Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

CAT, CE SI CAND PAPAM?


58 raspunsuri la acest subiect

#41
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 09 februarie 2007 - 18:26

Flavia, imi pare rau acum cind te-am sfatuit sa incepi diversificarea dupa 6 luni, vad ca am deranjat unele mamici..Nu a fost cu intentie, am considerat ca fiind de 3x mamica am ceva credibilitate...m-am inselat...Multa sanatate la copilasi![flo]

#42
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 09 februarie 2007 - 20:03

Dodo, hai nu te supara, uite o[flo] din partea noastra!
Sfaturile tale sunt binevenite si cred ca ai inteles gresit mesajele fetelor!
Dupa cum spuneam, e foarte importanta sa existe cat mai multe opinii proalaptare si antidiversificare precoce pentru ca, in sfarsit, sa inceapa sa se schimbe ceva!
Din pacate, nici atunci cand lucrurile sunt evidente, lumea nu invata!

Flavia, draga, imi pare tare rau ca Alexian nu e bine!
DIn pacate, desi este nascut cu aproape 4 luni el are de fapt varsta biologica de 2 luni jumatate (e nascut la 34 de saptamani nu?), mult prea devreme pentru ca stomacelul si intestinele lui sa tolereze cerealele si sucurile!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#43
Felicity

Felicity

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 09 februarie 2007 - 20:22

Sunt si grafice de crestere pt prematuri, insa nu difera decat intr-o foarte mica masura cu cele normale in care corectezi varsta.
Pediatrii din USA nu folosesc decat graficele pt copiii normali, cu corectia varstei de rigoare.
Desi prematurii sunt mici intial, ei nu vor ramane prematuri toata viata, asa ca se merge pe ideea ca intre timp prematurii elimina singuri diferentele intre varsta reala si cea ajustata.
De aia o comparatie cu graficele pt copiii nascuti la termen e mult mai relevanta.

flavia maria, poate au reflux? in general un bb cu reflux esofagian are tendinta de a refuza mancarea ca o asociaza cu o experienta neplacuta. vomita in jet dupa masa? isi arcuiesc spatele si plang dupa masa? vomita uneori la o ora dupa masa?
cred ca trebuie sa discuti cu pediatra, marea majoritate a prematurilor au reflux.



"Don't believe everything you think"

#44
flavia maria

flavia maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 558 mesaje

Postat 10 februarie 2007 - 11:06

Dodo imi pare rau daca te-a suparat cineva cu ceva...nu asta era intentia ...eu am deschis subiectul avand o problema de alimentatie si am sperat ca prin discutiile de aici invatam fiecare cate ceva...nu as vrea sa supar pe nimeni si multumesc tuturor pentru rapunsuri!!![flo][flo][flo]
Alex este bine..nu mai are diaree ii dau in continuare biotics(o jumatate de pliculet pe zi timp de 5 zile) pentru refacerea florei intestinale...
Felicity nu vomita in jet in schimb isi arcuieste spatele dupa masa si se mai intampal sa si regurgiteze la ceva timp dupa masa...nu stiu ce sfat ar putea sa-mi mai dea pediatra??? m-am cam saturat de sfaturile ei...nu stiu ar putea fi reflux chiar daca nu vomita in jet? o sa mai citesc si eu pe net sa vad...
Multumesc din suflet tuturor si repet topicul a fost deschis pentru a invata cate ceva din experienta placuta sau mai putin placuta a fiecareia dintre noi si nu pentru a creea dispute...[flo][flo][flo]

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)


#45
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 11 februarie 2007 - 15:06

quote:
Originally posted by flavia maria



Eu nu vreau sa ma dezvinovatesc cu ceva dar....sa fim serioase exista o multime de mamici care diversifica inainte de 4 luni (tot din cauza lipsei poftei de mancare) dar care nu recunosc acest lucru.. nu zic ca e bine dar in disperare ...cand vezi ca nimic nu functioneaza ...incerci orice...

[:(][:(][:(]








Eu cred ca e foarte gresit sa incepi diversificarea inainte de 4 luni din cauza ca "nu-i mai place laptele". Sincer eu am avut scandal in familie cu bunicii insistenti care ziceau tot timpul prostia asta, si ca ei asa ne-au crescut pe noi si a fost bine, si faceau presiuni sa incep mai devreme. Un BB care nu a mincat decit lapte nu stie despre alte gusturi sa ceara altceva, si inceperea diversificarii inainte nu rezolva problema. Din contra, poate produce diaree si poate provoca alergii atunci si mai tirziu.





Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005)



Poze la http://pg.photos.yah...rimie/my_photos



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/



Despre Andrei



#46
miti2004

miti2004

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 25 martie 2007 - 06:41

M-am gandit la urmatoarele cauze:



1) Poate are gastroeneterita ? Nu e grav deloc, simptomele sunt vomat, diaree, nu papa lapte. Poate il verifica un medic. Noi am avut si deobicei trece cam in 3 zile. Ii intrerupi laptele si e solute care tine loc de lapte. Asta o faci doar daca iti zice doctorul pediatru.



2) Insa, pot fi si mofturi.



3) Sau colici. Al meu Alex ( tot prematur a fost ) a avut colici rau de tot pana la 3 luni jumate. Avea multe gaze desi ne plmbam cu el pe umar toata ziua, il masam pe spate, il bateam usor cu palma pe spate, si totusi in pampers se auzea ca o [poc].



4) Ai schimbat tetina ? sa iei cu gaura mai mare, adica numarul urmator. Biberonul se videaza usor ? adica inelul de plastic nu trebuie strans f tare, doar cat sa nu curga lapte pe langa el, in acest fel trage mai usor din tetina.



Cam la atata m-a dus pe mine mintea....

pupici si va doresc sa redeveniti papaciosi ![dual]



miti, mamica de [baietel] 20 iunie 2006

POZE_Alex

FILME_Alex

#47
sheherezada

sheherezada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 547 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 11:13

Nu stiu daca cineva mai scrie la subiectul asta.Eu oricum o sa-mi incerc norocul.Am o problema cu alimentatia fetitei mele si nu mai stiu ce sa fac.Imi poate spune si mie cineva care este cantitatea de lapte pe care un bb de doua luni si trei saptamani trebuie sa o manance la o masa?Si care este cantitatea de lapte (aproximativ) pe care trebuie sa o manance intr-o zi?

Pana acum trei saptamani manca cca 70 ml la o masa.Pe urma a inceput sa manance mai putin si tot mai putin si acum am ajuns la 20-30 ml la o masa.In cazul in care insist sa manance mai mult varsa tot.Acum sunt disperata si panicata ca o sa deshidrateze pentru ca nu bea (ceai sau apa) altceva.De cateva zile am inceput sa ii dau Bonnisan dar fara nici un efect.I-am dat 10 picaturi,cantitatea pentru nou nascuti,ea avand 3,7 kg.

Multumesc.



Sheherezada si [copil] Maia-Iulia



'Nu exista culmi de neatins,ci numai aripe prea scurte."

Poze

#48
lavi_oana

lavi_oana
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 26 octombrie 2007 - 16:31

Acceasi problema am avut o si noi...bebitza mea, nascuta pe 5 august a trecut prin momente asemanatoare...si a scazut cantitatea de laptic de la o masa de la 100 ml la 40 ml...totul in jurul varstei de 2 luni...ne au trebuit 3 saptamani ca sa intelegem de fapt ca existau unele greseli in alimentarea ei...in primul rand mesele nu trebuie sa fie mai devreme de 3..chiar 4 ore...pe noi ne a ajutat si Pikovit, de 2 ori pe zi diluat in 30 ml apa cate 3 ml de Pikovit...acum dupa cateva zile de mancat la program reusim sa papam cate 100 ml laptic Nan la o masa! Nu ar strica sa i faci examen de sange(ii ia o picatura din degetel si o coprocultura)...o cauza a inapententei poate fi lipsa de Fier...si nicidecum sa nu ii dai mai mult de 2 picaturi de Vigantol...sper sa te ajute sfaturile mele...Multa pofta de papa va urez !!!

#49
sheherezada

sheherezada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 547 mesaje

Postat 27 octombrie 2007 - 11:32

lavi_oana multumesc pentru sfaturi dar nu stiu in ce masura le pot aplica.Maia mananca lapte de mama ,numai ca eu ma mulg.Si daca ea se trezeste mai repede de trei ore nu pot sa nu ii dau laptic.Dar si cand se trezeste dupa cinci ore tot cam aceeasi cantitate o ia.

Fier luam trei picaturi pe zi iar vigantol luam 5 picaturi pe zi doua saptamani si 2 picaturi pe zi alte doua saptamani.Doctorita a zis ca daca nu ii dau cantitatea prescrisa de vigantol o sa fie rahitica (pentru ca e prematura si are oasele moi).



Sheherezada si[copil] Maia-Iulia



'Nu exista culmi de neatins,ci numai aripe prea scurte."

Poze

#50
flavia maria

flavia maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 558 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 00:59

Din cate stiu, eu cantitatea de lapte pe care trebuie sa o bea un bb pe zi se calculeaza in functie de greutatea acestuia...minim 110 ml pe kg...acum ce sa zic?..asta spun medicii al meu nu a mancat niciodata(sau foarte rar) atat cat au spus medicii...dar daca ia in greutate normal si e ok dpdv al dezvoltarii eu cred ca trebuie lasat bb sa pape cat vrea...cu greu am ajuns si eu la concluzia asta...si eu m-am stresat foarte mult cu mancatul...
Vigantolul dat in exces reduce pofta de mancare...
Multa sanatate!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -