Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce ar trebui legalizat fondul clasei

fondul clasei scoala

62 raspunsuri la acest subiect

#51
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 12:51

Pai sa vedem, suntem fara cadru legal - e mai bine? (intrebarea e retorica, desigur).

Cata vreme nu avem cadru legal nu poti sa intrebi pe ce s-au folosit banii respectivi si nici nu poti trage la raspundere.

Ideea generala nu este sa nu se mai ceara. 

Ideea generala este ca banii obtinuti sa fie folositi in folosul copiilor. 

Daca eu vreau sa ajut o scoala vreau sa ajut elevii care invata acolo pentru a da ceva inapoi comunitatii. Nu vreau sa o ajut pe dna invatatoare, nici pe doamna/domnul director, nici pe domnul/doamna profesor. Ei sunt adulti responsabili, capabili sa se intretina singuri si care primesc salarii pentru munca pe care o depun (nu discutam aici despre salariile cadrelor didactice). 

Dar procesul educativ ar avea de castigat daca in loc sa faca informatica pe calculatoare de acum 20 de ani (sau pe hartie, cum am predat eu acum 13 ani la o scoala din Bucuresti) ar face informatica pe calculatoare de anul trecut. 

La fel procesul educativ ar avea de castigat daca in biblioteca scolii s-ar gasi suficiente carti necesare pentru cursuri. 

La fel cu dotarile din sala de sport. Sau cu dotarile din laboratorul de biologie, chimie, fizica.

Sau daca s-ar putea desfasura activitati extrascolare. Si tot asa mai departe.

Deci: ideea este sa se ceara si sa se foloseasca pentru scopul in care a fost cerut. 

 

Cersetoria este ce se intampla acum in educatia din Romania. Cata vreme nu poti trage cersetorul la raspundere ca si-a cheltuit banii primiti pe bautura/tigari/droguri si telefon mobil in loc sa-si ia paine si medicamente, cersetorul va ramane in acelasi loc.

------

La fel si pentru spitale: n-am nici o problema cu donatiile pentru spitale pentru achizitionarea de aparatura sau materiale sanitare, sau chiar medicamente. Am o problema cu donatiile pentru prestatia medicilor. 

Daca e sa ne ascundem dupa "platim taxe si impozite" si asta e tot ce trebuie sa facem, restul sa ne pice din cer ... suntem pe drumul spre prapastie. Pentru ca taxele si impozitele sunt mici fata de cheltuielile necesare pentru o functionare optima. 

Sarut mana pt raspuns. [flo2]



#52
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 13:06

Bine. M-ati convins. E nevoie de cadru legislativ, DAR contributia sa nu fie obligatorie. De asemenea sa existe sanctiuni clare si serioase in cazul constrangerii parintilor in a cotiza. 



#53
lala

lala

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 14:44

Pai sa vedem, suntem fara cadru legal - e mai bine? (intrebarea e retorica, desigur).

Cata vreme nu avem cadru legal nu poti sa intrebi pe ce s-au folosit banii respectivi si nici nu poti trage la raspundere.

Ideea generala nu este sa nu se mai ceara. 

Ideea generala este ca banii obtinuti sa fie folositi in folosul copiilor. 

Daca eu vreau sa ajut o scoala vreau sa ajut elevii care invata acolo pentru a da ceva inapoi comunitatii.

......

Daca e sa ne ascundem dupa "platim taxe si impozite" si asta e tot ce trebuie sa facem, restul sa ne pice din cer ... suntem pe drumul spre prapastie. Pentru ca taxele si impozitele sunt mici fata de cheltuielile necesare pentru o functionare optima. 

Nu ma ascund dupa sintagma ‘platim taxe si impozite’. Privesc lucrurile din punctul meu de vedere. Am un venit constant, puterea de cumparare scade continuu, piata fortei de munca nu este tocmai grozava, copiii au crescut si trimiterea lor la scoala reprezinta un efort financiar tot mai mare in aceste conditii. Ma tem sincer ca stabilirea unui cadru legal se va transforma cu destul de multa usurinta in obligativitate.

“Taxele si impozitele sunt mici pentru o functionare optima.” La fel sunt si veniturile unora iar termenul de functionare optima are nuante diferite pentru fiecare dintre noi. Tine cont de faptul ca ceea ce pentru unii reprezinta o suma modica pentru altii inseamna mult mai mult. Totodata cred ca  spiritul comunitar nu inseamna doar contributie financiara (benevola sa obligatorie).



#54
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 15:49

lala - sunt perfect de acord cu tine, pana la " stabilirea unui cadru legal se va transforma cu destul de multa usurinta in obligativitate"  .  Asta nu este adevarat. Mai degraba lipsa unui cadru legal lasa loc santajului si obligativitatii, insa a unei obligativitati fara nici un beneficiu pentru copiii nostrii. 



#55
alexmara

alexmara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 13:18

nu mi se pare normal sa se ceara bani pentru asa ceva....consider ca scoala ar trebui sa dispuna de resurse financiare pentru a putea asigura tot ce este necesar pentru ceea ce inseamna materiale didactice



#56
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 13:47

Anul asta pt evaluarea nationala la clasele 2, 4, 6 ni s-au cerut bani de la scoala pentru hartie, toner , capse. Scoala nu are bani pt aceste materiale, ministerul asigrura buget pt organizarea testarii, dar nu si pt materialele folosite (nu stiu ce asigura de fapt). Deci si testati si cu bani dati [:D]



#57
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 13:50

La noi n-au cerut...ma mira tare chestia asta. [:)]



#58
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 14:01

Am dat f, putin , 3-5 lei /copil. Dar m-a intrigat ideea  in sine. 



#59
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 14:04

La mine la gradinita, mi s-au cerut cate 100 lei pentru aducatoare si ingrijitoare + 50 lei pentru accesorii de serbare. Mentionez ca este serbarea de sfarsit de gradinita. Si mai nou, nu se mai vrea tinerea serbarii in incinta ci se vrea inchirierea unui centru de joaca cu 800 ron/3 ore + o gustare pentru copii a cate 20 ron/copil+ accesul parintilor in centrul de joaca 5ron/adult+ cine vrea sucuri le plateste din buzunar. E revoltator. Sunt 37 copii in grupa. De ce trebuie sa dam 3700 ron spaga??????? iar costurile pentru serbare mi se par uriase. Din pacate sunt tintuita la pat si nu ma pot misca, dar am semnat o petite pe care un parinte o va inmana directoarei.

 

Ce ma infurie cel mai tare este ca pentru luni 2 iunie, parintii au vrut sa dea cate 10 lei sa le faca o surpriza copiilor. Ceva gen baloane, suc,... ceva de ziua lor. Ei bine directoarea s-a opus in ideea ca nu vrea sa se stranga bani de la parinti. 

 

Si-atunci, cum ramane cu cei 3700 ron pentru cadrele din gradi? Doar ptr asta se poate? 

 

Sunt tare furioasa ca problemele de sanatate nu-mi permit sa ma deplasez la gradi sa le spun vreo doua. 



#60
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 14:10

 

 

Si-atunci, cum ramane cu cei 3700 ron pentru cadrele din gradi? Doar ptr asta se poate? 

 

Cine a cerut cate 100 lei ? Daca e vreun parinte cu initiativa, degeaba ai facut sesizare directoarei, trebuie sa fie cineva care sa zica 'stop! sariti calul!" parintilor de genul asta. 





Etichetat si cu fondul clasei, scoala

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -