Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

CAT, CE SI CAND PAPAM?


58 raspunsuri la acest subiect

#31
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 13:26

fetelor, nu sariti pe biata mamica! are gemeni, cum credeti ca ar putea sa-i hraneasca exclusiv cu lapte de mama pe amandoi??? [bang]

oricum, si mie mi se pare prea mic ca varsta sa ii dai cereale. eu i-am dat lui bogdan de la 4 luni jumate, din acelasi motiv: manca mult prea putin, si in cazul asta am zis sa-i ofer ceva mai consistent.



si mi-am mai amintit ceva: la noi parea sa fie mai bine daca dormea pe burtica, sau daca doar il tineam culcat pe burta mea, eu pe spate si el cu burtica pe burta mea (sau a lui tati). alta alterantiva la kestia asta: il puneam cu burtica pe o pernutza, pe genunchii mei - asa elimina mai bine gazele...



oricum, pt mine este clar ca lumina zilei ca problema este legata de gaze/ colici. parerile sunt impartite, la noi insa s-a cunoscut efectul debridatului, nu era super, dar era macar mai bine, reusea sa pape macar jumate sau 3 sferturi din portie!







_________________________________

ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb

[hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003



poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

************************

DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

#32
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 13:51

Ana maria, esti o draguta dar sunt doua mamici cu numele de Flavia: Flavia maria , mamica de doi baieti voinicei si Flavia Ioana, mamica a doua gemene printese, care sunt mancacioase!

Alexian este micul vitejel al Flaviei Maria!

Iar in ceea ce priveste alaptatul gemenilor ! Eu o fac de 8 luni si sper sa continui! Iar ca mine mai sunt cateva mamici de gemeni ( e adevarat din Canada) care reusesc acest lucru fara probleme! Probabil e vorba de aerul de acolo!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#33
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 15:38

vrei sa spui ca i-ai alaptat fara sa le dai si lapte praf din bibe??? in cazul asta, felicitarile mele...



nu stiu, eu nu am avut gemeni, dar ma gandeam ca daca plang amandoi deodata de foame nu ai cum sa le dai simultan san... unul trebuie sa pape biberon! poate ma insel, si imi cer scuze in cazul asta...



kestia este ca in Ro este o conjunctura, asa, care nu te incurajeaza deloc sa treci peste greutatile legate de alaptat. pe de-o parte sunt mentalitatile gen "lasa draga ca si voi, generatia anilor '70 ati crescut cu lapte praf, si inca nu era de cea mai buna calitate ca acum" sau "da-i nene mancare copilului, io la 3 luni ii dadeam deja ciorba!!!" etc...



pe de alta parte, chiar multi medici te incurajeaza sa folosesti laptele praf, din varii motive - ca pari stresata ca nu ai suficient lapte, ca bebe are colici si plange foarte des si vezi doamne e pt ca laptele nu e 'bun', ca nu a luat in greutate cum scrie in carti samd



eu i-am dat san celui mare doar pana la 3 saptamani, l-am nascut la 8 luni si in maternitate nu mi l-au dat deloc la san (desi nu avea vreo problema) - il hraneam cu laptele meu, din biberon.

asa ca si cand am ajuns acasa, el refuza sanul, prefera bibe de unde primea mai usor papa... si eu nu am avut suficienta vointza, satula de atata muls + mese de cate 1 ora, dupa care iara o luam de la capat... in concluzie... traiasca NAN!



pe BB 2 l-am alaptat pana la 9 luni, fara vreo problema deosebita, doar ca el era nascut la termen, avea fortza sa suga...



_________________________________

ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb

[hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003



poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

************************

DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

#34
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 15:47

Ana maria, eu i-am alaptat simultan inca de cand aveau minus o luna (adica 36 de saptamani de varsta gestationala). Le-am dat timp de 2 saptamani dupa ce am venit acasa o singura masa cu biberonul (si nu tot timpul) noaptea, din laptele meu congelat in perioada cat am stat in spital. Dar cel mai adesea era doar asa ca sa pot dormi si eu 3 ore legate. Dupa care nu a mai fost nevoie.
Eu am avut noroc cu pediatra care i-a ingrijit, e si instructor international de alaptare. Ea a tinut neaparat sa ii pun cat mai devreme la san. Nu a fost usor dar, slava Domnului, am si doi baieti mancaciosi si care au supt cu placere inca de la inceput.


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#35
flavia maria

flavia maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 558 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 19:24

Fetelor multumesc pentru raspunsuri...
Ce pot sa va spun...nu l-am alaptat pe Alex din motive bine cunoscute prematuritatii(toti dr in spital imi spuneau ca e prea mic..ca nu respira bine...ca se oboseste....criar daca el a papat cu tetina de la inceput...la un moment dat cand a facut infectia aceia de origine necunoscuta au vrut chiar sa-i dea cu sonda dar el nu a acceptat...varsa si isi facea greata asa ca a trecut inapoi la biberon)...m-am muls constiincioasa pana la 1 luna jumate la fiecare masa ii puneam si laptic de al meu chair daca completam cu nan1...la un moment dat nu a mai fost...nu stiu motivele...am luat pastile pt stimularea lactatiei...ceaiuri...galactogil...fara nici un efect..pur si simplu nu am mai avut lapte...am trecut exclusiv pe nan1 ...apoi dupa vaccinul de 2 luni dr de familie mi-a recomandat sa-i dau cateva lingurite de suculet (citez "daca e alimentata artificial asa se face")si desi stiam fff bine ca nu e bine ceva m-a determinat sa-i dau...nu stiu daca de atunci din cauza sucului au aparut problemele si bb nu mai vrea sa pape laptic...vazand ca nu mai vrea sa pape ca inainte am sunat-o pe dr (alta decat cea de familie..tot pediatra)care mi-a recomandat sa schimb formula si am trecut la milumil (citez *ca e mai dulce si mai caloric*)...a papat saracul milulmil vreao 6,7 zile dupa care nu a mai vrut deloc...si din nou am trecut la nan1...pana acum 3 saptamani cand la un control bb (la neonatologul din spital)a facut caca si dr a vazut ca e de culoare verde si cu mucus...mi-a recomandat din nou sa-i schimb laptele si am trecut pe lactana de la topfer (produs bio)...acum e ok cu kk dar nu papam...in disperarea mea m-am "aruncat" intr-o zi pe prima cutie de cereale pe care am gasit=o in magazin(pt 4 luni) si i-am pus o lingurita in sticla cu lapte....a papat tot si sincer nu am observat reactii adverse la el...kk e normal iar cu durerile de burtica e la fel...
acum dati-mi in cap faceti-mi ce vreti dar eu nu am mai suportat sa-l vad cum nu papa...nu stiu ce sa mai fac sa pape cat de cat bine si cu pofta (cand ii dau numai laptic manaca fortat...de obligatie...isi face greata..il refuza...)I-am dat toate siropurile de colici: sab simple, espumisan, bonisan si inclusiv debridat...fara nici un efect spectaculos in ce priveste gazele...acum am renuntat la toate nu are rost sa-i umplu stomacelul cu toate siropurile (acum astept sa primesc de la o pritena din anglia infacol...cica e f ff bun,sa vedem desi nu mai cred in nimic)
spuneti-mi voi ce sa fac daca refuza laptele?? sa-l las sa scada in greutate??? [:(]

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)


#36
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 01:46

quote:
Originally posted by dodo
quote:
Originally posted by sirimieEu acuma am citit ca bb al tau are numai 3 luni (aveam impresia ca are mai mult). Nu e bine sa ii dai cereale inainte de 4 luni, diversificarea trebuie inceputa la 4 luni.
Da-mi voie sa-ti spun ca doctorii recomanda, incepind de vreo 3 ani, ca diversificarea sa inceapa dupa 6 luni(corectate, in cazul prematurilor) pt. ca sistemul digestiv sa fie suficient de matur .Cazurile de alergie, intoleranta la un aliment sau altul au scazut simtitor dupa ce s-a hotarit sa se recomande treaba asta. Ma surprinde ca in RO inca mai sint medici care recomanda diversificarea la 4 luni, am citit de multe mamici care sint la curent cu noua virsta recomandata. Dar probabil sint medici de moda veche si medici mai "up-to-date"[detectiv]
Inteleg ca eu am gresit ca am recomandat sa inceapa la 4 luni? Greseala mea, m-am grabit, am vrut sa spun ca trebuie inceput dupa 4 luni. Pe "vremea mea" teoria era ca se incepe la 4 luni daca bb nu maninca sin si dupa 6 luni daca maninca sin, parca pentru ca se presupunea ca bb e mai mare si daca nu maninca sin poate nu ii ajunge ce contine formula, care nu este alimentul complet care e laptele de mama. Eu am inceput pe la 5 luni, si nu am avut absolut nici o problema cu alergiile niciodata - cred eu ca pentru ca bb era deja marisor.Flavia, sfatul meu este sa nu ii dai cereale. Si te mai sfatuiesc sa ii faci analize de singe sa vezi daca nu e cazul sa ii dai vitamine (nu sint bune daca nu e nevoie de ele, si nu poti sa iti dai seama decit dupa analize). Daca este anemic s-ar putea sa nu aiba pofta de mincare.Vladut al meu a avut "colici" care se manifestau numai la 5-6 seara, plingea neconsolat destul de mult timp, nu mai stiam ce sa-i fac sa treaca. "Gaze" avea dupa ce bea lapte, rigiia, varsa, altfel eu nu mi-am imaginat niciodata ca nu bea lapte pentru ca are gaze...Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]Simona & Vladut (27 februarie 2005)Poze la http://pg.photos.yah...rimie/my_photosAndrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/Despre Andrei

#37
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 01:55

quote:
Originally posted by Sheannamp

In curand o sa postam graficele de crestere pe grupe de varsta si sex, special facute pentru prematuri (difera de cele ale bebelusilor nascuti la termen) asa ca sa mai linistim din mamicile care sunt stresate ca bebelusul lor nu este la fel cu cel al vecinei (am si eu, in parcul in care ma plimb, o fetitza de 8 kg la 3 luni jumatate, sincer, mi-e mila de ea si acum si, mai ales, la adolescenta cand o sa se lupte cu kg in plus si nu o sa stie de ce nu reuseste sa slabeasca, dar parintii lor sunt superi mandrii acum!




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!






Eu cred ca exagerezi putin. In Romania doctorii trebuie sa se schimbe mai intii, pe urma mamicile. In spitalele din Romania nu invata nimeni prea mult pe mamici cum sa alapteze, si doctorii nu insista. In plus sint multi care spun ca la 4 luni sa le dai carne..



Cit despre copii grasuni, nu cred ca poti cu certitudine sa spui ca un copil grasun va fi obez. Pentru ca tine si de mostenirea genetica, nu neaparat de cite cereale primeste sau nu la 3 luni. In plus dupa ce cresc mari copiii slabesc automat pentru ca depun mai mult efort.



Eu o inteleg pe flavia maria, nu stii ce stresant e sa nu manince bb nici jumatate din biberon. Exista o mare incertitudine, dar daca e bolnav, dar ce are, si dupa citeva zile cind urla la fiecare masa cind apropii biberonul de el iti vine sa te urci pe pereti. Si nu te poti detasa, iti vine sa faci orice - bine si rau. E usor sa dai sfaturi si sa dai vina pe lumea a treia din Romania, concretul e mult mai rau...





Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005)



Poze la http://pg.photos.yah...rimie/my_photos



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/



Despre Andrei



#38
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 09 februarie 2007 - 01:31

Sirimie, si eu stiu foarte bine cum e sa nu manince bebe!
Erau zile la inceput cand ai mei baieti erau la repaus digestiv, urlau de foame iar eu trebuia sa ma mulg si sa arunc laptele!
Ceea ce tie ti se par vorbe acuzatoare este mai mult vorba de amaraciune! Stiu cat de bine este sa alaptezi si ma doare sufletul sa vad ca se renunta (din vina doctorilor, a asistentelor dar mai ales a mentalitatilor, a ideilor preconcepute) atat de usor la alaptat!
Cunosc o gramada de mamici care, din cauza ca nu au avut pe nimeni sa le invete, nu au putut sa alapteze decat putin si apoi s-au chinuit mult timp cu hranirea bebelusului!

Din pacate, studiile actuale arata ca obezitatea in primul an este factor de prognostic al obezitatii la varsta adulta si a tuturor problemelor care deriva de aici!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#39
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 09 februarie 2007 - 14:20

un articol despre inapetenta:



http://www.desprecop...info.asp?id=326





Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005)



Poze la http://pg.photos.yah...rimie/my_photos



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/



Despre Andrei



#40
flavia maria

flavia maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 558 mesaje

Postat 09 februarie 2007 - 16:26

sirimie multumesc si tutror fetelor care mi-au raspuns...din pacate bble meu are diaree (e posibil din cauza cerealelor si imi asum vina...)...este cu tartament cu smecta si biotics...nu mai vrea sa pape nici cat a papa(mananca cam 40 ml la o masa...obligat) in schimb bea ceai(cred eu ca e un lucru bun pentru ca sa nu se deshidrateze)...a scazut 40 gr in greutate [:(]... sunt faorte suparata dar nu am ce sa fac...astept sa treaca timpul si sa rezolve situatia...
Eu nu vreau sa ma dezvinovatesc cu ceva dar....sa fim serioase exista o multime de mamici care diversifica inainte de 4 luni (tot din cauza lipsei poftei de mancare) dar care nu recunosc acest lucru.. nu zic ca e bine dar in disperare ...cand vezi ca nimic nu functioneaza ...incerci orice...
[:(][:(][:(]

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -