Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Risc ridicat de sindrom Down la dublu test!!!


159 raspunsuri la acest subiect

#151
Idaira

Idaira

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.743 mesaje

Postat 08 mai 2009 - 19:22

Citat:
citat din mesajul lui cati
Buna.trec prin acelasi necaz ca si voi. In urma dublului test mi-a iesit risc de sindrm Down de 1/50.Ciudat e ca triplu test a iesit bine.Dr mi-a propus amniocenteza.Am mari retineri sa o fac. La voi cum s-a definitivat sarcina?Cum a decurs amniocenteza/?A avut vreo importanta rezultatul de la dublu test?Va rog tare mult sa imi raspundeti cat de repede puteti.cati
Si eu aveam 36 ani cind mi-au iesit prost atit dublu cit si triplul test.incercam sa ma amagesc ca de fapt e statistica si atita tot cind de fapt ceea ce te scoate din dubii si care te face sa stii cu siguranta daca puiutul e sanatos, e amniocenteza...si am facut-o...ca mi-au trecut o mie de ganduri prin cap,da,ca am fost moarta de frica ,da,ca am intepenit apoi 3 sapt la pat ca sa minimizez orice efort,pot spune ca a meritat. Acuma,fiecare are posibilitatea de a alege si fiecare i-a decizia care i se pare mai corecta conform cu principiile si modul de a gandi a fiecaruia.. Stiu cum te simti si iti doresc multa putere !!!Carla

#152
lucia2000

lucia2000

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.327 mesaje

Postat 16 iulie 2009 - 11:09

Buna
Fetele care ati facut dublu test va rog sa-mi spuneti si mie daca tre sa fi nemancat inainte de recolarea sangelui.
Mentioez ca pe mine m-a programat medicul maine la ora 16.
Multumesc.

#153
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 17 iulie 2009 - 13:42

nu are importanta daca ai mancat sau nu.




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]

#154
Sea

Sea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 10 august 2009 - 01:14

Buna seara,

Imi cer scuze ca revin atat de tarziu cu vesti, se pare ca e ca atunci cand ii ceri ajutor lui Dumnezeu, dupa ce te ajuta uiti sa ii mai multumesti.

Ca sa recapitulez: in final sotia a facut amniocenteza la domnul Silviu Predoi, pe vremea aceea la spitalul Vitan. Sotia mea care este o femeie foarte copilaroasa si panicoasa va poate confirma ca operatiunea in sine nu a fost deloc dureroasa, iar efectele adverse le-a controlat prin repaus cateva zile la pat.

Cel mai greu lucru a fost... asteptarea. Am asteptat o luna de zile pentru rezultat. A fost OK rezultatul. Ca o ironie, dupa ce l-am primit ne-am dat seama ca sotia cand a completat fisa pentru dublu test a uitat sa treaca un parametru. Cu noul parametru riscul a iesit 1/270 care nu ne-ar fi impins in nici un caz catre amnio.

Acum avem un superb baietel de 2 ani care face nebunii toata ziua si e perfect sanatos. In plus de cateva zile avem si un test pozitiv de sarcina, suntem abia la inceput insa abia asteptam sa avem un nou puiut. De fapt puiuta am dori dar ne-am obisnuit cu gandul ca va fi iar baiat :)

Bye

#155
alice1977

alice1977
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 august 2009 - 12:28

acum 2-3 saptamani, in asteptarea rezultatului la dublul test, am citit pe forum acest subiect si in timp ce imi dadeau lacrimile ma gandeam prin ce clipe grele au trecut toate mamicile si toti taticii pusi in fata unui astfel de rezultat. In mintea mea nu vroiam sa cred ca as putea trece prin aceleasi momente...si a sosit rezultatul, care...dezastru.... a fost risc crescut SD 1/67, desi masuratorile la ecografie au fost exclente. Am simtit si eu atunci ca totul se naruie si ca nu mai imi simt pamantul sub picioare. Recomandarea dr. a fost clar amniocenteza. Aveam 2 alternative: Medlife-dr. Silviu Predoi sau CMU-dr. Rahimian.
Am venit acasa plangand si am inceput cu telefoanele ptr a face programari. Va povestesc ptr cele care trec prin aceste clipe incredibil de grele, poate va ajuta informatii foarte recente. Astfel costurile sunt dupa cum urmeaza: Medlife - 2250 RON (FISH+cariotip), CMU 3150 RON (FISH + cariotip) si clinica FETOMED Viena 1417 EURO (FISH + cariotip). Prima programare mi-am facut-o la CMU, in ideea ca acolo am reusit sa o fac ptr data de 18. Aug 2009. La Medlife mi s-a spus ca ma va suna asistenta sefa (nu aveau oricum locuri decat incepand cu 25. Aug si credeti-ma ca intr-o situatie de acest gen iti este aproape imposibil sa astepti), asistenta care m-a sunat cu 3 zile intarziere dupa ce eu deja facusem amniocenteza la CMU cu dr. Rahimian.
Momentul amniocentezei...sunt momente pline de emotii, imi era frica de procedura, desi citisem pe forumuri ca nu este o procedura dureroasa...imi era teama de riscuri si de urmari si bineinteles tortura asteptarii rezultatelor. Procedeul in sine a fost dureros, insa este o durere de injectie, simti practic 2 intepaturi. Nu este nimic de speriat, mai mare este groaza ca nu stii ce se intampla. Dupa interventie am avut dureri sporadice, crampe, care insa au trecut in cateva ore. De laudat este insa asistenta dr. Rahimian, care este un om extraordinar, deosebit. Nu cred ca am intalnit pana acum in Romania o asistenta ca dna. Irina Stoian. Merita tot respectul ptr profesionalism, bunatate si caldura cu care te trateaza in acele momente foarte dificile.
Au trecut 3 zile de la amnio si acum asteptam rezultatul. Am cerut si FISH si ni s-a spus ca dureaza intre 3 si 9 zile.Ne rugam in fiecare moment sa fie totul bine. Nu am spus parintilor sau prietenilor inca nimic, ar fi mult prea multe explicatii de dat, ar suferi si ei impreuna cu noi si am decis ca este mai bine sa nu spunem inca nimic nimanui.
Dragi mamici si dragi cititori/cititoare, sunt clipe cumplite, le-am trait alaturi de cele care au trecut prin ele inaintea mea, acum le traiesc pe propria-mi piele si ne este greu. Ne gandim insa ca ne va ajuta Dumnezeu sa trecem peste acest moment si ne dorim un bebe sanatos, pe care sa il putem imbratisa peste 6 luni....

#156
dulse

dulse

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 12 octombrie 2009 - 03:02

pot sa va intreb ceva? m-am desparit de tatal copilului meu pe motiv ca acest copil nu este al lui. vreau sa fac amniocenteza pt k prin ea pot sa fac testul de paternitate vreau sa stiu daca pot sa fac amniocenteza in constanta si daca am nevoie de acordul lui sa fac acest test:) multumesc mult aa si cat costa amniocenteza si testul adn:)

#157
radu.diana

radu.diana
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 ianuarie 2010 - 13:20

Sunt gravida in 23 saptamani si am trecut si eu prin multe intrebari legate de rezultatele la aceste teste. In rezumat: dublul test a iesit cu risc de 1/50, triplul test l-am facut de trei ori dintre care de doua ori a iesit bine, iar o data a iesit Free estriol mai mare decat normal (nu am gasit nicaieri ce inseamna mai mare, doar cand e mai mic ar fi probleme). Amniocenteza nu am facut. La ecografia morfofetala masuratorile au iesit in regula, dar doctorul m-a prevenit ca nu e o metoda prin care se determina sindromul Down si nu-mi poate spune daca Bebe are probleme sau nu. In schimb mi-a criticat toate analizele, nici un laborator nu este suficient de bun, ar fi fost necesar un test integrat (nimeni nu mi-a spus de existenta lui) etc. Printre aceste critici a fost si una prin care mi-a spus ca la rezultatul de la dublu test nu apare nicaieri pe foaie dimensiunea pliului nucal si ar fi trebuit sa fie. Dupa parerea lui nu s-a tinut cont de acea masuratoare. Pentru ca eu nu am mai vazut nici un rezultat in afara de al meu va rog, daca se poate, sa-mi trimiteti o poza cu rezultatele voatre (macar cu zona unde apare pliul nucal daca este). As vrea sa vad daca chiar sunt probleme cu rezultatul pe care l-am primit. Adresa mea este diana.genete@gmail.com. Multumesc frumos!

#158
unix31

unix31
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 06 ianuarie 2010 - 19:35

<dulse> Am inteles ca esti din Constanta..incearca sa faci la clinica ISIS...daca nu ai si facut deja testul.





#159
daciana.t

daciana.t

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 860 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 23:39

Citat:
citat din mesajul lui radu.diana

Sunt gravida in 23 saptamani si am trecut si eu prin multe intrebari legate de rezultatele la aceste teste. In rezumat: dublul test a iesit cu risc de 1/50, triplul test l-am facut de trei ori dintre care de doua ori a iesit bine, iar o data a iesit Free estriol mai mare decat normal (nu am gasit nicaieri ce inseamna mai mare, doar cand e mai mic ar fi probleme). Amniocenteza nu am facut. La ecografia morfofetala masuratorile au iesit in regula, dar doctorul m-a prevenit ca nu e o metoda prin care se determina sindromul Down si nu-mi poate spune daca Bebe are probleme sau nu. In schimb mi-a criticat toate analizele, nici un laborator nu este suficient de bun, ar fi fost necesar un test integrat (nimeni nu mi-a spus de existenta lui) etc. Printre aceste critici a fost si una prin care mi-a spus ca la rezultatul de la dublu test nu apare nicaieri pe foaie dimensiunea pliului nucal si ar fi trebuit sa fie. Dupa parerea lui nu s-a tinut cont de acea masuratoare. Pentru ca eu nu am mai vazut nici un rezultat in afara de al meu va rog, daca se poate, sa-mi trimiteti o poza cu rezultatele voatre (macar cu zona unde apare pliul nucal daca este). As vrea sa vad daca chiar sunt probleme cu rezultatul pe care l-am primit. Adresa mea este diana.genete@gmail.com. Multumesc frumos!


pliul nucal ti-l msoara dr la echo inainte de a te trimite la dublu test. trimiterea catre dublu test se face cu o foaie completata de dr cu anumite masuratori ale lui bebe in s 11-13 si anumite bife la intrebari de genul: exista in familie copii cu malformatii? esti fumatoare? etc.etc...

"dragostea e zarea libera si larga unde sufletul isi intinde aripile" Ch. Wagner
Te înaltii cu adevarat nu când urci, ci când privesti drumul parcurs.

Claudia[gravi] si mami de [zana]Daciana - 13.01.2008 o galushca mititica



#160
gwendollyn

gwendollyn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 19 mai 2011 - 19:47

BUna,poate cineva sa-mi spuna daca la dublu test a avut proteina PAPP-A cu valoare crescuta?In rest,totul e normal,risc scazut de Down,nu pare sa fie nimic alarmant.Doar in dreptul valorii proteinei respective precizeaza ca valoarea e crescuta,dar nu explica ce inseamna.Va multumesc.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -