi in primul rand asupra ta, pentru ca persoana pe care intr-adevar o poti schimba esti chiar tu.

 

Pentru a realiza o mai buna comunicare trebuie mai ales sa incetezi sa iei lucrurile personal. Trebuie sa realizezi ca mama ta spune ce spune si actioneaza cum actioneaza nu pentru a te enerva pe tine, ci pentru ca a trait anumite experiente care au cizelat-o intr-un anumit fel. Gandirea este modificata de trairile noastre atunci cand nu invatam sa o modificam noi pe ea. Ea spune deci unele lucruri pentru ea, mai mult decat pt voi. Cand ii spune fetitei tale ca matusa ei nu o iubeste isi spune de fapt ei insasi ca fiica ei nu o iubeste. Gandeste-te cat de trist este acest lucru si cata durere si frustrare neexprimate are adunate in suflet. Cand mama ta mai spune lucruri despre altii gandeste-te inainte de toate ce transmite despre sine. Asa vei ajunge sa cunosti sufletul oricarui om de altfel si comunicarea cu el va decurge apoi de la sine.

 

Apoi tot pentru o mai buna comunicare, incearca sa incetezi sa mai faci afirmatii si sa tragi concluzii despre mama ta. Pune-i in schimb foarte multe intrebari, asa o vei ajuta sa constientizeze gandurile si actiunile sale si poate sa-si revizuiasca comportamentul. Vorbeste-i calm, arata-i ca-ti pasa intr-adevar:

- Mami, tu chiar crezi ca sora mea nu o iubeste pe fetita mea?

- Ce a facut ca sa ajungi la aceasta concluzie?

Mai ales:

- Ce-am putea face toti pentru a-ti schimba parerea?

- Ce-am putea face pentru a rezolva acest conflict?

- Care este parerea ta despre aceasta problema?

- Crezi ca am putea intr-un fel sa impacam si capra si varza: cum sa facem sa fim amandoua multumite?

 

Asigur-o pe mama ta ca vreti amandoua acelasi lucru: bunastarea familiei. Intreab-o cum puteti in viziunea ei sa faceti lucrurile sa functioneze mai bine in familie. Spune-i sincer si deschis parerea ta. Foloseste mai ales, intotdeauna, persoana intai cand faci afirmatii. Nu face afirmatii despre mama ta, acest lucru nu duce decat la conflicte. Fa afirmatii despre tine: eu cred, eu mi-as dori, eu as fi atat de fericita daca... Cand vorbesti despre mama ta asigura-te ca intr-adevar ai inteles ce voia sa zica. Reformuleaza ideea ei si intreab-o daca asta a vrut sa zica.

 

Folosind aceste cateva tehnici vei reusi treptat sa comunici mai eficient cu mama ta si cu oricine iti vei dori tu. Nu uita mai ales ca este dreptul fiecarui om sa fie diferit de tine si iti faci tie mai ales un bine daca intelegi acest lucru. Oamenii nu pot fi manevrati in a face voia noastra. Tot ce putem face e sa lucram asupra noastra, sa ne autoeducam in a fi mai flexibili si mai intelegatori fara a inceta insa sa fim asertivi cand situatia o cere.
 



#56
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 10:06

Vesti noi .. pana la urma mi-am gasit servici dar incep lucrul abia dupa vacanta de o saptamana a fiica-mii se pare ca o sa lucrez 2 schimburi si-a gasit si mama pana la urma si o sa facem cumva sa fie mereu cineva acasa sa se ocupe de Sandra cand nu e la gradinita.

 

Intre timp sa mai calmat si ea si eu, ea 2 zile lucreaza 2 nu pe ture deci pana la urma cumva tot o scoatem la capat.



#57
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 10:16

Blue...toate au solutie, absolut toate....important e sa stii unde sa actionezi la tine ca sa obtii "rezultate" la altii. In general schimbarile se fac la propria persoana, e o munca titanica si deseori imposibila sa schimbi pe altii.

Mult succes!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -