Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 14 voturi

La France ( 58 )


325 raspunsuri la acest subiect

#21
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 22 iulie 2006 - 03:41

kikina
scuza-mi interventia daca-i nepotrivita ,dar in romina nu putem spune ca o persoana este "acompaniata" la teatru de exemplu ?!
La noi aici exista expresia :"être accompagné dans la vie" ce vrea sa spuna ca in privat fara a fi neaparat casatorit avem pe cineva cu care impartim viata de zi cu zi ,ma intreb oare in cazul cartii tale nu poti folosi ca traducere a cuvintului accompagner = acompania ,asa cum este in dictionar traducerea?!

#22
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 22 iulie 2006 - 03:52

koky
Daca unul dintre copii tai sint la virsta cresei insista in negocieri sa afli daca compania gereaza vreo cresa a lor si sa-ti asigure un loc in cresa caci daca nu vei avea multa bataie de cap cu garda copiilor intrucit bonele sint foarte rare ,cautate si ocupate uneori pe multi ani inainte ,cresele sint foarte putine aici iar sistemul de halte-garderie nu te poate salva caci ai acces limitat sint in general facute pentru depanari ocazionale si nu pentru zi cu zi.
Daca insa copii au ajuns la 2 ani si jumatate poti deja sa-i dai la "scoala" asa cum se numeste gradinita pe aici!
La scoala este usor de inscris si toate scolile au servicii de grada a copiilor intre 7H dimineata si 9H cind incep cursurile la cei mici si intre 16H si 19H seara .

#23
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 22 iulie 2006 - 12:45

Bonjour la toata lumea
Koky,ce virsta au copiii tai?Daca au virsta gradinitei sa stii ca acum e vacanta si scoala incepe in septembrie!
Cind vii aici?In ce regiune vei fi?Asa am putea sa iti spunem daca e vreuna din noi pe aproape si eventual sa te putem ajuta.

nadia,ce mai faci? am vazut o pozica cu cea mica,ati fost cumva la spital cu ea?
Pupici

Corina si Anna nazdravana!![hop]




#24
nadine2004

nadine2004

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 23 iulie 2006 - 01:15

Buna,fetele!

Asa pe fuga, ca de doua luni nici sa mai citesc nu am avut timp, imi face placere cand cineva isi mai aminteste de mine.



Da,noi am fost in spital,dar acum suntem bine. Am avut si rude in vizita,din Ro, motiv pt care am fost tare ocupati.Au plecat saptamana asta.



Anais creste, spune DA,MAMA,PAPA...., e jucausa si plina de energie (cu mine nu seamana:)).



Mi se termina bateria, deci ma opresc aici.. O sa revin!



kikina...consilierea copilului..?(zic si eu..)



Un gand de bine tuturor frantuzoaicelor de aici si pupici copilasilor!!







Nadia si dragostea ei, Anaïs Alexia( 21 AUGUST 2005)

poze

http://www.dropshots.com/nadvin2003



#25
Koky

Koky

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 23 iulie 2006 - 06:57

Buna fetelor,

Copiii mei au 4 si 3 ani (am fost rapida, nu-i asa??? si cu alaptat, pazit si para-pazit [cool]).

Compania este in Normandia, la vreo 80km de Paris. Ma omoara ca nu gasesc informatii pe internet, iar companiile de imobiliare pe care le-am contactat, NU RASPUND, frate!!!! Pana la urma, tot cand ajung acolo voi afla cele mai corecte informatii, stiu, dar eu, de ex, daca ar veni cineva acum in Canada, as sti sa-i dau 1000 de site-uri, in orice domeniu posibil... Pana la urma, 99% mi-am hotarat sa imi iau mobile din Canada, de ieftine, sunt clar mai ieftine, iar relocarea o am platita. La noi este un site www.lespac.ca, unde gasesti tot felul de chestii de vanzare de la particulari...asa ceva caut acum. DACA aveti vreo idee, daca stiti vreun site din asta, "luminati-ma" si pe mine.

Ma duc, ca beau copiii mei apa din castronul pisicilor [cool]...pe bune, nu e gluma [bang]

PS Am uitat: pot folosi carnetul de conducere din Romania? Sau din Canada? Daca nu, cum se procedeaza cu echivalarea carnetului? Dar un site de masini stiti (voi sau sotii [;)])? Second hand, bineinteles.

Koky, mama de doi super bebici...acum "Spiderman" si "Cinderella" :)

#26
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 23 iulie 2006 - 13:34

Koky e ok pentru cei mici,ca o sa mearga la gradinita amindoi!
Pentru lucruri pe care le vind particularii ai www.ebay.fr .
Pentru carnetul de conducere ,in mod normal poti circula un an cu cel romanesc,iar apoi trebuie sa mergi la prefectura sa il preschimbi! Dar cum legile se schimba tot timpul,poti sa dai un telefon la prefectura de care apartii(asta cind ai sa fii aici deja) si sa ii intrebi pe ei cum e mai bine.
Te-am intrebat de localitatea in care vei fi pentru ca si eu sint tot la 80 km nord de Paris si ma gindeam ca poate om fi vecine,mai stii?

Pentru masini ai www.lacentrale.fr este unul din cele mai mari de vinzari de masini,noi aici ne-am cumparat ultima masina si am facut o afacere buna!
Pupici

Corina si Anna nazdravana!![hop]




#27
Koky

Koky

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 23 iulie 2006 - 16:04

Buna, o intrebare, ca io [:)] sunt mai [batcap]...mi-ati spus despre orele alea (dimineata si seara), asta la noi se cheama "service de garde" si este NUMAI in orele respective. In Franta, inseamna ca ii pot lasa de dimineata pana seara in garda LA SCOALA? Ar fi super califragilistic!!!! Cat costa? F important[;)]...
Eu deja am inceput sa dau sfoara in tara, care poate sa vina sa ma ajute, pana poate mama iesi din Canada (ar trebui sa fie cateva luni, sper...maximum). As scapa de o mare complicatie.
Desi pe perioada respectiva vor fi obligati copiii mei sa manace ce stiu eu sa gatesc [help][xx(][yum] ...adica supa de rosii si sandwich-uri [:)], macar voi putea sa-mi vad de serviciu in timpul zilei...Dar am sperante mari in fetele de pe forum, poate oi invata si eu in sfarsit sa gatesc (voi fi obligata sa invat, daca mama nu mai e cu mine [;)]...)
Nu prea mai pot sa intreb la companie, ca tot negociez cu ei de 2 saptamani, si mi-au dat saracii tot ce le-am cerut, PLUS o luna platita+masina la dispozitie in prima luna, fara sa le cer, de aia m-am si hotarat sa vin, ca mi se par foarte "family friendly", ceea ce aici NU vezi, nici sa dai cu tunul (sper sa nu fie "afara-i vopsit gardul, si-nauntru leopardul")...Mi-e cam tarsheala sa intind coarda prea mult, mi-e teama sa nu zica la un moment dat "mai da-o in ma-sa, ca prea multe probleme si pretentii, ia sa luam noi unu' de aici, si sa terminam povestea..."
Va pup, ma duc la jobul 2...sclava Isaura [:)]

Koky, mama de doi super bebici...acum "Spiderman" si "Cinderella" :)

#28
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 23 iulie 2006 - 18:47

Salutari la frantzuzoaice

Trec in viteza doar sa va salut de sub soarele corsican nimicitor.

Si sa-i dau si io cateva sugestii lui Koky (plus felicitarile pentru job!)

Mobila ieftina gasesti si aici, la Ikea de exemplu.

Pentru electorcasnice de la particulari poti sa te uiti si pe Price Minister.

Iar pentru inchirieri/ vanzari de apartamente de la particulari, cel mai cunoscut site e De particulier à particulier.



Gata, am plecat sa mai profitam un pic de marea si de soarele de pe Ile de la beauté



#29
Koky

Koky

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 23 iulie 2006 - 21:09

Multumesc mult de tot. Va pup pe toate de 1000000....ori.

Uf, parca sunt mai stresata acum decat cand am venit din Romania in Canada, dar atunci imi ziceam mereu ca mai rau ca in Romania n-are cum sa fie...plus ca nu aveam copiii...

De fapt...nu sunt stresata, ca va am pe voi [pup]

Nu uitati sa-mi ziceti preturile ptr gradinite, daca pot sa ii duc la garderia scolii timp plin, si... ce ma mai trece prin cap... sfaturi "de facut si mai ales de NE-facut" [:)]

Koky, mama de doi super bebici...acum "Spiderman" si "Cinderella" :)

PS Ce inseamna "provision charges" - un fel de garantie in cazul in care ii distrug casa?

#30
FrunzaVerde23

FrunzaVerde23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 23 iulie 2006 - 23:55

koky

"provision pour charges" se refera la suma pe care o platesti in contul apei reci si calde, ridicarii gunoiului menajer, caldurii daca e caldura colectiva in bloc.
Platesti in fiecare luna o suma in plus fata de chirie si ea reprezinta un avans - la sfirsitul fiecarui an proprietarul iti prezinta nivelul real de cheltuieli, daca e cazul iti da inapoi ce ai platit in plus (foooooarte rar), sau iti cere sa platesti diferenta daca "proviziunea" ta nu a fost suficienta. Uneori tace si taci si tu si platesti mereu aceeasi suma (provision definitiva ;-))

------------------------
Fericiti cei curati cu inima ...


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -