Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

CAT, CE SI CAND PAPAM?


58 raspunsuri la acest subiect

#51
ancacristina

ancacristina
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 noiembrie 2007 - 14:27

LAVI-OANA.cum ai facut de nu i-ai dat sa manance 4 ore.eu am gemeni de2,5luni si daca nu le dau atunci cand vor ei la 1,5-4,5 ore ,cate 60-80-100ml dupa caz,plang de ne aude tot cartierul.mi se rupe inima cand plang.[help]

#52
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 13:17

Un BB mic trebuie sa bea lapte 110-150 ml inmultit cu numarul de kg pe care le are. Asa zice teoria. BB al meu era la limita inferioara dar nu am avut probleme cu el. Important nu e cit maninca, ci cit creste si daca se dezvolta bine.



Edit: un copil creste in medie 750g in primele 3 luni, (prematurii si copiii mici cresc mai mult) si dupa aia 500g pina pe la 6 luni, si dupa aia din ce in ce mai putin. Cind creste in lungime nu creste si in greutate.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005)



Poze la http://www.kodakgall...t6d&x=0&y=nr5bn



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro



Despre Andrei



#53
Beatrix-C

Beatrix-C
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 martie 2008 - 15:15

Buna. Sunt mama de tripleti, doua fete si un baiat, nascuti la 11 decembrie 2007. De cateva zile ma confrunt cu o problema despre care am citi pe forum: una dintre fetite nu mai vrea sa manance cu acceasi pofta cu care manca inainte. Precizez ca micutii mei sunt alimentati artificial cu Pre-Nan de la Nestle si am fost foarte multumita de evolutia lor. S-au nascut cu o greutate de 2050 g, 1950 g., respectuv 1850 g la 35 de saptamani, iar la acest moment (2 luni si 3 saptamani) au 4600g., 4900g respectiv 5050g. Fetita care s-a nascut cu greutatea cea mai mare are acum greutatea cea mai mica, ea fiind cea care nu mai vrea sa manance. Trage din bibe aprox. 30 ml, dupa care refuza bibe, il impinge cu limba, plange in momentul in care o asez in pozitia pentru alaptat, isi da capul intr-o parte. Inainte de a aparea aceasta problema toti trei mancau aproximativ 730-780 ml lapte pe zi, iar acum micuta de-abia daca mai mananca 550-630 ml. Precizez ca am incercat sa-i dau alto formula de lapte, Lactana de la Topfer (doar de 5 ori), fara nici un rezultat, iar de ieri ii dau Milumil, dar nici acum nu mananca cu mai multa pofta. Adevarul este ca ea nu a fost niciodata o pofticioasa la fel ca ceilalti doi, dar de la 730 ml. pe zi la 550 ml. pe zi este o diferenta destul de mare. I-am schimbat si tetina cu una noua tot din silicon, iar apoi cu una de latex, aceasta fiind mai moale, dar degeaba. Am fost cu ea la pedistru, a spus ca nu exista semne ca ar fi bolnava si mi-a spus sa incep sa-i dau suc de mar si morcov, insa mi se pare ca este prea devreme pentru a incepe diversificarea. Mai astept cateva zile, iar daca nu vad nici o schimbare, o sa-i fac niste analize desi sunt sigura ca nu are nici o problema de sanatate (este un copil vesel, care rad foarte des, se joaca cu jucariile din patut si este foarte atenta la tot ce este in jur, nu are temperatura). Am citit ca Flavia Maria a avut acum un an acceasi problema cu baietelul ei si sunt tare curioasa cum s-a rezolvat.

#54
sheherezada

sheherezada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 547 mesaje

Postat 10 martie 2008 - 16:20

Beatrix-C cred ca ar trebui sa o lasi sa manance atat cat vrea si sa incerci sa nu te mai stresezi.Eu cu Maia am patit la fel.Cam pana pe la trei luni a mancat destul de bine pe urma a inceput sa manance mai putin,sa refuze biberonul ,sa il impinga si sa planga daca o sileam sa manance.Rezultatul a fost ca a inceput sa verse.Si atunci am renuntat sa o mai oblig.Nici acum nu mananca foarte mult desi am inceput diversificarea de cca o luna si ceva.Sunt zile in care mananca mai mult sau mai putin si eu m-am resemnat.Fiecere copil e unic.Asa ca nu face comparatii intre ei.Cand o sa vrea mai mult o sa manance mai mult.



Sheherezada& bb Maia-Iulia



'Nu exista culmi de neatins,ci numai aripe prea scurte."

Poze

#55
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 18 martie 2008 - 15:10

Beatrix, si-a revenit fetita ta?

Felicitari pentru tripleti, sa iti creasca repede mari si sa va aduca numai bucurii!



Al meu a avut o perioada cind nu a vrut sa manince dupa vaccinul de 2 luni.





Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005)



Poze la http://www.kodakgall...t6d&x=0&y=nr5bn



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro



Despre Andrei



#56
dalina2x2

dalina2x2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 17 iunie 2008 - 02:24

Beatrix, felicitari pentru minuni!!! [flo][flo][flo]
Te asteptam si la topicul "mamici de gemeni/tripleti"
Si eu zic sa nu te stresezi, eu asa am facut cu Miriam, cea mai micuta, pentru ca nu manca si-mi era ciuda ca Anita papa tot de fiecare data. Ma gandeam ca toata lumea o sa-mi spuna ca una e mai slaba si una mai grasa si nu suportam gandul, asa ca o indopam, saraca... de multe ori si ea plangea cand ma vedea doar ca vin cu biberonul, dar eu nu si nu... sa pape tot. Apoi, cand am diversificat, de multe ori ea plangea si eu ii dadeam sa pape.. Ce prostie am facut!! N-as mai face asta pentru nimic in lume.. fiecare copil are ritmul sau si se poate ca un copil foarte slabut in copilarie sa devina obez din cauza ca parintii l-au fortat sa manance (asta am citit si eu ulterior..)
In legatura cu diversificarea, mie mi-a zis dr neonatolog din spital sa nu le dau nimic altceva in afara de lapte pana dupa 6 luni, dat fiind faptul ca au fost premature (aproape 35 saptamani)
Sa fiti sanatosi si s-auzim de bine!!
[pup]

___________________________________________________
Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006)
http://s292.photobuc...mm33/dalinaGMN/

"Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"

#57
alinusha06

alinusha06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 03 iulie 2008 - 01:20

off mamici stiu ca este extrem de greu cand vezi ca puiul tau nu papa ,si nu ia in greutate cat ti-ai dori,eu care trec a 2 oara prin aceasta experienta va inteleg perfect,va pot sfatui doar sa renuntati la cantare ca eu am facut o obsesie pt ele ,si la carnetelele in care notam absolut totul ,nu au facut decat sa ma innebuneasca mai rau,vor papa tot cat le trebuie lor.
multa sanatate va dorim.
daca un vot ne veti da va vom invita la o cafea cand premiul il vom ridica[:D][cheers]


http://www.piciulici...entina-233.html click pt un vot va rugam mult. multumim
Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum de Madalina [copil][bibe](04.03.2008)

#58
flavia maria

flavia maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 558 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 21:56

Buan tuturor! Nu am intrat de ceva vreme buna pe aici...Pot sa va spun ca lucrurile in ceea ce priveste pofta de mancare a copiilor mei nu s=au schimbat in nici un fel....adica manaca la fel de rau...cu povesti cu jucarii cu televizor...drept urmare si greutatea lor este sub medie, cel mare la 4 ani si2 luni are 16,5 kg iar cel mic la 1an si 8 luni are 10,3 kg...Nu am ce sa le fac, am incercat toate modaliatatile de a le stimula apetitul.. DEGEABA! Asa ca ma resemnez...

[flo] tuturor si rabdare de fier [:)]

mamica a 2 prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -