Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Risc ridicat de sindrom Down la dublu test!!!


159 raspunsuri la acest subiect

#141
BarOana

BarOana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 09 decembrie 2007 - 20:07

MIKI,singe se recolteaza doar pt tt.,pt amnio .-LICHID AMNIOTIC.Procedura este invaziva,dar metodele sunt destul de avansate si nu am auzit de accidente in urma acestei interventii.Sigur,acum depinde si de medicul care o face...Se face o ecografie inainte,dupa care se introduce in partea de jos a burticii un ac subtire de cca 20 cm si se extrag cam 10 ml.lichid, care se trimite la lab.iar rez il primesti dupa 3 sapt.Se poate face si anestezie locala dar nu e cazul pt ca NU DOARE!!!!Simti doar o usoara presiune in burtica dar nu ceva care sa te faca sa urlii...mai mult dureaza ecografia decit extragerea lichidului care ,oricum tb.facuta repede sa nu se miste bb-ul.Dupa asta, fie pleci acasa pe picioare si urmezi un tratament contra infectiei si pt prevenirea avortului spontan(augumentin si ginipral),fie ramii in spital pe perfuzii,dar asta depinde unde o faci.Eu tt.l-am facut la Genetic Lab,undeva prin Prelungirea Ghencea,iar amnio.la spital,lichidul,fiind dus tot la Genetic Lab.Nu stiu sa-ti spun despre MEDLIFE,pt ca eu nu am facut nicio analiza acolo.Tie ce medic iti urmareste sarcina?Aaaaa,esti in 10 sapt.?Draga de tine...cum iti merge?citi ani ai de te-ai gidit la amnio?

#142
MIKYCRIS

MIKYCRIS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.026 mesaje

Postat 09 decembrie 2007 - 20:34

BAROANA,eu am 30 ani impliniti si ma urmareste o dr de la cabinetul puls dar lucreaza si la caritas.ea mi a recomandat sa fac testele daca vreau sa supraveghez sarcina 100%.am o fetita de aproape 11 ani si cand eram insarcinata cu ea nu am facut asa ceva-binenteles ca altcineva era medicul meu pe atunci!mie ce imi aud urechile in ziua de azi ma baga in sperieti si ma panichez.sarcina asta e pe cale naturala si nu sa pus problema sa nu raman insarcinata.atat eu cat si sotul meu nu avem antecedente in familie,la analize de secretie a fost totul o.k. multe se mai descopera in ziua de azi-acum intelegi de ce pun atatea intrebari?pt ca imim este totul strain si nu stiu daca sa ma apuc de aceste teste ori sa stau cumintica ca acum 11 ani.tu ce parere ai?
[gravi]10+

MIKYCRIS

#143
BarOana

BarOana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 10 decembrie 2007 - 14:30

In niciun caz ca acum 11 ani...pt.linistea ta merita sa faci toate testele posibile pt siguranta ta si a copilului ce se va naste!daca vrei,eu iti pot da denumirea analizelor pe care eu le-am facut si in ce perioade,asta ca sa le confrunti cu cele pe care ti le recomanda dr.ta.EU am mare incredere in medicul care mi-a urmarit sarcina tocmai pt faptul ca recomanda o serie de teste si analize pe care alti medici nu o fac !!!Cu cea mai mare placere!

#144
violetamaria

violetamaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 10 decembrie 2007 - 15:34

stiti cumva concediul medical sau concediul fara plata influenteaza cu ceva indemnizataia
sau ce alte metode poti inventa ca sa nu mergi la serviciu timp de 4 luni

#145
BarOana

BarOana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 10 decembrie 2007 - 15:41

Concediul medical,dar ai grija sa nu depaseasca 120 de zile ,parca,sa nu te bage in comisie...dar daca esti insarcinata,merge.Nici unul ,nici altul,nu influenteaza indemnizatia.(de crestere a copilului??,sau despre care indemnizatie vorbesti tu?)

#146
IndyGo

IndyGo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 10 decembrie 2007 - 16:19

Violeta, nu exista chiuretaj la 4-5 luni de sarcina. Scuze ca ma bag si eu ca musca in lapte, dar am trecut prin ceva asemanator, la 23s sarcina am aflat de o posibila malformatie de cord a bebelusului pe care il purtam in pantec si mi s-a propus "avort terapeutic". Am intrebat exact ce inseamna si mi s-a explicat. Ca atare l-am lasat pe D-zeu sa aleaga momentul cand il ia la el si sa nu fiu eu cea care decide. Avortul terapeutic este de fapt nastere prematura indusa, bebeul se poate naste viu si este "ajutat" sa nu mai fie asa.

#147
MIKYCRIS

MIKYCRIS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.026 mesaje

Postat 10 decembrie 2007 - 19:55

BarOana,da chiar te rog![pup]
[gravi]11+

MIKYCRIS

#148
violetamaria

violetamaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 10 decembrie 2007 - 22:59

da despre indemnizatia de crestere copil vorbesc
despre chiuretaj eu ce sa spun depinde de opinia fiecaruia eu il consider necesar daca se constata ceva, se va chinui mai mult copilul crescind si va fi si ptr. parinti tot chin asa il consideri un avort , si la 2-3 luni daca faci chiuretaj tot viata este

#149
cati

cati
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 08 mai 2009 - 11:35

Citat:
citat din mesajul lui Sea

In primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie acest subiect. Am tot cautat pe forum pe cineva caruia sa ii fi iesit rezultate anormale la dublu-test dar nu am gasit.
Sunt sotul unei viitoare mamicute insarcinate. Acum e insarcinata in 15 saptamani. La 12 saptamani si 6 zile de amenoree, dupa ce i s-a confirmat sarcina, a facut si un dublu test. Rezultatul a venit ieri si ne-a dat de tot peste cap, inca nu ne revenim. Risc ridicat de sindrom Down 1/63. Riscul e imens... Am facut 3 ecografii, din pacate toate in Constanta, doua 2D si una 3D ieri dupa ce am aflat rezultatul analizelor. Analiza a fost facuta la Medicover in Constanta, mai mult ca sigur ea a fost trimisa in Bucuresti. Rezultatul la beta-hcg e de 2,58 ori mai mare decat mediana pt varsta ei, iar la proteina specifica sarcinii (parca asa se numeste) valoarea e de 3 ori mai redusa. Per total, riscul care a iesit este de 1/63, foaarte ridicat. :(
Ultimele 2 ecografii au fost de prim trimestru si destul de avansate, inclusiv doppler, pliul nucal a iesit 1.4 mm la 12 saptamani si 5 zile si de 2.0 mm la 14 saptamani si 4 zile. Os nazal prezent, mobilitate normala a membrelor, ecografia nu confirma nicicum vreo caracteristica Down.
Si acum intrebarile mele:
Mai e cineva care a facut acest test dublu si in urma amniocentezei s-a vazut ca totul e ok?Unul din medici ne-a spus ca strict pe baza rezultatelor ne-ar trimite la amniocenteza, desi masuratorile nu confirma asa ceva. Celalalt medic ne-a propus sa asteptam pana in saptamana 24 (prea mult!!!) si vedem atunci daca e sau nu vreun semn. La ce masuratori a facut acum, urmarind si insistand pe detectarea eventualelor semne specifice copiilor Down, pare un rezultat ciudat.
Va multumesc tuturor celor care ne vor impartasi din experientele proprii.
Momentan suntem convinsi 90% sa facem amniocenteza, din Constanta ni se recomanda sa mergem fie la dr Albu fie Herghelegiu. Voi pe cine ne recomandati?
Si eu si sotia avem 26 de ani, si nu avem pe nimeni cunoscut cu anomalii cromozomiale, nici macar in ultima 100 de ani. Nu ca ar conta extraordinar de mult, dar totusi...
Multumim.
P.S. E vorba despre dublu test, cel care se face in saptamanile 12-13. In ianuarie, la 16 saptamani, vom face triplu test insa, ma gandesc ca dc a iesit primul prost, e posibil sa iasa si triplu test destul de nasol.
Binenteles ca stiu ca e un rezultat statistic, nu are valoare de diagnostic, insa riscul e foarte ridicat. Si varsta gestationala pare sa corespunda la cei doi medici deci sa zicem ca varsta calculata corespunde cu cea determinata ecografic.


cati

#150
cati

cati
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 08 mai 2009 - 11:40

Buna.trec prin acelasi necaz ca si voi. In urma dublului test mi-a iesit risc de sindrm Down de 1/50.Ciudat e ca triplu test a iesit bine.Dr mi-a propus amniocenteza.Am mari retineri sa o fac. La voi cum s-a definitivat sarcina?Cum a decurs amniocenteza/?A avut vreo importanta rezultatul de la dublu test?
Va rog tare mult sa imi raspundeti cat de repede puteti.

cati


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -