Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 10 voturi

cum sa procedez cu mama


200 raspunsuri la acest subiect

#31
monalac

monalac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.342 mesaje

Postat 14 august 2006 - 10:55

daaaa...am citit si pot sa spun ca se poate si mai rau-mama mea,cand am ramas prima data insarcinata si i am spus,a luat foc,ca sa fac avort,ca ce mi tb mie copil acum,cand n am inca licenta luata...,asta in conditiile in care eram casatorita aveam 27 ani si locuiam doar cu sotul meu.din pacate,n a fost sa fie si prima sarcina s a oprit in evolutie la 3 luni...peste 2 ani,am ramas insarcinata,de data asta eram licentiata[bang]asa ca nu mi a zis decat ca ei sa nu i aduc copilul pana la 2 ani,ca ea nu suporta copiii mici si mi a mai zis o faza de genul-ce,faci copil sa mi l aduci mie,sa ma chinui eu cu el,asa cum mi ai lasat o pe rona-rona fiind cateaua pe care am lasat o la ea at cand m am casatorit...va dat seama,compara un caine cu un copil...cand a aflat ca am sindrom antifosfolipidic si ca tb sa fac o injectie pe zi tp de 9 luni,ca tb sa fac imprumut la banca sa mi pot permite cheltuielile care se impuneau,mi a spus ca ce sunt fraiera si ma chinui atat,ca si alte femei n au copii si ce mare lucru....pe tp sarcinii am fost de 4 ori internata in spital,la buc,care e la 60 km de orasul meu,dar n a venit la mine,decat cand am nascut,ca in rest i s a parut prea mare deranjul...si stateam cate o sapt in spital,la perfuzii,si ma uitam cu jind la toate gravidele din salon cu mine pe care le vizitau parintii si le aduceau de toate...cand am venit cu copilul acasa,dupa 9 zile petrecute in spital,rupta de obosita,cu o operatie care inca mai supura,nu mi a facut nici macar ceva de mancare....,desi in spital nu avusesem voie sa mananc decat supa si sa beau m lichide...a doua zi am rugat o sa vina sa mi arate cum sa i fac baie lui cris,dar mi a spus ca ea nu vine seara,ca n are chef,daca vreau sa vina dimineata,la 10,asa ca am renuntat....de cate ori venea la mine,sa l vada pe cris,ma critica ca de ce nu i introduc mancarea solida de la 2 luni si mi arata o carte veche in care intr adevar,asa scria,ca de ce nu i dau lapte de vaca....,ca ea nu se mai baga daca n o ascult....am avut un copil tare plangacios,nici acum,dupa 1 an si 7 luni de la nastere,nu stiu ce i aia noapte dormita ,acum insa e mai bine,dar pana la 1 an a fost groaznic,dar nu m a ajutat decat sotul meu...,insa nu regret nimic...pe la ea mergem rar,desi sta la o jumatate de ora de mers pe jos,nu i l am lasat niciodata pe cris si la nunta daca ne am dus sau la un botez,l am luat cu noi,dar n am incredere...sa l las.imi tot reproseaza ca nu l duc acolo,insa cand il duc are o masa in toata sufrageria in care copilul mereu da cu capul,are niste bibelouri si cris le ia si i tot spune acolo n ai voie,acolo nu,de se uita saracul copil...i am spus sa le ia de acolo,sa si stranga masa din mijl sufrageriei,dar nici nu vrea sa auda...,ca ce,in casa ei face ce vrea...cand a mai venit pe la mine o rugam sa ma ajute,sa mi faca putina curatenie,ca eram capie de somn,dar ea ma refuza,zicea ca daca vreau sa fac eu,ca sta ea cu copilul .hai ca mai continuu...,mai tz

#32
doinabita

doinabita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.473 mesaje

Postat 14 august 2006 - 11:21

Fa cum fac eu ,ii spun ce nu imi convine fara ton de cearta,caci tu esti langa Stefan stii ce vrea ,il simti ce nevoi are cand trebuie sa bea ,cand ii e foame,caci sfaturi e usor sa-ti dea de la distanta si sa te cicaleasca .Mama mea face la fel dar cand erau copii nostri mici ea locuia la Suceava, soacra mea la Turnu Magurele,eu cu sotul meu i-am crescut singuri am platit femei ca sa ne tinem serviciile caci la cresa nu voiau sa stea,iar acumm de 12 ani mama s-a mutat la Zimnicea are apartamentul ei .Cand s-a intamplat necazul cu fiul meu cel mare Dan,in loc sa ma ajute mai mult ma tragea la fund, cu intrebari:ce o sa faceti voi cu copilul asta?in loc sa ma ajute cu Dan creste in oras copilul altuia penteu un milion de lei pe luna caci zice ca nu-i ajunge pensia si tot la mine vine ca nu are aia ca i s-a spart o teava...as putea scrie nu un roman ci zece dar ...cand am primit programarea in China pentru Dan mi-a zis ce o sa faceti?caci costa o gramada de bani...Cand am plecat pe la Bucuresti sa depun dosare pentru sponsorizari pentru baiat nu a venit nici macar sa vada au nevoie de ceva...vezi ca se poate si mai rau decat la tine!Eu o respect ca e mama si atat!La fel fa si tu!

bita doina

#33
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 14 august 2006 - 21:50

Monalac, uite si tu ce mama ai???? Doamne, e rau asa....[bang] Intrece toate masurile.





Fetelor, de joi pana duminica am fost la casuta noastra la tara...si uite au trecut zilele. Ce bine a fost la aer curat....si departe de oras, de zgomot.

Ai mei s-au mirat de ce nu venim la ei...

Ha, ha...pai uite asa, nu vrem. Avem altele prioritare.

Am rezistat sa nu mergem acolo.

Am stat numai numai noi 3 si ne-am simtit super.

----------------------------------------------------------------

Stiti ce a zis tatal meu:"el nu se baga in relatia mea cu mama". Asta a zis la sotu'

E se tot abtine ....A mai fost pe aici pe la noi.....vede ca ceva nu e in regula. Eu ma comport normal, vorbesc frumos cu ea.

N-am ce-i face. Noi ne ferim cat putem de ea.

Vorbim numai la telefon..asta am acceptat ca acuma nu ma mai enerveaza la telefon.....





mai vorbim









PRAJITURI[pofta]

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)

Poze la 9 luni


#34
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 22 august 2006 - 18:20

fraza spusa de mami la telefon:

"draga las' ca-l duci pe steff aici 1 an pana merge la gradi daca tu mergi la lucru"

[hot]

rapsuns dat de mine:"n-am sa-ti las niciodata copilu daca tu vei face ce vrei tu cu el si n-ai sa ti cont de indicatiile mele".

Mama:"pai atunci vin io la voi si in week plec inapoi"

-asta mai vedem......brrrr[xx(]

mama: "cum sa-l dai la gradi de la 2 ani???



da ce are...daca va fi dezghetat si plin de energie il voi lasa.



Eu nu as putea sa-l vad pe steff acolo departe de noi 80 km....am muri eu si sotul fara el...si-apoi unde va fi educatia lui!!!!!







PRAJITURI[pofta]

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)

Poze la 9 luni


#35
gami

gami
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 august 2006 - 19:26

Draga mea hildegard am ramas foarte surprinsa despre ce ne-ai povestit despre mama ta.Sigur e vorba de mama ta si nu de soacra ta?HEI,am glumit.Eu nu vreau sa-ti spun decat atit:
-nu lasa pe nimeni sa-ti spuna ca nu esti o mama buna cu copilul tau;
-incearca sa te detasezi de tot circul pe care ti-l face(ai o sansa daca sotul este alaturi de tine)pentru ca numai asa iti poti creste in liniste copilul:
-nu uita ca tu stii cel mai bine ce e bun sau nu pentru copilul tau si dintre toti(bunice ,bunici,etc)tu esti cea mai indicata de a avea grija de el.In rest ...cainii latra ,caravana trece.....Multa bafta.

ddddd

#36
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 24 august 2006 - 17:49

Sunt foc de suparata de 15 minute.

pai sa vezi....ai mei sa duc in Croatia la mare...habar n-am pe unde, au si ceva prieteni pe acolo. Ok.

I-am sunat si sa vedeti:

mami: " nu ne dai copilu sa vino cu noi"????

BRRRR[bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang]

pai cum ....nici n-as putea sa propun asa ceva in locul ei.

Eu zic:

"Copilu papa titi inca....si e mic. N-a fost cu voi 1 zi dar sa mearga 1 sapt acolo"

Mama:"pai ce, io n-as sti sa am grija de el?

As gasi femei cu piept acolo sa-i deie lapte" si rade la telefon

Mami:"Eu sunt bunica si e si al meu nu numai al tau"



Auzi mai frate!!!!

Bataie de joc.

cum poate sa vorbeasca asa cu mine.

Si m-am luat de ea la care ea a inceput sa ma faca in toate felurile la telefon.

Oauuu.....i-am inchis telefonul.

punct

Mami:"Eu sunt bunica si e si al meu nu numai al tau"



--------------------------------------------------

Ce bunica denaturata si tanara pe deasupra. Imi pare rau ca trebuie sa zic asta dar ma descarc si io.[hot]

--------------------------------------------------

cum poate sa puna asa problema......???

spune-ti-mi voi!!!

Cum o fi mai incolo. Toata viata o sa am de indurat asta?

E nebuna femeia asta?

Intotdeauna imi strica ziua.

Ince le-am oferit masina noastra sa mearga ca a lor e stricata. Si nu stie daca o face dar pana la urma s-a reparat.





PRAJITURI[pofta]

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)

Poze la 9 luni


#37
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 24 august 2006 - 19:13

stiti ce m-ar bucura cel mai tare dar asta stiu sigur ca n-are cum sa se-ntample.

sa merga un psiholog acolo la maicamea si sa vada care e problema...poate sa vina dr. si la mine normal. Sa auda ce am de zis,nu?



asta e visul meu doar......



sau de ex. sa mai vorbeasca maicamea si cu alte mamaici tinere, sau dr. pediatri, mai ales astia, eu stiu......sa vada si cum fac altii si cum e normal.



deh, multe vreau[hot]



PRAJITURI[pofta]

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)

Poze la 9 luni


#38
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 24 august 2006 - 21:00

draga , de ce ai renuntat sa o inregistrezi, sa se auda si ea ce aberatii zice si o amneinti ca dai inregistrarea la toata lumea, sa vezi cum se potoleste, hai cumpara un reportofon si la treaba[biz]

mamica lui Ana Maria


Nihil Sine Deo!
Nimic fara Dumnezeu!

#39
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 25 august 2006 - 14:40

bella, de mult ma gandesc la asta.

dar cum sa inregistrez prin telefon ca nu ma pricep.

cat costa unul?





de vreo 30 min. a sunat fixul.Steff de abia a adormit in scaunul polly si repede l-am scos din priza sa nu mai sune.....era mama normal. A sunat si pe mobil dar e pus pe silentios.

si am trimis mesaj la sotu' la servici sa o sune sa vedem ce e....

erau pe drum inainte de vama.....si vai....cica "ea a glumit la ce mi-a zis". Ca de ce nu raspund. Sotu zice ca sunt cu steff si-l adorm....in fine...povesti.



cred ca-i lipseste[xinpat]serios!!!!

ea are probleme cu asta.

stiu pentru ca mi-a zis.

nu vreau sa fiu rea...dar asta e problema la femei. o femeie o ia razna daca n-are ce trebuie la pat....









PRAJITURI[pofta]

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)

Poze la 9 luni


#40
Luna1

Luna1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.135 mesaje

Postat 25 august 2006 - 17:51

Eu nu inteleg de ce te amarasti singura. Problema ta e simpla: ea e la 80 km nu te mai duci sa o vezi decat la sindrofii (nunti, botezuri, zile de nastere) la care sunt invitati si altii, ea poate veni la tine (pe teritoriul tau) sa vada copilul iar in momentul in care deschide gura ii spul clar si raspicat "pana nu vei putea sa ma tratezi ca pe o femeie si mama si sa ma respecti nu avem ce discuta" iar la telefon la fel, te jigneste inchizi. Te suna vorbesti normal si-i explici de ce ai inchis fara polemici (m-ai jignit). Incearca, astfel daca o tii la distanta poate vei reusi sa o faci sa accepte ca esti un adult.

Eu am aceeasi problema putin mai complicata: mama sta cu mine. In Romania pana la aproape 4 ani mama m-a ajutat enorm. Eu munceam la greu sa-i ofer puiului meu ce vrea ea avea grija de el .Locuiam in aceeasi casa. Totul era perfect (cu exceptia faptului ca stiam ca nu pot zice nimic legat de cresterea si educarea lui ca-i sarea mustarul sa nu o invat eu pe ea), trebuie sa recunosc ca in mare majoritate totul era ok insa mereu ma simteam vinovata ca nu putem fi mai apropiata de fiul meu, putinul timp pe care il petreceam impreuna vedeam cate lucruri as dori sa schimb in cresterea si educatia lui si regretam ca stim ca daca i-as fi spus nu ar fi tinut cont si s-ar fi si suparat.Astfel dupa aproape 4 ani m-am recasatorit si am plecat cu copilul in Anglia. In cateva luni am reusit sa ne apropiem si sa si implementez ceea ce as fi dorit. (Sa invete sa manance singur la 4 ani sa nu-i dau in gura, sa doarma singur in camera lui, sa nu mai fie atat de obraznic si violent, cateodata imi tragea cate un pumn in ochi de credeam ca mor si nu stia ca doare, sa aiba ore stabile de masa si de somn, sa invete ca daca face dezastru in camera nu vine intotdeauna sluga si strange, sa nu mai manance tone de dulciuri, etc). Apoi am invitat-o pe mama sa locuiasca cu noi caci eram f apropiate. Insa nu mi-a venit sa cred cum m-a tratat si ce reactii a putut sa aiba si din partea mea. Cand a venit m-a laudat ca ce mama buna sunt, ca ce bine arata baiatul, etc. N-a trecut o saptamana si a inceput: ca sunt o mama incapabila, ca virgula copilul arata groaznic cand a venit ea, ca il dresez (adica de ce-i spun sa zica multumesc, de ce doarme singur saracutul) cum aidica nu-i dau zahar si sare in cantitati industriale, ca-i distrug copilaria din cauza ca nu bea sucuri acidulate si suc noaptea. S.a.m.d. In fine reactiile mele au fost deopotriva (caci niciodata nu mi-a placut zicala "capul plecat...") imi parea rau apoi, insa mi-a spus lucruri care nu pot sa le uit. Ca sunt o mama imorala, incapabila (iar fiul meu daca il intrebi acum ea poate pleca oriunde el sta cu mummy si cu daddy) ca sunt o sotie incapabila si am sa-mi pierd barbatul (fiind al doilea) din cauza ca-l pun sa faca lucruri care nici un barbat nu le-ar face (se duce din cand in cand si face piata si este intradevar un sot extraordinar insa niciodata nu a facut ceva ce nu a dorit si nu s-a oferit singur), ca am uitat de unde am plecat, ca eu nu sunt mama etc. In fine, mi-am schimbat mult parerea, o iubesc ca e mama mea insa.... nu mai e ce a fost.

In ultimul timp tot ce fac este sa o ignor. Incepe sa abereze si sa dea sfaturi (am uitat sa mentionez ca toti doctorii sunt idioti numai ca ea e bine, ea le stie pe toate) ma ridic si plec. Mai nou iar mi-a zis ca sunt incapabila, m-am ridicat si am plecat, a doua zi se purta ca si cum nu s-a intamplat nimic. Nici eu nu stiu ce e in capul ei insa nici nu ma mai intereseaza. Insa mi-e greu sa nu fiu influentata de ceea ce spune si dupa ce o face sunt nervoasa apoi ma intreb "daca totusi are dreptate?" Apoi sotul imi ridica moralul....

Asta e, pe acestia ii avem, om ajunge si noi la fel candva.

http://www.alina-jaime.co.uk/main.php


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -