Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mama


56 raspunsuri la acest subiect

#31
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 19:21

Blue star,hai ca mi-a venit o idee.

 

de ce nu vorbesti cu preotul care itzi sponsorizeaza gradinitza fetei,sa te ajute sa gasesti un post de ingrijitor poate chiar la gradinitza,sau la scoala,o scare de bloc...o fabrica...habar n-am,dar vorbeste si cu preotul poate are el influientza mai multa ?

 

Te-ai inscris la fortzele d emunca?Vezi ca ei ofera si "cursuri de recalificare"oate gasesti ceva sa te intereseze si mai ales s ate ajute.

 

Dana

 

Vezi uita ca nu ma gandisem sa ma inscriu la fortele de munca, mai merg luni pana acolo, preotul e plecat deocamdata dar tocmai mi-ai dat o idee, o sa postez anunt pe cablu' si pe internet  de prestare servicii curatenie la domiciliu poate asa gasesc ceva.



#32
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 19:23

Eu nu cred ca cineva o pune la zid...nici sa-i plang de mila nu vreau....pt ca nu e demna de mila....e un om sanatos, mi se pare destul de coerent in scriere si gandire, nu bate campii...doar ca trebuie sa lucreze la ea si la mentalitatile si complexele pe care le are, sa constientizeze ca pe langa drepturi are si obligatii si responsabilitati, iar cea mai mare responsabilitate e ei e copilul. Pe langa confortul pe care trebuie sa i-l acorde, moral e obligata sa-i dea si model in viata. Trebuie sa inceteze sa mai blameze (mama ei de ex) pe altii, sa-si caute scuze si sa se devalorizeze. 

Imi trecuse si mie prin minte cand a deschis topicul in care cauta job, ca si ingrijitoare...doar ca acolo spune ca e o gradi unde maicile o "guverneaza"...nu cred ca angajeaza din afara. "Lupta" pt gasirea unui job nu e "lupta" de saptamani, e lupta ce dureaza ceva, mai ales cand nici nu prea ai ce oferi. In general, ca sa ceri ceva, trebuie sa si oferi.

 

 

Ca sa nu mai iasa polemici nu ma simt pusa la zid de nimeni, si da ema ai dreptate la gradinita fiica-mii nu angajeaza pe nimeni din afara ca altfel deja munceam acolo.



#33
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 19:31

Si ca sa se inteleaga , eu am muncit pe perioada cat am fost eleva si chiar si dupa ce am terminat scoala dar nu am avut carte de munca si am muncit ocazional pe unde am gasit gen curatenie prin scari sau carat lemne la cutare si cutare etc.

 

Cand am nascut eu mama si sora mea erau plecate in italia tata lucra si atunci si fratele meu inclusiv.

 

Pana la 3 luni si 3 saptamani am alaptat fata, apoi eram in miezu iernii si nu gaseam nimic de munca cu ziua, ea era mica si efectiv nu aveam cu cine sa o las ca sa mai fac un banut. Dupa aceea chiar si sa fii vrut sa ma angajez nu am putut fiindca tata a insistat sa nu dau fetita la cresa desii eu vroiam sa o dau ca sa lucrez macar opt ore pe zi.

 

Si uite asa a trecut timpul, doar ca consider ca stau degeaba chiar daca fac treaba in casa si mancare, banii nu cad din cer si nici prea utila  nu ma simt in felul asta.

 

Vreau sa im gasesc de lucru dar in sighet nu e usor fiind oras mic, unde toata lumea se stie cu toata lumea, majoritatea sunt plecati in strainatate.

 

La un moment dat mi sa oferit si mie ocazia sa plec dar am ramas fiindca nu imi las eu fetita aici si sa plec prin strainate.



#34
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 07:22

Blue, cu mama nu te intelegi, nu ai pe nimeni de care sa depinzi in sighet, fata e inca mica, ce te impiedica sa o iei si sa va mutati intr-un alt oras unde poate ai sanse mai mari de agajare?!
Usor nu o sa fie nicaieri; dar daca vrei sa te rezolvi problema cu mama singura solutie e sa iei viata in piept de una singura. Si o poti face in orice alt oras!

#35
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 08:40

Blue, cu mama nu te intelegi, nu ai pe nimeni de care sa depinzi in sighet, fata e inca mica, ce te impiedica sa o iei si sa va mutati intr-un alt oras unde poate ai sanse mai mari de agajare?!
Usor nu o sa fie nicaieri; dar daca vrei sa te rezolvi problema cu mama singura solutie e sa iei viata in piept de una singura. Si o poti face in orice alt oras!

 

Nu cunosc pe nimeni in alt oras ca sa am curaj sa o iau de la capat. Daca eram singura fara Sandra da aveam curajul ala, dar asa mi se cam taie elanul stiind ca Sandra e responsabilitatea mea..nu prea risc sa ma duc undeva unde nu cunosc pe nimeni cu copilul dupa mine.



#36
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 18:59

DA, e cam greu sa cutreieri toata tara cu copilul mic dupa tine, si sa tot cauti..

Macar daca pleci, trebui sa te duci undeva la sigur

Exista un program din asta cu mobilitatea resurselor umane, daca iti schimbi domiciliul, faceau reclama si la radio, nu mai stiu pt ce oras era....



#37
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 20:04

Mai oameni buni...Aveti soti. (deci 50% din responsabuilitate e pe umarul celuilalt).  Aveti mame (bune, rele) dar care va ajuta daca dati un telefon, neconditionat.Si voi o sfatuiti sa-si ia copilul si sa se mute la..,Bucuresti, sau Cluj, sau...asa, in neant? 



#38
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 21:29

Eu personal nu am zis asta, sa se mute in necunocut, asa tam-nesam, ca e f greu, nici eu nu as face asta, ca iti trebuie bani, trebuie sa te duci undeva la sigur, saai deja gasit locul de munca, locul unde sa stai etc, ceea ce este greu de tot... nu e o solutie...

 

Eu ziceam, in ultima instanta, la o relocare, in cadrul unui program operational privind mobilitatea resurselor umane, in zone unde este cerer de locuri de munca, iti dau niste bani daca te reloci, ceva de genul asta.... nu stiu amanunte, am mai auzit spoturi publicitate pe la radio, nici nu stiu despre ce locuri de munca ar fi vorba, conditii etc. Asta e asa, o idee, daca prin absurd, in Sighetul natal chiar nu ar gasi nimic...

 

Dar in fabrica ai avea posibilitate sa te angajezi? SI singurul motiv ar fi ca nu are cine sa-ti duca copilul la gradinita? Chiar nu ai putea sa o duci mai devreme, nu e vreo ingrijitoare, nimic in gradi, si sa poti vorbi? Ca nu ar merita sa pierzi o oportunitate doat pe asta, adica ar trebui sa existe solutii... Asta daca intr-adevar e posibila o angajare, indeplinesti conditiile, etc...



#39
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 21:35

Eu personal nu am zis asta, sa se mute in necunocut, asa tam-nesam, ca e f greu, nici eu nu as face asta, ca iti trebuie bani, trebuie sa te duci undeva la sigur, saai deja gasit locul de munca, locul unde sa stai etc, ceea ce este greu de tot... nu e o solutie...

 

Eu ziceam, in ultima instanta, la o relocare, in cadrul unui program operational privind mobilitatea resurselor umane, in zone unde este cerer de locuri de munca, iti dau niste bani daca te reloci, ceva de genul asta.... nu stiu amanunte, am mai auzit spoturi publicitate pe la radio, nici nu stiu despre ce locuri de munca ar fi vorba, conditii etc. Asta e asa, o idee, daca prin absurd, in Sighetul natal chiar nu ar gasi nimic...

 

Dar in fabrica ai avea posibilitate sa te angajezi? SI singurul motiv ar fi ca nu are cine sa-ti duca copilul la gradinita? Chiar nu ai putea sa o duci mai devreme, nu e vreo ingrijitoare, nimic in gradi, si sa poti vorbi? Ca nu ar merita sa pierzi o oportunitate doat pe asta, adica ar trebui sa existe solutii... Asta daca intr-adevar e posibila o angajare, indeplinesti conditiile, etc...

 In fabrica zilnic se fac angajari in plus am terminat in dmeniul respectiv si directorul fabricii ma cunoaste, iar la fabricile mai micute tot asa ma cunosc toti, doar ca am eu programul asta nasol.

 

La gradinita fiica-mii am intrebat si mai repede de oora 7 fix nu pot sa aduc, iar prin fabrici inca nu se stie cand va fii liber macar un post de femeie de servici.

 

Maica-mea se ghideaza dupa : ,,Ai facut-o descurca-te,, si mi-a zis clar ca ea nu duce fata la gradinita si nu se ocupa de ea, poate eventtual sta cu ea cand doarme in rest nu are rost sa ma bazez pe ea.

 

In ce priveste programul de relocare..noi u avem in sighet, deci ramane sa caut si sa caut sa-mi iau cateva scari in care sa fac curat ( sper sa gasesc) si asta e, nu e chiar ce visam da' trebuie sa ma adaptez.



#40
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 07:12

Stai mai ca nu inteleg, adica ai posibilitatea sa muncesti in fabrica si nu te duci din cauza programului? Pai nu gasesti o matusa/o mamaita pe cineva de incredere care sa duca fata la gradinita?

Sincer mie nu imi vine a crede...

 

Eu nu cunosc detaliile, dar neavand un loc de munca , asta inseamna ca mama ta te intretine, si pe tine si pe fetita, in casa ei si atunci e firesc ca ea sa faca regulile, fie ca iti convine sau nu.

 

Mie sincer, nu imi plac copii care isi barfesc parintii, la voi mi se pare mai mult de o simpla neintelegere avand in vedere o mica scapare de-a ta.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -