Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La France (57)


313 raspunsuri la acest subiect

#311
Koky

Koky

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 20 iulie 2006 - 18:40

Dragele mele,

Multumesc tuturor pentru sfaturi si informatii, si scuze ca nu am mai intrat cu un "update", dar, bineinteles, in Canada, fiecare vacanta (chiar si "mini", de 3-4 zile), inseamna munca dubla inainte si dupa...

Pe scurt, sunt 99% gata cu "negocierile", acum ne "ciondanim" pe bonus, dar cred ca voi veni in Franta...Am fost 2 zile la Paris, cand cu interviul, multumesc tuturor pentru indicatii, m-am descurcat foarte bine. Ce mi-a placut: femei frumoase, elegante, slabe si PE TOCURI!!! Aici, cam rar asa ceva, coane Iancule...Plus atmosfera de oameni relaxati, multi in vacanta (hotelul era nu prea departe de Champs Elysee). Ce nu mi-a placut: metroul nu are scari rulante, am zis ca mor carand bagajele, si nici intrari ptr handicapati... preturile la pantofi (asta nu insemna ca nu mi-am luat 2 perechi, da' am fost nebuna...comparativ cu preturile din Canada)...In fine, nu va mai dau prea multe detalii, ca sunt la job [;)] Interviul a mers bine, si de atunci tot negociem.

Daca totul merge bine, la inceputul lui Septembrie voi fi acolo. ACUM INCEPE NEBUNIA: PLEEEEAAASE, am nevoie de ajutorul vostru. Pun intrebarile pe puncte, e mai rapid, si cine stie si poate, si are chef si timp, sa-mi raspunda, va rog [pup]:

1) site-uri de diverse de vanzare de la particulari (mobile, masina, electromenajere etc). Initial m-am gandit sa aduc totul intr-un container, dar pana la urma cred ca o sa inchiriez casa din Canada, sa vad intai cum merge, daca imi place, daca ma acumodez, daca pot s-o aduc pe mama etc Asa ca ce rost are sa imi trambalez mobilele (ca electromenajerele oricum nu le pot folosi)...
2) O banca buna (voi avea nevoie si sa transfer bani international)
3) Un provider de servicii de internet, telefon si cablu bun (am tot vazut pe forum ca sunt probleme, ca ar costa cand suni cu reclamatii...asa ceva nu se intampla in Canada, stai 5 ore in telefon si tot aia e...). Apelurile locale costa? In Canada, in abonament intra apeluri locale nelimitate.
4) Aproximativ, stiu ca e greu de zis si standardizat asta, dar cam cat costa mancarea/luna ptr 2 adulti si 2 copii? Mi-au dat de la companie niste site-uri unde poti cumpara mancare pe internet, dar in Canada "viata reala" (preturile [;)]) difera mult, este mult mai ieftin in magazin ca pe internet.

Cam asta e ptr moment. Va pup. Daca nu aveti timp, inteleg, si nu ma supar, dar daca da, m-ar ajuta mult de tot. [pup]


Koky, mama de doi super bebici...acum "Spiderman" si "Cinderella" :)

#312
aileene

aileene

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 385 mesaje

Postat 20 iulie 2006 - 19:35

Koki , ia incearca sa afli mai multe pe-aici www.franta-romania.com , unde sunt destui care sa te poata informa si sunt si f simpatici ! Multa bafta [;)]
Mirunda cu placere , tu erai cea care m-ai intrebat de reteta ? Iti multumesc [flo] de intrebare , surorile mele , vad ca se incapatzaneaza sa mai ramana prin Israel , au spus ca daca treaba devine mai "srioasa" se intorc , darmi-e tare frica sa nu mai fie posibil din cauza ca e prea tarziu , Doamne fereste !
Apropo's , spune-mi si mie in ce parte din Vendee iti petreci vacanta , ca anul viitor m-as duce si eu sa trag o tura ca prea vorbeste lumea de acele locuri , ca ma cam saturasem de mediterana unde-i atat de cald si inghesuit [V] !
Samsara bravo , mamicuto , ai o d-ra in toata regula ! Imi dau seama ca nu e usor sa treci de la o imagine a unui copilsa micut , la un adult implinit , asa cum devine pe zi ce trece , Ruxandra ta cea "mica" care ea a crescut si a devenit o d-ra [;)] ! Bravo ei si fi mandra de ea [flo] ! Feciorasul meu abea va implini 7 anisori , dar cum timpul se grabeste , azi maine ma trezesc cu el , domn mare [:D] !
Dia as deschide-o eu , dar mi-e ca nu se permite , doar cele mai vechi [:I] !
[pup] la toate si o seara placuta si racoroasa [dus] !




"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...in curand 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos....ene68/my_photos

#313
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 20 iulie 2006 - 20:00

Subiect nou aici [flo]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -