Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa pic la pace cu soacra??


35 raspunsuri la acest subiect

#31
Denisa_35

Denisa_35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 20 august 2003 - 14:00

[duel] HA ha ha...Stitii tu vorba aceea...NIMIC NU E NOU SUB SOARE! Cred ca marea majoritate a femeilor au trecut prin asemenea experiente cu soacrele! Concluzia e una singura : zi ca ea si fa ca tine! Ira daca metoda asta nu functioneaza...singura alternativa este sa-i spui de-a dreptul ce te deranjeaza, pana nu e prea tarziu! Altfel nu astepta ajutor de la altii..aceasat problema o poti rezolva numai tu! Denisa si copilul Alexutu denisa

#32
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 20 august 2003 - 14:48

quote:
Originally posted by Denisa_35
[duel] HA ha ha...Stitii tu vorba aceea...NIMIC NU E NOU SUB SOARE! Cred ca marea majoritate a femeilor au trecut prin asemenea experiente cu soacrele!
Din fericire marea majoritate a cunostintelor mele nu a avut asemenea probleme. Eu nici atat. Citesc si ma crucesc.Parca sunt povesti din Evul Mediu, zau asa. Laura

#33
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 20 august 2003 - 20:28

Puppe draga, Stiu cum sumt sfaturile primte de la soacra si chiar mama, de pe vremea lor, si mai ales in primele luni cand instictele de mama sunt foarte "salbatice", cand o femeie care tocmai a nascut este foarte sensibila sentimetal si fizic, cand te temi pentru copilasul tau si pentru ca nu ai in deajuns de multa experienta ca mama, toate astea duc la o stare usor irascibila si mai vine si soacra cu indicatiile, atunci totul i-a alte intosaturi. Am citit cu atentie ceea ce ai postat tu, si am inteles ca sotul tau este de partea ta si stie cum sa o ia pe mama lui . Fa-ti din sotul tau un aliat in aceasta problema si lucrurile se vor simplifica pentru tine mult de tot. Spune-i cu frumosul ce nu-ti place si daca nu intelege ea, fii tu mai diplomata in sensul ca zii cum zice ea si fa cum stii tu. Eu am evitat asa multe din probleme. Daca se baga prea tare la baita, schimba ora de baita cand ea are altceva de facut, fa-o cu sotul tau de ex. Pe mine m-a ajutat mama mea , dar cand era vorba de baita, ea avea o sarcina precisa, ceea de a tine prosoapele un pic langa soba sa fie caldute cand o scoteam pe fetita din apa, in rest doar eu cu sotul meu o imbaiam. Sunt de parere sa ai rabdare cu soacra ta, nu ti-o ridica in cap sau sa ti-o faci dusman, faca toate astea din prea mult zel, si apoi gandeste-te ca timpul trece repede , copilul v-a creste, tu ve-i trebui sa-ti reiei serviciul si atunci soacra ta va fii prima care va sta cu copilul tau. Indiferent ce pareri invechite are , tot o bunica este ce-a mai de inceredere persoana cu care-ti poti lasa copilul linistita. Trebuie doar sa o faci sa inteleaga ca este bine sa fie mai deschisa la nou, in ceea ce priveste cresterea copiilor si gadila-i un pic orgoliul ca o bunica trebuie sa fie ce-a mai buna pentru nepotica ei. stii tu ca este o vorba: fa-te frate cu naiba pana treci puntea! Fa-o sa creada ca este o bunica buna, dar daca ar pune in practica conceptiile noi despre copii ar fii o bunica de exceptie. Asta o v-a face sa coopereze cu tine spre perfectionarea ei. Eu acum sunt f. departe si de mama si de soacra, si crede-ma ca uneori nici nu as auzi ce spune soacra sau mama, numai sa am cu cine-mi lasa un pic copilul sa ma duc si eu linistita undeva. V-a veni si la tine timpul asta, cand vor interveni alte probleme in viata, cand o sa ai nevoia de a-ti lasa copilul cu cineva pentru a pleca undeva si ce buna este atunci o bunica!! Ai rabdare si cu ajutorul si a sotului tau ve-i reusi si treci peste aceste momente! Sa-ti creasca fetita frumoasa si mare, sanatoasa si cu noroc. La toti numai bine!

#34
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 20 august 2003 - 21:06

draga puppe, pana la sfaturile medicului iti recomand "Mama si copilul" de sotii Capraru, unde scrie f clar cu ce trebuie imbracat copilul si cat de calda tb sa fie apa la baie. Iar daca socrela mai deschide gura, arata-i colo scris negru pe alb de pediatri cu zeci de ani experienta (nu tb sa te iei chiar dupa tot ce scriu ei ca e cam veche cartea, dar la chestii din astea e buna). Pai la 38 de grade poti sa scoti copilul si numai in chiloti/pampersi afara!!! Caciulita se pune numai SUB 21 de grade! Si asa mai departe. Si DA, colicii or sa treaca, nu e sigur ca fix la 3 luni, dar trec! pupici la printesita cu tupeu! Cristina, mamica cu burtica[flo]

#35
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 20 august 2003 - 22:26

Ohh, fetelor, apropo de vechituri: mi-a dat soacra-mea o blana de nutrie, jigarita si veche. Atit o iubea si parea sa imi faca asa favoare insistind sa o iau sa imi fac nu stiu de gulerash (doamne fereste, doar port pufoaice iarna!!). Demult e la gunoi!! Dar acum si-a amintit de ea, a intrebat daca am folosit-o, ca ea nu isi aminteste sa fi vazut asa ceva si o cere inapoi. Habar n-am pe ce mineca o scot acum. SFAT: nu acceptati vechituri de la soacre. Sau daca o faceti, sa nu va puna sfintul sa le aruncati! D.

#36
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 22 august 2003 - 02:02

Draga Puppe, Pentru colici , eu in Romania, am folosit "Baby Drink" se gaseste la farmacii, este un praf, care se dizolva in apa fiarta si racita, este pe baza de plante, (nu este considerat medicament) are un gust bun si copii il iau cu placere. colicile or sa treaca dupa 3 luni, dar mai pot aparea dureri de burtica la copii cand se introduce mancarea solida sau sucurile de fructe sau piureurile, asa ca este bun si atunci . Usor de prerarat si in experienta mea de a creste un copil a prins bine. Am vazut si aici in State , in farmacii un asemenea produs , doar ca avea alt desen pe pliculet. La toti numai bine!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -