Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Schimbari si teama


48 raspunsuri la acest subiect

#41
iepumic

iepumic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.843 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 11:34



MissParker, stii ceva? Eu am mai putina experienta de viata decat tine dar in ultima vreme, in urma diverselor intamplari, am ajuns la concluzia ca nici un serviciu din lume nu poate fi mai important decat familia! De ce? Pt. ca oricat de ambitiosi si, poate, carieristi am fi....sau poate tocmai DE ACEEA....locuri de munca se mai gasesc....dar ca sa inlocuiesti o familie...sau sa o faci sa functioneze....nu se compara, nu este la fel de usor ca gasirea unui alt loc de munca! tu VEI FI MAMA!!!!!!!! si, nu vreau sa te jignesc dar stiu sigur ca esti constienta de asta, dupa cat ti-ai dorit asta si tinand cont de varsta pe care o ai....NIMIC nu mai conteaza acum. Ei nu te pot da afara si chiar daca te vor sicana si iti vor face diverse faze urate, trateaza-i cu IGNORE, fa-ti treaba cat de bine poti, urmareste-ti interesul si nu le arata ca te afecteaza sicanele lor (asta ii va durea cel mai mult!). Si cand te vei intoarce din concediul pt. cresterea copilului, vei vedea tu ce vei face!!!!! Esti capabila, ai si experienta si sunt convinsa ca te vei descurca de minune!

Ma bucur ENORM pt tine si familia ta ca veti avea un bb! [flo][flo][flo][flo] FELICITARI!!!!!!!!!!!!!! Sa ai o sarcina usoara si fara nici un fel de probleme.





Iepumic [iepu]

Noi pozici cu Iepi-Mici

CONCEDIU 2007



All's Well That Ends Well.

#42
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 13:27

nu trata cu atata pesimism situatia asta. si nu te mai stresa, ca nu face bine lui bb. poate o sa ai noroc si o sa se bucure pt tine, ca in cazul lui lorelai. tipa asta, office manager, nu are si ea copii? ca daca ar avea, te-ar intelege mai bine poate. si cu directorul ala de la Real Estate nu tre sa fie asa rau. ii spui ca dupa ce se termina CIC-ul (nu stiu cat timp e la voi in Germania) te intorci si poate o sa lucrezi la el pana la pensie, de ce nu? o pauza nu e asa mare tragedie. macar o sa ia pe cineva cu o luna poate doua inainte de a pleca tu, sa ai timp sa o instruiesti pe persoana respectiva. dar altii, carora le pleaca angajatii si in cele 2 sapt de preaviz nu au timp sa gaseasca pe cineva si cele doua persoane nici nu se suprapun, cea noua habar n-o sa aiba ce e de facut in firma, nu e continuitate. am vazut destule cazuri din astea.

sper ca ai inteles ce am vrut sa zic [hot]




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]

#43
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 13:44

Ramonika, nu, tipa asta care e office manager are peste 60 de ani si nu are copii, e o vrajitoare cu o voce mieunata, de o falsitate care te zgarie pe creier. Tocmai de aceea mi-e si scarba la gandul discutiei pe care va trebui s-o am cu ea. Ce sa inteleaga ea, care nu are la capitolul realizari decat slujba, din prioritatile adevarate ale vietii? Pe ea n-o intereseaza decat sa exploateze oamenii cat poate. O colega de 24 de ani, care a venit la noi acum un an direct de pe bancile scolii, mi-a povestit ca dupa interviul de angajare, cand i s-a trimis acasa contractul la semnat a constatat ca salariul era cu 200 de euro mai mic decat suma discutata la interviu. [bang] Iar ea, saracuta, lipsita de experienta si multumita totusi ca o angajeaza o firma atat de mare si prestigioasa ([vom]), a semnat asa. Sunt sigura ca daca suna si o intreba pe office managera ce e cu suma aia, nenorocita ar fi ametit-o probabil cu o explicatie de genul "Vaaaai, scuze, asistenta mea a preluat textul dintr-un contract mai vechi si a uitat sa actualizeze suma. Evident ca dvs. veti primi mai mult decat persoana cu contractul celalalt!", bla-bla-bla. Dar pana cand indrazneste cineva s-o sune si sa-i ceara socoteala, ea face chestia asta constant la noile angajari, batandu-si joc de fetele astea tinere si naive... Ce mai, e o escroaca ordinara. Asta ca sa vedeti ca oameni fara caracter exista peste tot.



Elise, apreciez efortul tau de a ma inveseli, insa gandeste-te ca nu am chef sa mi se faca zile amare in cele 6 luni cat voi mai lucra inainte de concediul de maternitate si in plus aveam intentia sa-mi las niste usi deschise pt. a putea reveni frumos cand ma voi decide sa reincep munca... fiindca nu ne putem permite sa stau acasa mai mult de 2 ani! Nu am acum putere si nici chef de conflicte sau de reprosuri nerusinate din partea unei asemenea vaci insensibile care mai are si puterea de a ma repartiza cine stie carui sef idiot... de aia ma apasa chestia asta.



iepumic, multumesc mult pentru cuvintele frumoase si incurajari. Si eu mi-am "reformatat" prioritatile, altfel nu luam decizia de a avea un bebe. Stiu ca familia e cel mai important lucru si voi trai in armonie cu ceea ce simt. Totusi, ma enerveaza in contextul asta faptul ca va trebui sa mint acum (cand mie imi vine tot timpul sa-mi pun un afis pe piept cu "Voi avea un copil si sunt in al noualea cer!") si ma deranjeaza ca voi fi bagata intr-o situatie destul de incurcata si neplacuta... fiindca iti dai seama ca nici tipul care acum crede ca voi lucra pt. el si nici office managera nu vor fi incantati ca-i las "balta" in ultima clipa, dupa ce amandoi contasera pe faptul ca vor avea o grija mai putin. Tipa asta este f. periculoasa (mieroasa uneori si apoi lama de cutit insangerata cand nu ii convine ei ceva), de aceea stau oarecum cu teama sa nu cumva sa imi faca vreun rau.



Sper insa ca in cativa ani, cand ma voi decide eu sa revin, ea va fi dracului la pensie si atunci lucrurile vor sta altfel.



Nu stiu, poate sunt si hormonii, poate sunt si obosita, slabita, cert e ca trec printr-o perioada in care nu ma mai simt asa sigura pe mine ca inainte. Pe undeva e normal, acum am o raspundere mult mai mare, nu?





Felicia [gravi] 6+


[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre

*****************************



IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

S-o ajutam pe Sonia



#44
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 19:40

Draga mami in devenire, eu zic sa le spui, macar stii pe ce picior dansezi. Daca le place si te felicita bine, stai si tu relaxata, daca nu, macar ai timp si poti sa-ti faci un alt plan. Eu cred ca te vor injura din gros pentru bebele tau...sincer spun asta, dar ce-o sa-ti faca? Sa-ti ia boii de la bicicleta? E la noi o reclama acum pe tv la un site de recrutare, reclama e cu un sef imputit care-ti face zile negre si motto: "e doar un job nu o casnicie" imi place de nu mai pot...ia gandeste-te ce alte n lucruri naspa s-ar putea intampla...si ce norocoasa esti, pai am inteles ca ai cam 40 de ani, nu-ti dai seama ce noroc ai ca ai prins gravida, vrei sa te stresezi aiurea si sa periclitezi sarcina? Alte 10 joburi mai gasesti, dar copil...nu se stie. Am prietene cu trompele amputate din cauza de extrauterine, am colega cu histerectomie la 36 de ani facuta din cauza ca a pierdut unica sarcina din viata ei pe la 6 luni si era sa dea ea ortu' popii ca venea ca nebuna la job cand ii spusese medicul sa stea naibii in pat, am ...nu-ti mai zic, dar chiar vrei sa mori de grija lor?

Andries

#45
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 09 noiembrie 2007 - 21:20

Andries, multumesc [pup]



Fetelor, aveti dreptate, trebuie sa-mi fac si eu pielea mai de elefant, sa nu ma mai atinga nesimtirea si tupeul acestor roboti. Eu pana acum eram angajata-model, cu ore suplimentare de genul "open end", cu veniri in weekend la nevoie, saritoare, silitoare, corecta etc. Tocmai de aceea ma scarbeste atitudinea asta inumana. Nu vreau statuie, dar un minimum de decenta si de bun simt si de respect ... Ei, vorba aia: margaritas ante porcos.



Las' ca ma fac si eu a dracului si imi vad de treaba mea, oricum nu au ce sa-mi faca decat sa ma injure in gand (iar asta se va intoarce la ei, ca asa e in viata).



De pe 17 pana pe 22 suntem oricum in concediu la Roma, imi serbez frumusel cei 40 de ani si ma odihnesc si ma relaxez, iar cand ma intorc o sa merg pe 30 nov. la ginecolog si apoi o sa le spun (eventual il rog pe ginecolog sa-mi dea adeverinta ca sarcina a fost constatata abia pe 26 noiembrie, mai am o colega care n-a stiut pana in a 9-a saptamana ca era gravida); daca ma gandesc ca aici toate femeile comunica sarcina la servici dupa 12 saptamani si eu voi fi intr-a 10-a saptamana, mi se pare suficient de corect si fair.



Va multumesc inca o data pentru incurajari si gandurile bune!



[pup] pe toata lumea!





Felicia [gravi] 6+


[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre

*****************************



IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

S-o ajutam pe Sonia



#46
dana_lucia

dana_lucia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 11 noiembrie 2007 - 16:44

Draga Felicia si pe aceasta cale iti doresc sarcina usoara si un bebe sanatos care sa aduca multa bucurie in familia ta!
Despre cariera......ce sa zic, vorba multor fete care au scris mai sus, sarcina e pe primul plan si iti spune asta o ......"carierista"[:D] asa cum de altfel cred ca ti-am zis si pe PM!
Sa iti scriu putin despre cum am procedat eu cu anuntarea sarcinii. Am ramas insarcinata si lucrind in cercetare (chimie) aveam citeodata contact cu experimente de laborator sau verificari de experimente iar eu trebuia sa evit imediat intrarea in mediul cu solventi, adica in laborator chiar si fie numai pentru inspectare de experimente. Aici doctorul iti da o dovada ca esti insarcinata numai in jur de saptamina 12 de sarcina si atunci legea cere sa iti informezi, prin acea dovada de la medic, firma unde lucrezi. Ce am facut eu care trebuia sa evit total laboratorul imediat si sa nu astept pina in saptamina 12? Am discutat confidential cu medicul institutiei si acesta mi-a dat o dovada cum ca datorita unui tratament confidential nu am voie citeva saptamini in laborator. Si asta a fost perfect caci apoi in saptamina 12 am anuntat oficial ca sunt insarcinata si nu am avut nici un fel de probleme, reprosuri sau alte chestii de genul acesta, a mers totul mult mai bine si mai simplu decit mi-am imaginat eu initial. Am delegat un coleg care lucra de mai multa vreme pentru proiectele mele sa verifice totul experimental si nici ca am mai pus pasul in laborator toata sarcina. Multi se intrebau cum e posibil ca eu care eram atit de pasionata de ce lucrez sa accept atit de usor un gen de "computer-chemistry job" pentru atitea luni. Dar prioritatea mea a fost sarcina si bine am facut, e drept ca poate ar fi trebuit chiar sa lucrez 50% mai devreme decit am facut-o in timpul sarcinii dar oricum pina la urma a iesit totul bine. Am scris exemplul meu caci e absolut normal sa reactionezi cu cei de la firma in modul in care ai scris ca vei proceda, nu e tot timpul posibil sa stim exact cind raminem insarcinate si trebuie sa gindim strategic in avantajul bebeului si al nostru ca viitoare mame. Maniera de a le explica asa cum ai spus ca o vei face este f.buna dupa parerea mea, just go for it! Tin pumnii si te rog eu mult nu te stresa, nu e bine in timpul sarcinii. Savureaza din plin aceste momente unice iar restul problemelor se vor rezolva de la sine, o sa vezi.
Ai grija de tine si de bebe![flo]
Cu drag,
Dana Lucia si [auto]Alberto

#47
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 13 noiembrie 2007 - 20:33

Dana Lucia, multumesc mult [pup]



O sa va tin la curent si sper ca nenorocita de office managera sa nu imi faca zile amare dupa ce am sa-i comunic.





Felicia [gravi] 7+


[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre

*****************************



IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

S-o ajutam pe Sonia



#48
iepumic

iepumic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.843 mesaje

Postat 14 noiembrie 2007 - 10:53



MissParker, La multi ani, ca se apropie ziua ta! [s][s][s]





Iepumic [iepu]

Noi pozici cu Iepi-Mici

CONCEDIU 2007



All's Well That Ends Well.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Astăzi, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -