Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

CAT, CE SI CAND PAPAM?


58 raspunsuri la acest subiect

#21
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 06 februarie 2007 - 04:55

Flavia, e important sa nu mai numeri cit maninca pentru ca nu e buna depresia. Si Vladut facea la fel, stiu ca e foarte greu, cel mai usor e sa dai sfaturi...



Nu ai ce sa faci. Daca vrei mergi sa faci analize de singe, sa nu fie anemic sau sa aiba vreo carenta de vitamine, asta influenteaza pofta de mincare. Altfel, sa astepti sa treaca. O sa se mai aranjeze treaba dupa ce incepi diversificarea, dar te sfatuiesc sa astepti pina la 4 luni. Exista o chestie, homeograma, care se face cu singe din mina, cred ca e si pentru fier, e cea mai simpla analiza (dar unii zic ca nu e relevanta).



Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005)



Poze la http://pg.photos.yah...rimie/my_photos



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/



Despre Andrei



#22
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 06 februarie 2007 - 06:50

quote:
Originally posted by flavia maria

Fetelor deja nu mai rezist....azi a mancat 400 ml...in conditiile in care bb are 5010gr si ar trebui sa pape (dupa carti si dupa ce zic pediatrii 800 ml)...nu stiu ce sa ma mai fac cu el...sunt disperata...daca nu am facut depresie dupa nastere acum cred ca fac o mareee depresie acum...plange de foame(cred) si nu vrea biberonul...de fapt vrea bebironul trage de 2 ori si cand simte gustul de lapte incepe sa urleee...
Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi..poate ati trecut si voi prin asta...ce sa fac?[:(]

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)




Ia uita-te in gura lui: are cumva limbutza incarcata de un strat albicios??(dar nu imediat dupa ce papa, uita-te inainte)-s-ar putea sa aibe candidoza bucala, care da dureri la masticatie, deci pe bb il dor falcutzele cid e vremea sa suga...Trece relativ usor cu gel Daktarin sau nu mai stiu ce firme mai sint in RO, insa e gel pt. candidoze bucale. Ia vezi..

#23
liliana29s

liliana29s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 501 mesaje

Postat 06 februarie 2007 - 10:33

Poate nu-i mai place gustul acelui laptic. Vorbeste cu medicul si incearca si alt lapte.



Liliana si Dani

Sara

Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica



Dan Mihai





#24
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 06 februarie 2007 - 13:07

uite cam care a fost problema la noi:



bebe prematur, a mancat binisor pana spre 2 luni, dupa care au inceput moftuletzele... avea mese cand urla tot timpul si nu lua mai mult de 20 ml, la altele manca poate 80 de ml.



problema nu a fost rezolvata cu schimbarea laptelui - si daca ar fi s-o iau de la capat, nu as mai schimba laptele deloc copilului! ai inceput cu NAN, lasa-l sa pape NAN! si in nici un caz NAN 2, din cate tin eu minte se schimba la 4 - 6 luni...



problema la noi era ca avea colici! avea gaze, il suparau rau de tot, uneori mai reusea sa pape ceva, alteori nici gand! singura rezolvare - dupa ce tot felul de ceaiuri, siropele din plante samd nu au avut nici un rezultat, a fost sa-i dam Debridat - asta este medicament pentru colici abdominale, eliminarea gazelor, etc.



in fine, nu stiu cat de coerenta am fost, dar esentza este ca eu in locul tau:

1. nu as schimbasub nici un motiv lapticul la bebe;



2. nici vorba de diversificare acum! (eu am fost sfatuita la fel, si am divesrsificat pe la 4,5 luni - prera devreme, da asta este, asa m-au sfatuit unii dr atunci si nu mai am cum drege asta acuma...) lapticul este alimentul care corespunde deocamdata nevoilor lui, ii ofera tot ce ii trebuie, si daca incepi diversificarea asta n-o sa-l faca pe bebe mai grasunel, ba din contra!!!



3. incearca sa te obisnuiesti cu ideea ca bebe papa cat poate/ cat ii trebuie. nu face din masa un stress si pt el si pt tine! o masa nu ar trebui sa depaseasca 30 de minute: papa 10 min, daca are nevoie il pui sa ragaie 5-10 min si ii mai dai 10 min papa. daca nu vrea, nu prelungi masa la 1 ora sau mai mult! n-ai de ce. va manca la masa urmatoare... lasai pauza intre mese 3 - 4 ore, daca doarme de ex, nu-l trezi - se va trezi el singur cand ii este foame...



stiu ca e greu sa vezi ca nu mananca asa cum ti-ai dori si peri tu... dar asta este, nici multi adulti nu mananca ce, cat, cum si cand ar trebui. ba nu ai pofta de mancare, ba esti indispus, obosit samd...



_________________________________

ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb

[hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003



poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

************************

DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

#25
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 06 februarie 2007 - 13:15


quote:
Originally posted by flavia maria
Fetelor deja nu mai rezist....azi a mancat 400 ml...in conditiile in care bb are 5010gr si ar trebui sa pape (dupa carti si dupa ce zic pediatrii 800 ml)...nu stiu ce sa ma mai fac cu el...sunt disperata...daca nu am facut depresie dupa nastere acum cred ca fac o mareee depresie acum...plange de foame(cred) si nu vrea biberonul...de fapt vrea bebironul trage de 2 ori si cand simte gustul de lapte incepe sa urleee...Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi..poate ati trecut si voi prin asta...ce sa fac?[:(]mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)
roaga dr sa-i prescrie siropul pentru colici - debridat! dupa cum descrii tu, este exact ce pateam eu cu bogdan! din cauza ca avea gaze, el pur si simplu nu putea sa inghita lapticul! foame simte, dar cand inghite i se pune un fel de dop in gat - poate stii si tu senzatia, eu am patit de cateva ori...zici ca e din cauza gustului laptelui... nici vorba! incearca solutia asta, ai sa vezi ca se amelioreaza! si in plus, nu incerca sa tiot compari greutatea lui cu cea din grafice, sau cat papa cu ce scrie in carti/ ce zice dr sau alte mamici... fiecare bebe are felul lui de-a fi, este UNIC! lucreaza foarte mult cu tine, cu psihicul tau - invata-te sa iti pastrezi calmul!nu vreau sa te sperii, dar eu am avut probleme mult mai rele cu el cand avea 1-2 anisori, in perioada verii pur si simplu erau mese la care nu manca decat 1-2 linguritze de mancarica! simteam ca turbez si ora de masa devenise o isterie! cred ca eram atat de tensionata ca il influentam si pe el, si poate ca uneori ar fi mancat cate ceva da eu eram atat de insistenta si nervoasa....[bang][bang][bang]alta solutie este sa rogi pe tati sau pe vreun bunic sa te ajute la mese, astfel sa reusesti sa-ti revii si sa scapi de stress! fii sigura ca ii transmiti starile astea si lui bebe si nu ii este de ajutor!pofta buna! si sper sa reusiti sa depasitit perioada asta, stiu prea bine cat de greu este..._________________________________ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb [hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003 poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )************************DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

#26
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 06 februarie 2007 - 15:42

quote:
Originally posted by flavia maria
..plange de foame(cred) si nu vrea biberonul...de fapt vrea bebironul trage de 2 ori si cand simte gustul de lapte incepe sa urleee...
Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi..poate ati trecut si voi prin asta...ce sa fac?[:(]


Si eu cred ca-i posibil sa fie plin de aer.

Pune-l cat mai mult inainte de masa pe burtica, apoi ridica-l la verticala. Nu folositi preparate anti-colici gen Espumisan, Sab-Simplex, Bonisan??

Are mama doi flacai.. Matei (5) si [bb] Grigore

#27
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 02:31

Debridat e pentru tranzit intestinal. Doctorul meu mi l-a prescris si pentru ca varsa. Si mai spunea ca nu are nici un efect secundar, dar dupa parerea lui asta insemna si ca nu are nici un efect [:D]. Dar nu e entuziasmant, la noi nu a rezolvat problema cu mesele, BB a ramas mofturos [:(].







Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005)



Poze la http://pg.photos.yah...rimie/my_photos



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/



Despre Andrei



#28
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 02:35

quote:
Originally posted by sirimie
quote:
Originally posted by flavia maria
buna seara!fetelor eu i-am pus o lingurita de cereale in sticluta cu lapte....nu stiu ce sa mai fac sa pape mai mult..mananca prea putin pentru greutatea lui(are 5 kg si manaca cam 500 ml pe zi)...totatata manca si cand avea 2700gr...i-am luat cereale fara gluten de la hero...si i-au placut...acum nu stiu cat e de bine sau de rau ce am facut...mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)
Nu e rau decit daca cerealele pe care le-ai luat au zahar, unele dintrel ele contin si zahar.
Eu acuma am citit ca bb al tau are numai 3 luni (aveam impresia ca are mai mult). Nu e bine sa ii dai cereale inainte de 4 luni, diversificarea trebuie inceputa la 4 luni.Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]Simona & Vladut (27 februarie 2005)Poze la http://pg.photos.yah...rimie/my_photosAndrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/Despre Andrei

#29
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 04:21

quote:
Originally posted by sirimie

quote:
Originally posted by sirimie

quote:
Originally posted by flavia maria

buna seara!

fetelor eu i-am pus o lingurita de cereale in sticluta cu lapte....nu stiu ce sa mai fac sa pape mai mult..mananca prea putin pentru greutatea lui(are 5 kg si manaca cam 500 ml pe zi)...totatata manca si cand avea 2700gr...i-am luat cereale fara gluten de la hero...si i-au placut...acum nu stiu cat e de bine sau de rau ce am facut...


mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)




Nu e rau decit daca cerealele pe care le-ai luat au zahar, unele dintrel ele contin si zahar.





Eu acuma am citit ca bb al tau are numai 3 luni (aveam impresia ca are mai mult). Nu e bine sa ii dai cereale inainte de 4 luni, diversificarea trebuie inceputa la 4 luni.



Da-mi voie sa-ti spun ca doctorii recomanda, incepind de vreo 3 ani, ca diversificarea sa inceapa dupa 6 luni(corectate, in cazul prematurilor) pt. ca sistemul digestiv sa fie suficient de matur .Cazurile de alergie, intoleranta la un aliment sau altul au scazut simtitor dupa ce s-a hotarit sa se recomande treaba asta. Ma surprinde ca in RO inca mai sint medici care recomanda diversificarea la 4 luni, am citit de multe mamici care sint la curent cu noua virsta recomandata. Dar probabil sint medici de moda veche si medici mai "up-to-date"[detectiv]

#30
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 12:58

Draga Dodo, parca traim intr-o prapastie! Evident ca in toata lumea (civilizata dar si in tarile africane) se stie ca bebelusii trebuie alaptati si ca diversificarea e bine sa fie inceputa nu inainte de sfarsitul a 4 lunii (minim)!
Nu, la noi, inca se considera ca laptele formula e mai bun ca cel de mama!
Printr-un mecanism misterios majoritatea mamicilor romane raman fara lapte la doua luni si binenteles ca trebuie sa inceapa diversificarea ca de! nu mai creste copilul samd., nu mai detaliez ca nu e locul aici!
Greu sa te lupti cu mentalitatile si si mai greu sa le rezisti!

Flavia, draga mea, bebe nu este facut dupa carti, el este un individ care isi face propriile sale reguli!
Daca incepi sa ii dai si altceva in afara de lapte faci mai mult rau decat bine! Nu poti sa il compari pe ALexian Gabriel cu ceilalti copii nbascuti in luna octombrie, deocamdata el este cu 1 luna si jumate mai mic! Asa ca, daca tu il diversific, chiar si cu cereale, risti sa ii produci tulburari digestive cu consecinte foarte serioase!
DIn ce povestesti tu, de vina sunt colicile! Incearca sa ii dai putin ceai anticolici (nu mai mult de 10-20ml pe zi), fa-i masaj pe burtica, in sensul acelor de ceasornic, cu Flatulin, schimba-i formula si incearca sa privesti lucrurile mai cu calm si sa nu te mai iei dupa carti!
In curand o sa postam graficele de crestere pe grupe de varsta si sex, special facute pentru prematuri (difera de cele ale bebelusilor nascuti la termen) asa ca sa mai linistim din mamicile care sunt stresate ca bebelusul lor nu este la fel cu cel al vecinei (am si eu, in parcul in care ma plimb, o fetitza de 8 kg la 3 luni jumatate, sincer, mi-e mila de ea si acum si, mai ales, la adolescenta cand o sa se lupte cu kg in plus si nu o sa stie de ce nu reuseste sa slabeasca, dar parintii lor sunt superi mandrii acum!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -