Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

CAT, CE SI CAND PAPAM?


58 raspunsuri la acest subiect

#1
flavia maria

flavia maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 558 mesaje

Postat 27 ianuarie 2007 - 15:57

Asta e stresul meu zilnic...cat trebuie sa manance bebele meu ce mic (2luni si 3 saptamani)?
Am avut perioade foarte bune dupa nastere pana la 2 luni a papat fff bine ...laptic nan1...dupa vaccinul de 2 luni treaba s-a schimbat...a inceput sa strambe din nascuc si chiar sa urle cand ii bag biberonul in gurita ...dupa ce mananca deja cu succes 50 ml...gata....nu mai vrea...
nu stiu care e cauza grevei foamei pe care o face...am fost cu el la 3 dr...unul zice sa-i dau suculet de portocala, mar, morcov [alcool]...altul imi zice ca diversificarea incepe la 6 luni...altul la 4 luni....3 medici...3 formule de lapte diferite...nu stiu ce sa mai fac...
acum ii dau lapte lactana de la topfer... astept sa vad ce reactii are de la el...voi ce formule de lapte folositi...cat papa bbii vostri si cate mese pe zi???
multumesc si astept cu nerabdare raspunsuri...

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)


#2
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 27 ianuarie 2007 - 17:48

In nici un caz sa nu incepi diversificarea acum!!!! 50ml de lapte la 2 luni sint suficiente, gindeste-te cit de mare e stomacelul lui si ai sa vezi ca e foarte bine. In ceea ce priveste tipul formulei, nu e bine sa o schimbi asa des, zici ca pe ultima o accepta, pastreaz-o si vei vedea ca incet-incet o sa bea mai mult, da-i timp...Poate nici nu-i e asa foame cind il alaptezi, intervalul de timp e intre 3 si 4 ore, daca nu cere bb intre timp...Iar diversificarea ar fi bine sa o incepi la 6 luni corectate (fara sa tii seama de ce-ti cinta unii binevoitori, le e usor sa-ndemne, ca nu sint copiii lor[xx(]), da-i timp organismului si in special aparatului digestiv sa se maturizeze incet, e suficient ca a fost fortat sa ia viata in piept mai devreme decit ar fi trebuit[bibe]..Multa sanatate si rabdare, va fi bine!

#3
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 27 ianuarie 2007 - 17:57

Si ref. la cantitate: la virsta bb tau, al meu bea tot cam 50-60ml/3-4h, uneori cu chef, alteori fara, ca si noi, cei mari, dealtfel..Acum la 3 luni corectate(6 luni de viata) bea cam 100ml/3-4h si ia normal in greutate(bine, in graficul virstei corectate, ca in cel real e inca in urma dar e timp berechet sa recupereze) asa ca nu dispera, mergi pe laptele pe care ai vazut ca-l accepta mai bine si fii optimista!

#4
Ignatica

Ignatica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 470 mesaje

Postat 27 ianuarie 2007 - 21:11

flavia maria cum ia bebe in greutate? Si eu sunt de parere sa nu il fortezi sa pape, mai ales ca, daca ar fi sa ne luam dupa varsta corectata, bebe are numai cateva saptamani. E ok cat papa pentru varsta lui.

Sfatul meu de asemenea este sa nu incepi cu sucuri de fructe sau legume prea timpuriu. Formulele de azi contin tot ce trebuie pentru dezvoltarea normala a copilului. Nici nu trebuie sa fii medic sa iti dai seama, numai citind pe cutia formulei, ca sunt super imbogatite in minerale, vitamine si fier, asa ca momentan eu cred ca nu e nevoie de diversificare.

Nu cred ca e cazul mai ales acum daca face mutritze la laptic. Cu rabdare, stii tu mai bine, daca ai mai nascut un prematurel.

Te pup.



PS. Sfaturile mele nu sunt avizate medical, dar ne tot informam pe aici. Tu fa cum iti spune instinctul tau de mamica.



Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)





poze

Nasterea sufletelului nostru David

#5
flavia maria

flavia maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 558 mesaje

Postat 28 ianuarie 2007 - 01:45

multutmesc pentru raspunsuri...eu mi-am facut probleme din cauza faptului ca bb a mancat mult mai bine pana acum 3 saptamani...bea in jur de 650 ml pe zi....acum abia daca ajungem la 450-500 ml...asta se reflecta si la cresterea in greutate...in ultima saptamana a luat doar 120 gr in greutate ceea ce cred ca e cam putin...din cate stiu eu ar trebui cam 180 gr...
formula de lapte am tot schimbat-o la indicatia medicilor...acum cred ca e mai bine cu lactana...e un produs bio tare laudat de medici...sper sa fie ok...in seara asta a baut 100 dar cu multi "nervi"...se uiata incruntat in ochii mei parca vroia sa-mi spuna ...hai sa-ti fac pe plac...saracutul mi-e mila de el sa-l fortez...dar toti medicii mi-au spus ca mananca prea putin si ca ar trebi sa ajungem la 700/800 ml pe zi...nici nu stiu cum e mai bine sa fac...sa-l las in pace sa papa cat vrea el? sa-i dau mai des?...sper sa se rezolve situatia...rabdare am ...mananca cam 40 de min la o masa...poate si o ora...
va pup si sa aveti o noapte frumoasa si linistita!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)


#6
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 28 ianuarie 2007 - 02:30

Si noi am avut EXACT acceeasi problema cu bb prematur si el. Fix dupa ce i-am facut vaccinul de 2 luni a inceput scandalul la masa. Cum spuneai si tu, lua biberonul si se oprea dupa ce bea foarte putin lapte. De luat in greutate lua dar nu cit ar fi trebuit.



Ce am facut noi: am stresat o multime de doctori, au zis ca poate fi reactie la vaccin (care poate dura pina la 3 saptamini), am asteptat si nu s-a schimbat mare lucru. Am inceput sa ii dam fier, un doctor a zis ca are putina anemie si i-am dat si acid folic, si a micsorat cantitatea de vitamina D (pentru ca noi scapam mai mult de 2 picaturi in gurita si excesul produce inapetenta) - i-am dat Vigantoletten 500.



Ii dadeam Humana 0 la inceput, dupa aia Humana 1., Nu am schimbat laptele, pentru ca luase bine in greutate cu Humana inainte sa se intimple..



Nu e bine sa il fortezi sa manince, pentru ca asta are rezultate negative pe termen lung. A fost un chin si la noi, ne plimbam cu el in brate in timp ce bea din biberon.. Cit timp nu scade greutatea nu e grav.





Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005)



Poze la http://pg.photos.yah...rimie/my_photos



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/



Despre Andrei



#7
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 28 ianuarie 2007 - 02:35

Program de mese: la Vladut nu a fost "stabilit" un program fix de mese la 2 luni, minca el cam la 3 ore, parca si noaptea (pina la un moment dat, parca pina a facut 4 kg).



Am citit ca trebuie sa bea 110-150 ml pe kg corp pe zi, ca asta ar fi cantitatea suficienta (si recomandarea e sa fie 150 ml pe kg corp). Adica la 4 kg sa bea 150 * 4 ml de lapte.





Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005)



Poze la http://pg.photos.yah...rimie/my_photos



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/



Despre Andrei



#8
flavia maria

flavia maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 558 mesaje

Postat 28 ianuarie 2007 - 15:02

sirimie multumesc pentru feed-back...parca ma simt mai bine cand aud ca mai sunt si alti bebelusi mofturosi...sa nu intelegi cumva ca ma bucur ca nu papa bebele tau ... sper doar sa fie si la noi o problema trecatoare...
eu ii dau cate 3 picaturi de vigantol...poate si eu scap cateodata 4...ii dau 3 la indicatia medicului pentru ca are o fontanela foarte mare si cum nici nu il scot afara la soare...poate e prea mult??? nu stiu ce sa mai cred...si laptele are vitamina D...oare sa-i dau mai putine? numai 2?
programul nostru de masa e foarte variabil...de fapt nu este un program[:D]...manaca la 3 la 4 la 5 la 6 ore...cum are chef...de exemplu seara ultima masa e pe la 10 cand manaca de obicei ff putin..maxim 60 si se mai trezeste pe la 3 jumate 4 sa pape...eu nu l-am trezit din somn l-am lasat sa pape cand a vrut...
azi dimineata a varsat foarte tare nu stiu ce s-a intamplat...are extrem de multe gaze si probabil cu aerul a iesit si lapticul ...dupa ce ca papa putin...mai da si afara [q]
dr mi-a zis ca are si un pic de ciuperca in gurita l-am dat cu glicerina boraxata cu nistatin (preparat in farmacie) si eu zic ca nu mai are nimic pe limbuta...deci nu aia este cauza faptului ca nu papa...
nu stiu ce sa-i mai dau pentru gaze??? i-am dat pe rand bonisan, sab simplex...debridat ...si nimic tot asa de multe gaze elimina...de exmplu papa 40 ml il tin sa dea aerul afara...ii mai dau un pic de laptic (daca mai vrea) iar il tin sa dea aerul...face nani si dupa vreo 3 ore cand se trezeste iar ragaie si face multe partulici....saracutul are foarte multe gaze si nu stiu care ar fi cauza ...nici un dr nu m-a lamurit..
fug la el ca s-a trezit va pup pe toate si sa aveti o duminica frumoasa!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)


#9
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 29 ianuarie 2007 - 00:07

Da-i Vigantol la sfatul medicului dar nu mai mult decit ti-a indicat. Eu ii dadeam in lingurita, ii placea (era ca o jucarie pentru el).



Si Vladut varsa. Doctorul meu mi-a spus sa il tin 30 min in sus dupa fiecare masa. Si lui Vladut ii placea sa stea pe burta (supraveghear neaparat) si rigiia pe burta. I-am dat si Debridat pentru varsat. Eu ii dadeam sa bea cit vroia, fara sa il opresc, si dupa aia stateam cu el in sus sa rigiie. Si tot mai varsa, dar daca ma opream dupa aia nu mai vroia sa primeasca biberonul deloc. Eram tot timpul cu schimburi dupa mine, pentru ca varsa destul de des [:(] A trecut intre timp.



Varsatul nu e neaparat de la gaze. Cind e bb mic nu are stomacelul format complet, si pentru asta varsa. Cind creste mai mare se rezolva de la sine problema.



Am citit ca isi face program fix cam dupa ce nu se mai trezeste noaptea, dupa 4 luni. La noi nu a fost imediat ce nu s-a mai trezit noaptea, dar pe aproape. Incet incet.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005)



Poze la http://pg.photos.yah...rimie/my_photos



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/



Despre Andrei



#10
Lorelai

Lorelai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 29 ianuarie 2007 - 21:02

quote:
Originally posted by flavia maria
...mananca cam 40 de min la o masa...poate si o ora...

mie mi se pare mult 40 minute avind in vedere cantitatea de lapte. ai incercat sa ii schimbi tetina? poate ca are gaurica prea mica si dupa un timp bebe oboseste sa suga.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -