Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce ar trebui legalizat fondul clasei

fondul clasei scoala

62 raspunsuri la acest subiect

#41
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 12:20

tot vorbim despre fondurile pe care le primesc scolile, ca sunt mici, samd.

ar trebui sa existe o transparenta si la acest capitol, sa stie si parintii ce bani primeste scoala de la primarie, si pe ce anume au fost cheltuiti.

pentru ca se poate intampla, de ex, ca acesti bani sa fie folositi pentru a renova toaletele profesorilor sau montarea de aer conditionat in cancelarie (e doar un exemplu, teoretic), chestiuni care aduc beneficii doar profesorilor, nu si elevilor.

pe langa banii alocati de primarie, scolile mai primesc si sponsorizari, dumnezeu stie ce sa intampla cu banii.

eu sunt convinsa ca de foarte multe ori acesti bani sunt cheltuiti fara cap, in scopuri aiurea, nu pentru asigurarea materialelor consumabile la toalete, pentru curatenie, pentru plata paznicilor, pentru mici reparatii, renovari, imbunatatiri, samd.

chiar sunt curioasa, daca stie cineva sa spuna : asigurarea personalului pentru paza scolilor este obligatia primariei ?

Nu pot sa faci ce vrei cu banii statului, nu de alta dar exista raspunderea financiara si controlul curtii de conturi.

 

Ai adresat o cerere institutiei de invatamant unde ai dori sa afli aceste informatii privind alocarea si executia bugetara si extrabugetara?



#42
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 12:31

Legalizarea nu inseamna si existenta. Inseamna doar cadrul legal. Directorii nu au fonduri suficiente si asta deja se stie de multi ani. 

Nici directorii de spitale nu au fonduri suficiente si asta o stie toata lumea. Sa legalizam si aici 'fondul clasei'?

 

Nu cred ca este cazul sa mai acceptam astfel de argumente. 

 

Platim taxe si impozite. Facem, la inceputul fiecarui an scolar, un 'efort' financiar pentru a cumpara manuale si culegeri fara de care 'nu se poate' desfasura actul educational.

Consider ca este suficienta aceasta finantare tinand cont de faptul ca puterea de cumparare a scazut.



#43
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 12:47

Nici directorii de spitale nu au fonduri suficiente si asta o stie toata lumea. Sa legalizam si aici 'fondul clasei'?

 

Nu cred ca este cazul sa mai acceptam astfel de argumente. 

 

Platim taxe si impozite. Facem, la inceputul fiecarui an scolar, un 'efort' financiar pentru a cumpara manuale si culegeri fara de care 'nu se poate' desfasura actul educational.

Consider ca este suficienta aceasta finantare tinand cont de faptul ca puterea de cumparare a scazut.

Am mai scris o data dar probabil ti-a scapat. Legalizarea reprezinta modalitatea prin care se stabileste cadrul legal nu obligativitatea. Acum nu exista nici un cadru legal si daca vrei si daca nu vrei.



#44
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 13:04

Si nu-i mai bine fara cadru legal? Asta ar insemna sa nu se mai ceara nici un ban pentru nimic legat de nevoile clasei. 

Cand ai un cadru legal, ai defapt o procedura prin care poti sa ceri. Ideea generala este sa nu se mai ceara. 



#45
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 13:08

Si nu-i mai bine fara cadru legal? Asta ar insemna sa nu se mai ceara nici un ban pentru nimic legat de nevoile clasei. 

Cand ai un cadru legal, ai defapt o procedura prin care poti sa ceri. Ideea generala este sa nu se mai ceara. 

Intrebarea este simpatica. In general aproape totul functioneaza daca sunt stabilite reguli/legi..... altfel devine anarhie. [:)]



#46
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 21:27

Binenteles ca e mai bine legalizarea fondului clasei,acest lucru se intampla in multe tari,la inceput de an,una dintre facturile de plata este si cea a școlii pentru anul in curs,o suma acceptabila.Ne plângem ca se intampla atâtea in scoli,ne trezim ca ni se cer sume monstruoase care pana la urma acceptam sa le achitam,din obligatie,si nici măcar transparenta nu exista,si iată cum le facem viitorul strălucit unor doamne invatatoare.ca de,au familie mare,dar remunerație mica.



#47
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 11:08

 Cat despre topurile de hartie, poate fac sens la gradinita unde se coloreaza destul de mult dar pentru scoala exista caiete, culegeri iar exercitiile de la teste pot fi scrise pe tabla.

De fapt, al meu copil (care e in clasa a 3-a) a consumat mai multa hartie A4 de cand a inceput scoala decat in toti cei 4 ani de gradinita la un loc. 



#48
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 11:22

Si nu-i mai bine fara cadru legal? Asta ar insemna sa nu se mai ceara nici un ban pentru nimic legat de nevoile clasei. 

Cand ai un cadru legal, ai defapt o procedura prin care poti sa ceri. Ideea generala este sa nu se mai ceara. 

Pai sa vedem, suntem fara cadru legal - e mai bine? (intrebarea e retorica, desigur).

Cata vreme nu avem cadru legal nu poti sa intrebi pe ce s-au folosit banii respectivi si nici nu poti trage la raspundere.

Ideea generala nu este sa nu se mai ceara. 

Ideea generala este ca banii obtinuti sa fie folositi in folosul copiilor. 

Daca eu vreau sa ajut o scoala vreau sa ajut elevii care invata acolo pentru a da ceva inapoi comunitatii. Nu vreau sa o ajut pe dna invatatoare, nici pe doamna/domnul director, nici pe domnul/doamna profesor. Ei sunt adulti responsabili, capabili sa se intretina singuri si care primesc salarii pentru munca pe care o depun (nu discutam aici despre salariile cadrelor didactice). 

Dar procesul educativ ar avea de castigat daca in loc sa faca informatica pe calculatoare de acum 20 de ani (sau pe hartie, cum am predat eu acum 13 ani la o scoala din Bucuresti) ar face informatica pe calculatoare de anul trecut. 

La fel procesul educativ ar avea de castigat daca in biblioteca scolii s-ar gasi suficiente carti necesare pentru cursuri. 

La fel cu dotarile din sala de sport. Sau cu dotarile din laboratorul de biologie, chimie, fizica.

Sau daca s-ar putea desfasura activitati extrascolare. Si tot asa mai departe.

Deci: ideea este sa se ceara si sa se foloseasca pentru scopul in care a fost cerut. 

 

Cersetoria este ce se intampla acum in educatia din Romania. Cata vreme nu poti trage cersetorul la raspundere ca si-a cheltuit banii primiti pe bautura/tigari/droguri si telefon mobil in loc sa-si ia paine si medicamente, cersetorul va ramane in acelasi loc.

------

La fel si pentru spitale: n-am nici o problema cu donatiile pentru spitale pentru achizitionarea de aparatura sau materiale sanitare, sau chiar medicamente. Am o problema cu donatiile pentru prestatia medicilor. 

Daca e sa ne ascundem dupa "platim taxe si impozite" si asta e tot ce trebuie sa facem, restul sa ne pice din cer ... suntem pe drumul spre prapastie. Pentru ca taxele si impozitele sunt mici fata de cheltuielile necesare pentru o functionare optima. 


Editat de MariaG, 15 ianuarie 2014 - 11:24 .


#49
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 11:22

De fapt, al meu copil (care e in clasa a 3-a) a consumat mai multa hartie A4 de cand a inceput scoala decat in toti cei 4 ani de gradinita la un loc. 

Exact asa si la noi, se lucreaza extrem de mult pe fise si mi se pare foarte practic asa, se lucreaza mult si rapid, nu pierd vremea cu scrieri si transcrieri.



#50
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 11:58

Nu stiu daca stiti "cum da primaria bani". Sa va zic cum e la gradinita (n-am inca experienta scolii daca cred ca e la fel). Institutia are niste cheltuieli fixe: electricitate, incalzire, cheltuieli de personal, apa, gaz - primeste facturile de la furnizori, le directioneaza intr-un centru bugetar si de acolo se fac platile. La fel, pentru investitii/modernizari/dotari, directorul institutiei face diverse hartii si hartiute, de oportunitate, de necesitate, hartii care i se aproba sau nu (care, odata aprobata cheltuiala, trebuie sa organizeze licitatii, cereri de oferta, din astea) iar plata se face tot prin centrul bugetar. De asemenea taxa de hrana pe care o platim la gradi se varsa tot in conturile de trezorerie de la centrul bugetar si tot ei platesc furnizorii de alimente.

 

Scolile/gradinitele nu vad un banut cash! Nu au conturi, nu au personalitate juridica! De aia Asociatiile de parinti au fost singura forma legala de colectare de fonduri strict pentru uzul unei anumite institutii, fara intermediatul centrului bugetar. Fondurile colectate cash de la parinti sunt singurii banuti pe care o institutie ii poate cheltui fara sa se justifice prin hartii, sa organizeze licitatii etc. Asta poate fi un lucru bun daca exista un manager bun sau un lucru nasol daca managerul institutiei e pus pe "capatuiala".

 

Un cadru legal eu zic ca ar aduce mai multa transparenta si ar fi in beneficiul ambelor parti!





Etichetat si cu fondul clasei, scoala

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -