Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 14 voturi

La France ( 58 )


325 raspunsuri la acest subiect

#11
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 21 iulie 2006 - 18:37

Mersi, lu.more.
Supraveghere parca suna cam... politienesc.
As zice veghere, dar nici asta nu se prea potriveste.
Imi trebuie un cuvant romanesc care sa insemne, in acelasi timp, si grija, si ghidare, si sprijin moral. Ceva, ca o mama ideala [:D].
In franceza imi suna exact asa, in contextul respectiv, dar nu gasesc echivalent in romana.
Poate mai aflu si alte pareri, plzzzz.

#12
Mirunda

Mirunda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 21 iulie 2006 - 18:50

Imi dau si eu cu parerea ..."a indruma" imi suna mai aproape de ceeace cauti tu, Kikina...

Aileene, eu in Vendée sunt "acasa", si nu in vacanta...Locuiesc in Challans, la 15 km de coasta. Daca vrei sa vii aici in vacanta, iti pot recomanda cateva locuri preferate de noi, localitati mai micute dar cu plaji superbe, de ex "Notre Dame de Monts"(preferata noastra, cu plaji superbe si paduri de pini), sau St. Gilles Croix de Vie (mai turistic), sau Ile de Noirmoutier (superba, dar cam plina intre 15.07 si 15.08...)
asta in nordul Vendée, in sud cunosc "Les Sables d'Olonne" (f multi turisti, dar un orasel superb) In general, intre orasele mai mari de pe coasta, exista satuce sau plaji mai salbatice, si dupa parerea mea, mai frumoase decat cele populate. Oricum, la 200km de coasta ..ai de unde alege!

Va sarut,
Mirunda


"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Din Germania in Franta...Europa este casa mea!

#13
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 21 iulie 2006 - 19:46

Aileene, in Timisoara locuiesc in Balcescu. Dar am stat si in Sagului ( am fost la Generala 2 ), si in Girocului, si la Modern, si in Centru si in o gramada de locuri. Aveam prietene si prieteni in toate zonele si de fiecare data cand trebuia sa ma mut sufeream enorm ( mai ales in perioada indragostelilor, ca tot veni vorba [;)] ) De asta e frumoasa copilaria, cu toate iubirile ei, si jurnalele, si uitatul in oglinda, si visatul ...



Mirunda, cred ca nu e compliment mai mare pt zona in care stai, decat sa te intrebe lumea daca esti acolo in vacanta. [il]



Kikina, si eu as alege intre a indruma si a supraveghea, parintii isi supravegheaza cu dragoste copiii. :-)



Hai va pup !





Sibylle
[gravi] saptamâna 29

Pozele mele Poze noi


#14
aileene

aileene

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 21 iulie 2006 - 20:16

Buna fetelor , comment ca va [:D] cam "caldutz" nu-i asa ?
Mirunda ce placere sa locuiesti in asemenea locuri de vis si de invidiat de altii ! Iti multumesc ptr "tuyau" am notat tot [:D] si voi tine cont anul viitor , oricum acolo ne vom scalda , dar cum va fi prima oara , de asta am preferat sa te intreb pe tine , simteam eu ca esti f in "masura" sa-mi indrumi pasii spre locurile cele mai cele [;)] !
Kikina sunt de acord cu fetele , cuvintele : indrumare , ghidare , mai putin supraveghere , suna cam de "ordine militaresc" dar depinde de fraza si de constructia ei , dar si de cui i se adreseaza ea !
Sibylle enchantée [;)] ! Dar ai avut multe locuri in care ai locuit [:D] ! Mie cel mai rau mi-a parut sa las in urma cand am plecat de-acasa , Calea Sagului cu prietenele , cunostintele si vecinii cu care ne intelegeam ca intr-o familie mare si unita , ceea ce nu pot spune de locul unde ma aflu acuma , unde oamenii sunt fiecare ptr ei , discreti si chiar egoisti uneori ! Eh , dar ne facem si noi un motiv si dam inainte cu c'est la vie , nu-i asa [:D] ! Cum se simte mamicuta draga , cu caldurile astea ? Eu cand eram gravi , in '99 tot de-o asa arsita am avut norocul [V] dar totusi a fost cu rezultat frumos si merita acea transpiratie [^] !
Koki te-ai mai luminat un pic ? Ai reusit sa tragi cele mai bune sfaturi ? Iti doresc sa ajungi la cea mai buna si mai potrivita ptr tine si familia ta !
Fetelor va [pup] pe toate si s-aveti un sfarsit de saptamana , mai mult decat placuta !
Maria , MOana , unde ati plecat ? En vacances ? [pup][pup]...[hia]

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...in curand 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos....ene68/my_photos

#15
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 21 iulie 2006 - 22:21

Mariaaaaaaaaaaaaaaaa,i-mi lipsesti sa stii![flo]

Nadia vad ca nu mai avem vesti de loc de la tine de cind v-ati intors ,nu din curiozitate intreb ci findca chiar i-mi pasa de voi ![bis]ma uit cu drag cind am posibilitatea la poza lu Anais si realizez ca pe masura ce creste este din ce in ce mai frumoasa !
In rest caldura mare la mine ,actiunea "calcatul in garaj" nu s-a terminat inca,ba din contra un atelier "couture" s-a instalat linga masa de calcat !
Daca nu merg la munca macar sa-mi fac datoria de "gospodina"si sa repar tot ce-i de reparat ,va las si ma intorc la "cirpele mele"![bis]

#16
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 21 iulie 2006 - 23:45

Fetelor, frantuzoaicelor, iar ma bag printre voi. Uite cum e exact: "Accompagner l'enfant selon son temperament - a l'ecole, a la maison". Este vorba despre titlul unei carti pe care eu o traduc si vreau sa-l "potrivesc" in romana astfel incat sa aiba acelasi inteles si impactul necesar unui titlu.
Da, indrumare ar fi OK, dar iata cum ar suna: "Indrumarea copilului in functie de temperamentul sau...". Imi trebuie si acel ceva care sa sugereze "insotzirea", in sensul de "asistare", de "a-i fi alaturi". Pur si simplu parca nu are echivalentul potrivit in romana. Sau sunt eu lipsita de inspiratie. Poate va mai vine vreo idee.
Merci beaucoup [pup]

#17
aileene

aileene

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 22 iulie 2006 - 00:10

Kikina [pup] , eu ma gandesc ca s-ar putea sa fie vorba si de cuvantul "sustinere" , eu as traduce aceasta fraza prin : sustinerea unui copil dupa temperamentul sau atat la scoala cat si acasa ! Este doar o idee , sper sa gasesti cat de curand posibilitatea cea mai buna ! [flo]
O seara buna si racoroasa la toateeeee ! [hia]

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...in curand 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos....ene68/my_photos

#18
FrunzaVerde23

FrunzaVerde23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 22 iulie 2006 - 00:24

pentru traducerea lui "accompagner" :

eu as formula : Sprijinirea copilului in functie de temperamentul sau - la scoala si acasa

cel mai bun echivalent al lui "accompagner" in acest caz mi se pare "a-i fi alaturi" dar fiind un titlu suna mai bine sa traduci verbul francez printr-un substantiv rom^nesc

------------------------
Fericiti cei curati cu inima ...

#19
Koky

Koky

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 22 iulie 2006 - 01:50

Se pare ca tot de la serviciu am cel mai mare spor sa va scriu !!!! Pe fuga:

N-am stiut ca pot inchiria si apt mobilate!!! De fapt nu m-am gandit...buna idee...am sa caut. E putin complicat, ptr ca ei fac afaceri cu o companie de imobiliare ptr firme, din cate am inteles eu... Sa dea naiba, mai aveau putin sa ma intrebe ce culoare port la chiloti, in chestionarul ala...
Oricum, deja am inceput sa am migrene, ma duc cu copiii, am prima luna platita la hotel, dar oricum, nu stiu nimic de garderie, de cum e sistemul...ma intreb daca sunt in toate mintile [cool]
Cat costa gradinita la voi? Dar bonele?

Cu mancarea, eu am luat vreo 10 kg numai de cand sunt in Canada, asa ca sunt sigura ca mancarea de acolo, chiar daca mai scumpa, va fi mai buna...un pui normal aici e 3-4-5 CAD, iar biologic, 20 CAD...asa ca nu prea luam biologic, decat ptr bebici.

Sunt cam incoerenta, dar vreau sa scriu cat mai multe...prin absurd, e cineva in Normandia? Mai ales, cineva cu o mama draguta, care ar putea sa "actioneze pe post de bunica" temporar, ptr 1-2-3 saptamani pana ma dumiresc ce si cum? Just asking...

Koky, mama de doi super bebici...acum "Spiderman" si "Cinderella" :)

#20
Koky

Koky

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 22 iulie 2006 - 02:44

Clarificare:

Contra cost, bineinteles [;)]

[pup]

Koky, mama de doi super bebici...acum "Spiderman" si "Cinderella" :)


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -