Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 7 voturi

Satul cu 28 de biserici si fara apa si canalizare

biserica

259 raspunsuri la acest subiect

#31
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 10:07

Problema e ca o vorba veche spune"popa-i omu` dracului..."

Madalino, iar le-ai incurcat .....ala era banul nu popa. 



#32
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 10:13

Iar eu nu am cunoscut personal nici un preot "omenos" cita vreme am locuit in Ro, doar niste batrini calugari pe la manastiri. Nu neg ca ar exista, ci doar ca probabil sint rari. Iar medici "omenosi" nu ai intilnit?? Mai bine nu mai comentez.

 

Deci sintem pe un forum crestin? Sa stiu sa ma retrag.

 

Tare nelalocul lui acest comentariu, incepind cu catalogarea Mirelei in prima propozitie. 

Simina, presupun ca esti medic si ca am reusit sa te supar. Iarta-ma, nu asta a fost intentia! Imi pare f rau ca ai interpretat mesajul meu atat de personal:(

Poate ca postarea mea a avut aerul de generalizare, n-am vrut :(

Ma omoara comunicarea asta in scris, din spatele ecranului :(((

 

Uite, eu nu ma supar, dar ma simt cumva atacata aproape de fiecare data cand Mirela deschide cate-un subiect doar ca sa infiereze pe cate cineva sau ceva, de multe ori o persoana sau o institutie cu care ea nu rezoneaza.

Suntem diferiti si e normal sa avem pareri diferite, insa eu cred ca cei care pot cumva modera sau directiona o discutie pot fi ceva mai impartiali. Si sunt convinsa ca exista niste subiecte de actualitate aducatoare de trafic si e normal sa fie asa, dar cred ca ar fi mult mai cinstit ca la inscrierea pe DC sa se precizeze ca acesta e un loc unde punem la colt pe cei care nu intra-n rand!

 

Imi pare rau pt tine ca nu ai intalnit niciun preot omenos cata vreme ai locuit in Ro. Sincer, imi pare rau.

Eu am intalnit si am gasit alinare in rugaciune si in biserica atunci cand tatal meu a murit cu zile, din vina unui sistem medical corupt pana la maduva! Si din vina unei doctorite care doarme in timpul garzilor. Si din vina unor asistente cainoase, care urlau la el, ca doar bolnavul e vinovat atunci cand asistenta-i sparge o vena dupa alta! Si cand i se face transfuzie cu sange scos direct din frigider!

Si nu, la preot nu m-am dus niciodata cu plicul, asa cum m-am dus la medic! Iar la medic am scos plicul nu de drag, ci pt ca altfel nici nu se uita la bolnav. Si acum ma simt murdara, desi au trecut cativa ani, si acum imi aduc aminte cum a deschis plicul si-a numarat, apoi a multumit!

La preot, daca am avut lacrimi in ochi, am gasit o vorba buna, un cuvant bland, chiar din inima si-o rugaciune care m-a ajutat si mi-a dat putere sa merg mai departe.

La medic... mi s-a intamplat sa gasesc si  fum de tigara in cabinet, de mi-au lacrimat ochii si mai si!

Asa ca, Simina, iarta-ma daca te-am suparat, dar acestea-mi sunt amintirile despre sistemul medical din Ro. Nu le pot schimba, nu le pot uita... Cand am realizat ca nu e nicio speranta, am plecat :(((

 

Asta e realitatea, o cunoastem aproape cu totii, dar ne impiedicam de cele 28 capele si paraclise, care nu-s tot aia cu o biserica. Si ne batem joc de munca unui Om, caci Parintele Tanase e Om, inainte de a fi preot e Om.

 

Poate ca ipoteza mea e mult prea curajoasa, dar pariez ca din spagile luate de medicii dintr-un mare spital din Bucuresti timp de un an se poate face canalizare la Valea Plopului. 

 

Vad ca se discuta despre civilizatie, conditii civilizate samd.

Raspund printr-o parafraza: la ce-mi foloseste civilizatia daca mi-am pierdut sufletul?

 

Mirela, iarta-ma si tu daca te-am suparat! Ti-am mai spus si alta data, eu va apreciez f mult munca, si tie si sotului tau, cred ca ceea ce faceti voi e f frumos si deloc usor. Dar zau ca ma lasi perplexa de f multe ori :) Tu, care esti o persoana sensibila si de calitate, sa pleci urechea la tot felul de stiri de prin ziare, articole scrise de jurnalisti fara scrupule, fara condei... 

 

Si, ca o mentiune mica, Biserica Ortodoxa are mai degraba o misiune isihasta, socialul nu-i pe primul plan. Romania e tara laica, nu-i asa? Deci nu-i normal ca intr-o tara laica sa fie responsabila de latura sociala una dintre biserici.



#33
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 10:22


 

Uite, eu nu ma supar, dar ma simt cumva atacata aproape de fiecare data cand Mirela deschide cate-un subiect doar ca sa infiereze pe cate cineva sau ceva, de multe ori o persoana sau o institutie cu care ea nu rezoneaza.

Suntem diferiti si e normal sa avem pareri diferite, insa eu cred ca cei care pot cumva modera sau directiona o discutie pot fi ceva mai impartiali. Si sunt convinsa ca exista niste subiecte de actualitate aducatoare de trafic si e normal sa fie asa, dar cred ca ar fi mult mai cinstit ca la inscrierea pe DC sa se precizeze ca acesta e un loc unde punem la colt pe cei care nu intra-n rand!

 

Si eu la fel!Sustin 100% partea asta a mesajului tau,nici eu nu inteleg pozitia Mirelei(pe care de altfel o respect foarte mult)vis a vis de biserica si religia crestina.

 

Ma deranjeaza enorm cum arunca cu noroi si mistocareste tot ce tine de cele doua,de fapt ea ridiculizeaza pe toti cei ce cred !

 

Trafic s epoate face si fara sa arunci cu noroi!

 

Mirela...eu am fost "in razboi cu Dumnezeu",am fost suparata cumplit si l-am urit as spune ca a luat-o pe mama...insa am citiva ani ,de cind incerc sa fac pace cu el si cu mine insami.Si desi n-am ajuns la stadiul de rugaciuni si mers la biserica,deci nu sunt ceea ce se cheama credinciosul clasic,incerc sa ajung pe drumul asta(cred totusi,desi nu sunt inca 100% convinsa ca e rumul bun)...ma deranjeaza enorm, enorm mistocareala pe seama celor sfinte.

 

Am facut precizarea asta pentru ca tu desi nu stii nimic despre mine,iti permiti sa arunci in unele mesaje niste acuzatii,de parca am fi baut deseaori cafele impreuna si am stat la taclale.

 

Dana



#34
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:00

Nu cred ca oamenii aia stau in biserica pentru ca sunt prea multe si ar fi prea răsfirati.:)) Si nici nu a zis cineva ca sunt nesimtiti.
Dar intrebarea pe care si-o pun cei care citesc despre 28 de biserici in care nu se tin slujbe decat foarte rar pentru ca sunt multe, este de ce in loc sa se imbunatateasca conditiile de viata ale celor care traiesc acolo s-au construit atatea biserici.
In fond daca banii aceia erau folositi pentru a se asfalta drumurile de exemplu ,erau folositi pentru binele comunitatii.

Intrebarea pe care si-o pun cei multi are un raspuns foarte simplu.

Fiecare alege ce sa faca cu banii caci nu le poti face pe toate si nu ii poti multumi pe toti.

Unii aleg sa dea bani pentru copiii amarati, altii pentru bolnavii de cancer.

Nu-i corect sa tragi de maneca pe cel care da si sa-i imputi ca nu a dat si pentru cancer, de exemplu.

 

Dar sunt sigura ca o bisericuta, sau 28, costa mult mai putin decat o canalizare, pentru un un sat intreg.

Nici nu stiu din ce bani a facut preotul bisericile, insa sigur nu din bani dati de guvern, nu din banii platitorilor de taxe.

In alta ordine de idei donatiile se dau pentru un scop anume. Legal nu ai voie sa le schimbi destinatia.

 

Scopul acelui preot este sa imbunatateasca conditiile de trai si sa dea educatie  celor 400 de copii, nu ale satenilor.

Cati dintre noi se pot lauda ca au facut asa ceva?

 

Nici macar nu stim daca satenii aia care fac mancare pentru copii sau ii iau in gazda sunt platiti sau nu, sau cate dintre donatii sunt folosite pentru binele comunitatii.

 

===

Uite eu vreau sa ies sa pun flori iin gradinita blocului. M-as intrista sa stiu ca cineva imi reproseaza ca nu am folosit banii aia si munca mea pentru cutii de scrisori noi - ca ar trebui si alea.

======

 

Dimpotriva eu vad asa lucrurile:

Pai, tu, guvern, fui mama lui de guvern, cand vezi ca cineva se lupta pentru niste copii amarati, te degreveaza de niste cheltuieli, se substiutie cu brio datoriei tale, nu esti in stare sa dai o ordonanata prin care sa dispui asfaltarea si canalizarea acelui sat. Stai cu cu.u pe camasa in timp ce altii iti fac treaba.

Pentru asta as lupta din toate puterile.



#35
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:02



Si eu la fel!Sustin 100% partea asta a mesajului tau,nici eu nu inteleg pozitia Mirelei(pe care de altfel o respect foarte mult)vis a vis de biserica si religia crestina.

 

Ma deranjeaza enorm cum arunca cu noroi si mistocareste tot ce tine de cele doua,de fapt ea ridiculizeaza pe toti cei ce cred !

 

Trafic s epoate face si fara sa arunci cu noroi!

 

Mirela...eu am fost "in razboi cu Dumnezeu",am fost suparata cumplit si l-am urit as spune ca a luat-o pe mama...insa am citiva ani ,de cind incerc sa fac pace cu el si cu mine insami.Si desi n-am ajuns la stadiul de rugaciuni si mers la biserica,deci nu sunt ceea ce se cheama credinciosul clasic,incerc sa ajung pe drumul asta(cred totusi,desi nu sunt inca 100% convinsa ca e rumul bun)...ma deranjeaza enorm, enorm mistocareala pe seama celor sfinte.

 

Am facut precizarea asta pentru ca tu desi nu stii nimic despre mine,iti permiti sa arunci in unele mesaje niste acuzatii,de parca am fi baut deseaori cafele impreuna si am stat la taclale.

 

Dana

Andacos, mesajul tau este un atac la persoana fara nici o justificare. Eu nu mistocaresc nimic!!! Am preluat un articol de ziar si ma intrebam sincer de ce sunt 28 de biserici intr-un sat fara canalizare. CE MISTOCAREALA E ASTA ???

Si nu as face asta in nici un caz insa tu nu stii sa sustii o conversatie inteligenta fara sa ma ataci personal si fara sa aduci in discutie traficul si alte chestii pe care iti spun sincer ca nu le intelegi, sunt aiurea in tramvai  si e pacat. SI urat.

 

De fiecare data cand imi permit sa discut aspect legate de biserica, apar si niste amazoane care se lupta cu vantul si care nu reusesc sa inteleaga despre ce se discuta pentru ca ele apara crestinii chipurile si popii. [:-)))] de cei care au tupeul sa isi puna si niste intrebari 

  Si apropos, asta nu e un forum crestin ci unul care se doreste intelligent.

 

Pacat.



#36
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:05

 

 

De fiecare data cand imi permit sa discut aspect legate de biserica, apar si niste amazoane care se lupta cu vantul si care nu reusesc sa inteleaga despre ce se discuta pentru ca ele apara crestinii chipurile.

 

Pacat.

Iar eu consider ca atacul vine din partea ta!(ca mai sus)

Plus partea cu converastia inteligenta...Foarte urit din partea ta ,Mirela!Sunt complet dezamagita!

 

Dana


Editat de andacos, 25 martie 2014 - 11:06 .


#37
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:09



Andacos, mesajul tau este un atac la persoana fara nici o justificare. Eu nu mistocaresc nimic!!! Si nu as face asta in nici un caz insa tu nu stii sa sustii o conversatie inteligenta fara sa ma ataci personal si fara sa aduci in discutie traficul si alte chestii pe care iti spun sincer ca nu le intelegi, sunt aiurea in tramvai  si e pacat.

 

De fiecare data cand imi permit sa discut aspect legate de biserica, apar si niste amazoane care se lupta cu vantul si care nu reusesc sa inteleaga despre ce se discuta pentru ca ele apara crestinii chipurile si popii. [:-)))]  Si apropos, asta nu e un forum crestin ci unul care se doreste intelligent.

 

Pacat.

Si te-am raportat si la moderator [:-)))] [:-)))] pentru ca tu in acest mesaj,faci ceea ce un admniistrator nu ar trebui s afaca,ataci,exact ceea ce ne indemni pe noi s anu facem!

 

Foarte urit atacul tau asupra capacitatilor mele intelectuale,foarte urit atacul tau asupra mea ca membru al acestui forum!

 

PS:Traficul l-ai adus tu in discutie,nu eu!Ca nue treaba mea traficul pe forum!

 

Dana


Editat de andacos, 25 martie 2014 - 11:10 .


#38
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:09

Pot sa inteleg ca misiunea parintelui Tanase e una legata de zona aceasta a credintei.

Nu il putem condamna ca de ce nu este apa curenta si canalizare... Eventual ne putem indrepta catre autoritati, catre politicienii care reprezinta comunitatea..etc

 

Putem insa spera ca daca demersurile lui sunt unele cu adevarat si profund crestine ia in calcul educatia si asistenta medicala pentru acesti copii.


Editat de alinuk, 25 martie 2014 - 11:12 .


#39
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:10

Mai vroiam sa mai zic ceva.

 

Nu ma deranjeaza cele 28 de biserici chiar daca nu le vad rostul. Daca ele pot schimba destinele copiilor alora, asa sa fie! Daca numai simplul fapt ca ele exista acolo ii fac pe oamenii aia mai buni fata de semenii lor, asa sa fie!

 

 

Dar ma deranjeaza al naibii de mult catedrala neamului. Se ridica din banii mei, nu o vreau, nu-i vad rostul, mi se pare o ipocrizie fara margini si o megalomanie inutila.

Nu vreau nici biserici care fura locurile de joaca ale copiilor.



#40
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:10

Alina, eu nu vorbesc de parintele respectiv. Eu vorbest de 28 de biserici - sau el e parinte la 28 de biserici??????

Voi nu puteti discuta nimic dpdv laic?





Etichetat si cu biserica

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -