Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 14 voturi

La France ( 58 )


325 raspunsuri la acest subiect

#31
aileene

aileene

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 24 iulie 2006 - 00:25

Koki gradinita si scoala sunt gratuite in Franta [:D] !
Tu trebuie sa te adresezi primariei din orasul in care vei locui ca sa-i inscrii la gradinita , si atat ! Restul vine de la sine , nu-ti fa griji , esti ajutata si indrumata , o data ce esti aici pe loc totul se va clarifica , imi dau seama ce-i in capul tau in momentele astea ! Hai curaj , totul va fi ok ! Cand ajungi in Franta ? Am inteles cat de curand , da ? Te [pup] si salutari tuturor !

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...in curand 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos....ene68/my_photos

#32
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 24 iulie 2006 - 00:59

kolky eu ti-am spus ca toate scolile au serviciu de garda inainte de inceperea cursurilor si dupa cursuri ,asta pentru ca daca copii au deja 3 si 4 ani vor fi inscrisi la scoala (gradinita )care intre ora 9 si 16 se considera "cursuri" si deci este gratuit.
Garderia de la ora 7 dimineata pina la 9 este prevazuta special pentru parintii care trebuiesc sa plece la serviciu mai devreme ,cea de la ora 16 la 19 deasemenea pentru a veni in ajutor parintilor care sfirsesc inainte de ora 19.
La noi aceste ore de garda costa 2€ ora s-au mai bine zis 0,50 centime le 15 minutes ,asta pentru ca se calculeaza exact in functie de ora venirii si plecarii.
Pentru masa de pinz a copiilor daca sinteti intr-un satuc destul de marisor atunci scoala trebuie sa aiba si cantina (asta pentru c aam inteles ca la Corina in sat nu au cantina,se intimpla foarte rar in orce caz).
Bineinteles ca daca-ti permiti poti plati pe cineva sa mearga la prinz sa-i ia sa-i aduca acasa sa le dea sa manince si sa-i duc adin nou la scoala ,cantina nu-i obligatorie ,sint parinti care fac asa ,eu l-am lasat la cantina din prima zi de gradinita la doi ani si jumatate si n-am regretat caci acum maninca si fasole verde si mazare si semoules si multe altele care acasa nu minca inainte !!!

Mobile de ocazie sint in afara de site-uri in ziarele din zona d ela particular la particular caci francezii se muta foarte des si ca atare tot timpul sint mobile de buna calitate de vinzare de la particular la particular .
Apoi mai sint si brocanturile si trocurile care nu plac la toata lumea caci sint toate amestecate.
Apoi sint magazinele de discount care primesc mobilele nevindute de la magazinele mari si le vind la -30% PLUS soldurile de vara si iarna care dureaza cite o luna fiecare (ianuarie -februarie si iunie -iulie)
MASINI Toate reprezentantele de la toate marcile de masini au vinzare cu prezentare in show -room de masini de mina a doua ,plus toate garajurile de masini au un parc d emasini de mina a doua de vinzare.
Apoi mai sint si platformele de licitatie acolo unde se vind masinile celor care statul le lichideaza afacerile (faliment,decizii judiciare,divort,deces)si aici sint masini de buna calitate la preturi rezonabile !

#33
Mirunda

Mirunda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 24 iulie 2006 - 02:01

Koky, ti-am scris un mesaj lung, cu petaniile mele de la inceput, si (pe scurt, ca m-am enervat, dupa ce am scris o ora o disparut...) esenta mesajului meu era ca si eu, ca si tine, acum 2 ani cand am venit aici (si eu ma indoiam daca n-am innebunit, sa iau copilul si casa in spate si sa plec in alta tara...) am avut stilul "nemtesc" de a aranja lucrurile, vroiam sa fac totul de acolo...M-am lasat repede pagubasa, fiindca IN FRANTA NU TINE!!! In tara lui "laisser faire" si "jemanfisch[:D]", trebuie sa mergi cu curentul, sa te inarmezi cu rabdare si sa ...inveti sa gusti acel "savoir vivre" care iti va da putere, poate, te va schimba, cu timpul...eu de cand sunt aici sunt mult mai ZEN, lucruri pe care in Germania le-as fi considerat inacceptabile (si stai sa vezi cate or sa fie...) aici am invatat sa le tratez cu calm si rabdare ...Si zau ca e mai bine!

Te sarut si bafta! Si da, mare dreptate ai, si pe mine tare mult m-au ajutat fetele de aici la inceput , mai ales, cand aveam senzatia ca am picat ca nauca intr-o alta planeta[:D]
Un [pup]la toate fetele,
Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Din Germania in Franta...Europa este casa mea!

#34
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 24 iulie 2006 - 14:42

Va multumesc tuturor pt. sfaturi.
Cred ca, in final, o sa ma opresc la "indrumare", desi si "consiliere" suna bine, dar ma gandesc ca, intr-un fel, e sugerata de primul termen.
[pup]

#35
aiko

aiko
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 24 iulie 2006 - 17:24

Buna fetelor[japan]
Am o mare rugaminte,suna cam ciudat...am acest nume< Marjorie Molle>,vreau sa stiu care este numele (de familie) si care este prenumele?? din cate stiu eu cam peste tot este diferit cu numele in fata ect...ect...vreau sa nu o dat in bara si de aceea am apelat la bunavointa voastra[asia]

va multumesc din tot sufletul pt. eventualul raspuns
va doresc o zi linistita


#36
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 24 iulie 2006 - 17:57

Draga Aiko,eu zic ca Marjorie este prenumele si Molle numele!Dar poate fi si invers,nu se stie niciodata!!
Sa vedem ce zic si fetele,poate ajungem la o concluzie impreuna!!!!
Pupici

Corina si Anna nazdravana!![hop]




#37
Mirunda

Mirunda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 24 iulie 2006 - 18:49

Si eu zic la fel, am auzit de cativa Molle ca nume de familie, si Marjorie cca prenume, dar niciodata invers...

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Din Germania in Franta...Europa este casa mea!

#38
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 24 iulie 2006 - 23:16

Iar am nevoie de ajutorul vostru. Am intalnit, in carte, 2 expresii referitoare la efectuarea unor studii: mene en double insu si mene en aveugle. Stiti ce inseamna si cum le pot traduce?

#39
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 24 iulie 2006 - 23:21

Acum mi-a venit o idee: ar putea fi vorba, in primul caz, despre un studiu comparativ si in al doilea, de un studiu efectuat la intamplare?

#40
FrunzaVerde23

FrunzaVerde23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 24 iulie 2006 - 23:51

Pentru traduceri :
eu stiu ca in domeniul medical cind se fac teste pe medicamente se folosesc aceste expresii

en aveugle : pacientul nu stie daca pastila care i se administreaza e tratament (adica medicament autentic) sau placebo (o pastila ca forma dar substanta fara nici un efect prin compozitie); medicul insa stie ce administreaza

en double aveugle (sau : double insu) : nici medicul nici pacientul nu stiu daca e medicament sau placebo (doar cel care conduce Testele clinice stie ce a furnizat)

Ti-am explicat ce inseamna, sper sa gasesti un echivalent convenabil in limba rom^na ; in cel mai rau caz traduci printr-o explicatie si nu printr-un cuvint.

nb : dupa ce publici cartea imparti cu noi drepturile de autor, nu-i asa ? :-)

------------------------
Fericiti cei curati cu inima ...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -