Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cu ce companii de zbor, plecati in Romania?


51 raspunsuri la acest subiect

#41
OtiliaLia

OtiliaLia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 04 iulie 2003 - 04:43

quote:
Originally posted by Tiara
A calatorit cineva cu Air France?cum e? Lidia ,Tiara si David D.
Air France, zborurile, din punctul meu e vedere sunt super, doar ca aeroportul din Paris e groaznic. Daca ai de schimbat intrarea schimbarea se face folosind autobuzul. Urca-te in autobuz, da-te jos, scari rulante si informatii putine... nimereste unde trebuie .... eu am avut 2 ore intre avioane si una am consumat-o pana am reusit sa ajung unde trebuie pentru urmatorul avion... si nu de toanta. [zid] Lia-S

#42
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 04 iulie 2003 - 04:45

quote:
Originally posted by Tiara
A calatorit cineva cu Air France?cum e? Lidia ,Tiara si David D.
Lidia, sotul meu a zburat acum o luna cu Air France, insa nu pana in Ro, doar pana la Paris. Oricum, lui i s-a parut super, avionul a fost un Airbus, cu tv-uri incorporate in spatarele scaunelor, fiecare calator avand astfel monitorul sau "personal", pe care putea urmari programele/filmele difuzate sau juca joculete. Si asta la economy. Si, evident, mancare buna si personal amabil. Din ce am folosit eu pentru calatoriile Jap-Ro, as recomanda ANA/Austrian Airlines (japonezii sunt pana la urma cei mai politicosi si mancarea japoneza e, pentru mine, preferata altora), numai ca trebuie stat o noapte in Viena la dus (noi am folosit hotelul Novotel, chiar de langa aeroport) - in orice caz hotelul se plateste separat. Copiii pana la 16 ani insa nu platesc cazarea (cel putin la asta). Ah, si trebuie sa precizez ca varianta cu schimbare in Viena reduce considerabil numarul orelor de zbor (din Viena pana in Bucuresti se fac mai putin de 2 ore, daca tin bine minte, iar din Narita pana in Viena se poate ajunge in 10 ore).

#43
lacramioara t

lacramioara t
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 iulie 2003 - 11:26

Salutare fetele, Revin dupa o absenta de 2 sapt.(am fost in Italia cu serviciul)si referitor la companii aeriene nota 10 pt.Lufthansa cu care am avut norocul sa ma intorc,caci am plecat cu Austrian Airlines si dupa ce ca este scump biletul in 3 ore si un pic de zbor(am facut escala)am fost serviti cu 2 sandwish(am scris bine??)si ceva de baut.Cu Luftansa nici nu este prea scump si merita.Tarom a luat-o razna u preturile la biletele de zbor.[bruta] Pupici si sanatate. Lacra si bb Andreea

#44
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 04 iulie 2003 - 12:21

noi am zburat cu KLM si Tarom, si pot sa spun ca la Tarom mancarea a fost mai bun decat la KLM. Insa serviciile destul de bune la ambele, nimic de zis. Am auzit ca baga Carpatair ruta directa Muenchen-Iasi asa ca, la nevoie, apelam la varianta asta. Dar numai la nevoie ca acuma e 375 euro un bilet Muenchen-Bacau si probabil ca tot atat sau chiar mai mult va fi pana la Iasi. In conditiile in care cu masina te costa jumate pt toata familia... ramane doar o varianta de urgenta. Drum bun! Cristina, mamica cu burtica[flo]

#45
MLDiana

MLDiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 05 iulie 2003 - 17:07

Eu ama auzit pareri impartite desore KLM. Anul trecut am fost cu JAL ,mincarea e buna,pentru copii mai putin.Nu pot sa spun ca serviciile sunt mai bune decit ale altor companii.Conteaza foarte mult si ruta pe care zbori. Am fost si eu cu Air France si nu pot sa ma pling .Vroiam si parerea voastra si multumesc pentru raspunsuri. O alta companie mai ieftina exista? Lidia ,Tiara si David D.

#46
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 20:07

Da, cu Air France, zborul este bun, dar aeroportul si escala sunt groaznice. Am foat cu ei acum 2 ani si am avut o escala in Paris de 40 min, timp in care dute cu autobuzul, nu stii unde , informatii putine, am alergat cu sfletul la gura si am ajuns la fix, daca ma mai incurcam pe acolo 2 min, aia eram mai statea 10 ore in aeroport pana la urmatorul zbor. de aceea Air France cade de pe lista. Cu KLM, a zburat doar sotul meu si a zic ca a fost bine. Eu una nu am zburat cu KLM-ul, dar sotul meu zice ca aeroportul este bine organizat si timpii de escala buni! Cu Luftahansa am fost anul trecut si mie mi-a placut in mod deosebit, amabilitate peste tot, mancare super buna pe ruta Chicago - Munchen, dar pe ruta Munchen - Bucuresti, mancare delicioasa, cu gusturi deosebite(ca toata mancarea europeana in general fara de gusturile fade arfiticiale ale mancarii americane) Dar anul acesta au preturi un pic cam maricele. Cu alte companii de zbor nu am incercat . Deocamdata! La toti numai bine!

#47
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 20:55

Noi cu KLM, ba cand am venit in State am avut parte si de-o chestie haioasa. La coada la imbarcare in Amsterdam security multa, stiti cum e, de te intreaba daca tu ti-ai facut bagajele sau altcineva, daca le-ai lasat nesupravegheate, etc, vine unul din tipi la mijlocul cozii unde eram eu cu sotul meu si intreaba daca este cineva din Romania, la care sota-miu zice "noi" si tipul il intreaba daca il deranjeaza sa faca cumva pe translatorul pentru o femeie in varsta, singura care nu stia engleza, a facut pe translatorul si uite asa am suntit juma' de coada. Ne-am asezat in sala de asteptare si dupa aia tipul ala a mai venit de trei ori sa ii solicite serviicile sotului meu si ca multumire pentru deranj ne-au mutat la business class si am mancat si baut bine ca aici aveai meniu de ales nu ca la economy. Si ca o chestie de imagine a lor, si-au cerut scuze de la pasageri ca din motive tehnice trebuia sa zburam cu un alt avion decat cu cel programat si au dat vouchere in valoare de nu stiu cat, la convorbiri telefonice, cumparaturi din cataloagele lor, faze d-astea. In concluzie, am o parere buna despre KLM. Petra, ai incercat www.travelocity.com , daca stii din timp ca pleci, au uneori niste deal-uri incredibil de misto la bilete. Oana_B

#48
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 11 iulie 2003 - 20:04

Oana draga, Am incercat si eu cu Travelocity, dar am primit preturi f. apropiate de cele data de agentie mea. Dar la fel am niste prieteni in Arizona, care si-au cumparat de pe acest site bilele pentru Ro. in perioada iunie-iulie cu 700$/bilet. Pentru aceasta perioada a anului m-i se pare un pret bun de tot. Eu nu am avut acest noroc. Porbabil trebuie sa incerci de mai multe ori, si cineva imi spunea ca a primit preturi diferite la interval de cateva ore. Stiu si eu, noroc trebuie sa ai. Acum ne-am facut si noi rezervare la KLM sa vedem cum o sa fie cu ei. as fi vrut Lufthansa, dar nu am mai gasit locuri pentru intoarcere! Experienta ta cu KLM -ul a fost cu adevarat placuta tare mai ales ca v-ati ales cu o calatori la buisness class!Asa da plata a serviciilor de traducere! La toti numai bine!

#49
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 19 iulie 2003 - 17:21

Mai am o intrebare pentu cei ce au folosit KLM-ul. Cum este la controlul bagajelor? Auzeam ca doar KLM-ul are linii speciale de verificarea bagajelor , desfac fiecare bagaj in parte si fac un control riguros. Nu zic ca ar fi rea treaba asta, dar mie imi este groaza de desfacutul bagajelor de scotoceala pe acolo si mai ales de pus la loc! la Lufthansa, nu s-a intamplat asa ceva, cu bagajele mari care le dai, doar in bagajul de mana il desfaceau daca l-i se parea ceva suspect in el. Controlul era destul de serios, dar totul se facea tehnic, nu erau pus in situatia de a deschide toate bagajele si a scutura fiecare haina! Chestia asta cu bagajele (sa fie adevarata la KLM) tare nu-mi place, si credeti-ma ca nu am de gand sa duc in Ro., in bagaje nici o bomba!! La toti numai bine!

#50
dobriceanr

dobriceanr
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 iulie 2003 - 21:01

anul trecut am plecat cu Malev Budapesta pana in Madrid la 330 euro eu si fiica mea (1 an), 2 locuri separate, dus-intors! agentia din romania mi-a asigurat drumul pana in aeroportul din budapesta (350.000 lei). conditiile de zbor au fost excelente, mancarea la fel, personalul dragut... mi-au lasat o impresie super, data fiind spaima mea de a calatori cu un copil de 1 an! recomand calduros Malev! singurul impediment a fost ca nu intelegeam nici maghiara nici spaniola, iar engleza n-o foloseau... rodica dobricean


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -