Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 10 voturi

cum sa procedez cu mama


200 raspunsuri la acest subiect

#51
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 04 septembrie 2006 - 12:43

Cristina, am priceput.[flo][pup]



sincer, sa sti ca si eu cateodata sunt artagoasa
....[bang]



PRAJITURI[pofta]

Veronica si Stefan Peter (07.11.2005)

Poze la 10 luni


#52
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 05 septembrie 2006 - 00:41

De saptaman trecut nu mai vine sa ma ajute. Acum sunt singura. Trebuie sa-mi caut pe cineva sa ma ajute cateva ore pe zi cat eu duc fetita la tratament si in rest am sa ma descurc eu. Cat nu e scoala inceputa mai cer ajutorul soacrei sa mearga cu mine la dr., sau unde merg cu copii pe urma gata. Sper sa-m igasesc pe cineva si sa fie bine.





Paula & Alexa(13.12.1003) & Paul(03.01.2006)

#53
Boca Daniela

Boca Daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 07 septembrie 2006 - 16:33

Hildegard,cand ti-am citit povestea cu mama ta am ramas surprinsa,parca eu o scrisesem[:D],exact cu aceleasi probleme ma confrunt si eu cu mama.Suntem tot timpul in conflict de cand am nascut,dar la mine a fost mai rau pentru ca uneori m-am descarcat si pe sotul meu[q],am noroc ca e foarte intelegator si am trecut peste momentele neplacute.Mama venea la mine vezi doamne sa ma ajute si nici nu intra in casa si incepea cu ploaia de reprosuri si critici,eu super obosita si stresata numai de asta nu aveam nevoie.Mi-am pierdut si laptele pe la 3 luni jumate din cauza ei,ca m-a tot batut la cap sa-i dau lapte praf.Cat timp a stat la mine a fost un cosmar,bine ca nu am divortat din cauza ei.La noi situatia e mai delicata fiindca stam in apartamentul cumparat si mobilat de parinti,deci ei cred ca au toate drepturile.
Dar de un an de zile am inceput sa o pun la punct asa cum trebuie,cand se baga in ce nu trebuie,tip la ea de nu mai are curajul sa zica nimic,si bineinteles nu o mai sun deloc.
Acum trebuie sa recunosc ca m-a ajutat enorm pana acuma,si in prezent cand vine mai face de mancare sau sta cu Alex sau il scoate in parc,dar tot timpul cat sta ma toaca la cap de nu mai pot,cand pleaca sunt un pachet de nervi .Asa ca am rarit intalnirile si discutiile la telefon,ca e mai bine.M-a vazut odata cand eram pe net,mama ce circ a facut ca-s o mama denaturata si neglijez copilul.
Hildegard ,eu zic sa nu te mai consumi si sa nu o mai bagi in seama,ca nu merita,lor cred ca o rotita nu le functioneaza bine[;)],si eu m-am gandit s-o duc la un psihiatru sa-i dea un tratament,dar nu vrea si ma face in toate felurile ca zic ca-i bolnava.Eu zic sa nu te mai duci deloc la ea si sa nu mai vorbesti cu ea la telefon o vreme,sa vezi ce bine e si ce te linistesti,ca eu asa am facut si acum e mai bine.
Monalac,saracuta de tine,mama ta chiar e in top ,sa nu-ti aduca nimic de mancare in spital?uf,asta e ,trebuie sa le lasam in pace asa cum sunt,ca altfel ne facem noua probleme.

Danuta
http://pg.photos.yah...bocaa/my_photos

#54
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 07 septembrie 2006 - 18:41

Ai mei sa-u dus la mare de o saptamana in Croatia. M-a sunat sa ma intreb ce lapte sa-i cumpere la Steff[:D].

Eu de 2 sapt ii dau si completare ca nu-i suficient titi dar atat cat e,e bine.

M-a surprins...bine i-am zis eu la tata ce lapte intentionez sa-i dau completare ...si ea a tinut minte. I-am zis ca-mi trebuie ...de fapt i-am trimis mesaj sa vada cum ii zice corect: Humana 3.

Asa ca astept laptele[:D]

Oricum de cate ori am mai vorbit cu o i-au asa din scurt...fara palavrageala multa ca strica. Sunt foarte scurt in si retinuta in conversatia cu ea.



PRAJITURI[pofta]

Veronica si Stefan Peter (07.11.2005)

Poze la 10 luni


#55
Boca Daniela

Boca Daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 09 septembrie 2006 - 02:21

Mama e la mine si sta pana duminica.A stat azi cu alex,a facut mancare si l-a scos in parc[;)].Maine mergem la o nunta si a venit sa stea cu piticul.Pana acum nu ne-am certat deloc,sper sa o tina tot asa.A vazut ca daca ma supara nu o mai sun si se conformeaza [;)].

Danuta
http://pg.photos.yah...bocaa/my_photos

#56
monu

monu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 09 septembrie 2006 - 23:37

Cica are grija de copil! Se uita la telenovele[:(!]

Monu [gravi][fetita]17+ si [zana]Alexia Ioana (24 mai 2005)

#57
diana_n

diana_n

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 14 septembrie 2006 - 20:03

Hilde, imi pare tare rau sa aud ce probleme ai.

Vin si eu cu o idee : afiseaza la intrare o lista cu regulile casei. N-o face sa sune moralizator pentru ea in mod specfic, pur si simplu insira ceea ce tu si sotul trebuie sa faceti ca sa va mearga casa si casnicia struna, de la "schimbam lenjeria de pat in fiecare marti" la "sun-o pe mama macar 1 data pe saptamana". Poate daca vede ca nu va duceti viata "dupa ureche", ci stiti clar ce vreti, se schimba ceva. Daca are sugestii, zi-i sa-si faca si ea o lista pe care voi, in vizita la ei, promiteti s-o respectati.

Am aplicat o varianta a acestei idei intr-o situatie cu mult mai usoara decat a ta, recunosc, si a mers struna de a 2-a zi, poate functioneaza si la tine.



Diana si Petrut (3 oct 2005)

#58
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 14 septembrie 2006 - 20:38

Diana, esti geniala. E buna ideea.[cool]

Dar sti ce zice ea mereu: ca isi.....ceva in regulile pe care noi le stium din carti. Cum traim noi dupa carti? Ca eu cresc copilul dupa carti...si va ajunge eu stiu cum, etc. Daca pun reguli de astea o sa zica ca sunt sarita de pe fix si asa zice ca sunt nebuna, anormala, cu idei fixe, s-o mai vada si pe asta.....[alcool] Da nu-mi pasa oricum de ce crede ea.

DA sti, sincer....ce sa scriu???? ca nu imi vin idei acum.



-------------------------------------------------------------



Azi au venit la noi. Eram acasa singura cu Steff, sotul fiind la servici. Mi-a fost groaza dar a trecut...[:D]

A adus la cel mic ceas de perete, o icoana de la manastirea Medugorije din Croatia, telefon mobil de jucasrie, Gel de baie pt. copii,50 Euro pt. contul lui steff.....a si faza: 6 cutii de humana 3 a 350 g, lapte. Ea zicea ca-i dau kitekat...si uite a luat lapte pana la urma. Ma mir!!!!!

Frumos din partea lor, nu. Le-am multumit foarte mult.

Dar......a inceput sa-l zgaltaie pe stef...de saracu' la inceput a plans de i-a facut tata obs...sa o lase mai incet ca prea-l scutura saracutul[:D]. Femeia asta nu stie sa se poarte ca copii, serios.

A zis ca de ce nu vreau sa-i dau copilu'...auzi "sa-i dau". Da ce , e al ei? sau al meu? Inca suge titi steff seara si noaptea. Ca de ce mai suge? ca e mare si nu mai trebuie.

Ca ea auzi, ar sti sa-i gateasca. I-am spus ca degeaba daca eu i-as zice cum sa faca supa, i-as scrie pe hartie ea n-ar respecta si de aceea n-am inceredere. N-ar face asa cum i-as lasa io pe hartie. Si i-am spus ca, copilul are un program, papa, doarme, se joaca, trebuie plimbat etc.....trebuie sa si doarma, nu? In conceptia ei nu e nevoie de somn. Moama, imi venea s-o[box]. Cica e mare plodu si ce atat somn. Oauuuu, sa las copilu acolo, pe mana ei. Glumiti!!!!

il tot forta din brate sa mearga, cica "tre' sa merga deja". Pai cum...eu la 10 luni mergeam???? si chinuia copilu, "haida, haida, fa pasi ca trebuie"!!!! E sarita!!!Copilu vroia sa mearga de-a busilea, se ridica numai cand vrea el, la marginile paturilor, dulapuri, usi, etc. ii tot ziceam sa-l lase jos. si nu stie sa ridice un copil. Ea il ridica din maini...pai ii rupe bratele asa. Ea nu stie ca sub brate se apuca copii?

Gata.....va mai povestesc la nexte vizita[:D][:D][:D]



pup







PRAJITURI[pofta]

Veronica si Stefan Peter (07.11.2005)

Poze la 10 luni


#59
mayarna

mayarna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 15 septembrie 2006 - 02:43

Va recomand cu multa caldura sa cititi "Murmurul fantomelor" de Boris Cyrulnik. Va veti intelege mamele si ceea ce este cel mai important, nu veti fi si voi peste douazeci de ani la fel.
Toate bune,

maya

#60
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 18 septembrie 2006 - 16:20

Maya, nu, n-am sa fiu la fel.[hot]



PRAJITURI[pofta]

Veronica si Stefan Peter (07.11.2005)

Poze la 10 luni



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -