Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mama


56 raspunsuri la acest subiect

#21
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 12:44

Eu nu stiu cum isi poate inchipui cineva ca blue_starr, in conditiile in care nu are o sursa de venit, isi poate pune problema sa se multe altundeva...doar asta inseamna niste cheltuieli considerabile, indiferent ca nu platesti chirie, dar tot ai de platit intretinere, curent, etc.

 

Cu sursa de venit, iar au fost ceva discutii. E greu, daca nu chiar foarte greu cata vreme nu ai o calificare clara, iar orasul in care locuieste ea o dezavantajeaza mai rau.

 

In plus, ca e SINGURA responsabila in cresterea copilului (tatal nu e in niciun fel implicat, nu contribuie la veniturile familiei, nu exista) ingreuneaza si mai mult situatia.

 

E simplu sa spui: ia-ti bagajele si du-te. Pai unde sa se duca? De ce toti scot linia si-i articuleaza cateva peste degete? Oare cat e de fezabila teoria asta, sa se mute ea separat...cu copilul...si sa-si ia si servici! Si nici s-o mai ajute cineva!

 

Din pacate este un caz foarte trist si suturile in fund nu ajuta prea mult. Probabil ca sunf toarte multe persoane in aceeasi situatie ca si ea, depinzand chiar si la varste de 20+ de niste parinti care sunt asa cum sunt...pentru ca sanse adevarate la o viata independenta aici in Romania exista, dar sunt limitate.

 

Blue_starr, e foarte bine ca te-ai gandit sa mergi in audienta la primar. Cine stie, poate te poate ajuta cu ceva. Exista locuinte sociale (desi va trebui sa te interesezi ce cheltuieli presupun si acestea), sau cine stie, poate mai exista si alte solutii pentru tine. [flo2]

 

Iulia cum am spus o sa plec dar nu acum nu de astazi pe maine ca asa nu fac nimic :) Le iau pe rand  caut un servic stabil care sa imi permita sa ma pot intretine ca aici nu e vorba doar de mancare si intretinere mai trebuie si la fetita una alta ( de exemplu daca se imbolnaveste) plus  o sa fie foarte greu singura ( acum ca stau cu ai mei e greu daramite singura) Trebuie sa iau in calcul orice varianta nu sa plec asa de capul meu doar fiindca maicamea e asa mai spinoasa.  Ea a fost asa mereu si nu am ce sa schimb la ea ( in afara de relatia cu Sandra) Ca noi doua ne mai certam asta este..mai e si tata aici care ma sprijina cat de cat.



#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 14:14

Mie nu mi s-a parut ca i-a dat cineva suturi in fund!

 

Parerea mea e ca ea nu face sau ma rog,abia acum a inceput sa faca cite ceva,pentru ea si pentru copil.

 

Sigur ca e greu,nimeni nu spune ca e situatzia roza la ea...insa ea nici face nimic sa iasa de acolo.

 

Sper sa ma insel,adica imi doresc sa ma insel,impresia mea e ...ca scrie pe forum...adica spune ce si cum vrea sa faca,practic...hmmm...nu prea misca nimic.

 

Blue-star,te rog sa nu iei personal ce am scris mai sus...stiu foarte bine ca e greu,ins atzi-am mai spus la un alt topic...tu trebuie sa vrei sa faci ceva.

 

Bine ca ai un acoperis sub cap,bine ca ai o farfurie d emincare si tu si copilul...insa,asta nu e viatza pe care tzi-o doresti pentru fata ta.

 

Las-o pe mama ta asa cum este,deocamdata ai jutor de la ea...chiar daca tzie nu tzi se pare,concentreaza-te pe tine si pe ce si cuma ctzionezi in viitor.

 

Dana



#23
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 15:02

Pai hai da-i tu idei Dana ce crezi tu ca ar trebui sa faca concret si nu face. Ca eu oricat as invarti-o pe toate partile, tot nu vad unde e "greseala" ei (ca tot s-a aratat cu degetul pe-aici)



#24
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 15:41

Eu nu am stat degeaba cel putin nu astea 2 saptamani, am tot mers la fortele de munca cica nu au nimic deocamdata. Plus ca la anunturiile postate pentru orasul meu am tot sunat si am sunat degeaba, ori imi ziceau sa revin dupa jumate de ora ori ziceau ca ma suna ei inapoi si nu m-au mai sunat. In audienta la primar merg de abia peste 2 saptamani fiindca asa m-au programat.

 Intr-o cafenea sa lucrez credeti-ma nu ma potrivesc cu cerintele lor cel putin la ,,fizic placut,, deci ma refuza din start.

Si aici la mine cam absolut totul merge pe pile.

Ce fac intre timp? Impart pliante si ma ocup de casa. In fabrica as merge si mine da nu am cine sa imi duca fata la gradinita.

Deci ramane sa mai caut.



#25
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 15:49

Nu cred ca ai spus, copilul este recunoscut de tata? (daca in certificatul de nastere acesta apare). Intreb ca sa stim daca ai putea avea dreptul la o pensie alimentara pentru copil.



#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 15:53

Pai hai da-i tu idei Dana ce crezi tu ca ar trebui sa faca concret si nu face. Ca eu oricat as invarti-o pe toate partile, tot nu vad unde e "greseala" ei (ca tot s-a aratat cu degetul pe-aici)

Uite...vezi ,subiectele si raspunsurile la subiectele astea sunt interpretabile.

 

Sincer,nu vad cine a aratat cu degetul...

 

Eu mi-am spus parerea,nu am ce sfaturi sa-i dau eu,ca eu nu traiesc acolo cu ea...la un alt subiect i-am spus ce am facut eu cind am fost in locul ei...

 

Chiar si in ultimul raspuns...ea singura spune ca ...a facut in ultimele doua saptamini.

 

Blue-star...tzi-am mai spus,eu nu cred ca mama ta nu-tzi va lua fata de la gradinitza cind esti tu la munca...nu cred lucrul asta.Du-te tu la fabrica-si ai sa vezi tu ca se aranjeaza treaba si cu luatul fetei de la gradinitza.

 

Ma repet,dar ma bucur pentru tine ca ai intrat pe forumul asta...macar vezi si alte opinii,cum s evede din afara si macar ai o informatzie de cum si ce sa faci.

 

Este greu si te intzeleg...insa nu uita ,copilul creste si ce primesti tu acum de la unul si de la altul...nu va mai fi de ajuns mai tirziu.Deci aucm trebuie sa incerci sa faci ceva:slujba,continua-tzi liceul...o calificare ceva.

 

Dana



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 16:07

Blue star,hai ca mi-a venit o idee.

 

de ce nu vorbesti cu preotul care itzi sponsorizeaza gradinitza fetei,sa te ajute sa gasesti un post de ingrijitor poate chiar la gradinitza,sau la scoala,o scare de bloc...o fabrica...habar n-am,dar vorbeste si cu preotul poate are el influientza mai multa ?

 

Te-ai inscris la fortzele d emunca?Vezi ca ei ofera si "cursuri de recalificare"oate gasesti ceva sa te intereseze si mai ales s ate ajute.

 

Dana



#28
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 16:48

E buna idea cu preotul. La fel poate ca sunt si ONG care pot sari in ajutor. Sensiblu parca avea o fundatie, dar axata pe femeile abuzate in familie (le asigura cazare, le ajuta sa gaseasca job, etc). Dar poate ca sunt fundatii si care pot ajuta mamele singure, cu atat mai mult cu cat e vorba de un caz social, un abuz in trecut (viol), si imposibilitate destul de clara de a se descurca prin forte proprii acum.



#29
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 17:54

Eu nu cred ca cineva o pune la zid...nici sa-i plang de mila nu vreau....pt ca nu e demna de mila....e un om sanatos, mi se pare destul de coerent in scriere si gandire, nu bate campii...doar ca trebuie sa lucreze la ea si la mentalitatile si complexele pe care le are, sa constientizeze ca pe langa drepturi are si obligatii si responsabilitati, iar cea mai mare responsabilitate e ei e copilul. Pe langa confortul pe care trebuie sa i-l acorde, moral e obligata sa-i dea si model in viata. Trebuie sa inceteze sa mai blameze (mama ei de ex) pe altii, sa-si caute scuze si sa se devalorizeze. 

Imi trecuse si mie prin minte cand a deschis topicul in care cauta job, ca si ingrijitoare...doar ca acolo spune ca e o gradi unde maicile o "guverneaza"...nu cred ca angajeaza din afara. "Lupta" pt gasirea unui job nu e "lupta" de saptamani, e lupta ce dureaza ceva, mai ales cand nici nu prea ai ce oferi. In general, ca sa ceri ceva, trebuie sa si oferi.



#30
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 19:18

Nu cred ca ai spus, copilul este recunoscut de tata? (daca in certificatul de nastere acesta apare). Intreb ca sa stim daca ai putea avea dreptul la o pensie alimentara pentru copil.

 

 

Copila nu poarta numele tatalui si nici tatal nu e trecut pe certificat si nici nu ma bate gandul sa fac asta. As putea enumera cateva motive dar nu cred ca are rost.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -