Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce ar trebui legalizat fondul clasei

fondul clasei scoala

62 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 14:35

articol de azi din gandul - si ma intreb daca autoarea nu e membra DC sau trage cu ochiul pe aici unde tocmai s=a discutat foarte intens acest subiect :)

 

De ce ar trebui legalizat fondul clasei

 

voi ce parere aveti parinti? Fondul Clasei trebuie legalizat?

 

[dc]



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 14:52

Da.



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 14:56

Da, cu speranta ca fondul clasei sa fie o suma modica, sa si-o permita toti.

Nu sume aberante, vehiculate pe la unele scoli .



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 15:01

Nu e vorba de valoare ci de modalitate.



#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 15:03

Pana la urma suma va conta.

Dar da, daca e sa fie ca donezi cat vrei si poti, e altceva.



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 15:26

da si eu cred ca trebuie legalizat fondul clasei - gata cu listele si listutele si toate chestiile care nu sunt legale.



#7
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 15:36

Da, absolut.



#8
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 15:38

Depide de forma sub care il legalizezi.

 

Ca daca aplici ceva asemanator articolului, adica un cont per scoala pentru donatii, eu nu sunt de acord. La o scoala mica, mai treaca mearga, dar la una cu 30 de sali de clasa, pe ce principii realoci apoi acei bani?! La fiecare clasa functie de cat au dat parintii? La clasele care au cea mai mare nevoie? Cine decide la nivelul unei scoli mari cum se folosesc acei bani? Ca acel comitet de parinti si profesori are un numar limitat de membrii, si nu cred ca parintii vor fi dispusi ca din banii donati de ei sa se ia banci la cei din clasa de vis-a-vis.

 

Si tot in articol, se plangea autoarea ca ar trebui infiintat la 4 ani cate un ONG. Nu e chiar asa, se infiinteaza o data peste tot, si e apoi sustinut de parintii generatiilor viitoare.

 

N-am citit dezbaterile de pe forum, dar articolul ala mi se pare foarte prost, sincer. Nu are nici argumente, nici solutii ok.

 

Sunt de acord ca ar trebui sa fie legalizat, dar doar la modul de a permite legal sa aduni acei bani, dar fara sa impui vreo suma cuiva! Si totul sa fie facut exclusiv de parinti, fara implicarea scolii, adica banii sa fie gestionati de parinti, si nu de scoala!



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 15:46

legalizat, gestionat de fiecare clasa, nivelul contributiei sa fie stabilit in functie de veniturile parintilor, de numarul de copii minori aflati in familie.

pe de alta parte, e mai usor sa infiintezi un ong unde sa fie directionati cei 2% din impozitul pe venitul anual, deoarece in acest fel parintii NU dau bani in plus, impozitul oricum a fost retinut din salariu, luna de luna. insa cati nu sunt angajati cu salariul minim pe economie in cartea de munca (vorba vine, ca fizic nu mai exista) si in realitate incaseaza salarii mai mari (sume la negru), uneori consistente ? cunosc personal 2 astfel de situatii...deci, e posibil ca sumele astfel directionate sa fie mult sub asteptari sau necesitatile scolii/clasei.

in plus, catre aceste ong-uri pot directiona bani si firmele, unde parintii sunt administratori/actionari, daca nu ma insel pot directiona 20% din impozitul pe profit. ca profitul uneori nu exista sau este adus din condei prin inregistrari contabile, asta e alta chestiune.



#10
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 15:58

legalizat, gestionat de fiecare clasa, nivelul contributiei sa fie stabilit in functie de veniturile parintilor, de numarul de copii minori aflati in familie.

 

 

Uite, cu asta nu sunt de acord! A legaliza fondul clasei e una, a IMPUNE un fond functie de nu stiu ce criterii, mi se pare o insulta adusa noua, parintilor!

Adica statul e obligat sa subventioneze invatamantul, nu o face, sau nu o face cum trebuie, ok, ne organizam noi parintii si suplinim, dar sa vina statul sa-mi puna mie o taxa obligatorie, fie ea si de 1 leu, pentru o chestie care nu cred sa mai existe nicaieri in vreo tara civilizata???? Asta mi se pare bataie de joc. 

 

Pai pe principiul asta, maine putem cere si legalizarea spagii. De fapt nu doar legalizarea spagii ci si impunerea unui nivel minim de spaga functie de veniturile celui care beneficiaza de servicii, de nr. de copii in intretinere, sau cine stie ce alte aberatii!!





Etichetat si cu fondul clasei, scoala

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -