Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 10 voturi

cum sa procedez cu mama


200 raspunsuri la acest subiect

#11
pisi_ella

pisi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 03 august 2006 - 16:29

Si mama e la fel ![alcool] Ma rog...cu mici exceptii. I se pare ca ea le stie pe toate si imi da sfaturi in tot ce fac. De cand cu copiii...ma enervez si eu rau de tot. Tot asa...sta departe de noi...la 200 km. Ne vedem rar.
Dar am invatat sa o accept asa cum e! Ea de fapt vrea sa ma ajute, dar inca ma vede copil. Sunt singura la parinti si m-a facut si tarziu, la 35 de ani. DE mica m-a protejat fff tare, m-a ferit de toate alea, mi-a inoculat ideea ca nu mai pot descurca fara ea (nu a dorit asta, a facut-o fara intentie, acum regreta).
Sa stii ca daca incerci sa accepti si sa intelegi comportamentul ei, te vei vindeca. Uite, pe mine nu ma mai efecteaza asa tare ce zice maica-mea. Mai ales ca nu ne vedem in fiecare zi...ne vedem o data pe luna. Vorbim la telefon. Mai demult ne certam ca chioarele la telefon si una dintre noi pana la urma trantea telefonu'! Acum nu mai e asa. De cand mi s-a nascut al doilea copil, inteleg altfel toata treaba.
M-au ajutat mult si fetele pe forum...ca am scris si eu mai demult cate ceva din neintelegerile cu maica-mea. Multumesc, fetelor![flo]
Ea imi vrea binele, problema e ca inca ma vede copilul ei, care are nevoie de ajutor si sfaturi. Tare mi-e ca si noi vom face la fel cu copiii nostri...
Buun. DEci ascult sfatul, apoi ii zic pe un ton calm de ce fac sau de ce nu fac asa. Partea buna la maica-mea e ca daca zic ca a zis dr. ceva...tace malc![:D]
Sau, de mult ori asa-s de preocupata de copiii mei...ca efectiv nu ma mai atinge ce zice ea. Sau zic "da,da" cu gandul in alta parte [alcool]
Ea ne-a ajutat ff mult si inca ne ajuta. Mi-am promis mie insami ca nu ma mai cert cu ea si o accept asa cum este! Imi place sa cred ca am reusit![;)]

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.




#12
annablue

annablue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 03 august 2006 - 16:56

quote:
Originally posted by pisi_ella
Si mama e la fel ![alcool] Ma rog...cu mici exceptii. I se pare ca ea le stie pe toate si imi da sfaturi in tot ce fac. De cand cu copiii...ma enervez si eu rau de tot. Tot asa...sta departe de noi...la 200 km. Ne vedem rar.Dar am invatat sa o accept asa cum e! Ea de fapt vrea sa ma ajute, dar inca ma vede copil. Sunt singura la parinti si m-a facut si tarziu, la 35 de ani. DE mica m-a protejat fff tare, m-a ferit de toate alea, mi-a inoculat ideea ca nu mai pot descurca fara ea (nu a dorit asta, a facut-o fara intentie, acum regreta).Sa stii ca daca incerci sa accepti si sa intelegi comportamentul ei, te vei vindeca. Uite, pe mine nu ma mai efecteaza asa tare ce zice maica-mea. Mai ales ca nu ne vedem in fiecare zi...ne vedem o data pe luna. Vorbim la telefon. Mai demult ne certam ca chioarele la telefon si una dintre noi pana la urma trantea telefonu'! Acum nu mai e asa. De cand mi s-a nascut al doilea copil, inteleg altfel toata treaba.M-au ajutat mult si fetele pe forum...ca am scris si eu mai demult cate ceva din neintelegerile cu maica-mea. Multumesc, fetelor![flo]Ea imi vrea binele, problema e ca inca ma vede copilul ei, care are nevoie de ajutor si sfaturi. Tare mi-e ca si noi vom face la fel cu copiii nostri...Buun. DEci ascult sfatul, apoi ii zic pe un ton calm de ce fac sau de ce nu fac asa. Partea buna la maica-mea e ca daca zic ca a zis dr. ceva...tace malc![:D] Sau, de mult ori asa-s de preocupata de copiii mei...ca efectiv nu ma mai atinge ce zice ea. Sau zic "da,da" cu gandul in alta parte [alcool]Ea ne-a ajutat ff mult si inca ne ajuta. Mi-am promis mie insami ca nu ma mai cert cu ea si o accept asa cum este! Imi place sa cred ca am reusit![;)][pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] MateiPovestea nasterii lui Matei ;)http://www.desprecop...D=58237Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.
Tot respectul pt tine ![asia]Uite si o floricica.[flo]Mi-as dori si eu sa pot sa fac asta cu maica-mea. Dar inca nu pot...Simt ca ma apuca cheful de [blabla] cand incepe sa ma contrazica din orice.[dual]Ana_______________________Annablue si Adita(1.11.2002)"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."fotografii cu noicoafura preferata

#13
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 04 august 2006 - 01:27

Nu cumva e din cauza ca pe tine te-a crescut bunica ta? Sau ca ai plecat de acasa destul de devreme?
Adica... nu prea a avut timp sa-ti fie mama?


#14
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 04 august 2006 - 17:37

georgeasca, eu stau acasa...n-am plecat. Asta e apartamenul meu.Au sta si aei aici o perioada de timp.

ce are bunica cu asta?



ea vrea sa fac cum zice ea si s-a facut pe vremea ei....

nu intelege degeaba ii spun eu sau sotul cu bine.[bang]



inca un exemplu:



alataieri au venit la noi sera la 9 seara. Stefan era dupa baie, somnoros, isi bause lapticul deja si gata sa doarma.....ei, asa adormit ea l-a luat in brate si vroia sa-l puna pe jos sa se joce el cu ea. el saracu, se uita asa uiimit: " ce vrea si asta la ora mea de somn?"

si s-a suparat ca i-am spus ca vrea sa doarma. Ca e tarziu deja si era foarte obosit. Mai avea pretentia ca"de ce nu zice nimic copilu!!!" Pai daca ii e somn. Nu?

S-a comportat fumos cu mine fata de tati si sotu'. La un moment dat a zis ea ceva fata de toti: "mama ta nu te invata bine cu somnul asta si nu te educa cum trebuie!!!.Moama, mi-a sarit mustaru dar am tacut. Ma subapreciaza ca mama.



Barbatii s-a dus pana jos la masina si ea a inceput:

-ca sa n-o enervez ca n-am grija de copil...ca nu stiu sa-l adorm, de ce nu-l pun in pat si il adorm in polly (de parca eu nu-mi cunosc copilu)

-ca de ce nu bag in congelator ce-mi adusese (ea vroia atunci imediat)...de parca ardea casa.

-ca sunt urata la fata

-ca de ce n-o sun asa de des....cum o sunam pana acum



vreau sa zic ca avea alt comportament dupa ce au plecat ei la masina...ma trata ca pe un nimic.

de ce nu procedaza cu mine fata de tati. De el se teme.......

eu am sa cumpar un reportofon si am s-o inregistrez...sa ma creada cine nu crede.

Eu pentru ea nu stiu nimic, si sunt un nimeni.

Copilu e bun eu sunt dracu.

-ca sa nu-l mai alaptez pe steff ca e mare si e rusine[alcool]

ETC,ETC.........













PRAJITURI[pofta]

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)

Poze la 9 luni


#15
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 05 august 2006 - 00:30

[quote]Initial creeata de Hildegard
Sa incep cu inceputul.....Pe mine pana la 1 an m-a crescut bunica ea mergea la servici.Eu langa ai mei nu mai stau din liceu. Ne vizitam doar in weekend sau veneau ei sau mama singura pentru cateva zile la oras.scuza-ma.. eu asa am inteles..Si vroiam sa spun ca poate au fost momente cind ea a lipsit si acum poate incearca sa repare..indrepte...sa .. nu stiu....Povestea ta mi-a amintit de o buna pritena de-a mea, care a fost crescuta mai mult de bunica, maica-sa nu prea a fost aproape de ea... si in timpul sarcinii ii dadea replici de genul: tu nu vezi ce grasa si urita esti?..... De aia ma gindeam ca seamna modelele.Daca nu am nimerit-o.. imi cer scuze.

#16
cristina26

cristina26

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.017 mesaje

Postat 06 august 2006 - 03:19

Eu cred ca aveti nevoie de terapie, inainte ca mama ta sa distruga relatia voastra de tot. Daca tu nu crezi in terapie (eu iti recomand asta din tot sufletul),poate si o adunare de familie ar fi bine, in care sa dezbateti problema aceasta, care se pare ca a iesit de sub controlul tau. Cu cat vei lasa timpul sa treaca fara sa faci nimic cu atat ea va deveni tot mai agresiva cu tine. Relatia dintre voi doua e o relatie nu tocmai sanatoasa... Abuzul verbal e la fel de rau ca si abuzul fizic.
Nu stiu prea multe despre mama ta decat faptul ca te-a avut la 17 ani iar tu ai fost in grija bunicilor. Cum e comportamentul ei fata de cei din jur? Sincer cred ca e foarte trist ca te degradeaza asa.
Ea te critica "ce fata ai" iar tu spui ca ea e foarte frumoasa. TU esti foarte frumoasa, nu lasa pe nimeni sa iti spuna in alt fel -am vazut pozele voastre-.
Mult noroc in a gasi o cale prin care puteti deveni mai apropiate...
Iubirea nu trebuie sa doara...


Urmatoarea lista poate sa fie folosita pentru a vedea daca tu esti subjugata abuzului emotional.
Tu intelegi ceea ce simte, dar ea niciodata nu incearca sa te inteleaga
Ea diminuiaza dificultatile or problemele tale ca fiind neimportante sau ca ai o reactie exagerata.
Nu te asculta
Totdeauna ce vrea ea e mai important decat ceea ce vrei tu
Pretinde ca tu sa faci lucruri care nu iti fac placere sau chiar sunt umilitoare.
Trebuie sa te comporti cu ea ca cu un ou sa nu o superi.
Ignora ceea ce e logic si prefera isteria ca sa ramana in centrul atentiei.
Te manipuleaza in asa fel incat tu te simti vinovata pentru lucruri care nu au nimic de a face cu tine.
Incearca sa aiba control exclusiv asupra emotiilor tale.
Nu isi asuma responsabilitatea atunci cand ranesc pe cei din jur.
Da vina pe oricine si orice atunci cand ceva neplacut se intampla in viata lor
Se considera martiri sau victime si asteapta tratament special
Daca nu le place ceea ce faci te trateaza ca pe un gunoi.
Cand le place ceea ce faci atuci te trateaza foarte frumos
De obicei nu ii place ceea ce faci.






What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul
http://paul-aaron-domme.memory-of.com/

#17
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 06 august 2006 - 14:34

Multumesc de raspunsuri[flo].





sa va mai povestesc:



Sotul e in concediu si am vrea sa mergem la ai mei si mi-e teama ca mama nu ma lasa in pace.

Acuma vorbeste frumos cu mine, ne-a trimis mesaj pe telefon ieri dimineata ca "ne iubeste"[alcool].Ce chestie? I-am trimis inapoi ca si noi o iubim. Simte probabil ca n-o mai sun...o sun mai rar.

Nu stiu ce e in capul ei, serios!

Altundeva n-avem unde merge ca asta mic numai la ei.



Nu stiu pana cand dureaza calmul asta din partea ei probabil pana cand ne vede...gaseste ea ceva de comentat.

Sincer, as vrea sa mai iesim din casa...sun 80 km pana acolo si sunt sigura ca la Stefan i-ar face bine sa schimbe aerul.

Daca ma ataca iarasi?

Iarasi sa plang si sa ma necajesc.Eu as vrea sa ma relaxez cu sotul si Steff. Mie imi place linistea si nu tensiunea permanenta.



cum sa vorbesc cu ea sa ma respecte? ca mama, sotie...si normal sunt copilul ei dar am si eu mandria mea, am familie si vreau respect si nu sa ma calce in picioare in fata sotului sau ba chiar pe amandoi sa ne streseze.



Cica pana cand am sai dau "kite kat" la copil adica lapte praf.....auzi asta spune ea la lapte praf....eu imbolnavesc copilu cu laptele asta. Sa-i dau de vaca. E nebuna![alcool]

Eu ii dau seara completare Humana 3.....si in rest el mai papa titi inca.



PRAJITURI[pofta]

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)

Poze la 9 luni


#18
aelita

aelita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.834 mesaje

Postat 06 august 2006 - 17:00

draga mea,se vede ca relatia e un dezastru. si ca nici tu nu mai tolerezi lucruri si cuvinte pe care altii nici nu le-ar baga in seama.dar probabil la tine s-a umplut paharul de atata timp si acum numai suporti nici un cuvintel .
ceea ce ma uimeste pe mine,e ca iti planifici un concediu la ei,pt ca ii face bine copilului. dupa ce ai spus ca se baga in educatia si alimentatia copilului,si ca pe tine te anuleaza ca mama.atunci cum poate fi fericit copilul ?
am impresia ca te-a pisat atat de mult atatia ani,ca acum simti nevoia sa te piseze in continuare.pe o parte speri sa te trateze mai bine.
te suna de doua ori cu voce dulce si tu alergi cu sot,cu copil,sa petreceti acolo.desi stii cum va fi,doar o cunosti de o viata!
inconstient,te atrage stiulul ei de viata,certurile cu ea.ai vrea sa o domini,sa ii spui ce gandesti,si pt asta te duci .sa ii demonstrezi intr-o zi ca poate fi mandra de tine.nu asta trebuie sa fie telul tau ! TU trebuie sa fii mandra de tine ! nu ai sa rezolvi problemele,mai rau ai sa le inrautatesti.tu vrei sa o schimbi,dar nu vei reusi,pt ca intre voi sunt multe tensiuni.
las-o asa cum e,si incearca doar sa pui niste bariere de bun simt intre voi,si mai rarut ca-i mai dragut!

#19
Alexa Ioana

Alexa Ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 06 august 2006 - 23:57

off topic: eu numai o intrebare am...
care era faza cu "mai fetelor, de parca am infiat copilu asta, nu l-am nascut" ??? mamele cu copii adoptati sunt mai putin mame, si merita sa fie tratate asa, pentru ca nu stiu sa'si creasca copiii ??? imi pare rau, dar eu asta inteleg din ce ai scris. daca am inteles gresit, imi cer scuze si te rog sa ma contrazici.
mersi mult !

si on topic: da, e nasol cand lumea nu te ia in serios si nu te respecta ca om, ca femeie cu personalitate proprie si cu capul pe umeri... imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta. incearca sa'i explici ca in relatia dintre un parinte si copil, mai ales cand ambii sunt adulti (dar nu numai atunci) trebuie sa existe si respect, pe langa dragoste... si ca ea te'a crescut cum a stiut si cum a vrut, si ai si tu dreptul sa'ti cresti copilul cum stii si cum vrei tu. mai ales ca "o mama intotdeauna stie cel mai bine" ...

succes, si multa rabdare !


#20
ancamironiuc

ancamironiuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 07 august 2006 - 11:05

Hildegard si noi avem perioade de toleranta, cand nu ne vedem[:D]. Apoi incep problemele. Ultima fdata a fost un dezastru[box] insa de dragul sotului am evitat orice cearta. Ma bufnea plansul si ma gandeam ca mai are putin si pleaca. Nu comportamentul fata de mine ma deranja ci cel fata de copil. Il ignora si el ii cauta atentia. Ii arata ce stie el sa faca si ea statea de vorba cu prietenul ei..cu care chiar nu am nimic, ba chiar ii multumesc ca a mai potolit-o.



Te sfatuiesc sincer sa nu iti strici aceasta vacanta, nici tie nici copilului sau sotului. Nu mai pune la suflet, ia-o ca atare si ori o tratezi cu indiferenta la fazele urate ori ii spui calm ca iti cresti copilul cum crezi tu mai bine (maicamea vroia sa ii dau sare la 8 luni). Apoi parasesti incaperea si ignori. Este greu si eu sunt o fire care nu poate trece peste anumite lucruri, care nu suporta unele comportamente insa este mai bine asa, atat pentru tine cat si pentru ceilalti.



EMANUEL[bonjovi]-COWBOY [testoasa]POZE VECHI

MOTI[pis]MOTANELUL

MAMI[8**]"MAMININA MEA"


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -