Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 10 voturi

cum sa procedez cu mama


200 raspunsuri la acest subiect

#1
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 02 august 2006 - 17:33

Sa incep cu inceputul.....



De cand l-am nascut pe Stefan mama mea a luat-o razna adica nu ma ajuta cu nika, nu ma intelege, nu lasa dupa mine. Ar vrea sa fac cu copilu cum vrea ea. De fapt, ce fac io nimic nu e bine.....ma trateaza ca un nimic, un rahat, o fata care habar n-are de nika. eu cu sotul ne descurcam foarte bine. Ea se impotriveste la toate. Ce noroc am cu sotul ca altfel. Noi ne intretine singurisi ne permitem aproape orice. Copilu sta in cele mai bune conditii, zic io.

vreau sa spun ca nu sta cu noi ci la 80 km distanta, are 46 ani, servici flexibil(angajata la tati)si o fire deschisa.

Va dau exemple:

de ce nu-i pun 2 caciuli la stefan(asta cand era micut) si ii pun 1?

de ce ii cant la copil ca nu e bine?

de ce nu il leagan....lui nu-i place leganat



astea mi le amintesc ca erau la inceput.



de fiecare data cand vine la noi se cearta cu mine....se ajunge la asta.

Ca io il obisnuiesc la nu stiu cate.....ca io nu-i dau papa buna, ca io il stresez daca il adorm in brate, de ce il alaptez si acum, noaptea...etc.



ia nu e langa noi sa vada ce face copilu,nu?

Eu fac asa cum cere Stefan, nu pot sa fac cum vreau io.



fiecare mama se adapteza dupa cm cere copliu. Mama e singura care stie cel mai bine ce, cum, cand, trebuie facut.



i-am explicat nu odata: "las' ca ma ocup io de copil tu fa mancare sau curatenie". Ma ajuta mult cu asta. Nooooo......nu vrea.

mie mi-ar place sa ma ajute dar sa faca cum zic eu nu cum vrea ea.

Pe mine pana la 1 an m-a crescut bunica ea mergea la servici.

Ea acum nu crede ca sunt obosita, ca n-am vreme intotdeuna sa fac curat, ca nu pot merge la nunta ca alaptez inca etc.

nu intelege de ce ii dau branza calcica, banana, supa de legume, pui, vitel etc. Parca e picata din luna[alcool].

As lasa-o cu copilu dar odata nu mi-a zis:"uite imi spui cum, ce sa fac, ce sa-i dau de papa si gata....stau eu cu el" Moama, ce mi-ar place sa zica asa si sa si faca conform instructiunilor mele! Nu putem pleca niciunde ca n-am cu cine lasa copilu. Eu nu ma pot baza pe ea! ce???? "Cum adica sa-i las scris ce sa faca, imi bat joc de ea????" No, ca sa vezi[bang]

As putea scrie o carte despre asta. Mie rusine, zau!

ultime faze au fost la telefon...eu o sunam sa vad ce mai face...si ea ma dirija prin telefon.....ca de ce palnge copilu, etc? isi amintea ea cate ceva si-mi strica ziua bineinteles.

Auzi de ce nu ii dau lapte de vaca sa beie...pai nu-i dau, ii dau Humana 3. Care e problema. Si la oras nu stiu pe nimeni de incredere cu aca sanatoasa. Mi-e teama sa iau din piata. Pai ca "eu cu asta am crescut" ok...dar eu ii dau humana si...circ ce mai.....am zis ca n-o mai sun in veci. si uite am ajuns sa n-o mai sun!

Copilu e bine, sanatos are aproape 10 kg,are 9 luni, 80 cm....o furmusete de baiat.

nu stiu daca m-am facut inteleleasa dar mai veniti cu intrebari daca nu intelegeti ceva sa va zic.

Ma doare sufletul ca alte mame isi inteleg fiicele si a mea nu vrea sa faca cum zic io.De ce nu ma intelege????[q]

De ce e asa dificila????[:(!]

E asa de tanara si frumoasa ......[;)]



Sa nu-mi spuneti ca s-o las sa zica ce vrea si io tot fac asa cum cred ca e bine......am incercat si asta dar tot se lasa cu cearta in final.















PRAJITURI[pofta]

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)

Poze la 9 luni


#2
Principesa

Principesa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 157 mesaje

Postat 02 august 2006 - 17:59

Hildegard, si tu aderi la fantasma in care daca intelegi un lucru problema dispare. Nu e insa asa de simplu. Mama ta nu te intelege pentru ca NU VREA. Nu e insa singura din lume de genul asta, dar nici informatia asta nu cred ca te ajuta prea tare. Probabil ca nu te intelege si pentru ca in mintea ei s-ar putea sa fie in competitie cu tine si ea trebuie sa demonstreze ca este mai buna desconsiderandu-te pe tine. Dar nu am acum certitudinea unui raspuns pt ca nu am informatii directe de la ea.
Ce te-ar ajuta pe tine insa ar fi sa accepti ca este asa si sa renunti in a o mai schimba. Inteleg ca e greu, ca ti-ar fi mai usor daca ea ar fi de partea ta dar nu castigi nimic negand realitatea. In momentul in care vei accepta aceasta realitate a indisponbilitatii mamei tale vei incepe si sa cauti solutii la problemele la care inca mai astepti si mai speri la ajutorul ei. Succes!

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

#3
annablue

annablue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 02 august 2006 - 18:05

Cunosc perfect situaita descrisa de tine...

Si eu am asa o mama, care s-a impotrivit la orice am vrut eu sa fac de mica fiind. Nu i-au placut prietenele mele, nu i-a convenit ce fac prin casa, cum invatam, nu l-a vrut pe sotul meu de ginere, nu a vrut sa am copilul cand am ramas insarcinata, nu ne-a lasat sa ne luam casa pe care am vrut-o, nu i-a convenit cum il cresc pe Adi... si lista poate continua la nesfatsit...

Ce am facut eu ?!?... Pai la inceput am incercat cu frumosul sa-i explic (cand am hotarat sa ma casatoresc cu cel pe care il iubeam) si n-am ajuns la nici un rezultat. Apoi, am luat-o categoric si ne certam la fiecare discutie. A existat o vreme cand n-am vorbit cateva luni bune, am rupt toate relatiile (cand i-am cerut sa ne ajute cu bani sa ne luam un credit pt apt iar ea a preferat sa ne ia casa pe care a vrut-o ea, desi noi nu am vrut-o).

Pana intr-o zi cand am ajuns la capatul rabdarii pt ca a fost vorba de Adi, baietelul meu (nu se considera bunica si cand eu vroiam sa il educ/sa decid ceva ea ii spunea "hai la mama" de fata cu mine).

In ziua cand nu a vrut sa-i dea medicamentul pe care eu am hotarat sa il ia, pt ca era racit (l-am lasat la ei peste zi, ca nu puteam sa-l duc la cresa) am pus piciorul in prag si n-am mai suportat.

Si asta a insemnat ca am decis sa imi impun punctul de vedere si sa nu mai las de la mine, sa nu mai duc "munca de convingere" cu ea.

Ca nu mi-a folosit la nimic si in plus ma enerva cumplit orice intalnire cu ea.

Si de atunci, am preluat controlul asupra situatiilor. Mai vorbim odata la cateva saptamani (in conditiile in care locuim la ostatie distanta) si atat.

Le-am pus in vedere ca daca vor sa-l vada pe Adi (el e topit dupa ai mei) sa vina sa-l vada numai in prezenta noastra (am descoperit ca ii impuiau capul cu tot felul de idei, care mai de care neplacute) si in rest eu decid totul in legatura cu el si cu viata mea de familie.

La inceput nu m-a crezut, dar dupa cateva luni si-a dat seama ca nu mai merge.

Acum cand vorbim la telefon e numai "miere" dar nu las garda jos, ca sa nu-si faca idei. Inca incerca sa se bage in viatanoastra si sa afle ce facem dar nu o las, o pun la punct si inchei conversatia.

Cred ca si in cazul tau este singura metoda.

Eu am decis sa nu o las sa-mi mai faca rau (aveam destule discutii cu sotul pe tema bagatului ei in viata noastra dar eu tot ziceam ca mai incerc, poate reusesc sa am o relatie normala cu mama mea) si sa am relatii cu ea numai in conditiile in care ma simt ok in legatura cu asta.

Iti doresc succes !



Ana



_______________________

Annablue si Adita(1.11.2002)

"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."



fotografii cu noi



coafura preferata

#4
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 02 august 2006 - 18:21

Sa mai adaug:



eu langa ai mei nu mai stau din liceu. Ne vizitam doar in weekend sau veneau ei sau mama singura pentru cateva zile la oras.

Eu am invatat sa gatesc singura, sa fac menjul prin casa...ma intretineam singura, exceptand banii pe care nu-i aveam in liceu si facultate. Imi dadeau parintii bani. Serviciul mi l-am gasit singura.

Deci cand m-am maritat nu am plecat asa dintr-o data de langa ea. Ea a fost obisnuita fara mine......

Se mira cum de am invata atatea: curatenie, mancare, prajituri. sunt o fire independenta si am un sot extraordinar.

Inca ceva: ar vrea sa gandesc asa cum gandeste ea....asa sa fac cum face si ea. Ea e fumatoare si asta a fost prima problema de cand am ajund din maternitatea acasa: fumatul. Eu nu vroiam sa fumeze in apartament. si de aici a inceput tot scandalul si asa cate un pic cate un pic mi-am data seama ca are ceva cu mine.....cu ce sunt eu de vina ca am devenit mama?

Sa ma lase sa-mi cresc copilu cum vreau eu si sotul. Sa ne lase in pace cu asta.

Intotdeauna am fost apropiate ca niste prietene ii spuneam tot. Sotul a zis ca poate de aceea nu ma respecat ca om, ca mama ca i-am spus prea multe....

Odtaa m-a facut in toate felurile in fata sotului de am plans ca o vaca.....de la faptul ca io adorm copilu in scaunul polly si nu in pat...pai daca numai asa se poate. S-a enervat de amama focului si ne-a facut un circ aici de nu pot sa-l uit.





Deci revin.....daca ii spuneam ca ii dau Nurofen ca asa a zis dr.......nooo!!!

Nimic din ce zicea dr. nu era bine........nimic din ce-i dadeam papa nu era bine.



Este o femeie modesta, fara scoala si eu credeam ca o sa fim prietene si pe mai departe dar deja s-a format o ura in sufeltul meu.....nu dati cu rosii dar atatea mi-a facut incat am iertat-o dar nu pot uita.

Principesa, ce informatii vrei de la ea......

Din punctul ei de vedere totul e anormal ce fac eu. N-ai incredere in mine?



Vreau sa zic ceva fara jena:

eu cred ca ceva nu e inregula in creierasul ei...am zis de multe ori ca o duc la spitalul de nebuni...la consult serios???? mi-e tema de ea la batranete ca cine stie ce o sa mai faca....face niste crize de ramai blocat.







PRAJITURI[pofta]

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)

Poze la 9 luni


#5
Ani3lla

Ani3lla

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 02 august 2006 - 18:27

Nu incerca sa intelegi de ce, pentru ca nu o sa intelegi niciodata.Asta e felul ei de a fi.Inteleg ca nici nu sta prea aproape de voi deci solutia e in mainile tale. Nu ai unde sa lasi copilul cand pleci undeva,ia-ti o bona,inteleg ca iti permiti financiar.Urla la telefon, nu o mai suna. Zi merci ca nu sta cu voi in casa...brrrr... sau la un bloc distanta ca atunci ti-as plange de mila,dar asa?.Mai ales ca sotul e de partea ta,nu ai de ce sa iti faci griji.
Ma doare sufletul ca alte mame isi inteleg fiicele si a mea nu vrea sa faca cum zic io.De ce nu ma intelege????
Dupa cum ai sesizat si tu, ''alte mame'' si nu ''toate mamele''isi inteleg fiicele iar a ta face exceptie, mama ta face face parte din categoria celor care nu isi inteleg fiicele.Poate vede in nepotul ei fiica pe care nu a crescut-o ea si este prea posesiva. Mama ta a inteles ca este copilul vostru? Al vostru, al tau si al sotului tau. Daca are un sfat si o vorba buna pentru voi, de bine, daca nu,las-o in plata domnului. Voi sunteti mai importanti.

mamica fetitei mele:)

#6
goldi

goldi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.080 mesaje

Postat 02 august 2006 - 19:37

Cred ca esti prea aspra cu mama ta.
Poate ca e cicalitoare si mai mult ca sigur ca inca nu realizeaza ca esti un om matur si responsabil, insa trebuie sa iei lucrurile ca atare, sa zici ca ea si sa faci ca tine.Cu vremea o sa se pondereze.
Iti trebuie insa rabdaaaare !

#7
aelita

aelita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.834 mesaje

Postat 02 august 2006 - 20:21

cu putina rabdare poti rezolva.
ii repeti de cate ori e nevoie ca tu esti mama si ca faci ca tine.si nu mai permite sa ajungeti la cearta.tu spuica ea nu se stapaneste,de aceea trebuie sa te stapanesti tu .
incearca sa o domini un pic,si sa o pui la punct,dar nu cu cearta.
si,mai ales,nu ii mai cere ajutorul,prin asta va gasi mereu o nisa sa se strecoare in viata copilului,pt ca simte ca aveti inca nevoie de ea! poti creste copilul si fara sa il lasi la mama.nici eu nu am sa il las,si multe alte fete,si ne vom descurca noi cumva!
nu ai cum s-o mai schimbi de acum!! si daca tu gandesti " de ce nu am si eu o mama intelegatoare,ca altele? " ,gandeste-te ca nu faci decat sa continui tiparul ei de gandire: "de ce nu am si eu o fiica ascultatoare,ca altele ?" . Mama e asa cum e,nu mai o schimbi tu acum ,doar o accepti,incercand sa nu o mai lasi sa intervina nicicum in hotararile tale si in viata ta.
o sa se obisnuiasca,in timp,ca nu e utila in casa ta,si ca esti "capoasa" si faci cum te taie capul.

#8
Hildegard

Hildegard

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 02 august 2006 - 21:06

Fetelor,

Am culcat copilu intr-o zi la amiaza...si s-a nimerit ea intre timp. pai ca de ce l-am culcat ca eu nu vreau ca ea sa-l ieie in brate. Era aberant......ce zicea. Asa si scandal draga de zici ca s-a sfarsit lumea....a inceput sa strige. Sotul e martor asa ca nu eu sunt nebuna. S-a luat si a plecat....la fumat ca cica eu sunt doamna si la mine nu se fumeaza. Ca eu o scot afara cu tigara ..auzi la nebuna!!!

In loc sa zica las' copilu sa doarma si bine ca e cuminte si sanatos!!!Ei ii arde de scandal.

La un moment dat i-am spus ca n-are ocupatie sa si-o gaseasca si daca n-are ce trebuie nu e problema mea[hot]....sa nu vina aici sa-si verse nervii ca eu n-am nevoie de tensiune. Asa de tare m-am enervat ca mi-a fost frica sa nu-mi pierd laptele....

M-a facut "vaca".....ca alaptez mult. Ea nici nu tine minte cat timp m-a alaptat pentru ca nu o interesa atunci aspectul asta.

La sotu' ia fost rusine, serios?

Asa o simt de parca nu ea m-a facut[:D]



Azi n-au venit (au amant pe maine), cica trec maine pe la noi. No sa vad cum va fi.....



pup



PRAJITURI[pofta]

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)

Poze la 9 luni


#9
ancamironiuc

ancamironiuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 03 august 2006 - 01:58

Parerea mea este ca mama ta simte ca i-ai scapat de sub control. Una era cand stateai pe cont propriu cuminte si mergeai la liceu sau la facultate si alta a fost cand ai hotarat sa te casatoresti, sa ai un copilm sa il cresti asa cum crezi tu ca este bine etc. Aici a simtit ca ii fug lucrurile de sub control. Poate nici nu i-ai cerut sfaturile pentru ca erai deja toba la teorie (doamne ma vad pe mine[:D]) si stiai cum iti vei educa puiul pana la 20 de ani. In plus sotul tau te ajuta cu copilul si na ca intervine o alta "amenintare".



Cred ca mama ta nu are intentii rele, desi stiu cat de stersanta este aceasta situatie si mama mea sta la 2000 km distanta! Cred ca pur si simplu se simte neglijata. Ar vrea sa ii ceri ajutorul sa te bazezi pe sfaturile ei, sa te invete...iar tu stii deja cum vreu sa faci si vrei practic acelasi lucru dar dupa regulile tale.



Nu stiu cat ai inteles. Eu nu stau cu mama mea insa cand am fost la ea si cand a venit ea in Romania m-am lovit de aceiasi situatie si tind sa cred ca asta este singura explicatie.



Ca sfat colateral incearca sa comunici cat mai mult cu ea, sa ii explici cum ai vedea tu ajutorul ei, ajungeti la un punct comun fara a ceda insa in privinta modului in care ai hotarat sa iti cresti copilul (la mine a fost o camapanie pro sare cand avea un 8 luni[:D]- eram absurda ca nu ii dadeam sare!). Daca este cazul ii accepti sfaturile altfel discuti si ii explici ca ajutorul ei ar fi foarte pretios insa ai vrea sa...se faca ca tine (zis diplomatic!)









EMANUEL[bonjovi]-POZE MAI VECHI

EMANUEL[testoasa]COWBOY

MOTI[pis]MOTANELUL

MAMI[8**]"MAMININA MEA"

#10
Principesa

Principesa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 157 mesaje

Postat 03 august 2006 - 02:56

Hildegard, am spus ca nu am certitudinea procesului care se deruleaza in mintea ei pentru ca nu am nici o informatie de la ea. Iar eu nu pot ghici ce e in mintea altcuiva, pot afla daca imi spune. A fost un mod de a spune ca ipotezele mele despre originile comportamentului ei sunt doar ipoteze si nu au valoare de adevar absolut.
Eu nu pun la indoiala ceea ce spui tu si suferinta ta. Insa usurinta cu care tu ai facut asocierea cu lipsa ta de credibilitate cred ca indica faptul ca tu ai totusi o experienta de desconsiderare in spate. Eu cred ca de fapt ea ti-a dat si inainte de a fi mama indicatori ca nu te-ar lua in considerare insa poate nu asa de evidenti ca acum. Inteleg ca e o realitate dureroasa, insa negand-o in continuarea iti vei prelungi suferinta.
Comportamentul ei este problema ta si el devine si problema ta atata timp cat nu pui limitele necesare pentru protectia ta, ferme si clare.
Nu este nevoie ca ea sa fie dusa la spital pt ca tie sa iti fie bine apoi. Poti face in asa fel incat sa iti fie bine inainte de orice. Chiar daca asta prespune o noua taiere de cordon ombilical.

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -