Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa pic la pace cu soacra??


35 raspunsuri la acest subiect

#1
puppe

puppe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 14 august 2003 - 15:56

Am un bebe de 5 saptamani, Andrada, careia toata lumea ii suflam in fundulet.Cum mama a murit cand ramasesem eu gravida, acum n-o mai am decat pe soacra-mea ca sprijin in plimbatul copilului (ca inca o alaptez si aici nu are cine sa ma ajute). Problemele spinoase au inceput de cand am nascut-o; primul diferendum l-am avut cu soacra-mea referitor la infasatul fetei, fiindca eu n-am fost de acord sa o tin ca pe o sarmaluta si am insistat s-o imbrace cu hainute.Soacra-mea m-a prevenit ca o sa fie cracanata. Cum pediatrul spunea ca nici vorba de asa ceva, am ramas la ideea mea. Apoi a urmat prima baie acasa, facuta bineinteles de soacra (eu eram crispata toata ce matza mica am nascut, desi avea 3kg), cand am zis ca nici nu concep sa o scoata din baie tinand-o de cap, desi m-a avertizat ca va ramane cu gatul scurt.iar telefon la pediatru, iar am ramas la ideea mea. Ulterior, au inceput discutiile in contradictoriu legate la oportunitatea caciulitei cand afara sunt peste 32 de grade, la ideea mea de a scoate copila la plimbare in body (soacra-mea s-a facut foc auzind-o ca a stranutat, si n-a stranutata decat o data!), la insistenta de a o chema pe nasha Andradei s-o tina cat mai mult in brate, desi femeia are o firma de condus, nu are inca nici un copil si mi-a zis frumos ca-i e frica sa o tina prea mult, fiindca e prea mica... Mai nou, sunt stresata cat cuprinde cand o alaptez, fiindca ma vegheaza ochiul vigilent al soacrei sa-i dau cat mai mult sa manance, desi a pus 1,5 kg intr-o luna si e ca un carnacior.Nu mai stiu cum s-o fac sa inteleaga faptul ca si eu imi iubesc odorul, eu ii sunt mama, si chiar daca nu am nici un fel de experienta in crescut copii, intreb medicul cand ceva nu mi-e clar, deci nu fac prostii prea mari... Pana sa nasc, nu am avut nici un fel de probleme cu soacra-mea, ne intelegeam bine, numai acum ma streseaza. Mi-e jena sa-i spun ceva, stiu ca are cele mai bune intentii, dar am ajuns sa-mi fie frica la orice miscare.Si am 31 de ani, nu mai sunt o pustoaica...Ma bucur ca macar la secretia lactata stau bine, altfel aveam ce-mi auzi ca nu mananc suficient si de-aia n-am lapte... Scuze ca am scris asa mult, dar uneori simt nevoia sa ma descarc si mai ales sa cer un sfat altora care au trecut prin aceleasi probleme. Fetelor, voi cum ati facut ? Sau ce ma sfatuiti sa fac eu ? Nu vreau sa ajung sa ma cert cu soacra-mea, dar nici stresul asta nu-l mai suport... Si Andi are doar 5 saptamani...[bang]

#2
clara

clara
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 august 2003 - 17:07

sa stii ca si mie mi-a fost frica sa scot copilul din baie de cap, si nu cred ca are gitul scurt deloc. cred ca multe sunt conceptii invechite. intr-un fel sau altul va trebui "s-o pui la punct" pentru ca va continua sa te streseze, si chiar daca nu ai experienta, sunt convinsa ca in orice femeie se nasc anumite instincte atunci cind devine mama, si nu are cum sa-i faca rau copilului. tu stii ce e mai bine pentru copilul tau pentru ca a crescut in tine. ii poti cere si iti poate da sfaturi, dar de aici pina la a-ti impune parerile ei.... mult succes si streseaza-te cit mai putin.

#3
Camelia

Camelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 14 august 2003 - 17:15

Pai daca ti-e jena sa o contrazici, o sa ai de tras.Spune-i pe un ton calm dar ferm ca pretuiesti mult ajutorul pe care ti-l da dar tu esti mama si nimeni nu stie mai bine decat mama cum e mai bine pentru puiul ei. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

#4
Vistiana

Vistiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 14 august 2003 - 17:26

Cheam-o sa aveti o discutie serioasa si-i spui pe un ton prietenos dar ferm privind-o drept in ochi ca,desi nu ai atata exper.cat ea ai totusi o dorinta arzatoare de a-ti creste copilul dupa bunul plac si AI ACEST DREPT ! Spune-i ca ai vrea sa fiti prietene dar pentru asta trebuie sa-ti acorde ajutorul atunci cand il ceri,nicidecum sa te sufoce sau sa incerce sa te inlocuiasca in rolul tau de mama.Fii ferma si nu ceda,e dreptul tau !

#5
Kiara

Kiara
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 14 august 2003 - 17:31

Draga mea, eu am avut divergente cu mama privind cresterea si educatia copilului, asa ca ce te mai miri de soacra!!! Eu i-am zis clar ca asa scrie in cartile de specialitate, ca asa mi-a spus pediatra si ca nu se mai cresc copiii ca acum o suta de ani, ca pe vremea ei....si un exemplu: adica daca voi ne-ati crescut cu scutece ca nu se inventase pampesrul sa folosesc si eu acum tot pampers...ia mai lasa-ma!!! (la faza asta a tacut chitic) Iar alta replica este: este copilul meu si il cresc cum consider eu de cuviinta. Sau: Atunci cand am sa-ti cer sfatul, atunci sa mi-l dai si nici atunci sa nu fii sigura ca-l voi urma. Eu hotarasc ce e bine pentru copilul meu si n-ai decat sa te superi. La replicile astea, maica-mea nici nu mai sufla, dar tot nu renunta la ideile ei alea crete!

#6
cristina liliana

cristina liliana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 august 2003 - 17:39

Incearca sa discuti cu ea si sa-i explici ca te ajuta enorm daca o scoate afara si mai sta cu ea din cand in cand in momentele cand esti prea obosita.Eu am doi copii(6 ani si 1 an) pe care i-am crescut singura fara ajutorul mamei si soacrei si m-am descurcat,dar tare m-as fi bucurat sa-i mai scoata altcineva la plimbare!Incearca sa discuti frumos cu ea sau daca nu se poate ,incearca s-o eviti(asta in cazul cand nu locuieste cu voi).In orice caz trebuie sa iei o pozitie ferma si poate asa se linisteste ,altfel cred ca vei avea multe probleme in viitor. Cristina

#7
iuliacm

iuliacm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 14 august 2003 - 17:54

In primul rand sa nu mai fii crispata si ocupa-te tu de copiluta. Ai sa fii uimita ce instinct de mama puternic ai! Pe socrella roag-o sa te ajute la spalat, gatit, curatenie, plimbat copilul. In al doile rand, spune-i si ei ce ne-ai scris si noua: "...eu imi iubesc odorul, eu ii sunt mama, si chiar daca nu am nici un fel de experienta in crescut copii, intreb medicul cand ceva nu mi-e clar, deci nu fac prostii prea mari..." Nu ced va vei putea s-o schimbi dar fa-o sa aibe incredere in tine, sa stie ca citesti, te informezi, vorbesti cu pediatrul. [flo]Iulia ps Sa ridici copilul de cap? ce tampenie! N-am mai auzit de asa ceva!

#8
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 14 august 2003 - 18:01

hehehe..ca doar nu esti singura care ai trecut prin asta! Soacra-mea cand punea mana pe copil pac o legana de-i sareau capacele..pana a vazut-o dr si i-a zis doamna da ce aveti cu copilul ala ca e linistita saraca! copii nu se leagana decat daca vrei sa-i adormi si atunci usurelu...Cred ca mi-a vazut ranjetul de satisfactie[:D]. Din pacate eu nu am avut lapte si era evident ca bebe nu lua in greutate chiar daca o tineam cu orele la san...au inceput vaicarelile ca pierdem copilu, de era sa inebunesc eu. A treia si ultima faza care s-a lasat cu scandal monstru a fost cu baita. Ca apa era prea rece cica ..si avea vreo 38-39 de grade. Mai toarna ea cand am intors capul si pac sa bage copilul. Ma intorc eu si zic stai sa mai verific odata de final..bag mana si o trag repede...apa clocotita...incepe scandalul..trageam ca nebunele de copilul de 2 sapt ea sa-l bage in apa io ca in nici un caz cat traiesc eu nu face asta. Apare barbatemeu din bucatarie, inebunit ca ce s-a intamplat si imi venea sa-l iau si pe el la bataie daca deschidea gura. Noroc de omul intelept care o luat termometrul, l-a bagat in cada...si stupoare generala 46 grade. A doua zi soacra-mea a impachetat bagajul, si a plecat acasa, a mai venit la botez si inca o data sa o vada si acum suntem cu totii fericiti si sanatosi. marina PS: e drept ca si la maica-mea am tipat de cateva ori cu leganatul da ea macar nu se supara si pana la urma o priceput...basca alte n scandaluri pe diverse teme...da acum a ajuns la vorba mea si zice bine ai invatat-o! PS2: in nici un caz nu chemasem eu soacra sa ne ajute. Ma descurcm si singura suficient de bine[:D]

#9
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 14 august 2003 - 18:51

Marina, la faza cu baita m-am vazut pe mine, dar cu...mama! [:D] Puppe, incearca cu putina diplomatie: cand alaptezi, spune-i ca o rogi sa-ti faca un suc de portocale (la storcatorul manual, ca dureaza ceva) sau sa-ti faca ceva de mancare ca n-ai avut timp si mori de foame sau sa clateasca ceva pentru bebe sau da-i de calcat...orice, numai da-i de lucru! Spune-i ca esti foarte obosita si n-ai avut timp, trimite-o la bucatarie ( o salata de varza ia ceva timp, pana toaca varza)! Daca este mancare, spune-i ca ai pofta, tu sau sotul, de altceva decat este si roag-o frumos si cu zambetul pe buze sa faca ea. Daca nu tine, atunci spune-i pe de-a dreptul ce te deranjeaza. Bafta multa! Claudia

#10
anda

anda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.418 mesaje

Postat 14 august 2003 - 19:23

oricum o sa faci tot n-o sa fie bine:)))....din proprie experienta. nu te mai zdrobi, spune-i ce ai de spus si in general incerca sa o ignori. anda & bb edi http://users.pcnet.ro/scpcnet/


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -