Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Risc ridicat de sindrom Down la dublu test!!!


159 raspunsuri la acest subiect

#121
claudia75

claudia75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 16 martie 2007 - 16:52

RoxanaEste groazica experienta prin care a trecut amica ta. Si eu m-am temut ca ar putea sa atinga bebeul cu acul. Chiar am intrebat-o pe doctorita daca exista riscul sa-l atinga in vreun fel. Asta s-a enervat si mi-a raspuns pe un ton rastit ca nu are cum sa intepe copilul. I orice caz, mi s-a parut ca nu-si ia toate masurile de precautie cand a introdus acul. Chiar daca am cotizat destul la doctor, dupa amniocenteza s-a uitat cateva secunde sa vada daca misca bebe-ul, apoi m-a pus sa stau pe un scaun 5 minute dupa care m-a trimis acasa. Poate o fi vorba de acelasi doctor. [baietel]
In orice caz este cumplit ca se pot intampla si astfel de accidente.

Claudia75[baietel]20+

#122
pap.elena

pap.elena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 16 martie 2007 - 17:05

Roxana G. eu te sfatuiesc sa mergi sa faci amniocenteza acolo unde crezi tu ca e mai bine.Pe mine doctorita mea (dr. Cezara Bucur) m-a sfatuit sa ma duc la dr Albu pentru ca il cunostea si erau colegi la spitalul Giulesti si nu am ascultat-o m-am dus la dr Predoi ,am mers pe mana lui.Asa am crezut eu si sotul meu de cuvinta,pana la urma rezultatul conteaza (diferenta de pret este considerabila).
Apropo de Dr Albu zilele trecute cand am fost la control, am auzit o poveste incredibila de la o graviduta care isi facuse amnio la el de curand. Nu i-au recoltat cum trebuie lichidul si nici nu l-au pastrat in conditii optime iar rezultatul a iesit aiurea adica copilul ar fi fost si baiat si fata(hermafrodit) .Noroc ca si-au dat seama de erorile pe care le-au facut si au repetat amnio .Pana la urma totul a fost bine dar saraca burticoasa a asteptat 1 luna de zile rezultatul .
O sa vezi ca totul va fi bine.

#123
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 16 martie 2007 - 18:21

Elena, multumesc mult, la Predoi merg sigur.

Claudia, iti spun sincer ca asa a patit. Nu stiu daca a intepat bb sau cordon, insa ei eu scos sange fetal si bb a murit. Ei nu au recunoscut nimic insa, au zis ca era o problema a copilului. Eu ieri am auzit povestirea, am plans si mi-a fost rau cateva ore.



Rox [gravi] 15+si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004)

]



#124
AncaSiRoxana

AncaSiRoxana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 16 martie 2007 - 19:17

Fetelor, faceti un topic separat despre chestia asta cu Filantropia pt ca trebuie sa se afle cat de neprofesionist se poarta sa se fereasca si alte mamici! Asa, poate nu intra sa citeasca aici despre asta.

Mult succes si tie, Claudia, cu rezultatul de la amnio! O sa fie bine! Iti tin pumnii!

Anca (mami de Roxana, 26.08.2005 si bebe2)

#125
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 16 martie 2007 - 21:43

Cu titlu de amuzament de tip rasu=plansu, testul de la Genetic Lab este ok.

Rox [gravi] 15+
si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004)

]



#126
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 20 martie 2007 - 23:36

Si testul de la Synevo e ok. Mare porcarie.

Daca aveti detalii despre clinica din Ungaria la care se facea referire, va rog sa imi dati si mie informatii. Multumesc.

Rox [gravi] 16+
si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004)

]



#127
AncaSiRoxana

AncaSiRoxana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 22 martie 2007 - 00:38

Cu alte cuvinte, daca faceai de la bun inceput triplu test la oricare dintre aceste laboratoare, in loc sa-l faci unde l-ai facut, scapati de tot de stres?!?! [cool]
Ce ciudatenie!!![ups]

Anca (mami de Roxana, 26.08.2005 si bebe2 - tot fetita, DPN 01.08.2007)

#128
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 13 aprilie 2007 - 18:06

Gata, prestat amnio fara probleme si rezultatul este bun.

Pe scurt operatiunea a fost cam asa:

- am completat o fisa cu date despre mine, partener si medic si am semnat ca am luat cunostinta de riscuri;
- 10 min discutie cu dr de acolo despre teste si eco din Ro - concluzie:singura indicatie de amnio era Hcg mare chiar si la testul cel mai bun;
- 15 min ecografie cu masuratori detaliate - concluzie: BB absolut normal ecografic;
- in 10 sec aparuse o masa cu ditamai acul si 2 seringi si imi stergeau burtica cu spirt;
- m-au intepat direct, fara litice, fara anestezie, nu am simtit mare lucru, nu a durut. S-a scos f putin lichid in seringa mica, cica era afectat de celulele materne. Inca juma de minut s-a scos o seringa mai mare de lichid, 15 ml. Eu m-am uitat la ecran, BB era nemiscat bietul. Cand au scos acul saracul a tipat, s-a crispat si a cascat gura. Au verifcat miscari, tonus, au facut Doppler, nimic in neregula.

Totul a durat jumatate de ora, de cand am intrat pe usa. Mi-au zis ca riscul de avort a trecut dupa Doppler, sa imi iau temperatura si dc fac febra sa sun sa imi dea antibiotice. In rest, drum bun! Am primit numai 2 paracetamol pentru dureri ca m-au vazut panicoasa.

A ramas sa sun la un nr de urgenta dc am dureri tip ciclu, si sa evit efort vreo 24 de ore. Nu am avut nimic nimic, m-am plimbat a doua zi seara, si a treia zi chiar am batut Viena, in ritm lent si cu odihna, dar am mers fara probleme.

Inainte sa plec am primit si FISH, testul rapid pentru cromozomii X,Y, 13,18 si 21, care a iesit perfect (adica nici o celula analizata cu anomalii). Testul final, adica tot cariotip, peste 2 sapt, pentru ca necesita cultura. Insa Inteleg ca in privinta cromozomilor analizati nu se se poate schimba ceva - adica temerea mea de Down este de domeniul trecutului.


Rox [gravi] 18+[baietel]
si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004)



#129
simonia

simonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 23:22

roxana, te rog, accepta-mi mesajul privat.
quote:
Originally posted by Roxana_G

Gata, prestat amnio fara probleme si rezultatul este bun.

Pe scurt operatiunea a fost cam asa:

- am completat o fisa cu date despre mine, partener si medic si am semnat ca am luat cunostinta de riscuri;
- 10 min discutie cu dr de acolo despre teste si eco din Ro - concluzie:singura indicatie de amnio era Hcg mare chiar si la testul cel mai bun;
- 15 min ecografie cu masuratori detaliate - concluzie: BB absolut normal ecografic;
- in 10 sec aparuse o masa cu ditamai acul si 2 seringi si imi stergeau burtica cu spirt;
- m-au intepat direct, fara litice, fara anestezie, nu am simtit mare lucru, nu a durut. S-a scos f putin lichid in seringa mica, cica era afectat de celulele materne. Inca juma de minut s-a scos o seringa mai mare de lichid, 15 ml. Eu m-am uitat la ecran, BB era nemiscat bietul. Cand au scos acul saracul a tipat, s-a crispat si a cascat gura. Au verifcat miscari, tonus, au facut Doppler, nimic in neregula.

Totul a durat jumatate de ora, de cand am intrat pe usa. Mi-au zis ca riscul de avort a trecut dupa Doppler, sa imi iau temperatura si dc fac febra sa sun sa imi dea antibiotice. In rest, drum bun! Am primit numai 2 paracetamol pentru dureri ca m-au vazut panicoasa.

A ramas sa sun la un nr de urgenta dc am dureri tip ciclu, si sa evit efort vreo 24 de ore. Nu am avut nimic nimic, m-am plimbat a doua zi seara, si a treia zi chiar am batut Viena, in ritm lent si cu odihna, dar am mers fara probleme.

Inainte sa plec am primit si FISH, testul rapid pentru cromozomii X,Y, 13,18 si 21, care a iesit perfect (adica nici o celula analizata cu anomalii). Testul final, adica tot cariotip, peste 2 sapt, pentru ca necesita cultura. Insa Inteleg ca in privinta cromozomilor analizati nu se se poate schimba ceva - adica temerea mea de Down este de domeniul trecutului.


Rox [gravi] 18+[baietel]
si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004)





#130
simonia

simonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 17:24

e clar ca nu ma descurc . sunt noua si nu stiu sa sa utilizez forumul. ma intereseaza foarte mult numele si adresa clinicii unde ai facut amnio. daca nu permite forumul, ma poti gasi pe adresa simona.log88@yahoo.com. astept informatii de la oricine imi poate da adrese de clinici de genetica umana din strainatate
quote:
Originally posted by simonia

roxana, te rog, accepta-mi mesajul privat.
quote:
Originally posted by Roxana_G

Gata, prestat amnio fara probleme si rezultatul este bun.

Pe scurt operatiunea a fost cam asa:

- am completat o fisa cu date despre mine, partener si medic si am semnat ca am luat cunostinta de riscuri;
- 10 min discutie cu dr de acolo despre teste si eco din Ro - concluzie:singura indicatie de amnio era Hcg mare chiar si la testul cel mai bun;
- 15 min ecografie cu masuratori detaliate - concluzie: BB absolut normal ecografic;
- in 10 sec aparuse o masa cu ditamai acul si 2 seringi si imi stergeau burtica cu spirt;
- m-au intepat direct, fara litice, fara anestezie, nu am simtit mare lucru, nu a durut. S-a scos f putin lichid in seringa mica, cica era afectat de celulele materne. Inca juma de minut s-a scos o seringa mai mare de lichid, 15 ml. Eu m-am uitat la ecran, BB era nemiscat bietul. Cand au scos acul saracul a tipat, s-a crispat si a cascat gura. Au verifcat miscari, tonus, au facut Doppler, nimic in neregula.

Totul a durat jumatate de ora, de cand am intrat pe usa. Mi-au zis ca riscul de avort a trecut dupa Doppler, sa imi iau temperatura si dc fac febra sa sun sa imi dea antibiotice. In rest, drum bun! Am primit numai 2 paracetamol pentru dureri ca m-au vazut panicoasa.

A ramas sa sun la un nr de urgenta dc am dureri tip ciclu, si sa evit efort vreo 24 de ore. Nu am avut nimic nimic, m-am plimbat a doua zi seara, si a treia zi chiar am batut Viena, in ritm lent si cu odihna, dar am mers fara probleme.

Inainte sa plec am primit si FISH, testul rapid pentru cromozomii X,Y, 13,18 si 21, care a iesit perfect (adica nici o celula analizata cu anomalii). Testul final, adica tot cariotip, peste 2 sapt, pentru ca necesita cultura. Insa Inteleg ca in privinta cromozomilor analizati nu se se poate schimba ceva - adica temerea mea de Down este de domeniul trecutului.


Rox [gravi] 18+[baietel]
si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004)








Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -