Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Risc ridicat de sindrom Down la dublu test!!!


159 raspunsuri la acest subiect

#131
simonia

simonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 23:35

Sea, ai scapat cu totul de emotii? a nascut sotia? sper ca totul este in regula.
quote:
Originally posted by Sea

In cazul nostru, problema a fost rezultatul testelor la sange. Avea de 2,5 ori valoarea normala la free-beta Hcg si 0.3 din valoarea normala pentru proteina PAPP-A parca asa se numea. Impreuna, dadeau un risc de 1/63, din pacate sotiei nu i s-a parut necesar sa se prezinte si cu rezultatele masuratorilor ecografice. Asa ca translucenta nucala nu a fost luata in considerare si a iesit un risc foarte ridicat. Inainte sa plecam la Bucuresti pentru amnio, am sunat la Medicover si ne-au spus ca si dupa recalculare, analizele au iesit la fel. Mi-am zis ca e ciudat, dar am mers inainte. Cand ne-am intors, am zis sa vad si eu cu ochii mei rezultatele la analize. Pe noile analize riscul biochimic era la fel (normal, ca doar nu ii luase alt sange) dar riscul total combinat era de 1/265. Oricum am fi facut amnio, chiar si la acest rezultat,pentru ca valoarea de la care se considera un risc ridicat era de 1/380. Asa ca tocmai de aceea ma bucur ca am facut amnio, pentru ca acum stim cu siguranta ca BB nu are probleme cromozomiale. Dc ai facut dublu-test si e ok, felicitari, eu zic sa faci si triplu-test pentru ca el poate detecta si alte malformatii, care la dublu-test nu pot fi identificate. Si sper sa iti iasa foarte bine si acest test ca sa nu treci prin chinul prin care am trecut noi. Oricum, sa stiti ca am vazut ca in testul combinat, translucenta nucala are o pondere imensa, din moment ce a scazut riscul de la 1/63 la 1/265.



#132
Sea

Sea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 21 noiembrie 2007 - 17:59

Sorry ca nu am mai revenit pe aici. E drept ca nici nu am prea avut timp. Un bebelus iti ocupa foarte tare timpul. [bibe] Asadar sunt tata de baietel nascut in mai, un pic mai devreme decat trebuia, cam cu 2 saptamani, pentru ca placenta se maturizase mai repede decat trebuia. S-a nascut cu 3 kg, e sanatos, nu are nici o problema si inca ne mai gandim la vremurile de cosmar cand nu stiam dc e sanatos sau nu. Ca idee, prin saptamana 28 parca, Iosup a descoperit doua chisturi de plex coroid. Dc nu am fi facut amniocenteza, va rog sa ma credeti ca as fi lesinat, pentru ca ne spunea ca inseamna risc ridicat de anomalii cromozomiale. Cum stiam ca totul a fost OK la amnio, nu ne-am mai speriat asa tare, doar spre sfarsitul sarcinii cand ne rugam sa reziste cat mai mult cu placenta lu' mamii ca sa treaca de 36 de saptamani. Intr-un final, asadar, pe noi ne-a ajutat aceasta amnio macar ca am stat linistiti ca nu are probleme cromozomiale.
Mami e ok, si-a revenit destul de repede dupa cezariana (medicul a decis ca e posibil ca bebe sa aibe probleme dc naste normal, pt ca intrase in suferinta din cauza placentei), si zilele trecute am trecut prin spaima [bang] dar speram sa nu fie cazul si testul sa arate corect negativ. Ne dorim si o surioara sau fratior, insa stiu ca e prea devreme de o sarcina dupa o cezariana. (adica 5 luni). Incepand cu vara viitoare speram sa lucram la al doilea.

Asteptam cu sufletul la gura.

Dintre prietenii/colegele care au ramas insarcinate, cel putin jumatate au avut rezultate proaste la dublu si triplu test. Si nu am auzit pana acum de nici un caz cu probleme. Si asta ar trebui sa va spuna ceva.


Sanatate tuturor mamicilor si sarcina usoara.

#133
simonia

simonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 01 decembrie 2007 - 19:19

sunt complet derutata. toate fetele sau taticii care apar pe site si au avut rezultate proaste la dublu-test spun ca totul a fost OK. ce se intampla? de ce nu se lamureste aceasta problema cu testele genetice? la cate gravide s-a confirmat suspiciunea din teste? mai are rost sa le faci sau nu? oare mamicile la care s-a confirmat tristul raspuns, nu mai apar, se scufunda in propria desnadejde? le inteleg, totusi, as vrea sa-mi spuna si mie cineva ce se intampla.

#134
MIKYCRIS

MIKYCRIS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.026 mesaje

Postat 02 decembrie 2007 - 20:56

buna fetelor!
eu am ajuns la concluzia ca nu am sa fac dublu test si cred ca nici triplu test!cele mai multe mamici au fost f stresate din cauza rezultatului eronat si au mai si aruncat niste bani aiurea.concluzia mea cu aceste teste//cu banii dati pe teste-iti cumperi nelinistea ta si a lui bb//.sper ca nu am suparat pe nimeni,iar daca da atunci imi cer scuze!
[gravi]9+


MIKYCRIS

#135
BarOana

BarOana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 03 decembrie 2007 - 17:09

[hia]intru direct in subiect!si eu am facut amniocenteze pt.ca la triplul test mi-a iesit risc crescut pt.sindromul Down de 1la 50 si l-am facut...parerea mea este ca aceasta analiza ar trebui sa intre in calupul OBLIGATORIU de analize pe care tb.sa le faca o gravida ,indiferent de virsta,fara sa mai faca si triplul,dau dublul test!Emotiile ar fi duble :asepti rez.la triplul test,dupa care mai astepti si rez.la amnio.Prin ce am trecut eu in febr.2006,nu vreu sa mai trec NEVER.Am avut norocul sa fiu pacienta minunatului OM SI MEDIC :Daniel Tutunaru si nu am fost nevoita sa merg la alt medic sa-mi faca amnio.rezolvin totul cu dr.T. A fost totul super o.k.,fara anestezie fara nimic.A fost suficienta privirea dr.si totul s-a terminat intr-un sfert de ceas,rezultatul fiind acela ca voi avea un baietel sanatos!!!ceea ce s-a si dovedit...(rezultatul l-am primit evident dupa 3 sapt.de la laboratorul de teste genetice,nu-i dau numele aici).In concluzie :pb.care apar in ultimul timp sunt din ce in ce mai complexe si mai neprvazute ,si de aceea eu daca ar fi sa mai fac un copil as face amnio fara sa mai fac testele celelelte legate de trisomia 18,21 sau mai stiu eu ce ...este mult mai sigura chiar daca la mom.respectiv ti se pare ca sunt bani aruncati ...Am vazut inca copilasi nascuti cu sindrom Down cu mame tinere ,de la care nu te asteptai sa vezi asa ceva!!!!sunt totusi niste ANOMALII CROMOZOMIALE si se pot intimpla in mom.fecundarii nu neaparat sa fie ceva ereditar...asta este parerea mea ,daca ajuta pe cineva...ar fi foarte bine!ma puteti intreba orice legat de analiza si de procedura in sine,va voi spune din experienta proprie,nu ceva autorizat!

#136
MIKYCRIS

MIKYCRIS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.026 mesaje

Postat 04 decembrie 2007 - 17:44

buna BAROANA-legat de amniocenteza,la cate sapt de sarcina se face?
dr accepta sa faca si fara cele 2 teste-dublu test si triplu test?
cam cat costa?si ce anume iti face?sincer ma intereseaza f mult dar parca nu as face cele 2 teste pt ca nu vreau sa arunc niste bani pe fereastra+sa fiu f sresata!multumesc anticipat![pup]
[gravi]10+

MIKYCRIS

#137
BarOana

BarOana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 01:45

SCUZE!!!nu am mai intrat pe forum si abia acum am vazut ms.tau.Triplul test ,parca l-am facut in sapt.14 iar amnio.in sapt 17,iar rez.l-am primit in sapt 20.Exact,exact iti pot spune miine,dupa ce ma uit pe dosarul de analize,ca-i la bb.in camera si nu am cum sa intru acum sa-l iau,iar despre procedura tot miine ca-s mai odihnita si pot sa-mi tin capul drept si sa scriu cu doua miini.Acum sunt zombi!nu te superi,da???????[pup]

#138
violetamaria

violetamaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 07 decembrie 2007 - 13:13

am si eu o intrebare daca nu va suparati daca triplul test, aminocenteza se fac la 20 de saptam ,daca ar fi probleme si se depisteaza ca bb nu este in regula mai poti face chiuretaj la 5 luni?ce se intimpla?

#139
BarOana

BarOana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 08 decembrie 2007 - 21:10

Am revenit!M-am uitat pe analize si perioadele sunt corecte,adicatelea:14 sapt.tt,17 sapt.amnio,20sapt.rez.Analiza (amnio),la vremea respectiva a costat 7 milioane lei,la care se adaugasera inca 1,2milioane lei triplul test!Dar nu asta conteaza pina la urma...

Violeta[cool]buna intrebare!!!nici la un an si patru luni de la nastere nu stiu sa-ti raspund la aceasta intrebare...nu am avut curajul sa-l inreb pe dr.atunci ,asa incit din gura unui medic nu stiu ,exact ,decit din auzite...s-ar provoca si ai naste normal!dar nu te lua dupa mine,poate spun o prostie...crede-ma, dupa ce am primit rez.si am aflat ca este ok.nimic nu m-a mai interesat...

Miki nu stiu sa-ti spun ,depinde de fiecare dr.,in primul rind daca ei recomanda tt sau dt.De obicei ,amnio se recomanda in functie de virsta ,cu cit sari mai mult de 30 de ani,cu atit este mai recomandata.Daca este sa vorbim de dr.T. s-ar putea sa nu recomande din prima amnio,tot din cauza banilor,dar poate lucrurile s-au mai schimbat si dc vorbesti cu el despre treaba asta cu siguranta vei gasi intelegere!!!!

Sper sa va fi fost de folos si dc mai vreti sa ma intrebati ceva ,oricind...

#140
MIKYCRIS

MIKYCRIS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.026 mesaje

Postat 09 decembrie 2007 - 10:58

BAROANA,multumesc mult pt raspuns[pup].
mai exact la tt si la amnio iti recolteaza sange?si daca da de unde anume si daca trebuie sa nu fi mancat si baut nimic inainte si despre cabinetul MEDLIFE ce stii?apropo,cu cat timp inainte trebuie sa iti faci programarea la tt?multumesc anticipat pt raspunsuri![pup]
[gravi]10+

MIKYCRIS


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -