Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Schimbari si teama


48 raspunsuri la acest subiect

#31
Bluel

Bluel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 19 octombrie 2007 - 17:16

CE VESTE BUNA! FELICITARI! [majoreta][cheers]
Peste 9 luni vei avea cel mai bun job din lume! [bb]
Vreau si eu! [:D]

#32
mihaela_80

mihaela_80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 528 mesaje

Postat 20 octombrie 2007 - 23:59

Wow, felicitari, Felicia, imi pare asa de bine pentru tine!!! Sa te odihnesti si sa ai grija de bebe din burtica. Legat de serviciu, o sa vezi ca o sa-ti pese din ce in ce mai putin in lunile care vin, parca-ti creste o platosa care te apara de nesuferitii din jur :)

#33
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 15:47

Felicia multe multe felicitari!!! [dual]

#34
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 16:54

Va multumesc mult, fetelor [pup]





[flo] Felicia


[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre

*****************************



IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
S-o ajutam pe Sonia



#35
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 18:32

Felicia,primeste si felicitarile mele si ai grija de tine![dual]

#36
hcclara

hcclara

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.052 mesaje

Postat 22 octombrie 2007 - 19:35

Felicitari, sarcina usoara si un bebe sanatos sa va dea D-zeu!!!


Claudia








#37
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 17:39

Fetelor, vin cu un update si cu o noua dilema. [bang]



Fostul meu sef a plecat, acum trebuie sa rezolv tot ce a mai ramas nerezolvat, lucru care imi va mai lua cateva saptamani.



Azi m-a chemat in sfarsit office managera sa-mi ofere un alt post, care tocmai a devenit liber, pentru un partener care lucreaza in Real Estate. Tipul a avut in ultimii doi ani vreo 3 secretare, este putin stresant dar poate fi tinut sub control de o mana forte [:D]. Pe vremuri era cam cu ochii prin decolteuri, insa de vreo 3 ani s-a potolit, s-a insurat (cu fosta secretara a unui alt partener al firmei!) si are o fetita (am inteles de la sotia lui, cu care mai corespondez si ma mai intalnesc cand si cand ca el isi dorise f. mult copil).



Am vorbit azi aproape o ora cu el, mi-a facut complimente ca am in firma reputatia unei secretare f. bune, ca engleza mea este foarte buna si ca asta l-ar incanta f. tare, ca vrea pe cineva cu experienta pe care sa se poata baza, am inteles ca nu e atat de indragostit de hartie ca fostul meu sef incat sa imprime si sa arhiveze toate mailurile primite vreodata (nu e genul "tocilar" cum e fostul meu sef). In fine, impresia a fost ok. I-am spus ca as putea sa incep sa lucrez pentru el pe la inceputul lui decembrie, dupa ce termin actiunea de "curatenie" in urma fostului sef.



Ei, acu' problema e alta. Tipul mi-a spus de la inceput pe un ton cam trist "In ultimii ani am avut ghinion de secretare... una era prea tanara si a plecat dupa 6 luni ca voia sa studieze, alta nu a fost buna si acum a treia este una mai in varsta, care a trait multi ani in Africa de Sud si are un vis vechi, de a se ocupa de arta africana, iar acum i se ofera ocazia unei colaborari in directia asta, deci vrea sa plece la sfarsitul lui decembrie...". Mie mi se facuse mila de el si ma gandeam "Baiete, tin'te bine ca inca nu ai iesit din tunelul ghinionului..." [bicla]



Asta inseamna ca bietul de el (vorba vine bietul, ca nu e handicapat!) se bucura acum ca o sa ma aiba pe mine secretara (nu am avut nici un motiv sa-l refuz!!), iar eu aveam de gand sa comunic la servici oficial noutatea ca sunt insarcinata abia la inceputul lui decembrie (cand voi fi cam la sfarsitul celei de-a 11-a saptamani), ca sa fiu sigura ca totul va merge bine, cum dealtfel mi-a recomandat si medicul. Dar va dati seama in ce situatie voi fi daca nu spun nimic inainte de a incepe sa lucrez pentru el si apoi, dupa o saptamana, vin cu bomba ca sunt insarcinata. Nu pot sa fac asta, fiindca dupa aia risc sa-mi faca toti zile amare si pierd mai mult decat castig.



Ce sa fac? Ma gandesc sa astept pana pe 30 noiembrie, cand mi se elibereaza carnetul de sarcina, apoi sa-i spun chiar in acea zi office managerei despre sarcina (chiar daca va fi abia a 10-a saptamana, ma bazez pe ingerul meu pazitor ca totul va fi ok in continuare).



O sa mint pur si simplu ca ... nu am stiut ca sunt insarcinata cand am avut discutia cu tipul asta, o sa-i spun office managerei (daca ma intreaba) ca am avut ciclu in octombrie (probabil din cauza stresului cu plecarea fostului sef etc.) si deci ca am aflat abia pe 23 noiembrie la un control de rutina si ca am asteptat pana pe 30 noiembrie ca sa am hartia la mana, fiindca asa mi-a spus medicul. Nu va putea sustine ca am inselat pe cineva, fiindca voi spune inainte de a incepe sa lucrez pentru tipul asta (cu toate ca va fi doar cu cateva zile inainte) si voi mentiona ca ramane la alegerea lui daca ma vrea tot pe mine pentru 5-6 luni si eventual pentru dupa concediul de maternitate sau daca vrea totusi pe altcineva. Iar dupa aceea Dumnezeu cu mila... Cele cateva luni vor trece in zbor si oricum prioritatile mele sunt altele la ora asta: [copil]



Dati-mi si voi o idee la rece, poate aveti o idee mai buna decat a mea. Va multumesc mult!





Felicia [gravi] 6+


[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre

*****************************



IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

S-o ajutam pe Sonia



#38
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 18:50

Felicia - bunul Dumnezeu sa-tzi ajute sa ai o sarcina usoara si un bb sanatos! Acum ce sa te sfatuiesc... Depinde cand esti obligata, conform legii, sa-i spui sefului despre sarcina... In Canada era stiut ca dupa a treia luna de sarcina e indicat sa vorbesti cu managera/ul despre acest lucru... Eu am ramas insarcinata prin 13 oct (in weekend-ul de miere). Am avut norocul fantastic ca oct, nov si dec sa fie niste luni cu plasamente incredibil de multe si bune (nu numai pt mine ci pt intreaga firma). La jumatatea lui dec (inainte de 2 sapt de vacantza in perioada sarbatorilor de iarna) am fost la eco si analiza de sange - mi s-a confirmat ca totul e perfect - bb sanatos, creste, etc. Dr mi-a spus sa-mi las managerii sa se bucure de vacantza si apoi la inceputul lui ian sa le spun. Asa am si facut. Toata lumea a plecat in vacantza tzopaind intr-un picior, super veseli ca business-ul mergea struna. Cand ne-am intors, in prima sapt de servici am vorbit cu sefa mea si i-am spus. A primit vestea neasteptat de bine. M-a pupat, m-a felicitat - mi-a dorit sarcina usoara, etc. Atmosfera buna s-a mentzinut pe toata perioada sarcinei - nimeni nu m-a privit chioras, nimeni nu a zis absolut nimic cand trebuia sa plec la control la gineco (in zilele resp lipseam toata dim, dar ramaneam cate 1-2h peste program si ma straduiam sa recuperez cat mai mult). Am lucrat pana la 30 iunie full-time. In 9 iulie se nastea Gabisor.

[pup] Multa bafta!



Lorelai

Albume foto

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

#39
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 20:13

Lorelai, te tzuc [pup] si mersi mult!



Pai, in Germania legea e usor flexibila. Spune asa: "Angajata insarcinata ar trebui (sollte = should) sa comunice firmei ca este insarcinata de indata ce afla ea insasi acest fapt."



In practica, exista o intelegere tacita si toate femeile comunica sarcina abia dupa ce trec primele 3 luni.



Cum o dau, cum o intorc, cred ca nu va fi prea bine pentru mine. O si vad pe office managera reprosandu-mi ca nu am spus mai devreme (ca sa ma fi repartizat din prima la cine stie ce ciuruc de avocat [bang]), iar in plus nu-l vad pe tipul asta de la Real Estate (care probabil vrea acum o secretara cu care sa iasa la pensie!) sa ma accepte pe mine (oricat de buna sunt eu) pentru doar 5-6 luni (aici se intra in concediul de maternitate cu 6 saptamani inainte de nastere [:)]), in loc sa-si aleaga o secretara proaspat angajata. Plus prejudecatile de rigoare...



Of, Doamne, ma apasa foarte tare chestia asta.





Felicia [gravi] 6+


[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre

*****************************



IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

S-o ajutam pe Sonia



#40
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 20:24

quote:
Of, Doamne, ma apasa foarte tare chestia asta.




eh, ce te apasa pe tine acu' in loc sa tzopai...cu bb... [:D]



Elise & BBLisa


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -