Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 7 voturi

Satul cu 28 de biserici si fara apa si canalizare

biserica

259 raspunsuri la acest subiect

#51
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:32

Nu mi place deloc tonul discutiei de pe acest topic dar mi e greu sa nu intervin.Nu sunt vreo mare credincioasa, nu calc la biserica decat o data la cativa ani, dar despre subiect pot sa spun cateva cuvinte.

Am fost personal la Valea Plopului si l-am cunoscut pe parintele Tanase.In asezamantul unde locuiesc copiii nu am vazut bisericile despre care se vorbeste in articol.Ce o fi in satul propriu zis, habar nu am.Am vazut insa cum arata acel loc, care este un colt de rai, la propriu.Si stiu ca tot ceea ce inseamna administrare, organizare, finantare, este pe spatele acestui om.Am vazut copii care locuiesc in conditii mai mult decat civilizate, copii jucandu se fericiti, ingrijiti , educati si iubiti.Si casute in care locuiesc batrani alungati de familii si societate, care acolo au gasit o usa deschisa.

Si ma revolta intrebarea legata de ,, implicarea sociala a bisericii''.Cel putin in acest context chiar nu isi are locul.Mirela, iti recomand din tot sufletul sa faci o vizita la Valea Plopului atunci cand vei avea ocazia.O sa fii impresionata pana la lacrimi de ceea ce vei gasi acolo.

 

Cat despre apa si canalizare...e un sat de munte, numai serpentine, de canalizare nu cred ca se va pune problema vreodata si nici nu cred ca exista vreo localitate in zona respectiva care sa aiba asa ceva.Iar apa curenta...common...au niste fantani cu apa plata, daca vor apa in casa e destul sa si puna un hidrofor sau o poompa in puturi, nu si doreste nimeni apa de la retea pentru care sa plateasca sute de lei /luna...



#52
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:36

Nu mi place deloc tonul discutiei de pe acest topic dar mi e greu sa nu intervin.Nu sunt vreo mare credincioasa, nu calc la biserica decat o data la cativa ani, dar despre subiect pot sa spun cateva cuvinte.

Am fost personal la Valea Plopului si l-am cunoscut pe parintele Tanase.In asezamantul unde locuiesc copiii nu am vazut bisericile despre care se vorbeste in articol.Ce o fi in satul propriu zis, habar nu am.Am vazut insa cum arata acel loc, care este un colt de rai, la propriu.Si stiu ca tot ceea ce inseamna administrare, organizare, finantare, este pe spatele acestui om.Am vazut copii care locuiesc in conditii mai mult decat civilizate, copii jucandu se fericiti, ingrijiti , educati si iubiti.Si casute in care locuiesc batrani alungati de familii si societate, care acolo au gasit o usa deschisa.

Si ma revolta intrebarea legata de ,, implicarea sociala a bisericii''.Cel putin in acest context chiar nu isi are locul.Mirela, iti recomand din tot sufletul sa faci o vizita la Valea Plopului atunci cand vei avea ocazia.O sa fii impresionata pana la lacrimi de ceea ce vei gasi acolo.

 

Cat despre apa si canalizare...e un sat de munte, numai serpentine, de canalizare nu cred ca se va pune problema vreodata si nici nu cred ca exista vreo localitate in zona respectiva care sa aiba asa ceva.Iar apa curenta...common...au niste fantani cu apa plata, daca vor apa in casa e destul sa si puna un hidrofor sau o poompa in puturi, nu si doreste nimeni apa de la retea pentru care sa plateasca sute de lei /luna...

Pai pina sa vada toate astea,reporterul ala de doi bani (citat de altfel cu mare sigr)s.-a impiedicat pur si simplu de cele 28 de biserici.

 

oare nu e  clar ca e tendentios reportajul?

 

Dana



#53
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:39

Tot ziceam de prietena mea, a vrut duminica sa ma duca la o biserica mica.

Si era foarte mindra ca la slujba de dimineata erau 13 popi (?!).

Nu am comentat nimic pentru ca ea crede, dar nici nu m-am dus.

Eu ma intreb popi aia din ce sint platiti, ca unul ar ajunge pentru o biserica asa mica......

Si da preotii aia sint platiti din bani contribuabililor, aia ar trebui sa va indigneze.

Cele 28 de biserici constuiti din donatii - deci lumea a dat de buna voie.

Si am inteles ca acolo se si ajuta ....deci e un fel de ajutor al sarmanilor mai mult.



#54
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:40

articolul despre cele 28 de biserici e scris de Hotnews - si confirmat si de Jurnalul -

Trebuia sa merg sa verific cate biserici sunt inainte a pune un subiect pe forum? Eu consider si Hotnews si Jurnalul surse serioase. [flo2]



#55
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:44

articolul despre cele 28 de biserici e scris de Hotnews - si confirmat si de Jurnalul -

Trebuia sa merg sa verific cate biserici sunt inainte a pune un subiect pe forum? Eu consider si Hotnews si Jurnalul surse serioase. [flo2]

Or fi surse serioase, dar in articol s-a batut saua numai pe cele 28 de biserici, nu de ce se face ceva in sat. 

Deci mai si analizam ce punem pe forum.  [flo2]

Ziarele alea trebuie sa se mai si vinda. 



#56
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:49

O societate este cu atat mai evoluata cu cat accesul la educatie este mai bun, pentru cat mai multi cetateni.  Eu sincer ma indoiesc de educatia celor de acolo, cati ajung in afara satului, cati ajung la o facultate, cati ajung sa aiba un loc de munca. Este o solutie pe termen scurt, si atat, ca si padocurile pentru caini, stiu, suna ciudat. Salvarea copiilor a caror mame voiau avort, ok, ce se va intampla cu acei copii la 18 ani, fara sustinerea parintilor, fara o pregatire - exista scoli macar profesionale, invata ceva copiii aia? Unde vor ajunge, din ce se vor intretine? Eu as investi in pregatire, in insertia sociala, pentru ca nu ajuta la nimic sa te rogi sa-ti dea Dumnezeu in traista. Eu chiar nu inteleg cum de nu se vede asta, cat de limitati si inapoiati sunt crescuti unii copii. Cum se poate ca in acest moment oamenii sa nu-si doreasca conditii decente de trai ci biserici, cum oamenii cu "greutate" din sat nu pledeaze pentru asta? Oare in general oamenii nu vor sa evolueze, sau ii vrea cineva ignoranti?



#57
ramonaa

ramonaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:52

Ok, luam partea buna ca se ajuta cei sarmani. Dar orice cladire trebuie intretinuta in timp, banii care se vor folosi (nu are importanta sursa lor) in acest scop, de-a lungul anilor, nu ar fi mai buni pentru imbunatatirea calitatii vietii a celor sarmani? Si daca va mai construi biserici va deveni un sat de biserici, paraclise? Totusi nu este prea mult?



#58
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:52

iulia,dar ce s eintimpla cu copiii aflati in orfelinatele de stat dupa 18 ani?

 

Eu personal nu cred ca acesti copii nu sunt ajutati sa -si gaseasca un drum,nu sunt scolarizati,indreptati spre invataura...ci doar indoctrinati religiosi,cum isi inchipuie unii.

 

Are cineva ceva mai multe informatii despre ce s eintimpla dupa ce ies din casele d ecopii de acolo?

 

Dana



#59
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:56

"eumada, pe 24 Mar 2014 - 18:37, a spus:
    Problema e ca o vorba veche spune"popa-i omu` dracului..."

 
"ab5174: Madalino, iar le-ai incurcat .....ala era banul nu popa."

 

si era ochiul nu omul [:-)))] [:-)))]

 

Banul e ochiul dracului!!!



#60
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 11:58

Sa ajunga sat de biserici! Va fi o atractie turistica interesanta, un loc neobisnuit pentru lumea spirituala ortodoxa... si oamenii locului vor caza turisti, pensiuni, chestii locale, si iata o idee! Nu cred ca parintele acela construieste la mosul absolut compulsiv, cred ca urmareste o idee, care nu e deloc proasta.





Etichetat si cu biserica

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -