Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Nov-Dec - partea a IV a


140 raspunsuri la acest subiect

#111
Yael

Yael

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 391 mesaje

Postat 27 iulie 2003 - 12:26

Buna fetelor.... Poate va aduceti aminte de mine.. sau nu.. Am mai scris eu la inceput... De atunci, doar citesc... Si venind vorba de cat costa cresa in U.S.A... am ramas socata... $800 pe luna? Atat de mult? Aici, in Israel, cresa (sa-ti dai bebelusul incepand de la 3 luni)costa cam $400 pe luna (insa fara mancarica... tb. sa-l trimiti cu lapticul..). Si programul e de pe la 7.00 dimineata pana pe la 16.00! Apoi, cu cat bebelusul se face mai mare cu atat o sa fie mai ieftina cresa, respectiv gradinita (si mancarea inclusa!). In ceea ce priveste concediul, se da la fel ca in U.S.A., 3 luni -insa platit 75%, bani pe care ii primesti imediat dupa ce nasti, pe toate 3 lunile! Apoi, daca te intorci la servici, o sa fie ceva de genul lucrezi 7 ore, insa esti platit pt. 8 ore (ai bonus o ora!). Gata, m-am bagat si eu in seama... [:D] Va pup! P.S. Bebelul meu iubit e o fetita, pe nume Yael Clara -24 sapt.!

#112
Ven

Ven

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.064 mesaje

Postat 27 iulie 2003 - 12:26

quote:
Originally posted by andreeas
Buna Ven, Cred ca esti tare fericita ca ti-ai vazut puiutul mai marisor miscand,dar mai ales ca stii ce este .Eu am avut un ultrasound la 11 sapt.,era tare mica minunea mea,dar pe cat de mica pe atat de vioaie.Astept cu nerabdare aug 1 ,urmatorul ultrasound ,sa-l vad acum format si sa aflu si ce este.Tot numar zilele si ma bucur de fiecare sfarsit de zi...si timpul trece(spre binele nostru -gravidutele nerabdatoare) "FU" inseamna "fundul uterului" si "BCF",sunt bataile cordului fetal. Multa sanatate si sa ai grija de burtica![flo] Andreeas 18 saptamani si 6 zile
Salut! Ce mai faci tu?? Sper ca bine, si bebe la fel....:) De unde vine numele tau (daca nu sunt prea indiscreta)??? Stii de ce intreb, pt. ca noi o sa-l numim pe bebe Andreas (pentru ca tati e sas) si inca un nume romanesc (pt. ca mami e romanca :)) si de cate ori iti vad numele pe forum imi tresare asa un pic inimioara ... :) :) Nenea dr. a inventat putin, ca sa fie fisa de gravida completa.....:( nu mi-a ascultat bataile inimii copilului, a pus acolo o valoare normala.....:( Ei, asta e, Doamne-Doamne va avea grija sa fie totul bine cu noi :) Aseara la discoteca am fost foarte activi :) , tati a zis ca seamana cu el, ii place muzica :) Am citit ca de pe la 6 luni e bine sa le pui la bebei muzica, ca o aud din burtica, si ca prefera Vivaldi si inca ceva, am uitat!! De-abia astept!!! :) Va pup! Mai povestim! Ven si [bibe] de 18 sapt. si 4 zile

#113
alinkav

alinkav

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.142 mesaje

Postat 27 iulie 2003 - 15:19

Salutare!!! Bine ai revenit Yael! Care este data probabila a nasterii la tine, ca sa o trec in listuta noastra??? Ieri tati ne-a spus ca e foarte nerabdator sa-si vada puiul. Ca e foarte gelos pe toti pe care-i vede cu puiutii sai. Vrea si el sa iasa cu bebelusul la plimbare. Si ma emotioneaza rau!!!! Azi iesim si noi la o plimbarica cu prietenii. Sa bem o [berica]!!! Hi-ha-hi, ca deobicei va trebui sa ma [alcool] cu sucu'. Dar noi si asa suntem tare fericiti!!!! Ne e de ajuns imbatare cu fericire pe care o simtim de fiecare data cand primim cate un picior de la bebe. Imi tresare inima si mi se umezesc ochii cand ma gandesc la el. Va doresc in continuare weekend placut si cu cat mai multe lovituri posibile din partea [bibe]!!!!!!! alina [gravi]-23 sapt si 2 zile

#114
Yael

Yael

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 391 mesaje

Postat 27 iulie 2003 - 15:54

Multumesc! Din cate am inteles (de pe la inc. sarcinii, ca de atunci nu am mai intrebat), data nasterii o sa fie in jur de 15 nov. Numele meu este de fapt Isabella (prietenii imi spun Izzy). Yael e numele printesicii mele... Mamica :-) lui Yael Clara -24 sapt.

#115
Zeeva

Zeeva
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 27 iulie 2003 - 19:47

Buna burtici de mamici, Ma bucur sa aud ca toate sunteti bine. Si ca burticile cresc si se misca intens. Maine voi merge prima oara la mediul de spital cu care voi naste. Pana acum am fost sub supravegherea medicului de familie. Sper sa fie o persoana care sa imi inspire destula incredere. Oricum, va trebui sa il vad cel putin o data pe luna si apoi chiar mai des. Asa e regula. In fine, la prima sarcina nu m-am dus la doctor decat de cateva ori in noua luni si nu am avut nici o problema. Si a doua sarcina e minunata. Cred insa ca regulile de supraveghere sunt diferite de la o tara la alta, sau in fine de la un spital la altul. Primul copil l-am nascut in RO si acum voi naste in Canada. As vrea sa stiu cum stati cu greutatea. Cate kilograme ati luat? Eu inca nu m-am ingrasat peste greutatea de la inceputul sarcinii. Am slabit vreo patru kilograme in primele luni si acum le recuperez. Ma simt bine si pot manca aproape orice. Si inca ceva, voi mancati telemea ? Dar pate de ficat ? Am auzit ca nu ar fi prea recomandate in sarcina dar eu am mai mancat uneori. multam de raspunsuri, ganduri bune si sanatate, Z 21s si 1 z.

#116
andreeas

andreeas
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 iulie 2003 - 02:14

Draga Ven, "Numele"meu este mai mult un nick name,Andreea,este numele care mi-a placut de cand eram mica si atunci cand m-am inscris pe forum ptr ca mai erau si altele,si nu am reusit sa ma loghez asa,am mai adaugat din intamplare un "s" ...si tare mi-a placut cum suna :))))De la numele asta vine si Andrew,nume pe care il vrem ptr. bebele nostru(daca e baiat).Cred ca Andreas e un nume extraordinar ptr bebelusul tau. Noi suntem bine si bebe si eu.Toata ziua asta mic se agita in burtica,parca ar vrea sa iasa afara.Si taticul lui l-a simtit intr-o seara si era tare fericit,a zis ca se aude ca si cum ar bate cu un ciocanel dinauntru inspre-afara.:) Ai grija de tine!

#117
alinkav

alinkav

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.142 mesaje

Postat 28 iulie 2003 - 12:12

Buna!!!! Ce mai faceti???? Eu de cand am ramas insarcinata am luat 6-7 kg, ca la mine variaza.Si sper sa nu iau in continuare multe. Mi se intampla sa mananc si mie branza(telemea)dar rar. De ficat ce sa zic, n-am mai mancat de cand am ramas insarcinata. Povestiti-mi si mie cum dormiti voi gravidutzelor noaptea, adica cum va simtiti. Ca la mine e un chin, nu suport cand vine noaptea. [pup] alina [gravi]-23 sapt si 3 zile

#118
bubu

bubu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 28 iulie 2003 - 12:21

Buna burtici, Eu in primele 4 luni am laut 2.5 kg dar in ultima luna am pus 3.5 kg. E mult cit am pus in ultimul timp, si cind te gindesti ca nu mininc cine stie cit. Cu dormitul inca e bine, adica nu umblu noaptea la baie, de trezit ma trezesc. Daor ca vizes prostii, cu morti si lucruri urite.

#119
dpintilie

dpintilie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 28 iulie 2003 - 15:44

Ven, felicitari pentru baietelul tau. Eu inca nu stiu ce e puiutzul meu. Vreau sa te intreb daca ti-a spus cumva doctorul cand e suficient de mare bb pentru echografie 3D? [pup],Dana,19s si 1z

#120
Kokolina

Kokolina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 28 iulie 2003 - 16:59

salut !!!!![biz] ce mai faceti? ce va mai fac bebeii? al meu e destul de agitat, eu sunt moarta de cald si cu 10 Kg in plus suport caldura din ce in ce mai greu.... eu mananc mai multe fructe si legume...si aproape in fecare zi o inghetata[pofta] dpintilie, din cate stiu eu 3D se face in saptaminile 22-26... si eu sunt programata pt. pe 12 august si mor de nerabdare sa imi vad puiul[tv] va pup Kokolina[gravi]- 23 saptamani


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -