Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce ar trebui legalizat fondul clasei

fondul clasei scoala

62 raspunsuri la acest subiect

#21
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 12:54

Pai asta e, ca intotdeauna vor fi cei care vor sta la "pleasca", cu gandul ca trebuie sa ne dea (nu conteaza cine, important e sa primeasca, iar daca stau si degeaba si taie frunze la caini e si mai bine). Cei care nu pot plati pot face munca voluntara (desi stiu pe unii care cand aud de cuvantul munca fac alergie, apoi sa mai fie si voluntara [pk] ).



#22
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 09:47

Mie, o suma egala cu alocatia unui copil pe o luna (42 de lei) mi s-ar parea rezonabila. Eventual sa se vireze si automat catre scoala, cu o simpla cerere/accept din partea mea. Sunt aproape 10 euro/copil, o scoala cu 2000 de copii ar strange cam 19.000 de euro pe an, cu care se pot face lucruri frumoase DACA sunt corect administrati.

#23
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 10:01

Mie, o suma egala cu alocatia unui copil pe o luna (42 de lei) mi s-ar parea rezonabila. Eventual sa se vireze si automat catre scoala, cu o simpla cerere/accept din partea mea. Sunt aproape 10 euro/copil, o scoala cu 2000 de copii ar strange cam 19.000 de euro pe an, cu care se pot face lucruri frumoase DACA sunt corect administrati.

 

Da si nu. Nici mie nu mi se pare o suma greu de dat lunar, dar asta pentru ca nivelul veniturilor imi permite (desi daca fac un calcul, 3 copii *42 lei/luna = 126 lei *12 luni = 1,512 lei! parca nu mai sunt la fel de putini bani vazuti in perspectiva),

Dar nu la toti e posibil asa ceva, mai ales in mediul rural, unde alocatiile copiilor chiar conteaza pentru oamenii de acolo. Adica o familie din mediul rural cu 3 copii, nu cred ca ar fi de acord sa dea 1500 lei/an la scoala, asta in plus fata de rechizite, ghiozdane, uniforme, etc care oricum trebuie sa le cumpere an de an!

Sau nu neaparat din mediul rural, din orasele mici de provincie, unde o familie se considera norocoasa daca ambii soti lucreaza, si castiga putin peste minimul pe economie.



#24
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 10:08

Mickyy, eu ma gandeam la o alocatie/copil/AN nu pe luna [:D] De exemplu sa fie virata automat catre scoala alocatia pe luna iunie, astfel incat scoala sa beneficieze pe timpul verii, pentru renovari/imbunatatiri de acesti banuti.

La sfarsitul anului oricum se evalueaza si ce s-a mai stricat si necesita inlocuire, si unde e nevoie de o zugraveala, o usa etc...

Celelelate 11 alocatii sa ramana in continuare la dispozitia parintilor.

Asta ar permite de exemplu chiar statului sa participe la imbunatatirea situatiei materiale a scolilor, poate chiar marind alocatiile copiilor [;)]

Editat de boticelina, 04 octombrie 2013 - 10:10 .


#25
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 12:38

sorry, eu intelesesem ca se se vireze lunar alocatia in contul scolii [batcap]  [batcap] .

Da, ideea cu o alocatie virata automat, e chiar ok.



#26
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 13:06

Ma gandesc ca nici nu e greu de reglementat.

Se poate introduce in LEN o prevedere cum ca scolile pot accepta din partea parintilor DONATIA (e important) a minim unei alocatii/an copil. Minim in sens de nefractionata.

Apoi alocatiile astea se vireaza prin banca sau prin posta. La inceputul anului scolar, atunci cand toti parintii trebuie sa treaca pe la scoala si sa semneze contractul educational, ROF/ROI, se poate semna si acceptul de redirectionare.

Conducerea scolii are timp suficient (din octombrie pana in mai, cu toata birocratia) sa centralizeze si sa transmita solicitarile catre posta/banci. Deasemenea, stiind cate donatii au din octombrie pot face si o estimare a sumelor de care vor beneficia in luna in care se face incasarea.

In timpul asta fiecare catedra poate transmite necesarul de materiale, didactice sau de alta natura, mai ales din cele pe care primaria nu le poate acoperi.

E nevoie doar de putina organizare si dorinta de mai bine. Banii pot fi administrati ori de asociatia de parinti (daca exista) ori de consiliul ala de administratie din care fac parte si reprezentanti ai parintilor, cu obligatia ca acesti reprezentanti chiar sa-si faca treaba si sa informeze apoi parintii doritori cum s-au dirijat banii.

Eu am administrat un astfel de fond la gradinita si afisam lunar la avizier situatia incasarilor/cheltuielilor. Pastrand toata treaba asta transparenta total am stavilit si dorinta cadrelor de a baga mana in fond pt orice nimic dar si nemultumirea parintilor care nu stiau inainte pe ce se duc banii [:D]

Editat de boticelina, 04 octombrie 2013 - 13:06 .


#27
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 13:24

eu cred ca o solutie mai corecta pentru toti ar fi redirectionarea a 2% din impozitul pe venit catre un ong infiintat de fiecare scoala. alocatia este dreptul copilului, pentru familiile cu dificultati financiare conteaza si cei 42 lei/luna/copil. pe cand la redirectionarea celor 2% parintii salariati nu mai sunt nevoiti sa dea bani in plus, deoarece impozitul oricum a fost retinut din salariu/venituri.

 

sunt foarte multi parinti si/sau salariati in tara asta care nu fac nimic cu aceasta posibilitate de a redirectiona cei 2%, din inertie/indolenta/nepasare/nestiinta/lenea de a completa un formular, lasa toti banii sa mearga "la stat".

 

si repet, daca printre parinti sunt patroni/administratori/asociati la firme particulare, se poate face redirectionarea a 20% din impozitul pe profit, tot catre ong-ul scolii. banii aceia oricum sunt retinuti/platiti catre stat, este vorba doar despre redirectionarea unor fonduri, nu trebuie sa dea nimeni bani in plus din buzunar.



#28
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 13:43

Corina, sigur ca e bine si cu redirectionarea celor 2%. Iar eu am vorbit despre posibilitatea unei donatii. Donatia are caracter benevol, cine chiar traieste din aia 42 de lei luna nu ii da si gata.

In toata discutia cel mai important mi se pare cadrul legal. Noi, cu totii, dam si acum bani la scoala/gradi dar ii dam informal, o doamna casiera umbla cu ei in poseta, hartuieste parintii sa mai stoarca de-un top de hartie, e "rugata" de personal sa ia diverse, lumea se cearta la sedinte ca fondul e ori prea mare ori prea mic...

Crede-ma ca mie mi-a fost dat la decontare inclusiv un bon de benzina de 3 litri (de catre o educatoare), asta pentru ca umpluse un toner de imprimanta (din banii copiilor)...

Cei 2% se mai colecteaza de catre unele asociatii de parinti dar e destul de anevoios si in plus nici nu poti estima, ca institutie, cat vei primi pt ca veniturile oamenilor sunt variabile, 2% ai mei sigur nu-s cat 2% ai tai si in total afli cat ai de luat undeva in mai parca. In plus o asociatie de parinti implica destul de multe costuri si la infiintare si pt mentinere, se tine o contabilitate primara dar balanta tot trebuie intocmita de un contabil autorizat, e nevoie de oameni dedicati (din randul parintilor) iar noi in Ro n-avem prea multi parinti dispusi sa faca eforturile astea.

Stiu asta pt ca m-am implicat cu tot sufletul in treburile astea la vechea gradinita, exista scriptic o asociatie de parinti dar din cauza tuturor celor expuse mai sus treaba cu fondurile era gestionata tot "old style", cu agenda si banii la poseta.

#29
cecilialia

cecilialia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 12:24

Legalizat inseamna obligatoriu si vreau sa pot spune NU daca asta doresc, este o aberatie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



#30
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 12:49

Legalizat inseamna obligatoriu si vreau sa pot spune NU daca asta doresc, este o aberatie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Legalizat nu inseamna obligatoriu ci ca este un cadru legal care precizeza daca si cum anume se poate face.





Etichetat si cu fondul clasei, scoala

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -