Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La France (57)


313 raspunsuri la acest subiect

#41
Maria I

Maria I

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 28 iunie 2006 - 16:07

Bonjurica bobor frantuz (ii dau Corinei drepturile de autor!)
Io-s pe fuga, ca "mi-e casa ne-ngrijita", stiti voi continuarea, nu va mai spun... (nu ca as mai tine minte toate versurile, da' acu' nu m-oi apuca si io sa recunosc public ca-s Roza[;)])
Asa, ce voiam sa zic? Nasol cu varsta asta...
Aaaa, aileene, ia o floricea[flo]
Sibylle, tu zici "daca ar mai fi vorbit limba romana", deci Liliana nu mai stie romana, asa ca eu propun orice, bilingv sa fie! Ma rog, nu chiar orice. Merge si metoda assimil, e haioasa. Iar in franceza, un roman de Peter Mayle, eu l-am citit cu un zambet de-a dreptul iliescian (ptiu, ptiu!) dintr-un cap intr-altul. Sau Coelho, ca tot e la moda, de preferinta "La cinquième montagne". Poate-mi mai vin idei mai spre seara, ca acu' miroase a creier incins in zona.
oLo, ce mai fetiteee[il][il][il] Si ce mai mamica mandra!
Aurasuleeeeeeee!!!
[pup] tulmond si va doresc ce vreti voi, da' pe racoare sa fie!

Maria

#42
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 28 iunie 2006 - 16:43

Iaca m-am luat cu vorba [alcool] si-am uitat sa le multumesc si eu celor care mi-au admirat mindretea de fata pe cal! [flo2][flo2][flo2]



Ieri am fost si la pescuit cu clasa iar pe mine ma bat gindurile sa ma inscriu si eu la calarie, macar asa, sa ma plimb cu fie-mea prin padure cu calul... [;)]



Chiar Mirunda, spune-ne mai multe despre orele de echitatie ale Marei, cum e, face si sarituri, obstacole sau ce?




floricici din gradina mea [flo2]

#43
Koky

Koky

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 28 iunie 2006 - 18:32

Buna fetelor,

Am nevoie de sfatul (-rile [:)]) voastre...

In primul rand, de la aeroportul din Orly, si pana la adresa asta: HOTEL COURCELLES ETOILES
184, Rue de Courcelles
75017 PARIS
cum ajung cel mai simplu (si ieftin [;)])? Cam cat costa taxiul in Paris? Pot sa platesc in taxi cu cardul de credit, sau trebuie sa am cash? Sunt corecti sau ca la Romanica, de ajungi din Colentina pana la Bucur Obor trecand prin Berceni???

Daca prin absurd, cunoaste cineva zona asta unde e hotelul, dati-mi si mie detalii despre ce si cum ar fi de facut prin jur, plus un restaurant acceptabil ca pret.

Pupici, merci mult [pup]

Koky, mama de doi super bebici

#44
Mirunda

Mirunda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 28 iunie 2006 - 18:41

Aileene, uite, eu sunt pe acest forum de 4 ani de zile, sigur ca povestesc/raspund mai mult fetelor pe care le cunosc mai bine, dar nu fiindca ne-am fi vazut, si fiindca citind aproape zilnic, timp de 4 ani de zile aici, normal ca ajungi sa cunosti din ce in ce mai bine povesti/traectorii/gusturi/idei, ale fetelor mai vechi de pe aici! Dar si fetele "noi", pe masura ce vin, pe masura ce scriu mai mult, devin si ele mai apropiate...Eu in acesti 4 ani, am cunoscutn 4 fete de aici, pe 3 dintre ele le-am vazut doar o singura data...nu cred ca e cazul sa te necajesti, sau sa te simti exclusa, cele mai multe dintre noi avem servici, copii, casa, intram un pic aici, ne mai tragem un pic sufletul, si ne reintoarcem la cotidianul nostru...nu stiu cum e pentru voi, fetelor, dar pentru mine acest forum e o micuta insula de reconfort, intr-un cotidian destul de agitat...si atat! E mult? E putin? Nu stiu, pentru mine e mult, aici intotdeauna am avut parte de sfaturi si o vorba buna, cand am avut nevoie, si la randul meu am incercat, cand si cum am putut si am avut timpul de a o face, sa raspund la fel...Oare nu astepti tu cam mult de aici? Nu stiu, imi pare insa rau ca te-ai suparat ...[pup]

Otilia, promit sa revin pentru a iti raspunde, e mai lung, si nu pot acum.

Sibylle, e mare lucru ca intinzi o mana acestei fete...
Cat despre magazinele de la La Roche, sunt ceva, este "La Flanerie" un mare centru comercial, dar cred ca la Nantes sunt mai multe. Nu prea ma pricep unde sa iti zic sa mergeti[V]
Despre carti, eu cred ca pt Coelho e cam devreme, fetei i-a trebui ceva carti mai reconfortante si mai de adolescenti, eu zic sa mergi la FNAC, au acolo carti f bine sortate, pe genuri, varste, etc, si sa intrebi, sunt vanzatori chiar f bine informati, eu cred ca te vor ajuta. Citeste si in romana fata, ca nu am inteles prea bine?

Va[pup],
Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Din Germania in Franta...Europa este casa mea!

#45
oLo

oLo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 28 iunie 2006 - 18:48

quote:
Originally posted by Koky

In primul rand, de la aeroportul din Orly, si pana la adresa asta: HOTEL COURCELLES ETOILES
184, Rue de Courcelles
75017 PARIS
cum ajung cel mai simplu (si ieftin [;)])? Cam cat costa taxiul in Paris? Pot sa platesc in taxi cu cardul de credit, sau trebuie sa am cash? Sunt corecti sau ca la Romanica, de ajungi din Colentina pana la Bucur Obor trecand prin Berceni???



iei autobuzul naveta al aeroportului pana la statzia de RER C Pont de Rungis. De la Pont de Rungis, ai RER C direct pana la Pereire-Levallois, care-i la o aruncatura de batz de hotel. Cauta pe mappy.com
Faci cam o ora, dar e direct si ieftin (cam 2€-3€ cred...) Taxiu' nu stiu sa-tzi spun cat e... In unele taxiuri, potzi sa platesti cu card. Scrie pe taxi daca accepta card sau ba.

Zona n-o stiu. Dar fiind hotelu la o gura de metrou (linia 3), nu e vreo pb sa te plimbi unde vrea muschii tai in Paris.



#46
kiss

kiss

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 28 iunie 2006 - 19:02

of, of, aileene, pai eu iti raspunsesem imediat, ca m-am prins inca de la primul tau raspuns, dar "la gramada" cu Otilia!!![il] scuze ca nu te-ai prins! uite-aci, pe pag 1:

quote:
v-am cautat si io vreo 3 pagini, dar cum mi s-a parut ceva suspect, m-am intors pe prima, si iata-va! ...mersi fetele pt nr. spre ro, dar pe mine ma interesa de fapt cit costa apelul spre nr. 0826 10 55 55, pt ca si asta costa, si nu stiu cit!!! de la asta incolo te taxeaza cu 0,15 centime/min, stiu!
etc...





oricum, nu-mi place sa las raspunsurile "ne-multumite", insa pot trece zile fara sa vad ca mi s-a mai scris, pt ca din pacate n-am timp sa va citesc zilnic [q]...dar mai sint si exceptii! inca o data [iartama] daca am fost fugitiva, si mersi [flo][flo][flo] pt informatii, si Otiliei la fel



didita,vaporetto asta e ca un aspirator normal? daca zici ca-i asa complicat, adica montat-demontat, atunci unu doar cu apa ar ajunge? sau si asta la fel? tb tot timpu si dupa fiecare utilizare desfacut? asta-i intrebarea!



Mirunda, sint in lecturi! [flo] si am si vorbit in ro, cu o verisoara de-a mea care e medic pe-acolo, pe la tg-mures, si care e de fapt omu de legatura, si a zis ca vorbeste ea pt alte consultatii de specialitate! cica in general dr recomanda prin ro Actomel sau Fosamax (plus piascledin, etc) daca esti curioasa, profesional vorbind, cum au abordat ei "subiectu", iti scriu! [flo][flo][flo]



[pup] la toata lumea! sper ca am dezamorsat bomba [:D]





mami de pui [bonjovi] (23 sept 2004)



[foto] poze cu noi

#47
Koky

Koky

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 28 iunie 2006 - 19:14

RER C se numeste metroul? Autobuzul naveta al aeroportului costa ceva? Trebuie sa coste, adica...Poti plati biletul la sofer? In Montreal se poate, dar trebuie sa ai bani potriviti, ca nu dau restul. Exista permise de o zi? Cat costa? Aoleu, parca as veni de la bananieri [;)]...dar e prima data cand vin la Paris.

Merci [pup]

Koky, mama de doi super bebici

#48
lorena_andreianu

lorena_andreianu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 28 iunie 2006 - 19:17

Ma bucur de victoria de aseara la meci (meshi, cum zice fiu-meu). Sa vedem ce fac "les Bleus" in fara Braziliei!!!



Sybille, "batourile" trag toate langa Tour Eiffel. Imposibil sa nu le nimeresti. Vezi ca sunt 2 companii, si cred ca Bateux Mouches sunt mai scumpi un pic. Noi am sarbatorit o aniversare pe Bateaux Parisiens. Stiu ca a trebuit sa rezervam dinainte (bine, era si cu gateau de aniversare...). Dar doar pentru "balades" sunt si alte companii, fiecare cu diverse trasee, opriri. E altfel sa vezi Parisul in "goana vaporasului".



Mariuta, fata vesela! Da un mail cu adresa postala sa-ti trimit filmuletu' promis! Am gasit si niste poze tot cu Iasul din 1900. Poate te tenteaza...



Koky, ti-a raspuns Mihaela. Mai bine iei metroul, te familiarizezi si cu transoprtul in comun... Uite aici unde se situeaza hotelul tau. Linia 3 trece pe acolo. De mancat, stai linistita... sigur o sa gasesti. Chiar si la hotel. Nu cunosc bine zona, deci nu-ti pot spune ceva exact.



Aileene, pacat ca nu ne lasi sa te cunoastem mai bine. Stiu ca acum ceva timp ti-a urat Oana LA MULTI ANI, am facut-o si eu, si m-am tot uitat daca o sa mai scrii sau nu...[hot]



Cat priveste tarifele alea eu nu pot beneficia ca sunt degrupata total la Free...[bang]



Oana, lasa scrisul aici! Profita de mama ta! Azi ma uit la poze cu Séb!



Otilia, am vazut si eu calareata. Si noi avem hiopdrom dar n-am fost... o idee buna!



Va pup!





Mami Ria si Miron Radu (06 oct. 2004)



Copilasi sept-oct 2004 1

Copilasi sept-oct 2004 2

#49
oLo

oLo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 28 iunie 2006 - 19:27

quote:
Originally posted by Koky

RER C se numeste metroul? Autobuzul naveta al aeroportului costa ceva? Trebuie sa coste, adica...Poti plati biletul la sofer? In Montreal se poate, dar trebuie sa ai bani potriviti, ca nu dau restul. Exista permise de o zi? Cat costa? Aoleu, parca as veni de la bananieri [;)]...dar e prima data cand vin la Paris.

Merci [pup]

Koky, mama de doi super bebici



pt tarife, te potzi uita la www.ratp.fr sau la www.transilien.com

RER e reseau expres regionale, adicatelea trenuri rapide in regiunea pariziana. Sunt A, B,C D si E. Metroul e in Paris si banlieu proche.

Biletu pt naveta cred ca-l potzi plati si la sofer. Itzi da restul. Pe noi ne-a luat pe de'a moaca, ca nu sunt controlori pe linia asta...
in acelasi timp, potzi lua si autobuzu 183 (uita-te pe ratp.fr) tot pana la pont de rungis. numai ca e un picutz de mers pe jos. Naveta te lasa egzact in fatza garii.

Otilia: spor la calarie! Si mie mi-ar fi placut sa calaresc, da acu e cam tarziou si mi-i frica sa ma urc pe cal...

#50
oana cretu

oana cretu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 28 iunie 2006 - 22:58

Daca taceai, Loreno, nu scriam, dar ma mananca degetele...[:D] apropos, pt acte ne trebuie o promesse d'embauche pt George, care nu reusim sa o gasim.:( Cica avem multi prieteni aici, dar cand avem nevoie...nu se baga.:((( Asta e. Om trai si om vedea ce se va intampla. Cert e ca tb sa facem dosarul cu promesse sau nu inainte de proces.



Olo, frumoase tare printesele, dar au cu cine semana!;) Merci pt pumni.[:D]



Mirunda, asa stiam si eu, ca la varsta lor pot multi merg cu picioarele in diferite directii, sper sa fie si la el asa.:) Merci![pup]



Aileene, sa sti ca intamplarea a facut sa iti raspund, ca m-ai prins in preajma, ca eu am inceput sa intru fff rar pe net. Si nu te descuraja, ca fetele de aici sunt de nota 10, ai sa vezi. E valabil raspunsul asta si pt restul fetelor care s-au simtit excluse.(dia, cata...)



Sib, sunt mandra de tine, ca ajuti o fat ala nevoie, mai ales ca tu trebuie sa ai grija de burtica ta acum. Legat de pui, e dulce ca ta-su![:D] Da, sunt in al noualea cer cu mama si socrii aici, dar trece timpul asa repede...:(



Didita, sunt de acord cu tine cu galagia dupa meci. Nu zic, ca-s mare microbista, am tipat cand au dat goluri francezi, pt ca o data au jucat si ei bine, si meritau sa castige. L-am speriat si pe Seb cand am tipat, a inceput sa planga. Dar sa vezi ce plangeam eu dupa meci cand claxonau aia pe strazi, si Seb chiuia el si nu adormea.



Kiss, eu cred ca Brazilia castiga campionatul, oricum.;)



O sa va pun si niste filmulete cu Seb sa va amuzati de pitic.[:D]



Moamaaa, cat am scris, gata, pauza![:D]



Pupici la toate!



Oana si Seb [hagi]

(10.01.2005)





POZE

1 2 3

4 5 POZE MARTIE-APRILIE MAI




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -