Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa pic la pace cu soacra??


35 raspunsuri la acest subiect

#21
Katink

Katink

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 15 august 2003 - 11:53

[8D] Felicitari puppe! [flo]

#22
Misa

Misa
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 august 2003 - 12:35

Bravo Puppe!!! Dar tine-te tare pe pozitie caci de acum fetitza ta va fi "bibeloul bunicii"..etc. si motiv de vizita pe nepusa masa," cum ca-i dor de aia mica, am trecut sa vad daca-i bine caci am visat-o azi noapte"....etc... si ai sa mai auzi "texte". Fa din sotul tau un aliat caci in mod sigur va iubeste pe tine si Andi, mai mult ca pe mama lui !!! Si eu am o soacra tapana care a vrut sa-mi scoata copilul de cap din [baie], dar i-a taiat-o barbata-miu - "o data a fost de ajuns... am vazut cum se face....multumim - ne descurcam singuri" Pa... la revedere... Drept e ca nici socrela nu s-a oferit sa ma ajute in cresterea copilului....la doi ani mi-a spus " Ia-ti o bona ca eu o platesc"...Am luat o bona, si-am platit-o noi ca soacra-mea uitase promisiunea. Ciufulici, am ras, de colegii mei de birou nu intelegeau ce-i cu mine!! Tare faza cu comoara!!! N-am stiut-o ![pup] Misuca, mama lui Stefan(4,1/2ani)si [gravi]cu bb de 16 sapt P.s. Cred ca tura asta nu va mai veni soacra-mea sa ma ajute cu baita!!! Misa

#23
anca_c

anca_c
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 august 2003 - 12:42

Oare de ce povestea ta imi suna cunoscuta? Un singur lucru vreau sa-ti spun: tine-o la distanta si fii destul de ferma pentru ca altfel mai devreme sau mai tarziu o sa cedezi nervos. Am facut si eu destule smecherii de genul celor povestite de tine dar ea se incapatina sa-si vada de treaba. Sa vezi cand incepe diversificarea alimentatiei, ce poate sa scoata din ea si cum isi aduce ea aminte ce manca baiatul ei. Nu vreau sa-ti spun urmarile.... Singurul lucru de care-mi pare rau e ca am ramas fara laptic ... si aveam destul. Cel mai important lucru de fapt e sa discuti cu sotul tau si el sa te "protejeze de "atacurile" mamei lui si sa-ti tina partea. Asta e tot ce conteaza, sa fiti voi doi impreuna si restu' lumii sa-si vada de treaba.

#24
bebetica

bebetica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 15 august 2003 - 13:01

Spune-i doamnei soacre ca accepti sfaturi dar tu decizi pe care le aplici si pe care nu. Trebuie sa ai curaj sa-i spui si rabdare. Numai ca maniera in care ii spui parerile tale este importanta si variaza de la soacra la soacra. Trebuie sa ajungeti la un acord care sa fie in favoarea micutei Andrada. Totusi faptul ca-ti da o mana de ajutor conteaza tare mult. Soacra mea nu i-a dat BB-lui nimic mai mult decat o banana si mai sta cu el fiindca ii impune sotul meu (destul de rar). Dar stafuri nu-si permite sa-mi dea. Fetita ta are un nume tare frumos. Sa-ti traiasca. Ioana si [copil] Stefan Dimitri http://babycenter.sh...e21b32aaebf6598

#25
Sobo

Sobo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 15 august 2003 - 14:21

Un sfat de la un om cu experienta este oricand bine venit. Dar nu trebuie luat ca litera de lege. Eu zic sa pui foarte bine in balanta ajutorul dat de soacra ta, daca merita fata de stresul provocat. Sa sti ca nu e o prostie si copiii simt stresul din jurul lor. Daca tu crezi ca te poti descurca si fara sa fie ea acolo in permanenta (eventual implica-l mai mult pe sotul tau in treburi gospodaresti, chiar daca el si-a adus "ajutoare") si tot cu ajutorul sotului dispenseaza-te de serviciile ei.Mai bine o suni din cand in cand la telefon pentru un sfat decat sa fie ea acolo peste tine. Oricum aceleasi sfaturi le-am primit si eu. Nu le-am urmat si copilul meu este bine. Are un an si 8 luni si nu este cracanat desi nu a fost infasat decat in maternitate, nu a purtat nici o zi caciulita si nu a facut otita niciodata, cat despre scos copilul de cap din baie (daca am inteles bine) nici nu am mai auzit. Succes mult si rezolva problema cat mai repede deoarece acum lucrurile sunt mai simple ca ala mic nu pricepe, dar sa vezi cand mai creste si o sa priceapa ca poate sa aiba bunica de partea lui la prostii!!!Oricum totul este pentru binele lui si nu al nostru personal. Te pup. Sobo si Dragos

#26
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 15 august 2003 - 14:35

Eu nu pot da sfaturi ca nu le pot aplica eu! Pe mine ma apuca dr**** cand face/zice soacra-mea cate o prostie si tip la ea si plec imediat si zic ca nu ne mai vedem, etc. Sigur dupa 2 saptamani mi se face mila de ea ca nu-si vede nepoata si ne impacam pt. 1 saptamana, si iar .... Cat despre "idei bune", noi am trecut de faza cu infofolitul si "sa-i dam laptele praf mai concentrat ca ii e foame"dar zilele trecute zice: "Vai, cum sa manance copilul asta, ca n-are nici un gust, nu are sare deloc"[bang]. Noroc ca i-am smuls-o din mana inainte sa arunce un pumn de sare in ea ca ramanea copilu' nemancat.Eu nu o las pe Monica la soacra-mea nici 5 minute nesupravegheata ca m-am convins cum sta treaba! Izbuteste sa faca o gramada de boacane in 1/2 de h. Culmea e ca e femeie educata, ai fi zis ca o duce capu'. Bafta cu soacrele si sa aveti noroc de soti ca al meu care nu o baga in seama si ii mai si spune, cand urlu la ea, "de ce te bagi, normal ca urla la tine". bb Monica si Sorana

#27
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 15 august 2003 - 14:54

Bravo, puppe ! [flo] Se pare ca te descurci, pana la urma, cu soacra. Noi stam cu mama, astfel ca, soacra nu prea s-a bagat cu sfaturi. Iar cand ne-a dat un sfat, la cerere, a fost bun. Adevarul este ca, desi o iubeste enorm pe micuta noastra, isi vede de ale ei, nu se baga peste noi. Iar mamei, nu am nimic sa-i reprosez. Din contra, ii multumesc enorm pt. ceea ce face pt. noi. A insemnat foarte mult pt. mine, sa o am acasa, alaturi de mine, de cand am nascut. Am mama si soacra de nota 10 ! Sau, sunt eu, o fata de nota 10 ? [;)] Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 7 luni)

#28
puppe

puppe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 16 august 2003 - 10:45

Nu rezist sa nu va povestesc ce fain m-a razbunat chiar Andrada ieri.I-a adus bunica-sa o cuvertura (sau cum sa-i spun)de pus pe masuta de infasat, pe care o are de cand era barbatu-miu bebe, deci de vreo 30 de ani. O carpa, va dati seama, dar cu valoare MARE, pe care am fost sfatuita sa o folosesc intotdeauna cand o infasez, ca e sfintita in biserica si nu mai plange copilul (!!!!!!![bang][bang]).Asa ca am dezbracat-o pe Andi pentru baie, i-am scos pampersul...si fata mea a tras un kaki spumos pe cuvertura de zestre a lui taica-su. De mult n-am mai ras asa...Barbatu-miu s-a spart si el de ras, numai soacra-mea a sarit sa-i dau repede carpa s-o puna l a inmuiat, ca se pateaza...Asa ca noi am imbaiat-o pe printesa, iar buna-sa a spalat cuvertura sfintita, si pana si Andrada zambea (vorba vine, ca inca nu face ea de-astea...).Am un copil destept: daca eu sunt fraiera, las'ca e ea cu tupeu ![:D] P.S. E fix pix treaba cu lucruri sfintite...Andi a facut aseara niste colici de m-a durut sufletul. Noroc ca stie taica-su s-o calmeze, eu am ajuns sa plang cu ea in brate, si mai mult o enervez. SIGUR SIGUR trec colicii pana la 3 luni ??????

#29
angi_gemeni

angi_gemeni

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 16 august 2003 - 14:27

Asa e si soacra-mea : tine la toate vechiturile si cand am adus copiii de la maternitate ma astepta cu un sac de lucruri de la sotul meu. Noroc ca Andrei i-a spus: "Mama, noi am dat milioane pe lucruri noi, si tu vii cu vechiturile!" Insa, aceleasi probleme le-am avut si noi cu ea. Ea crede ca se pricepe la toate, inclusiv la crescut copii in mileniul III!!! Eu i-am tot spus lui Andrei ca e deplasata, ca nu face decat sa ma enerveze, dar degeaba! Cu timpul s-a convins, iar acum i-a interzis sa mai intre la noi in casa(stam in aceeasi curte, dar avem intrari separate, bai, bucatarii separate!) Baia copiilor, cand erau mici, pentru mine a fost un calvar. Eu nu le-am facut baie pana la 4 luni, din cauza ei. Eu nu am pus mana pe ei la baie. Baia le-a facut-o mama mea(primele 2-3 baite), apoi Andrei. Durata unei baite nu era mai mare de 2 minute. Pentru ca ea, asistand, numai replici de genul acesta avea:"Hai, gata, ca racesti copilul!"/"Hai, gata, hai, gata!". Masaj? Noroc ca le faceam eu gimnastica cand nu era ea, dimineata, langa noi!!! Dupa baie, statea si ea sa imbrace copiii care urlau ca din gura de sarpe ca doar 4 maini pe ei, nu era de ici, de colo! Daca stranuta vreunul din copii, imediat spunea: "Gata, a racit, sa vezi acum doctori, medicamente..." Daca tusea: "Aoleu, are ceva la plamani!!!" Daca plangea, intotdeauna gasea explicatii: "Il/O doare burtica", "Da, da, da, sa stii ca il/o dor gingiutele ca-i ies dintisorii"/ "Aha, plange ca-l/o tineti in casa, ca nu-l/o scoateti afara" M-a stressat luni in sir sa le dau copiilor zahar daca sughita. S-a potolit cu sfatul idiot cand am intrebat-o daca ea asa proceda cand sughita fii-su. (Normal ca ea nu i-a dat zahar!!!!!!) In luna mai(anul trecut), noi am fost 2 zile la Bucuresti. Cand ne-am intors acasa, radiatoarele erau in functiune, copiii aveau caciulite pe cap(eu le-am pus caciulite doar dupa baita si le tineam 15-20 de minute, dupa care, capul descoperit!), infofoliti!!! Criza de nervi am facut! La masa, acelasi lucru. Statea langa ei si-i agita. Cand vroia sa le dea ea sa manance, copiii plangeau, erau agitati, pana la urma, nu mancau! Nu le schimba pampersii pt. ca nu se pricepea. Si i-am spus. Daca nu schimba pampers-ul, macar sa-l arunce la gunoi! Nu i-a convenit si cu aceasta ocazie a mai rarit vizitele. NU le facea supica, asa ca am trimis-o sa-mi faca piata. Iar s-a basicat si a inceput sa se uite crucis. Dupa ce a plecat sotul meu(pt. o perioada de 4 luni), am pus lucrurile la punct. I-am zis tot ce-aveam pe suflet(fara sa ma transform in mahalagioaica), nu i-a convenit, iar, de un an de zile, relatiile dintre noi sunt foarte reci. Nici pe copii nu i-a vrut, nici acum nu-i iubeste(ieri de Sf. Maria, nici macar lui Andrei nu i-a zis sa-i traiasca fata!), asa ca am femeie la copii! Relatiile dintre mine si ea au fost 2 ani extraordinare: ma-ntelegeam cu ea mai bine decat cu mama mea, dar, de cand au aparut copiii, nimic nu-i mai convine! Nu cred ca, daca vei vrea sa cazi la pace cu ea, vei reusi. Eu i-am dat nu o sansa soacrei mele, ci sute, mii de sanse sa se reabiliteze. Rezultatul? M-am imbolnavit de fiere! Nu merita sa ne uzam, sa ne sctricam casniciile doar pentru ca ele nu-si dau seama ca si noi, asa tinere, fara experienta, ne descurcam foarte bine. Si daca gresim, din greseli invatam. Cu toate ca eu cred ca orice mama, din instinct, isi da seama ce-i mai bine pt. puiul ei! Eu incerc sa ma bucur de fiecare clipa cu copiii mei, cu sotul meu, sa traiesc la maxim satisfactiile pe care mi le ofera acesti 2 copii extraordinari si... s-o las in pace pe ea! Este cam tarzior acum(cu toate ca urmez tratament si sunt sanse sa ma vindec complet!), dar cu zambetul pe buze, constat in fiecare zi, ca , alaturi de copii si sot, viata e frumoasa. Asta o oftica cel mai tare: ca sunt copii f. bine, sanatosi, frumosi, destepti, ca eu cu Andrei ne intelegem si ne iubim, ca eu, chiar si atunci cand sunt singura, ma descurc cu 2 copii... Asa ca, tu ai grija de puiutul tau, fa in asa fel in cat sa fie bine cu sotul tau, menajeaza-te ca Andrada are nevoie de tine si bucura-te ca esti mama unui copil minunat! Angi si gemenii "Cu cat zbori mai sus, cu atat vezi mai departe" Richard Bach-<Pescarusul Jonathan Livingston>

#30
Missy

Missy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 458 mesaje

Postat 17 august 2003 - 01:19

Eu n-am avut treaba cu socrela (in afara de partea cu vechiturile - le-am pus intr-o punga in dulap si cica nu le mai gasesc), in schimb am avut cu mama. si-a luat concediu imediat dupa ce am nascut, venea de 3-4 ori la maternitate pe zi, acasa: nu suge bine, nu ai destul lapte, nu mananci destul, pune-i caciula, prima baie eu o fac, da sa o ii pun scutece ca pampersul e lucru sigur ca va fi cracanata, nu asa ci asa ... Am rabadad 2-3 zile, ea ii punea caciula, eu o dadeam jos, dupa care i-am zis frumos: e copilul nostru, deci 2 persoane decid asupra lui. daca vrei sa te conformezi bine, daca nu o sa ne certam si nu cred ca vrei. cand iti cer sfatul, atunci poti sa-mi zici cate si ce vrei, si eu hotarasc daca il urmez ori ba. 2 zile nu a mai vorbit cu mine, dar i-a trecut. I-am dovedit ca dupa "metodele moderne tip pampers" copilul creste bine, frumos, sanatos. Asa ca si astazi daca eu zic: nu, nu ramane. Si toata lumea e fericita. www.babiesonline.com/babies/f/fratila PS: si la noi a organizat soacra botezul, a facut o lista de 100 persoane si a adus-o la aprobat. asa ca au mai ramas in final 10, si a fost super!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -