Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa pic la pace cu soacra??


35 raspunsuri la acest subiect

#11
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 14 august 2003 - 19:28

quote:
Originally posted by cl
Marina, la faza cu baita m-am vazut pe mine, dar cu...mama! [:D] Puppe, incearca cu putina diplomatie: cand alaptezi, spune-i ca o rogi sa-ti faca un suc de portocale (la storcatorul manual, ca dureaza ceva) sau sa-ti faca ceva de mancare ca n-ai avut timp si mori de foame sau sa clateasca ceva pentru bebe sau da-i de calcat...orice, numai da-i de lucru! Spune-i ca esti foarte obosita si n-ai avut timp, trimite-o la bucatarie ( o salata de varza ia ceva timp, pana toaca varza)! Daca este mancare, spune-i ca ai pofta, tu sau sotul, de altceva decat este si roag-o frumos si cu zambetul pe buze sa faca ea. Daca nu tine, atunci spune-i pe de-a dreptul ce te deranjeaza. Bafta multa! Claudia
Exact asa m-am gindit si eu ca si Claudia. Da-i de lucru. Si pentru tine si pentru bebe. Spune-i ca ai o manie ca lucrurile sa fie calcate si pe fatza si pe dos, si intre timp fa-i baie fetitzei si tot asa tine-o ocupata sa te mai lase si pe tine. De ce profita ea insa e tocmai neincrederea ta de la inceput. Cind n-ai de ales si confruntarea e aproape, fa cum a zis Vistiana, spune-i cu drag si uitindu-te in ochii ei sa stie ca esti sincera si ca sa ajunga mesajul. La pace e cam greu sa pici cu o soacra f opinata dar poate te scoti de un armistitziu acolo... Andrada PS frumos nume i-ai pus fetiztei[:D] sa-ti traiasca! L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele

#12
ciufulici

ciufulici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 14 august 2003 - 21:14

Buna tuturor, Am citit aici si ma "prapadeam" de ras, eu stiam ca soacra e o comoara la casa omului. Iar comorile trebuie ingropate. [:D] Ciufulici

#13
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 14 august 2003 - 21:21

quote:
Originally posted by ciufulici
Buna tuturor, Am citit aici si ma "prapadeam" de ras, eu stiam ca soacra e o comoara la casa omului. Iar comorile trebuie ingropate. [:D] Ciufulici
Mi-a raspuns mie o forumista astfel : "Berea si soacra sunt bune reci pe masã si cu spume la gurã".[berica] Puppe, nu incerca sa-i intri in voie daca ea nu vrea ... Nora lu' soacrã-mea PS: zic si eu, ce-i cu atatea sobecte despre soacre ? Incep sa cred ca e chiar o problema si nu e numai a mea .....

#14
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 14 august 2003 - 22:31

Mai fetelor ma crucesc ce aud aici!!!!copil de 5 saptamini scos de git din baita!!!![bang][bang][bang]infasat picioarele ca sa nu iasa cracanata,!!![bang]leganat copilul ca sa doarma !!!![bang][bang][bang]hai cind are colici mai zic sa fie leganat ca sa-l calmeze ,dar ca sa doarma? pai nu va dati seama ca apoi toata colilaria numai cu el in brate o sa fiti?!!!!!doamne fereste !!!!ce-ar mai fi vrut si mama sa-i faca la fel surori mele!!!!mie n-a apucat ca l-am facut departe de casa!!!!![nl]Aici mamicile il pun in patut i-i dau o jucarioara ,i-i cinta si gata NU LEGANAT!s-au cu infasatul !!!pai toti bebelusii sint in pempersi si n-am vazut unul cu picioarele strimbe,s-au cu caciulita pe cap!!!![copil]nici la doua saptamini in luna octombrie!!!si sint asa de voinici si sanatosi ,am fost la mare in noiembrie si eu aveam doua geci pe mine iar copii erau in pantaloni scurti si se balaceau in mare!!E clar ca daca il infofolim devine sensibil si ne-o facem noi cu mina noastra!!!Luca nu a avut niciodata caciulita !!!!si l-am nascut in februarie!o gluga da la hanorac dar caciulita nu i-am pus niciodata!palariuta cel mult!Si la urma urmei o mama stie cel mai bine ce este bine pt puiul ei chiar daca este primul pui! instinctul matern si pediatrul este de ajuns ca sa crestem copii nostrii asa cum trebuie!!![flo][flo][flo] Aura&Luca,18 luni

#15
toni

toni

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 15 august 2003 - 02:45

Nu am inteles prea bine :locuiti impreuna?Daca da , ai s-o tragi caci nu o sa se lase decat daca opui rezistenta cu hotarare.Daca nu stati impreuna e usor sa-i gasesti alte ocupatii.Mai vorbim. Cauta sa fii concilianta dar arata-i ca fiecare trebuie sa-si cunoasca locul.

#16
LIONI

LIONI
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 15 august 2003 - 03:32

[bibe][box]Creste copilul cum crezi tu ca este bine. Ar fi cazul sa ai o discutie cu ea si sa-ti impui punctul de vedere. Am un baietel de 1 an si 7 luni si l-am crescut singura si nu aveam experienta. Soacra mea tot imi povestea cum a crescut trei copii, dar am lasat-o sa vorbeasca si am facut cum am crezut ca este mai bine, si nu am probleme cu ea.Tu in aceasta perioada trebuie sa fii cat mai linistita pentru ca, copilul simpte.Cred ca este timpul sai faci tu baie, si sa nu-ti fie frica. La doua luni il invatam pe cel mic sa inoate in cada.Copii sunt foarte receptivi si cu timpul o sa-ti dai seama. SUCCES IN DISCUTIILE CU SOACRA SI MULT CURAJ. MARIANA

#17
neda

neda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 15 august 2003 - 06:26

draga mea, spune-i direct ca nu iti plac metodele ei si ca iti ingrijesti copilul TAU cum consideri tu ca e mai bine.Si daca nu-i convine poate sa plece.Cum adica sa scoti copilul de cap? Asa ceva nu am mai auzit niciodata.Nici eu nu ma inteleg cu soacra , dar nici nu o bag in seama.Nici macar nu o ascult.Mai ales cind o aud ca imi spune ca ea a fost o mama fff buna, fata de altele.... Mult succes !

#18
raly

raly

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 224 mesaje

Postat 15 august 2003 - 08:45

Eu zic ca o atitudine radicala nu e buna, pentru ca poate degenera in altceva( certuri cu sotul, atmosfera tensionata in casa, etc)de aceea sfatul meu este sa o iei usor si sa incerci sa ii spui ca vremurile s-au schimbat si asa cum ea avea pe timpuri, cand a fost proaspata mamica, surse de informare, asa si tu acum citesti carti de specialitate, consulti medici competenti,forumuri ca acesta[:D,si nu te mai iei dupa ureche, ce zice unul sau altul. Eventual adu-i argumente concrete(un pasaj dintr-o carte unde zice ca pampersul nu face piciorusele mai putin drepte, de ex),caci poate asa va intelege. Mai ales daca are bune intentii,nu cred ca ar fi bine sa-i sugerezi ca ori te lasa in pace, ori pleaca.Fiecare mamica are propriul stil de a face mancare , de a tine o casa ordonata, de a creste un copil,deci e natural ca nu va asemanati la pareri. Iti doresc intelepciune,sa treci peste situatie cu calm si intelegere, si sa cresti un copil frumos si sanatos!! raly

#19
puppe

puppe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 15 august 2003 - 11:23

Merci, fetelor...Ieri am avut un aliat total in medicul nostru de familie (prietena de familie cu parintii mei, pe cand traiau), care a venit s-o vada pe Andi si soacra-mea era de fata. Am cantarit-o, am masurat-o, si eu, sconcs mititel, am intrebat-o suav pe dna doctor:e cazul s-o imbrac mai gros???Afara erau 38 de grade si Andi se pregatea sa iasa la plimbare in camasuta si salopetica cu piciorus, bietul copil...Dna dr, fara sa fie cazul s-o instruiesc eu in prealabil, zice:Dar ce naiba infofolesti copilul in halul asta???Las-o cu manutele si cu piciorusele goale, da-i un body, o rochita ceva...Mi-a crescut inima in piept si zambetul pe buze...Asa ca Andi a iesit cu rochitica fara maneci si se bucura si ea, draga mamii, iar soacra-mea, dupa ce a cedat nu prea convinsa (citez: e cam curent...), s-a plimbat cu ea trei ore si a dormit matzul meu ca..un prunc, nu s-a mai agitat, nu s-a mai foit, nici foame nu i-a mai fost. Dupa care, eu, prinzand aripi, l-am combinat pe sotul meu sa-i facem baie noi doi, fara martori (si am si reusit), si am avut uriasul tupeu de a-i spune lui ca nu-mi place sa asiste cineva cand o alaptez, fiindca mi se pare ca o agita prezenta altor persoane. Asa ca scumpul meu sot si-a luat mama de manuta si s-au retras in bucatarie pana am alaptat-o eu.Sic-sic!! Soacra-mea nu locuieste cu noi, ci intr-un bloc vecin, nici nu am chemat-o eu sa ma ajute, ci barbatu-miu. Din fericire, sotul meu e mult mai deschis la minte, si intelege cand ii spun ca urmez sfaturile medicului sau aplic ceea ce citesc pe net, ca de exemplu aici.Aseara am avut noi doi o discutie mai intima si cred ca a inteles ca nu se pune problema sa-i interzic mamei lui accesul la copil, dar ma bucur mult mai mult cand avem prilejul sa stam noi (in speta eu) cu Andi, sa o dezmierdam, sa o pupacim etc etc.Mie mi s-a parut ca a inteles. Pe de alta parte, si eu am inteles ca soacra-mea o iubeste f.f. mult pe Andi si ar vrea sa se implice mai mult in ingrijirea si cresterea ei, pentru ca nu a reusit acest lucru la primul ei nepot (baietelul sotului meu din prima casatorie), si acum se simte cumva vinovata... In fine, cu rabdare, sprijin din partea sotului si cate o minciunica nevinovata din cand in cand (gen: azi l-am sunat pe medic si a zis ca nu-i trebuie caciulita), sper sa se rezolve si problemele astea.Principalul este ca Andi sa fie sanatoasa si sa creasca mare. A, si o satisfactie absoluta pentru mine: oricat de mult o iubesc toti, oricat ar vrea sa-i faca de toate, pe Andi EU o alaptez si de sanul meu se prinde cu manutele...Nu exista fericire mai mare decat asta. Va pup pe toate si ne mai auzim, ca peste 2 saptamani avem botezul si mini-sindrofia se tine acasa la soacra-mea...[il]

#20
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 15 august 2003 - 11:30

Bravo, puppe! Fata inteleapta! Claudia


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -